Péče o dřevěný vál na válení

Od: Datum: 29.01.16 11:34 odpovědí: 11 změna: 31.01.16 03:37

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jek se starat o dřevěný vál na válení těsta. Mám dřevěný vál po babičce a nevím jestli ho mám mýt vodou se saponátem nebo ho nemusím vůbec mýt a jen ho utřít suchou utěrkou. Moc děkuju za radu

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.01.16 11:41

Vál vždy umývám a pořádně vydrbu drátěnkou a dosucha utřu. V případě je-li od mastnoty, použiji i trochu Jaru.

doplněno 29.01.16 16:50:

Takto ošetřuji vál už cca 40let a je stále stejný, nezkroucený.Přitom z nijak tvrdého dřeva není.Chce to jen pořádně dosucha utřít.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 30.01.16 06:38

No ta drátěnka se na odrbání zrovna moc nehodí, může poškodit dřevo. Já z válu smetu zbytky, strčím do vany, osprchuji vlažnou vodou, kápnu na kartáček jar a vydrbu - pok opět ostrchuju a nechám oschnout. Používám takový ten běžný kartáček na ruce, silonové štětiny - pochopitelně tímto si nikdo u nás ruce nemeje.

Datum: 29.01.16 11:42

Vál je ze dřeva. Budete-li ho hodně máčet, bude se kroutit a vypadnou boční lišty. Raději otírejte vlhkou hubkou. Ještě přetím, bude-li třeba, oškrábejte zbytky těsta třeba příborovým nožem nebo kartou na krájení.

Od: strakatypes
Datum: 29.01.16 12:14

Mám 10 let velký vál po mamce, která ho měla též dlouho. Mám možnost ho vždy vynést na zahrádku a tam ho oškrábat a vytřepat do trávy, aby na něm bylo co nejméně případných zbytků těsta. Pokud byla jenom mouka, tak lze otřít tou utěrkou, ale já většinou opřu do vany a nejdříve osprchuji studenou vodou, aby se mouka neslepila a teprve potom teplejší a podrbu drátěnkou. Pokud bylo něco mastného, kápnu jen pár kapek jaru i když vím, že to by se nemělo. Ale jaru dávám jen pár kapiček.

Potom pořádně spláchnu sprchou s teplou vodou.

Vál drží, nekroutí se, je to bytelná práce. Vál pak jenom zaklesnu za vodovodní baterii kratší stranou a nechám oschnout, vlastně voda steče, ale kdyby jste měl strach, tak ho utřete.

Dřevěné vály a prkýnka se nemají mýt vřelou vodou, ale horkou co snesete na ruku.

Pokud má vál zarážky a je velký, tak si ho važte, takové se už moc nekoupí. Můžete jej i vrutama zpevnit, ty zarážky.

Pokud je vál po babičce zašlý, mastný na omak, tak ho vezměte pořádně jarem a tvrdou houbičkou /drátěnkou/, abyste odstranil nějaké silné nánosy.

Já jsem takhle zachránila velké prkýnko, které se používalo na zabijačce a moc se nečistilo. Bylo celé klouzavé.

Vzala jsem nejdříve nůž a silnou vrstvu tuku jsem vlastně oškrábala a poté několikrát pořádně vydrbala i s tím jarem. Prkénko je nyní světlé.

Možná by jeden krok byl vzít i jemný smirkový papír a případné nerovnosti, třísky zabrousit.

Datum: 29.01.16 13:18

Když jsme začínali péct, tak jsme taky váleli na dřevěném vále. Ale každodení drhnutí od těsta bylo dost otravné. Tak jsme vál zavrhli, a dnes válíme těsto přímo na pracovní desce s MD folií. Líp a rychleji se to uklízí. Tak pokud na to máte místo, zkuste to taky bez válu.

Vál používám jen na krájení masa, zeleniny apod. Na umytí není potřeba vál tolik máčet, a vál tolik netrpí.

A šetřete si ho. Jestli máte nějaký po babíčce, tak bude ještě z kvalitního dřeva. To co dnes prodávají obchoďáky je šunt z měkkého dřeva.

Datum: 29.01.16 16:17

Rozhoddně ne drátěnkou, to se ničí dřevo, já ještě na suchém válu odstraním příborovým nožem zaschlé těsto a pak umyju klasickou houbičkou občas ho potřu citronem.

Od: strakatypes
Datum: 29.01.16 16:33

Pokud je tvrdé dřevo, tak to vydrží, musí se dostat na to dobré, to případně mastné musí pryč. Parkety se také drátkují a vydrží.

Od: uska®
Datum: 29.01.16 17:38

No děvčata, já koukám. Co to děláte za těsto, že se vám lepí? Těsto ani nepodsypávám, váleček bych nemuserla omývat jak je rok dlouhý. Pekárna mi udělá těsto a já je jen zpracuji do nějaké podoby. Vál na sucho setřu nad dřezem, pokud je těsto hodně mastné, použiji houbičku na nádobí. A je uklizeno.

doplněno 30.01.16 09:32:

I když jsem neměla pekárnu, tak nelepivé těsto jsem zadělala v míse a na vále se nemělo co přichytit. Mísa jde umýt klasickým způsobem a není třeba namáčet vál.

doplněno 31.01.16 11:39:

Aleno - žádné dotčení se nekoná, ani žabomyší války Jen jsem vysvětlovala, proč nemám potřebu vál namáčet. Namočené dřevo nejde do sucha vytřít, jen musí pořádně na vzduchu vyschnou.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 30.01.16 00:34

Dobrý večer, uska. Vy si myslíte, že všechny ženské mají pekárnu? Já tedy zrovna ne a vál využívám i k jiným účelům než je jenom tvarování těsta.Před lety jsem chodila u nás do školky na brigádu do kuchyně a to byste viděla, jak se vály musely pořádně každý den očistit ! Ikdyž se na nich jenom zrovna tvarovaly knedlíky.*jasne*

doplněno 30.01.16 00:46:

Nejsem žádný hygienický maniak, ale vál udržuji v čistotě tak, jak jsem uvedla v první odpovědi. Tož,tak;)

Datum: 31.01.16 03:37

Dobrý večer uska, v žádném případě jsem se vás nechtěla dotknout, ale vy jste trochu odbočila od původní otázky. Tazatelka chtěla vědět jak ošetřit vál po své babičce.Vždyť se přece dřevěný vál nepoužívá jenom na zpracování těsta. .Zřejmě jste dobrá a šikovná kuchařka, což já o sobě říct nemůžu, mně se někdy vál při zpracovávání tukového těsta bohužel zalepí, ale nechme té žabomyší přestřelky*placni*

Datum: 30.01.16 07:10

Už jsou řeči kousek jinde, tak si dovolím přidat zajímavost o kousek vedle. Táta byl řezník a říkal, že řeznický špalek nikdy nemyli vodopu. Vždycky ho vzali jen ostrým kartáčem, rýžákem a když bylo třeba, tak čas od času drátěným. A smetáčkem smetli, setřeli vlhkým hadrem. Zuřil, když na mase byla kostní drť. Povykoval, že řezníkovi bylo líno udržovat špalek v čistotě. Je však pravdou, že špalky jsou skládané z tvrdého dřeva. To bude asi to, proč já jsem psala, že vodu na vál neberu. VLastně minulý čas, teď mám silikonový. :-D

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.