Lze silikon použít na výrobu silikonové formy

Od: Datum: 26.01.16 11:56 odpovědí: 12 změna: 01.02.16 13:59

Zajímá mě jestli se dá silikon použít na vytvoření formy na čokoládu. Čokoládu jsem obalil alobalem který přesně kopíruje tvar . Chtěl bych akorád potřít ten alobal silikonem (který ještě nemám). Tak se ptám jaký silikon koupit a jak velké množství abych mohl vyrobit minimálně 3 formy čokolády. A jak tlustou vrstvu naplácat? Forma má být pružná a pevná aby šla čokoláda vyndat.

Jinak jsem původně uvažoval o tom že bych formu vyrobil z tmelu (kombinace lepidla D2 a dřevěný pil to by bylo moc drahé a méně hygienické). Lepidlo D2 má zajimavou vlastnost že je hodně pevné. U toho silikonu mám obavy aby forma držela tvar tak mě napadlo jestli bych neměl koupit D2 a potřít tím ten silikon, případně jestli by bylo možné ty dvě věci spojit byť jen na přechodové vrstvě. D2 je po zaschnutí tvrdé jak sklo ale ne křehké.

Našel jsem toto a tam se píše že je to i pro sanitární účely tak snad to nevadí že bych to použil, ale co pevnost, myslíte že se to povede? A bude stačit 310ml? A jak dlouho bych měl čekat na zaschnutí?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.01.16 16:35

Co to zase kutíš? :) Jsem zvědav, jestli se tu najde někdo, kdo tohle rozčísne. V práci prodáváme silikonové tmely Loctite (nechci dělat reklamu, ale jiné prostě nevedem). Jediný do potravinářství dle udání výrobce vhodný je Loctite 5366 (ta 310ml kartuše stojí skoro 300 Kč). Používáme to jako lepidlo a v tomhle ohledu je to výborný. Co za svinstva se uvolňuje z ostatních tmelů, to netuším, nejsem ani chemik, ani doktor. Co se týká výroby forem, tak ty se vždycky vyráběli z Lukoprenu (řada N). Jenže tu je zas ten problém s potravinama. O tom není v jejich dokumentech (Lučební závody Kolín) ani zmínka. Jedině se obrátit na technickou podporu. Používat obyčejný sanitární silikon na výrobu formy asi nebude zrovna snadné, dle mého to bude samá bublina a pevnost bude v háji. Ale třeba se pletu. Kutění zdar!


doplněno 26.01.16 18:56:

opr.: formy se vyráběly *zed*


doplněno 26.01.16 19:13:

Jak bez pistole? Můžeš ji otevřít nožem a obsah nanést třeba špachtlí. To samozřejmě lze (jen už ji nezavřeš). Ale že bys na spodním širokém konci tlačil palcem a z toho šroubení ti lezl silikon, to samozřejmě nedáš.


doplněno 26.01.16 19:22:

Tak jsem přesvědčil sám sebe, že existuje tmel, který minimálně po zdravotní stránce vyhoví. Je od zmiňovaného Den Braven. Za 159 Kč bych do toho šel, má to i atest na potraviny a odolost 180°C.

Na ty špejle zapomeň. Akorát se budou lámat.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 26.01.16 16:55

Tady ten formy dělá ze silikonu a já bych to dělal po vrstvách aby to rychleji a lépe schlo. Možná by bylo dobré to vystužit špejlema. Aspoň by se to neprohýbalo a ušetřil bych materiál. Špejle navrch první nebo druhé vrstvy a pak to zase zaplácat. Uvažuji o silikonu Ben Braven cena vypadá přijatelně.


doplněno 26.01.16 17:40:

http://www.plasticmodels.eu/tipyatriky.php?article=30


doplněno 26.01.16 23:36:

Doufám že ten Den Braven potravinářský silikon seženu v Obi.


doplněno 26.01.16 23:39:

Už vím jak nahradit pistoli. Jsem chytrý chlapec takže si poradím. Bude to možná jen na jedno nebo dvojí použití uvidím. Využiju principu svorek, akorád místo svorky použiju dvě (vlastně tři) dřevěné tyčky nebo lišty a stáhnu je provazem k sobě, čímž se tmel vytlačí Jinač nevím kolik stojí pistole, ale já silikon jinač vůbec nepoužívam tak to nechci kupovat.

Datum: 26.01.16 19:02

Lze kartuši použít i bez pistole?

Datum: 26.01.16 23:49

Ty špejle jsou ale zvláštní asi to není běžné smrkové dřevo - jsou velmi pružné a pevné, abych je zlomil musel bych je ohnout velmi moc. Mě to příjde jako dobrý nápad.

Datum: 26.01.16 17:41
avatar

Silikon sanitární je chemický přípravek,který obsahuje řadu složek,nepříliš vhodných ze zdravotních důvodů.Na výrobu pečících forem se používají potravinářské silikony,které jsou přece jen použitelější v potravinářství.

To platí také o ostatních plastech,tedy PE,teflonu,i polystyrenu.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.16 19:02

Dík

Datum: 26.01.16 19:08
avatar

Hever, děláte si srandu. Přece nechcete podomácku vyrábět silikonovou formu na čokoládu, z těch materiálů, které uvádíte. Pokud by to bylo jenom tak na okrasu, tak by to zřejmě možné bylo, ale snad do toho nechcete opravdu lít rozehřátkou čokoládu a tu pak dokonce konzumovat. Před nějakou dobou byla aféra, že Číňani dodali na trh silikonové formy na pečení, kde bylo prokázáno, že byl silikon zdravotně závadný a všechny formy byly tenkrát z trhu ztaženy. Snad jim nechcete konkurovat? :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.16 19:44

Jabaka mě už informoval o zdravotně nezávadném silikonu pro potravinářství tak v tom nevidím problém. Taky to nemám v plánu prodávat takže moje věc.


doplněno 26.01.16 23:47:

Si myslím že stále je lepší koupit si ten silikon za 150-200 kč než kupovat formu za cca 700 kč.

Datum: 29.01.16 15:39

Potravinářský silikon už mám. Zatím teprve začínám ale popíšu sem jak to dělám, čili návod.

Vše co potřebuju: alobal, špejle, silikon, dvě latě (dřívka), provaz, dvě umělohmotné "škrabky" - mám pružné trsátka na kytaru.

Odříznu silikonovou špičku (závit tam nechat ;) ), našroubuju špičku. Dvě laťě dám zezhora kolem špičky, svážu je z každé strany tak aby se prohly. Pak si seženu cokoliv co se vleze do té díry zezdola. Ideální je role od alobalu, apod, která pasuje přesně do díry uvnitř pístu. Odřízl jsem si trubku dlouhou asi 4,3 cm, strčil ji zezdola k pístu a pak jen tlačím na ty dvě laťky nahoře. Silikon tedy vytéká ze zhora. Lehce na to tlačím svoji vahou. Nechám to vytékat pět vteřin. Čokoládu už mám zabalenou ve dvou alobalech a dvě dlouhé špejle jsem dal podélně tak aby zaplnily mezery. Tím přidržuju alobal na čokoládě. Špičku kartuše přiložím do mezer tak, abych nezašpinil špejle. Nejdříve vyplňuju mezery v jednom směru, to rozetřu těma trsátkama. Potom pokračuju a nanesu vždycky na tři čtverečky silikon a rozetřu to zezhora. Nakonec to nanesu kolem dokola a nechám zaschnout. Schne to docela rychle, ale při práci nemusíte spěchat. Gel je průhledný a na alobalu není moc vidět. Pečlivě nanáším docela tlustou vrstvu a potom taky vyvětrám protože silikon dost smrdí po acetilénu. Se špejlemi během práce taky hýbu sem a tam, aby se nepřilepily a pokud už se nebezpečně přilepujou tak je vyměním za nové. Ty špejle tam jsou protože když nanáším gel musím alobal dvěma prsty přidržovat dole. Jak je silikon zaschnutý, oddělám ty špejle a vyplním silikonem ty zbývající mezery tam kde byly špejle. K tomu zase použiju čisté špejle, ale otočím je o 90° a dám je to mezer. Přidržím si alobal špejlemi, nanesu gel a rozetřu trsátkem. Špejle dám pryč a počkám až to zaschne. Po zaschnutí ještě vyplním místa kde se špejle křížili, počkám na zaschnutí a pak uvidím co dál.

Silikonu je tam dost, takže i když jsem na to tlačil tak není skoro znát nějaký úbytek. Načtrtl jsem si tři risky označující třetiny objemu kartuše. Dostal jsem se na polovinu jedné třetiny ale nejspíš tam dám ještě jednu vrstvu silikonu a na to lepidlo D3 (chtěl jsem D2 ale mám D3 neměl by v tom být rozdíl). Více info pošlu jak to bude hotové. Zatím ještě zkouším co se stane když smíchám lepidlo D3 se silikonem v poměru cca 1:1. Zatím to vypadá že výsledek je pružný a tak snad půjdou ty dvě hmoty k sobě.


doplněno 29.01.16 21:45:

Lepidlo D3 se mi nezamlouvá. Máte tu někdo zkušenost s lepidlem D2? U D2 se píše "Odolnost proti vodě D2 dle EN 204. Pevnost lepeného spoje je již po 4 hodinách vyšší než pevnost samotného dřeva." Co je Norma EN 204? Víte někdo jaký je rozdíl v těch normách - třídách D2 a D3?

U D3 tato norma znamaná higienicky a zdravotně nezávadné, je to ta samá norma jako u potrav. silikonu Den Braven? D3 je disperzní. Nanesl jsem na papír ale vrstva neztvrdla tak jak jsem myslel protože je pružná a velmi tenká. Na textilu ale jakoby zatvrdne (spíš ten textil než lepidlo). Potřebuju to zpevnit a budu potřebovat to D2. Po překontrolování všech detailů a zakončení silikonem, budu dělat prostřední vrstvu směs D3 a silikonu v poměru 1:1, tím se to bude dobře roztírat a nebude to lepit, protože silikon je hodně hustý a lepkavý tak se špatně roztírá a rychle zasychá houstne a pak bych to ve větším množství nestihl, ale když je smíchám tak to půjde dobře. Problém byl v tom že D2 jsem nesehnal (neobjednal) myslel jsem že ho dostanu normálně v kameném obchodě nebo v OBI, ale neměli ho. Ještě je lepidlo Duvilax LS-50 D2.

Od: mot
Datum: 29.01.16 22:14
a neni lepsi si koupit formu za 130kc?
http://www.vsenavareni.cz/forma-na-cokoladu-12x25cm-ibili
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.16 10:24

Hm tak to by bylo lepší jenže jsem o ní nevěděl. Předtím jsem našel jen formu za 700 kč. Dík za link. Je fakt že rozměr je větší než u 100g čokolády ale to by nevadilo, spíš ještě lepší

Datum: 01.02.16 13:59

Tak formu už mám hotovou a jsem spokojený. Povedla se mi. Z 310ml silikonu bych měl dostat celkem 4 formy na čokolády 100g. Silikon jsem nakonec vytlačoval jen pomocí prstu (jde to lehce - pistole není třeba!). Bez nasazení špičky to jde krásně. Navíc dělám to tak že si dám trochu Den Braven potravinářského silikonu a pomocí trsátka na kytaru potřu alobal, ve kterém je čokoláda zabalena (dvě vrstvy alobalu!). Pak čekám asi 30 minut, poté pod dobrým světlem zkontroluju a přetřu místa kde se mi to nepovedlo. Když je silikon nanesený až na okraj a vrstva je tlustá 2-3mm a je to zaschlé tak si naštípu špejle: 4 dlouhé, dvě kratší a 12 krátkých na vytvoření mřížky, kterou položím na tu čokoládu. Až to budu dělat příště tak to asi nejdříve nakreslím na papír a pak to zalepím přímo na tom papíru, který potom odstraním a mřížku pak přiložím. Tím mám hotovou kostru. Dále budu míchat silikon a lepidlo Den Braven D3 nebo D2 + zbytky silikonu, které jsem seškrábal. Jelikož jsem to míchal na v papírové krabičce od vajec tak to mám i s papírem (ten tam nevadí). Je to jeden díl silikonu, jeden díl lepisla a jeden díl zbytků. To smíchám a potřu tím tu mřížku. Nechám zaschnout dva dny a pak to zopakuji a dokončím. Za dvě hodiny vyndám čokoládu (jde to krásně) odstřihnu přečnívající zbytky alobalu. Jednu vrstvu alobalu odstraním a druhá drží dobře. Lepidlo Den Braven D2 se dá sehnat 250ml za 60kč, špejle 15kč, potravinářský silikon mě stál 183 kč. Moje celkové náklady byly veskutečnosti nižší, takže mě to vychází 45.75kč na jednu formu ;)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.