Zákaz kouření na balkonech

Od: Datum: 25.01.16 01:50 odpovědí: 21 změna: 11.02.16 16:52

Dobrý den,

setkali jste se už se zákazem kouření na balkonech?

Nastěhiovali jsme se do nového bytu a ejhle mě napadlo podívat se na nástěnku v domě, kde je uveden výňatek z domovního řádu, který říká, že balkony patří do společných prostor a je v nich zakázáno kouření.

Já osobně jsem nekuřák, ale přijde mi to dosti směšné. Má tohle tvrzení vůbec nějaké opodstatnění? Už vidím jak nikdo v celém několikapatrovém domě nekouří na balkoně. Nebo tedy komicky vzato - mohou tito lidé kouřit v okně bytu (ve svém) a kouř půjde stejně ven. *modla*


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ekr®
Datum: 25.01.16 06:54
avatar

Tak vám děkuji za podnět, konečně asi řešení, zkusím to navrhnout u nás domovníkovi a na družstvu Při nejbližší schůzi by se to dalo nadpolovičnou vetšinou hlasů odsouhlasit, jen je tam ještě ten problém že budou hulit s okna.Právě ti kuřáci kteří bafají na balkóně, to řeší tak že si zavřou svoje dveře aby se jim kouř do bytu nevracel no a ostatním jde ten dým jak naschvál přes otevřené ventilačky do bytu,víte jak je to super když vás tohle ráno probudí myšleno ted dým který se tak nějak plíži do ostatních oken místo toho aby se rozptýlil.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 25.01.16 07:10
avatar

Dobrý nápad,protože lidi zajímá jen svůj píseček(byt)a i kdyby měli na rohožce hovno nebo soused vařil pervitin,tak je jim to fuk.Já jsem majitel bytu a víc mě nezajíma a tak to bohužel je:(Jako domovník taky přemýšlím jaký dodatek na zasedání navrhnout do domovního řádu,protože udržovat čistý dům je pro některé nepřekonatelný problém.Lidi nejvíc bolí,když to jde z jejich peněz,tak se přistoupí k placenému úklidu na zkušební dobu.U nás kouří i na chodbě(teda cítím tam smrad,vidět nikoho nejde.jak jinak.Tak to vidím na hlásiče kouře,které si vchod zaplatí...to kouření na balkoně je taky hnus,ale jde se i domluvit.Díkybohu u nás to šlo,ale jsme malá bytovka,tak to bude tím,že se víc známe.Ve velikých panelácích je to skoro nemožné.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.01.16 08:06
avatar

Zdravím,
dle mého názoru tvrzení domovního řádu nemá žádnou právní oporu, protože balkon je součastí bytu, není veřejně přístupný a nájemce (majitel) bytu si ho k vnitřním prostorám bytu najmul (koupil). Něco jiného jsou balkony na společných chodbách - ano, to jsou společné prostory a tam je možné kouření zakázat zrovna tak, jak třeba odkládání jakýchkoli věcí.
Jinak pokud by někdo chtěl prohlásti balkony (lodžie) u bytu za společný prostor, pak je ale třeba v takovém případě dodržovat i další pravidlo pro společné prostory, tj, zákaz odkládání jakýhkoliv předmětů na balkony atd. Takže pokud je balkon u bytu společný prostor, tak žádná křesílka a nábytek, žádné kytky, žádné předměty...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 25.01.16 09:23

Souhlasím... balkon na který je přístup pouze z konkrétního bytu, dle mého soudu nemůže být společným prostorem. Pokud by byl, musel by k němu být umožněn volný průchod kterémukoliv z nájemníků.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.02.16 16:52
Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 25.01.16 09:45

Tento problém řešil již i Nejvyšší soud. Z jeho rozsudku vyplývá, že pouze vlastník nemovitosti rozhoduje o tom, jestli je balkón součástí bytu a nebo součástí společných prostor.

Pokud vlastník ve svém prohlášení neurčil, tak balkón je součástí obálky budovy, jeho plocha se nezapočítává do bytu a je prakticky automaticky společný prostor. Naproti tomu lodžie je součástí bytu.

Ale pokud vlastník určí opak, tak tomu tak bude.

Takže pokud nadpoloviční většina určila, že balkón je společný prostor, tak prostě je. Příště se je můžeš pokusit přehlasovat.


doplněno 25.01.16 10:52:

Tak sorry. Tak on je zase další rozsudek nejvyššího soudu.*ee* V tomto státě se na něco spolehnout.

Teď by asi zase mělo platit, že balkón by měl být majetkem a součástí bytu. Ale to neznamená, že soud nemůže rozhodnout jinak. *smich*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.01.16 10:32
avatar

Zajímavé, takže čistě teoreticky, pokud budu majitelem / nájemcem bytu v tomto domě s takto určenými balkony (tj. jako společnými prostory), mohu
A) požadovat (třeba i soudně) po všech majitelích (nájemcích) bytů v takovém domě, aby mi umožnili kdykoli navštívit jejich balkon, protože do společných prostor musí mít volný přístup všichni obyvatelé domu
B) kdykoliv, kdy si kdokoli cokoli odloží na balkon (kytkou počínaje a přes nábytek až třeba po odložené pantofle a natažené šňůry na prádlo) zavolat třeba požární inspekci nebo uživatele bytu, k němuž takto označená balkon patří, dokumentovat (nafotit stav) a vláčet ho po orgánech družstva, SVJ, případně soudech, protože porušuje pravidla pro užívání společných prostorů (např. požární předpisy, které jednoznačně zakazují cokoli odkládat ve společných prostorách, kromě jiného i proto, že společné prostory jsou většinou též jako únikové východy)
To by mne fakt docela zajímalo, pokud by tohle někdo vzal doslova a začal se podle toho chovat, jak by dopadly třeba právní spory...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.16 19:08

Mám pocit, že je to trochu jinak. Balkon je součástí obálky, ale ve výhradním užívání příslušné jednotky. Kdyby nebyl součástí obálky, kdekterý chytrák by ho odboural nebo přestavěl.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.01.16 10:23

No on to také stanoví volnější výklad občanského zákoníku v § 1013, který říká" Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda," - no a balkón je v přeneseném slova smyslu pozemkem. Takže já nesmím kouřit na balkóně /nebo grilovat/, pokud kouř z mého cíga /grilu/ vniká do oken či na balkón souseda.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.16 10:39
avatar

Tuším, že tam je něco o míře obvyklé, nicméně nejsem právník.
Ale otočeno ad absurdum - pokud si soused (sousedka) pověsí na balkon prádlo navoněné aviváží a pach té aviváže mi půjde do bytu, porušuje zákon stejně já já s tím kouřem...*andel*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.16 20:56

Navoněné prádlo nejsou imise,

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.16 21:06
avatar

http://www.pravnilinka.cz/bez…-zdarma/sousedske-vztahy.html
... ustanovení dále rozvíjí občanský zákoník, který uvádí, že vlastník věci se musí zdržet všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.16 16:51
avatar

domovní řád si ustanoví schvaluje dům takový jaký potřebujepodle svých potřeb. Kuřáci obtěžují to jo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 25.01.16 17:55

Je fakt, že v bytě nekouříme (je to sociální) ale na balkoně si sem tam pokouřím, asi to táhne, s tím si neporadím. tak snad jsem doma.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 25.01.16 18:12

Ikdyž mojee adresa byla zařazena mezi nedůvěryhodné, tak se snad podaný příspěvek před časem objeví.
jmhad a já si dosud myslel, že balkon je stavba, je k tomu nějaký judíkát? Kdo určí tu míru? No a co s tím kuřákem? Předhodit ho k soudu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.16 19:30
avatar

- já nekouřím, takže je mi to jedno - ale napadá mne : uprdnout se na balkoně budu moct?


doplněno 26.01.16 14:12:

miramira-

-souhlasím - i to by se mělo zakázat - já taky budu stokrát raději čuchat cigáro, nežli toto, Fuj !

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.01.16 20:38
avatar

...nevím culdo*smich*třeba by to bylo veřejné pohoršování,takže raději doma před manželem,to se smí.:-D

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.01.16 12:23
avatar

blbej příklad, udlěat to můžete ale 10x denně na to nemáte páru, nejste slon ani kráva, to není urážka, ale konstatováni. Jedno to je jen tomu, kdo to nikdy nezažil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.16 20:39
avatar

Jo, to je jeden z důvodů, proč bych si nikdy nekoupil byt v paneláku. Někteří nepřizpůsobiví nekuřáci, dokážou zákazem kouření na balkonech znehodnotit investici. Berte prosím tento příspěvek s nadhledem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.16 17:53
avatar

A doplním diskuzi,je nanejvýše hnusné,když ti zhora dopadne na hlavu oslintaný vajgl.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: plamen
Datum: 04.02.16 23:50
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.