Mrtvý okruh zásuvek v panelovém domě

Od: Datum: 23.01.16 20:59 odpovědí: 10 změna: 24.01.16 16:31

Ahoj,

řeším ve svém bytě docela nepříjemný problém. Mám někde přerušené vedení zásuvkového okruhu v panelovém domě. Vím zhruba, ve které části k přerušení došlo. Kabel je přerušený hned mezi jističi a první zásuvkou (mrtvá je fáze, nulák je ok, ale to je stejně jedno). Kontroloval jsem, zda není špatný kontakt nebo zda není špatný kus mimo panel, ale bohužel je zrada někde v panelu.

Jaký by jste doporučili postup opravy? Já vidím 2 možné řešení. První by bylo natažení náhradního vedení do první zásuvky mimo panel. Je to rychlé, levné ale nevzhledné a ne zrovna praktické řešení, protože kabel bude strašit ve vstupní chodbě, nebo by se musel zalištovat...

Druhé řešení je vysekat z panelu to špatné vedení, jedná se cca asi o 3,5 metru. Problém je, že je to v panelu v podlaze... není dobré většinou sekat do panelu, počáteční rozvod u pojistek obsahuje více kabelů, mohlo by se stát, že naruším jiné vedení a budu muset měnít celou elektroinstalaci, což není zrovna moc fajn.. Navíc, nenaruší se statika toho stropu? Jak na tom budou sousedi, nepopraská jim kvůli mě strop?

Jaká varianta je lepší dle vás, co by jste doporučili? díky moc za každou radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.01.16 21:24

Jak by mohlo dojít k přerušení kabelu uprostřed panelu? Jste si tím jistý?

A ten funkční kabel mezi pojistkama a první zásuvkou není možné volně táhnout, aby se s jeho pomocí dostalo do otvoru protahovací pero?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.01.16 22:50

Jak k přerušení kabelu v panelu došlo nevím, byt byl s tímto defektem zakoupen. Popravdě mě žádná rozumná příčina nenapadá, jak k tomuto mohlo dojít. Jistý si tím jsem, bylo to odzkoušeno, kabel nevede proud od části, kdy jde do podlahy.

Jinak nevím, co přesně myslíte "volně táhnout". Kabelem nejde nijak hýbat... kdyby jej šlo vytáhnout, natáhnul bych místo něj dávno nový. Vede přes šířku celé chodby do pokoje a kolem stěny zhruba do poloviny další stěny...

Datum: 24.01.16 00:00
avatar

Tomkk - Asi tam nepovede husí krk aby šel kabel vytáhnout, jestli je to stará instalace tak buď kabel povede jen tak nebo bude v takové plechové trubce kde je opravdu natěsnaný a je obvázaný - to nelze vytáhnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.01.16 23:54
avatar

Zavolejte si elektrikáře, ten má potřebné vybavení a hlavně vědomosti. Závada může být různá, přerušení kabelu v panelu se mi zdá jako nepravděpodobné, vlastním pohybem v budově jako extrémně nepravděpodobné, závadu tedy zavinilo něco jiného, pokud se nezjistí co a proč je dost pravděpodobné že se záváda bude jinde opakovat - třeba i v horším měřítku.

Elektřina je dobrý sluha, ale velmi špatný pán. Umí vše zničit, spálit umí zabít a i ti kteří s ní pracují dlouhá léta by k ní měli chovat velký respekt. Nechte odbornou práci odborníkům.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.16 07:43

V současné době je těžké zjistit, co se stalo, protože aby byly zásuvky funkční, tak původní majitel již problém řešil tak, že z jističů je vedená fáze (opravdu jen fáze), a nulák je vedený v podlaze. Na dostupném vedení, myslím tím to, které není v podlaze v panelu, není žádná chyba.

Datum: 24.01.16 00:22

Není nutné nové vedení tahat v trase starého. Při budování paneláku elektrikáři používali dutiny a průchody, které jim stavba nabízela. Třeba vedení k lustru může ležet nahoře u sousedů na podlaze. Přerušit kabel se mohl z různých důvodů, třeba ho při instalaci hodně zlomili a používáním se přepálil. Poškozené místo se sice dá najít, ale je to drahé a taky i zbytečné. Lepší je natáhnout kabel nový. Buď vysekat drážku, ale to je práce špinavá, pracná a ne do každého panelu se smí sekat (tohle je vhodné udělat při malování či rekonstrukci třeba jen jádra). Proto se používají lišty, ty se dají dát do rohu pod strop či třeba u podlahy, prostě tam, kde co nejméně ruší.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: paw®
Datum: 24.01.16 15:00
Kabel mohl prerusit, kdyz montoval na stenu obrazek a kabel trefil vrtackou. Pokud nebudete v brzku malovat, tak bych kabel natahl pod soklovou listou. A pak jenom kratky do 1. Zasuvky. No, kousek listy treba bude. Nebo do sazuvky, kde to nebude rusit.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.16 16:31
avatar

No jistě on asi někdo vrtal dírku na pověšení obrázku při podlaze!

Kabely vedou od "hodin"na chodbě vrchem k bytovým jističům od kterých vedou kabely do podlahy a pak k příslučným zásuvkám a další okruh k vypínačům a od nich pak stěnou a stropem na místo k pověšení str.svítidel!

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dam®
Datum: 24.01.16 15:43

Lze převrtat panel v místě nejbližší zásuvky sousední místnosti a propojit z oné místnosti? Případný kabel by šel táhnout třeba krycí lištou v rohu podlahy a třeba by se ani nemusel táhnout, pokud by šlo vrtat přímo v zásuvce skrz panel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.16 16:08

ne, připojit to přes jinou zásuvku není možné, protože se jedná o stěnu pokoje, která je směřováná do vnitřního schodiště. Jediná možnost je od jističů natáhnout nové vedení...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.