Odhalené cihly namísto omítky

Od: Datum: 23.01.16 16:16 odpovědí: 10 změna: 23.01.16 23:08

Dobrý den,

máme na jedné zdi osekanou omítku až na cihlu. Namísto omítky bych chtěl ponechat cihly odhalené, ale tak, aby měly šedý, betonový vzhled. Mám několik pytlů zdící malty a zhruba jeden 25kg pytel čistého cementu. Chtěl bych se zeptat, zda můžu zdící maltu s příměsí cementu aplikovat přímo na cihly. Ptám se především proto, že zdící malta má pravděpodobně nižší prodyšnost než jádrová omítka a nerad bych něco pokazil např. tím, že by zeď potom nedýchala. Bude se jednat jen o tenkou vrstvu, cca 2-3mm. Pokud by to vadilo, raději bych koupil jádrovou omítku, ta by ale předpokládám měla horší přilnavost. Dále bych se chtěl poradit co použít na finální úpravu zdi - předpokládám, že nějakou penetraci? Přikládám fotku jak bych si představoval, že by měla zeď ve výsledku vypadat. Děkuji moc Vám všem za rady.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jezevec*
Datum: 23.01.16 16:28

Známej chtěl něco podobnýho, ale chtěl nechat cihly v původní barvě, takže je očistil a natřel vodním sklem a super! Upřímně řečeno - na tvém místě bych použil normální šedou vnitřní barvu, pokud to bude venku, tak samozřejmě fasádní...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petris
Datum: 23.01.16 17:01

Malta, která je nyní ve spárách je vyžilá a drolí se. Takže tu zdící maltu stejně použít musím, přinejmenším do těch spár. Pokud by to šlo, použil bych ji v tenké vrstvě na povrch cihel. Na jedné jsem si to vyzkoušel a s příměsí cementu byla přilnavost vynikající. Jde mi tedy jen o to, jestli to takto můžu udělat a stěně tím neublížím (nerad bych, aby vznikl nějaký technický problém, např. kvůli prodyšnosti).

Od: cetris
Datum: 23.01.16 18:10

Su zvědavej jak tam budeš uklízet za rok usedlej prach. Ten se ti zažere tak, že to nakonec uděláš zase do hladka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petris
Datum: 23.01.16 18:26

Předpokládám, že tohle vyřeší penetrace o které jsem se v dotazu zmínil.

Datum: 23.01.16 19:15
avatar

prach ne, ten se bude usazovat v kazde vodorovne spare ...mimochodem jsou specialni spreje ktere vypadaji jako kamen, beton apod, bohuzel nevim jak se to jmenovalo


doplněno 23.01.16 19:36:

tak je to Krylon
http://www.craftpassion.com/2…-faux-brick-wall-panel.html/2

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.01.16 18:15

No když to máš osekané až na cihlu, tak bych vyškrábal spáry, přespároval. Pak bych to natřel, když to tedy chceš celé šedé, a hotovo, mohlo by to vypadat tak jako na té fotce. A co je za tou zdí? Je to dům nebo nějaká stodola? Je vlhká od země? Nebo z čeho máš obavy s tou prodyšností? Chce to o tom vědět víc...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petris
Datum: 23.01.16 18:42

Vyškrábání spár a přespárování je jasná věc, na tom se shodneme. Nechápu ale proč mám stěnu natírat barvou - ptal jsem se, jestli můžu na cihly nanést slabou vrstvu zdící malty s příměsí cementu nebo jestli musím použít slabou vrstvu jádrové omítky. Upřesňuji tedy, že mi jde o betonový vzhled cihel, který podle mě barvou nedocílím (barva bude jednolitá, zatímco beton má mapy). V tomto směru asi přiložená fotka nebyla ideálním podkladem. Jinak k Tvému dotazu - jde o byt v patře, je suchý, s vlhkostí žádný problém není, akorát za zdí je nevytápěná chodba. Co se týče prodyšnosti, bál jsem se, abych zeď neucpal a nezačala se na ni např. tvořit plíseň. Asi jsou tyto obavy zbytečné, ale raději jsem se na to zeptal.

Datum: 23.01.16 23:08

No, s tím dýcháním zdiva, prodyšnost, to slýchám každou chvíli, a je to nesmysl samozřejmě, ale prostě to se zeptá každý druhý a tak to je. To asi pochází ještě z dob, kdy se izolace proti vodě takřka nedělaly a zdi bývaly vlhké od země, tam je jasné, že je špatně na to dát něco, co má vysoký odpor pro vodní páry. No ale stejně udělat cihlám betonový vzhled, tak to se Ti tím materiálem, co máš, myslím, těžko může podařit. Nanést maltu v tloušťce 2-3mm, to bych tedy dělat nechtěl, navíc ještě pokud chceš zachovat spáry. A stejně to jako beton asi vypadat nebude. Možná provést něco na způsob vypalované omítky, to by možná smysl mělo. Ale něco tu už napsali i jiní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.01.16 19:31
avatar

A jaký je rozdíl ve "zdicí maltě" ve spárách mezi cihlami a na jejich povrchu?Kuwa už přestaňte blbnout s dýcháním zdiva-NEMÁ PLÍCE aby dýchalo!.Spíše tomu ublížíte pokud ohodíte cementovou maltou než zdicí.Rozdíl mezi zdicí a omítkovou maltou byl jen v tom že do zdicí se dávalo o trochu více cementu než do omítací.V nynějších směsích je jen rozdíl především pevnostní-zdicí je na větší tlak a špatně se s ní ohazuje! Jinak-klidně to udělejte jak chcete je to Váš problém,osobně bych použil fasádní barvu nebo jen stěnu jak je "našprycoval řídkou zdicí maltou s minimem přidaného cementu!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: petris
Datum: 23.01.16 20:04

To máte samozřejmě pravdu, nicméně jsem se domníval, že je rozdíl zda je zdící malta pouze ve spárách nebo po celé ploše. Pokud je jen ve spárách, je jasné, že zeď je pořád dostatečně prodyšná. Trochu jsem teď googlil a našel hned několik článků o tom, že cementové omítky brání zdivu pod nimi dýchat, takže se ve zdivu hromadí vlhkost (nalezeno v rubrice bydlení na idnes). Autor tohoto výroku doporučuje omítky vápenné. Na druhou stranu se článek týkal historických objektů, předpokládám přízemních u nichž je pravděpodobné, že nasávají vlhkost zespodu. Je tedy možné, že u mého bytu v patře, kde není s vlhkostí problém, by to neplatilo. Vápennou omítkou bych každopádně asi nevytvořil požadovaný betonový vzhled.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.