Zásuvka-asi vadná

Od: Datum: 23.01.16 13:39 odpovědí: 7 změna: 23.01.16 19:13

Dobrý den, potřeboval bych poradit od elektrikářů čím to a zda je všechno dobře dvojzásuvka, je opálená, zapojené(původní zapojení). Chci ji vyměnit. V te spodní zásuvce byla zapečená(je) plastová krytka¨.

Po rozdělání zásuvky jsem přišel na to, že je vzadu nezapojený drát ( na obrázku ten spodní). Nemusí být zapojený případně kde, není to tím? v ostatních zasuvkách jsou jen dva dráty co jsem se díval. Zapojení stejné...

Jinak fáze je nalevo, ten pravý je zapojený přes kolík( obrázek)

Dělám opatrně, jističe vyplé, fázovka i multimetr.

Na co je ten třetí/nezapojený drát?zapojit ho nebo novou zapojit stejně jak starou co když zas z černá.

DěkujiSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.01.16 13:59

Opálené to je proto, že jsou to staré hliníkové rozvody, keré se omačkají, pod šroubkem vznikne vysoký přechodový odpor, na kterém se při vyšším odběru - třeba zapojeném topítku, troubě.. ztrácí výkon a svorkovnice se rozžhaví.


doplněno 23.01.16 14:10:

Co se týká zapojení, pokud nechete dělat rekonstrukci rozvodů, tak to zapojte, jak to bylo, tedy ten spodní drát (N) pod pravý dolní šroubek a tím horním pospojovat střední a pravý horní šroubek. Hliník je potřeba dokonale očistit, jinak to za chvíli udělá znova. Zásuvku předpokládám vyměníte, ty kontakty jsou tak zčernalé, že by tam opět přechoďák byl.

Jestliže máte rozvody z hliníku a v takovémto stavu, měl byste projít všechny zásuvky i rozvodné kapsle, co máte asi u stropu a všechny šroubky podotahovat. Co už je opálené napřed oškrávat a vyčist. Nebo si na to někoho najmout.


doplněno 23.01.16 14:18:

Aha, tak oprava, zdálo se mi z fotky, že ten spodní drát byl připojen na pravý spodní šroubek, ale je tam asi jen výtok roztaveného plastu a ten vodič byl opravdu nepřipojen. Tak to nevím, vypadá to jako nepoužitý PE vodič. Nevím, jakou máte v bytě ochranu. Někdy bývalo zvykem třeba zásuvku ledničky nezapojovat přes chránič, aby když něco chránič vyhodí, se lednička zbytečně nerozmrazila.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: venca*
Datum: 23.01.16 14:28

trochu tomu nerozumím, napsal jste:Co se týká zapojení, pokud nechete dělat rekonstrukci rozvodů, tak to zapojte, jak to bylo, tedy ten spodní drát (N) pod pravý dolní šroubek a tím horním pospojovat střední a pravý horní šroubek.

jak jde na fotu vidět (původní zapojení ), ten spodní(fáze) byl zapojený vlevo na horním šroubku VY PÍŠETE TED DOLU DOPRAVA?

Ten třetí drát vesdpod který jsem po oddělaní zasuvky našel nezapojený ...tedy nikam nezapojovat?

Ano dávám novou zasuvku

PS: jo ted sem četl už jste se asi opravil...jinak šroubky byly utažené, dobře kontroluji to čas od času.

Od: dam®
Datum: 23.01.16 14:19

To, že zahořela pravá strana je evidentní, jednak z krytu, když se podíváš na prv. šroubek, tak má jinou barvu, tzn. že byl povolený a vyhřál se, stejně jako kousek drátu pod ním, což je taky patrné. Tohle se u hliníkových vodičů stává a je dobré občas podotahovat spoje v zásuvkách a před malováním i v krabicích. Proč máš v zásuvce zapojený jen jden pár /fázi a nulák/ netuším, ten odizolovaný třetí drát vypadá jako by to měl být nulák z druhého páru (tipuju podle délky odizolování, nejsou vidět barvy) a někdo ho /proč?/ odpojil. Taky je docela možné, že je to oprava nuláku a ten další pár tam byl protažen dodatečně, taky ten pár mohl vést k další zásuvce. Ale to jen tip. Zkus vadaskou nebo multimetrem změřit na kterém páru máš 230V a ty pak zapoj.


doplněno 23.01.16 15:12:

Na vině byl povolený šroubek který dělal přechod, jen očisti dráty a zapoj, mělo by to držet. Kdyby se náhodou ulomil, což se u hliníku stává, tak jej nastav pomocí čokoládky nebo wago svorkou.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: venca*
Datum: 23.01.16 14:47

Tak tu novou zapojím tedy jak tu starou (na dva dráty)

Ty dva volné draty ten spodní odizolovaný a ten uplně vpravo (komplet zaizolovaný) nechám volně.

škoda že to teda asi udělá znova jak píšete nové elektrorozvody neplánuju...


doplněno 23.01.16 17:01:

očistil, zapojil jak původně, akorát sem dal novou zásuvku, tak uvidíme, ješte sem to proměřoval multimetrem ty čtyři dráty a faze je tam jedna, ten spodní oddizolovaný(nezapojený) ukazuje přes měřák(červený fáze) 230V, ten zaizolovaný zadní volný neukazuje nic. Jinak ty dva co byly zapojené tak ukazují taky 230V. Tak ten odizolavaný bude asi další nulák a ten čvrtý kdo ví co je...

Zapojil jsem to tedy jak to bylo.

Díky zúčastněným za pomoc

Datum: 23.01.16 14:21

Novou zásuvku zapoj stejně, jako byla ta stará. Volný, nezapojený pár drátů byl, předpokládám, dotažený k další zásuvce, kterou už tam patrně nemáš. Buď si jich nevšímej, nebo je můžeš i vystřihnout.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.01.16 17:45

To co ukazuješ na těch fotkách není normální.Co tam připojuješ za spotřebič,na vidlici toho spotřebiče by se dalo asi vařit kafe.To je ta příčina té vypalené zasuvky,do které rveš spotřebič,který má velký příkon ve watech.Fáze z pohledu vlevo a nulový vodič nejdříve na kolík a pak svorka vpravo.Pozor abys jednou s těmi hliníkovými vodiči až je zase řádně zahřeješ nevyhořel.Ať se dílo daří.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.01.16 19:13
avatar
Bruter,
Nemusí to být vypálené od velké zátěže... to by byly spálené nejen nulové otvory, ale i fázové... stejný proud teče oběma kolíky vidlice.
(
Klidně to mohlo být i od malého proudu. Ale mezi nulovým šroubkem a vodičem mohl být velký přechodový odpor, který způsobil ohřev celé nulové svorky i s pružnými kontakty a teplo se přenášelo na kolíky obou vidlic. Zřejmě byly dvě zapojené, nebo je střídali nahoru, dolu.
Tazatel je poučený, po vypnutí hl. vypínače nebo jističe muže preventivně podotahovat všechny šroubky v zásuvkách, vypínačích a pod.(
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.