Výměna registru-stoupačky v koupelně

Od: Datum: 21.01.16 19:11 odpovědí: 6 změna: 22.01.16 21:05

Dobrý den,
rád bych si nechal v koupelně vyměnit registr za novější typ žebříku Korado. Byl mi předběžné doporučen instalatérem/topenářem typ Korado 900x450, který bude proveden jako průběžný bez možnosti uzavření. Momentálně vedem diskuzi se správcem kotelny (napojena na CZT), který argumentuje, že narušíme vyvážení soustavy. Nemáte prosím někdo zkušenosti s danou výměnou?

Uvádím, že byt se nachází v posledním patře a ostatní mají pouze průběžnou stoupačku.
Děkuji za rady, názory a předání případných zkušeností.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.01.16 19:29

Zdravím a co to dole u podlahy přerazit by-passem? Prostě ty dvě trubky spojit trubkou stejného průměru . Z výtlaku si pak vyvést nahoru 3/8" trubku k žebříčku - výtlak a zpátečku udělat tak , že z vrchu do kolínka od zpátečky udělám díru na 3/8" trubku a tu tam metr zastrčím a zavařím. Nevím , jestli jsem se srozumitelně vyjádřil. *smich* Pokud ne zkusím to namalovat. Ale topenář by měl vědět.


doplněno 21.01.16 19:42:

Nad tím bypasem bych to ukončil závitem a dál pokračoval v mědi. Nahoru na žebříček bych pak dal automatický odvzdušňovák.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.01.16 21:50

Dobrý večer,

děkuji za odpověď. Vašemu řešení rozumím, ale přijde mi malinko složitější než původní navržené. Domnívám se, že technicky jsou realizovatelné obě dvě.

Rád bych věděl, zda může dojít instalací žebříku na otopnou soustavu (stoupačku) k rozvážení soustavy. Jelikož rychlým propočtem jsem zjistil, že instalovaný registr má objem cca 20litrů a námi uvažovaný topný žebřík 4litry. Tedy teoreticky by nemělo nastat, že budu někoho omezovat nebo mu odebírat tepelný výkon.

Datum: 21.01.16 22:38

Tady nejde o objem registru nebo žebříku. Tady jde o to , že ty i když nebudeš mít před žebříkem ventil zmenšíš průměr té trubky. Z 1" na 1/2 " - zvětšíš odpor průtoku topné vody. Ta voda si řekne proč bych chodila do těch koupelen kde mám velký odpor , když tady v té druhé stoupačce to mám daleko jednodužší a lehčí. *smich* ( z toho důvodu jsem i nepočítal s 1/2" ale s 3/8" ale to by stejně musel určit ten topenář , který to dělá - já takto nemohu posoudit celý topný systém - to je jenom návrh , jak se to dá řešit.) Takto vlastně ze sériového zapojení uděláš paralelní (elektrika) , nehledě na to , že to můžeš osadit ventilem a regulovat si tak množství tepla. Ono přetopená koupelna také není nejpříjemnější. Hodně zdaru.

U hydraulického vyvážení topné soustavy nejde tak o objem vody , jako o odpor.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.01.16 11:13

Dobrý den,

děkuji za odpověď , provedl jsme ještě následnou konzultaci a dostal jsem se k následujícím vyjádření. Přeci jen nejsem topenář/instalatér tak se dotazuji i na foru

Po následné diskuzi s topenářem mi bylo potvrzeno následující:

Výměnou registru za typ otopného žebříku Korado, nedojde k ovlivnění soustavy vzhledem k objemu vody ve stoupačce a následnému nedotápění. Uvažovanou výměnou dojde k redukci z cca 16litrů objemu stoupačky na 5litrů objemu topného žebříku, tímto zásahem není narušena účinnost dané větve topného systému.

Místní zredukování průřezu vyústění stoupačky do registru z průměru cca 6cm na průměr 2,5cm a následné napojení do topného žebříku s odvzdušňovacím ventilem, bez termostatického ventilu není zásah do topné soustavy ve smyslu omezení účinnosti. Při uvažovaném atmosférickém tlaku ve stoupačce 1atm je tlak pro vytlačení media (vody) dostatečný pro překonání odporu, který klade přechod z průměru 6cm na průměr 2,5cm.

K jedinému omezení, ke kterému může dojít je menší účinnost topného žebříku v posledním patře realizace, z důvodu zmenšení průtoku vrátkové vody. Dále připomínám, že touto úpravou není možné uzavřít ani redukovat topný žebřík, z důvodu zajištění neustále cirkulace vody ve stoupačce.

Od: isteron
Datum: 21.01.16 19:35

Mali sme tento typ v záchode, nefungoval, a nedal sa odvzdušniť. Pri rekonštrukcii v kotolni domu sme to dali vyhodiť a namontovať rebríkový radiátor. Teraz kúri, je tam aj odvzdušňovací ventil a aj uzatvárací ventil. Občas to musím odvzdušňovať, ale aspoň dobre kúri.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.16 21:05

Udělejte to jak říká topenář ,dole ve sklepě je tento registr stejně napojen půlcoulkou tak se nic nezmění,dělám to také tak nic tím nerozhodíte.Musí jen zůstatat bez regulace(žebřík)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.