Zděděná nemovitost - řešení

Od: Datum: 20.01.16 10:54 odpovědí: 10 změna: 20.01.16 13:37

Dobrý den,

chci se prosím zeptat, když jsem zdědila barák a jsem většinovým vlastníkem nemovitosti, zda můžu dům prodat a niž by mi vlastník 1/6 dělal s prodejem problém?

děkuji Ivana

.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.01.16 11:05
avatar
Navrhněte mu odkoupení jeho ćásti.
Oznamte mu potřebu opravy domu, vyčíslete náklady a požadujte po něm spoluúčast 1/6. Dopředu. Jinak zhodnotite dům jako celek a jeho spoluúčasti se nemusíte dočkat.
Řekl bych, že bez jeho vědomí, souhlasu nemůžete dům i s jeho šestinou prodat.
Je tam více zádrhelů. Kdo bydlí v domě? I on?
Pokud jen on, pronajměte Vaší část nepřizpůsobivým. Rád svoji část brzo prodá. Vám, máte předkupní právo.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.01.16 11:26
avatar

... souhlasím,je to za bod,akorát bych body 1 a 2 přehodil> bude to mít větší efekt na odkupní cenu ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.16 11:43
Vám přijde jako dobrý nápad nechat si zničit dům těmito lidmi? Nemluvě o tom, jaké pekloz působíte sousedům a jak obtížné může být se jich zbavit.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.01.16 11:35
Můžete prodat svoji část! Za podstatně nižší cenu pokud to někdo takhle koupi! Pokud je vlastník chytrý,prodá vám svoji 1/6 za cenu vyšší než mu náleží.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.01.16 12:25
avatar

Pozor. Spoluvlastníci mají předkupní právo. Teprve když nemají zájem, pak svých pět šestin můžete prodat kdykoliv a komukoliv, kdo je koupí. Ale to myslím není ten nejlepší nápad, protože cena za pět šestin určitě nebude jen o šestinu menší, než případná cena za šest šestin.

Proto vám radím tento postup :

1/ Nabídněte spoluvlastníkovi že odkoupíte jeho podíl 1/6.

2/ Nabídněte spoluvlastníkovi svůj podíl 5/6.

3/ Domluvte se, že barák prodáte a rozdělíte se v poměru 5/6 + 1/6

4/ Když nic z toho nevyjde, pak někomu prodejte svých 5/6

No a ta Hejkalova rada nahoře je ale hodně slabomyslná. Nepřizpůsobivé jako páku rozhodně nepoužívejte, protože barák bude v tu chvíli neprodejný. Kdo by se taky nastěhoval do domu po cigánech?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.16 12:59
avatar

Dovolím si nabourat rady ostatních - předkupní právo pro spoluvastníky bylo zrušeno s nástupem platnosti NOZ. Dnes je situace taková, že spoluvlastníka nemusíte ani informovat, že podíl chcete prodat.
Nicméně záleží na vašich vzájemných vztazích - pokud jsou dobré, asi by byla slušnost ho informovat, případně se s ním nějak domluvit (najít nějaké řešení), protože je předpoklad, že pokud někdo cizí koupí váš většinový podíl, udělá menšinovému vlastníku ze života peklo a z domu ho vyštve, čímž ho vy vlastně poškodíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viera
Datum: 20.01.16 13:27

Dle § 1124/1 nového občanského zákoníku platí, že a/ bylo-li spoluvlastnictví založeno např. závětí (či vzniklo jako výsledek dědického řízení) nebo jinou právní skutečností tak, že spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti od počátku ovlivnit, a b/ převádí-li některý ze spoluvlastníků svůj podíl, mají ostatní spoluvlastníci k podílu po dobu šesti měsíců ode dne vzniku spoluvlastnictví předkupní právo. Vámi zmiňovaný spoluvlastník je tedy k nabídce svého spoluvlastnického podílu zbývajícím spoluvlastníkům povinen pouze po dobu 6 měsíců od chvíle, kdy se stal podílovým spoluvlastníkem předmětné nemovitosti. Pokud by se pak tento spoluvlastník rozhodl převést svůj podíl na jiného spoluvlastníka nebo svého manžela, sourozence nebo příbuzného v řadě přímé, nebyl by k nabídce svého podílu vůči zbývajícím spoluvlastníkům povinen vůbec.

Shora zmíněné časově omezené předkupní právo zbývajících spoluvlastníků je zachováno i v případě, kdy by se podílový spoluvlastník rozhodl svůj podíl převést na třetí osobu bezúplatně (např. ho tedy darovat). tehdy mají spoluvlastníci právo podíl vykoupit za obvyklou cenu (§ 1124/2 nového občanského zákoníku).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.16 13:37
avatar

Díky za uvedení na pravou míru, vámi uváděné jsem nevěděl (do detailů jsme to nestudoval, protože jsem to nepotřeboval).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.16 13:28

To není přesné. U nemovitosti získané děděním stále platí po dodbu 6 měsíců předkupní právo.

Správná možnost je se domluvit se a nabídnout odkup podílu za konkrétní částku. Protistrana buď přijme, nebo prodat odmítne, nebo bude požadovat vyšší částku. Pokud protistrana prodat omítne, je na místě se obrátit na soud, s argumentem že nemovitost je nedělitelná, nebo by tím výrazně klesla její prodejní cena. Soud pak zpravidla rozhodne, jakou částkou musíte protistarnu vyplatit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viera
Datum: 20.01.16 13:30

Mírně nad rámec Vašeho dotazu pak pouze připomínám, že předkupní právo je v rámci nového občanského zákoníku zakotveno v § 2140 a násl., přičemž zákonného předkupního práva podílových spoluvlastníků se týká zejména § 2144 a § 2147.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.