Výměna vypínačů 6So

Od: Datum: 20.01.16 00:57 odpovědí: 29 změna: 03.02.16 09:46

Dobry den, snažil jsem se nahradit původní vypínače (ze dvou míst pro jedno světlo) za nové, ale bohužel bez úspěchu... č1 rozsvítím, č2 zhasnu, ale č1 uz pak nerozsvitim... Prvni pokus byl "logicky" zapojit dráty tak, jak byly v původních vypíná čich, ale tak to k mému údivu nefungovalo a ted, at zkouším dat drát tam nebo tam, porad to neni ono... Kdyz ale necham jeden novy strojek a druhy necham původní, bezi to, jak ma...?nechapu... kde by mohl byt problém? Za kazdou radu budu vděčný...Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: luha®
Datum: 20.01.16 03:03

Musíte propojením dvou zdířek na krabičce vyrobit ze dvou vypínačů jeden přepínač a pak to bude fungovat. Vyzkoušejte fci přepínače před montáží raději pomocí baterky a žárovičky.:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.16 08:06
avatar

To Vaše zapojení je nesmyslné. Sice by to fungovalo, ale takhle se to rozhodně v praxi nedělá. Už proto, že v polze vypínačů jak je máte nakreslené, by byla na žárovce (na obou kontaktech) fáze, i když by nesvítila. Trochu nebezpečné. Taky Vám uniklo, že v krabičce na tazatelově obrázku jaksi chybí nulák :-D. Další problém by byl, že k žárovce by musel být veden samostatný drát zvlášť z každého vypínače. A už vůbec netuším *nevi* , jak byste do takového zapojení zařadil další vypínač (křížák) pro ovládání z třetího místa.


doplněno 20.01.16 08:14:

Doplním Hejkala - ty doutnavky tam samozřejmě být nemusí (většinou nebývají).


doplněno 20.01.16 08:23:

Takže přívodní fáze do prvního vypínače do jedné z dutinek "In" (obě jsou propojené), vývod k žárovce ze stejné dutinky "In" ve druhém vypínači. Dutinky "out" prvního vypínače propojit se stejnými dutinkami druhého vypínače (lhostejno které).


doplněno 20.01.16 08:29:

Tak ještě jednodušeji - Drát, který byl na tom hubeném konci původního vypínače (na obrázku dole) na svorku "In", dva dráty z tlustého konce původního vypínače na svorky "Out" (jak již řečeno, na jejich vzájemném prohození nezáleží). A to v obou vypínačích. Tak to prostě musí fungovat!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.01.16 12:19

2luha: Prosím Vás toto už nikdy nikomu neraďte. Odporuje to naprosto všem předpisům a zapojení je to přímo životu nebezpečné.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 20.01.16 06:20
avatar
Většinou se nuláky do krabiček s přepínači netahají. Tazatele to může poplést. To schéma je neobvyklé... na 6So není co propojovat,je to přepínač. Mezi dvěma přepínači bývají zpravidla 3 vodiče, někdy více, podle rozmístění krabiček, světla/světel a přívodu.
Pro tazatele, laika, který zřejmě nedisponuje ani základní zkoušečkou, a vědomostmi, doporučuji zavolat šikovnějšího souseda.
I když jsou tam jen tři dráty, takže velmi málo variant jejich přehození...
Realitě podobnější schéma zapojení je na připojeném obrázku.
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 20.01.16 06:25
Pokud vycházím z tvých fotek, tak spodní drát na starém strojku zapojím jako vstup tedy in tedy input na novém strojku to znamená do jedné z dvou dírek nového strojku nahoře úplně vlevo.
Vrchní drát levý zapojím jako výstup tedy out tedy output do jedné ze dvou dírek noveho strojku dole úplně vlevo.
Vrchní drát pravý zapojím jako výstup tedy out tedy output do jedné ze dvou dírek nového strojku dole úplně v pravo.
Výstupy tedy uoty mohou být prohozený, na nich nezáleží.
Jinak v praxi to funguje tak, že vstup prvního přepínače, neboli schodištáku, tedy strojku č.6, je přivedena fàze, přepnutím strojku dojde k jejímu přehození na jeden z výstupu, tedy na jeden out.
Druhý strojek je zapojen zrcadlově, jdo do něj ty dva výstupy z toho prvního ( do outů ) a jeho vstup jde do světla.
Jednoduše řečeno druhý vypínač resp. Přepínač hledá kam ten první tu fázi poslal. Pokud jsou vypínače prepnuty na stejný drát, tak se svítí, pokud se jeden přepne tak se zhasne.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: mar
Datum: 20.01.16 10:01

Sice jsem tazatel laik, který nedisponuje ani základní zkouseckou (kterou mozna ani nepotřebuji,prave kvuli minimálnímu množství variant)... světe div se, vyzkoušel jsem vse, co tu popisujete, což je známo uz z me otázky... Tzn. budu muset vyzkoušet to, jak je to popsáno v prvni odpovědi... Každopádně díky...

Datum: 20.01.16 10:10
avatar

"...budu muset vyzkoušet to, jak je to popsáno v prvni odpovědi..."

To Vám rozhodně nedoporučuji. Zvlášť, pokud nemáte s elektrikou zkušenosti. To zapojení může být za určitých okolností i nebezpečné. Elektrika je mrcha a dokáže zabíjet! Nehledě na to, že byste musel k vypínačům tahat nové kabely, nemáte tam nulák.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.01.16 10:42
avatar
Podporuji magdona 10:10 hod. Teda nejen 10:10.
První odpověď vyžaduje tahání nových vodičů. Nepraktická.
Kupte dvě piva a zavolejte někoho se zkoušečkou a vědomostmi.Je to pro něj práce na chvilku, bez nepořádku, nákladů a nervů. Ale pro Vás nebezpečná.
Až budete před operací slepého střeva, ozvěte se. Poradíme, jak na to svépomocí.
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 20.01.16 10:07

Laická rada: Ten nový vnitřek vypínače si otoč o 180° a máš to stejné jako starý bakelitový vnitřek.

Pak už jenom jednotlivé vodiče odpojíš (při vypnutém jističi!) z pod šroubku, drát narovnáš a vsuneš do příslušných svorek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mar
Datum: 20.01.16 10:37

No koukám, ze tudy cesta nevede. Ja si nepotřebuji nic otáčet o 180 srupňů :D zapojil jsem strojky jak zásuvek, tak vypinacu, dvojvypinacu,tahal kabely v celém bytě...dělal jsem to prvně, bez dřívějších zkušenosti... Jsem LAIK, ale vse "zatim" funguje... Jen v tomhle případe to je to je trochu na hlavu... To zapojeni samozrejme chapu, ale nefunguje, proto jsem psal, kde by mohl byt problém... Dnes budu zkoušet dal, bud napisu pozitivní výsledek nebo se o mne nekde dočtete :D ...

Datum: 20.01.16 11:00
avatar

Ještě mě tak napadá, nemáte náhodou přerušený ten drát vpravo nahoře? Vypadá jak ohořelý, ale spíš to bude trochu (dost) nepovedená spojka, omotaná izolačkou. Každopádně je na něm podezřele vypadající zlom.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 20.01.16 11:31

Ahoj

1, Dobře to má p.Magdon a p.Hejkal, ten ti tam dokonce domaloval doutnavky

2, Bez zkoušečky to nedáš, protože nevíš který drát ti jde od jističe do vypínače a který drát z druhého vypínače jde k světlu.

3, To první schémátko je sice funkční, ale od prasete a už vůbec né pro absolutního laika. Protože při výměně žárovky tam bude pořád fáze i při vypnutém stavu vypínače! V případném přehození drátů v patici žárovky, tzn. kdy fáze bude na závitu, tak vzniká celkem reálné nebezpečí úrazu při výměně žárovky. Navíc při výměně vypínače je celkem snadné přehodit dráty, což při tomto zapojení v lepším případě bude vyhazovat jističe a odpálí vypínač.


doplněno 20.01.16 12:00:

Obrázek je trošku rozmazaný a po jeho zvětšení vypadá ohořele i ten drát vzadu. Ještě doplním k mému tvrzení v bodě 3, fáze na patici žárovky nebude fáze pouze v jednom případě, což je u těchto vypínačů málo pravděpodobné, že se zrovna trefíš do správné kombinace.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mar
Datum: 20.01.16 18:12

Ta foto...neni moje, jen jsem mel stejny původní vypínač, tak jsem ji sem dal...pro představu... No zkoušel jsem se dnes podivat i na ten prvni strojek, jestli to tam nemam špatně zapojené, zkoušel všemožně prohazovat kabely do zdirek a nic... Tak ted uz tedy opravdu jedine odborník... Matně si vzpomínám, kdyz jsem sundaval stary vypínač, je možné, ze šel jeden z drátu, přes dva sroubky?

Od: dam®
Datum: 20.01.16 18:43

Ty seš taky čípek, no nic, bez fázovky a představivosti to fakt nedáš, tak raději ten odborník. V případě 6-tkového zapojení musíš mít u těchto přepínačů po třech drátech a každý má drát svou nezaměnitelnou funkci. Zadi do své hospy a poptej odborníka..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luha®
Datum: 20.01.16 18:46

To schema není od prasete, jak uvádí *dam*, nýbrž je to zapojení které tam evidentně tazatel měl původně. A aby zapojení mohlo být opět funkční, musí tam dát zase přepínače. A kdo se bojí elektriky, ať na ni nesahá a neolizuje obnažené vodiče.:).


doplněno 20.01.16 18:59:

A to Hejkalovo zapojení nemůže pro rozsvěcení a zhasínání ze dvou míst fungovat. To jsou jen dva vypínače na jednom drátu.:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 20.01.16 19:02

Teda, p.Luho, neberte si to osobně, ale když už jste tam byl, tak proč jste mu to, klukovi, nezprovoznil. Já vám neberu fakt, že se tohle zapojení občas nevyskytne, ale fakt, že je dávno mimo normu mi nevezmete. Toť celý kámen úrazu. Nic proti vám nemám. Mimochodem si pletete pojem vypínač a přepínač a neumíte číst schéma.


doplněno 20.01.16 19:08:

Schéma se VŽDY kreslí v klidovém stavu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.16 19:29
avatar
Poprvé, podle čeho Luha tvrdí, že zapojení podle jeho obrázku je evidentně to původní? Byl Luha na místě? Prověřil zapojení, našel v každé krabičce fázi a nulák? Nebo jen předpokládá? Má Luha vůbec elektrotechnické vzdělání? Poprosil bych také o schéma, nebo vysvětlení, jakým propojením dvou zdířek na krabičce vyrobit ze dvou vypínačů jeden přepínač. Rád se poučím.
.
Dále - tazatel zmiňuje přepínače 6So, to je přepínač střídavý, s orientačním osvětlením. Takže se tam hodí. Nevím, kdo tvrdil, že tam tazatel dává obyčejné vypínače. Bylo by vhodné, aby se někdo naučil číst el. schémata. A také si osvěžil základní zapojení schodišťáků...
.
To hejkalovo zapojení je funkční, hejkal (a další elektrikáři) ho praktizuje minimálně 50 let, se zdarem a bez problémů. Zato luhovo zapojení je velmi diskutabilní.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.16 23:45
avatar

"Hejkalovo zapojení nemůže pro rozsvěcení a zhasínání ze dvou míst fungovat. To jsou jen dva vypínače na jednom drátu"

Nikoliv, to jsou dva přepínače na třech drátech. A věřte si tomu, nebo ne, ono to funguje. Je to desetiletími prověřené a jedině správné zapojení. Za 45 let praxe jsem schodišťáky zapojené podle Vašeho obrázku ještě neviděl. A že se necháte poučit? Tomu nemůžete věřit ani sám, když tady neustále zarputile prosazujete životu nebespečný nesmysl..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luha®
Datum: 20.01.16 20:18

Původní zapojení u tazatele je: nezávislé ovládání světla ze dvou míst (nebyl jsem u něj, ale věřím mu, když to uvádí v popisu). Pro názornost: máme dlouhou chodbu, nebo schodiště. V přízemí si světlo rožnu jedním vypínačem, vyjdu do prvního patra a tam ho druhým vypínačem zhasnu nebo naopak. :). Pokud máte lepší schéma, které by mohl tazatel uplatnit bez trhání kabelů ze zdi, rád se nechám poučit.:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.16 21:05
avatar
To lepší (správné a zaužívané) schéma jsem vložil nahoře. Na 99,9% je to podle něj tak zapojeno i u tazatele. Pokud to 0,1 % nezapojoval nějaký umělec amatér, který věří, že to dobře vymyslel podle popisu laika...
Naopak, podle popisu tazatele to vypadá na běžné klasické zapojení.
.
Nemusíš nás učit zapojení schodišťáků, ani jejich funkci. Nauč to sám sebe!
Žádný kabely ze zdi trhat není třeba. Je potřeba elektrikáře, který má vědomosti a případně i zkoušečku. Dokáže najít chybu
.
Luha. Neodpověděl si na moje podstatné otázky. To jsou ty s otazníkem.
.
Radit laikovi, co a jak, je nezodpovědné a nebezpečné! Ještě horší od toho, kdo tomu nerozumí. Popřemýšlej...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.16 20:44
avatar

Luha, tady jsou stránky výrobce pro 6, 6S0 http://www117.abb.com/catalog….asp?thema=3893&category=1376 a schema http://www117.abb.com/viewDoc…ument.asp?document=3353&type= Tazatel "Kdyz ale necham jeden novy strojek a druhy necham původní, bezi to, jak ma...?nechapu... kde by mohl byt problém?"... A není náhodou jeden z přepínačů vadný? Pokud by byl přerušen některý vodič, nebylo by to v této kombinaci funkční...Zkuste použít ten druhý nový přepínač a jeden původní (ten, se kterým to šlo)...No a uvidíte...Už jsem se setkal s vadným přepínačem, není to ale časté...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luha®
Datum: 21.01.16 01:28

Že se bojí elektriky neznalá a nezkušená ženská, to bych pochopil. Ale panický strach, který ovládá rádoby zkušené chlapy? Představte si, že se prodávají např. indukční plotýnky - vařiče bez zemnícího vodiče, takže jsou pořád pod fází (zástrčka jde do zásuvky libovolným způsobem). Lampičky na noční stolek - taktéž dvoukolíková flexošňůra. Oh, jak je to životu nebezpečné! Kdyby jste si prohlídli objímku na žárovku, tak by jste zjistili, že závit není propojen s žádným vodičem a navíc je žárovka při kontaktu s proudem už dostatečně *utopená*, takže si nemůžete *sáhnout* ani kdyby jste chtěli. A to, že jde elektrika do spotřebiče je také docela běžné a dokonce i potřebné. Lidi *zasaženi* nízkým napětím neumírají na následky působení proudu, ale z úleku.


doplněno 21.01.16 01:43:

P.S. Magdone, namaluj mě nezávislé zapínání a vypínání jedné žárovky dvěma vzdálenými vypínači. Ale nesmíš obkreslovat!


doplněno 21.01.16 02:07:

Ještě bych prosil vysvětlení, v čem spočívá to velké nebezpečí úrazu, které nám *diletantům* hrozí. Předpokládal jsem, že tazatel je natolik inteligentní, že před šťouráním v elektrice si vypnul jistič, nebo vyšrouboval pojistky. Já to nedělám, protože mě 230 V nijak nevadí, ani mě nemůže nějaké to *brnění* překvapit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 21.01.16 02:01

Luho, vaše jistota mě děsí, jste opravdu příklad do školních učebnic, co by úkol pro adepty učilišť i vyšších škol.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.01.16 02:17
avatar
To jsou perličky...
...závit není propojen s žádným vodičem...
souhlasím, ALE pokud je žárovka našroubovaná, tak se na závit ŽÁROVKY dostane fáze buď ze strany - teda z bočního kontaktu, nebo přes střední kontakt a vlákno žárovky. Ne každá objímka má vysoký okraj, a mnohé, zvláště ty starší, mají kovový závit spojený s přívodem. Potom se může neopatrná ruka dotknout závitu žárovky pod napětím hned na začátku šroubování žárovky. Au!
.
... a navíc je žárovka při kontaktu s proudem už dostatečně *utopená*,...
Takto se vyjadřuje jen laik. Elektrikář mluví o kontaktu s napětím!
.
Dvojitá izolace u lampičky a dalších spotřebičů, třeba ruční mixér, fén na vlasy, holící strojek a další umožňuje použití dvoukolíkové flexošňůry bez nebezpečí. Už roky.
...A to, že jde elektrika do spotřebiče je také docela běžné a dokonce i potřebné...
.
...Lidi *zasaženi* nízkým napětím neumírají na následky působení proudu, ale z úleku...
Škoda mluvit...
Radši mít... panický strach, který ovládá rádoby zkušené chlapy... než sekat machra.
.
Jsem zkušený chlap s padesatiletou praxí. Právě proto stále chovám k elektrice respekt.
A nemám rád, když fušeři radí laikovi na dálku, bez dostatečných vědomostí a informací o situaci na tváři místa, jen na základě domněnek a předpokladů tazatele, co má kam zapojit atd.
.
Být tebou, zdržím se rad okolo elektriky. Buď zodpovědný vůči ostatním.
Už mi nemusíš odpovídat na ty otazníky. Je jasné, že nejsi osoba znalá, s kvalifikací, a tvoje "rady" mohou způsobit úraz el. proudem nebo škodu na majetku.
Teď jsem dočetl ta doplnění..
Je to marné.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: luha®
Datum: 21.01.16 02:18

Dame, to není *teoretická* jistota, ale praxe. Když se s elektřinou skamarádíš, tak ti nic neudělá. To jenom strašpytlům nakope.:)

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: luha®
Datum: 21.01.16 02:25

Tak promiň Hejkale, už nebudu dráždit kobru holou nohou.:)


doplněno 21.01.16 03:00:

To jediné, co jsem radil, bylo vyměnit starý přepínač za nový a přiložené schéma bylo velmi pravděpodobné stávající zapojení u tazatele. Toť vše.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.01.16 08:22
avatar

Luho, Luho. Vy jste buď provokatér, nebo absolutní diletant. Prozradíte, jaké máte elektrotechnické vzdělání a kolik máte v elektrotechnice praxe? Soudě podle Vašich příspěvků vypadáte na samouka, který měl do teď to štěstí, že si zatím nesáhl, kam neměl. O elektrospotřebičích a ochraně před nebezpečným dotykem nemáte ani představu. Já osobně jsem začínal v roce 1972 se slaboproudem a postupem času se dopracoval na elektromontéra ve VVn rozvodnách a elektrárnách. To znamenalo každoroční školení se zkouškami před státní komisí. Na těch školeních nám mimo jiného ukazovali i následky úrazů elektřinou, často smrtelných. A to i u napětí "pouhých" 230 V. Téměř vždy šlo o profesionální elektrikáře, kteří se s elektřinou "skamarádili" a přestali z ní mít respekt. Vás zřejmě nikdo nepřesvědčí, klidně si s elektrikou hrajte, je to Váš život. Ale nerozdávejte životu nebezpečné rady ostatním. Tazatel elektřině nerozumí, ale ví, že jí nerozumí. Vy jí zrovna tak nerozumíte, ale na rozdíl od tazatele jste přesvědčený, že ano. O to jsou Vaše názory nebezpečnější (pro Vás i pro okolí).

Neodpovídejte mi. V téhle diskusi nemá smysl pokračovat. A přeju hodně štěstí. Asi ho budete v životě potřebovat.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: mar
Datum: 03.02.16 09:00

dobry den, pisu opožděne, ale přeci... Tak nakonec bylo opravdu potreba odborníka a... zkousecky :) jedním z žil kabelu neprocházel proud...

Datum: 03.02.16 09:46
avatar
Děkujeme za zprávu.
Jen potvrdila to, co radili zkušení elektrikáři.
Chce to odborníka a zkoušečku...
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.