Radonova izolace je nutna?

Od: Datum: 19.01.16 22:20 odpovědí: 20 změna: 31.01.16 21:49
Dobry den za domem stavim dilnu . V dome jsem delal protiradonove izolace protoze bylo namereno mirne radonove ryziko!zajima me jestli v dine mam pouzit take tuto drahou izolaci? Cetl jsem ze radon je jen strasak vyrobcu techto izolaci!ale nejsem si jist v dilne budu travit dost casu tak nechci udelat chybu!dekuji za radu
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.01.16 22:29
avatar

Baráky tado stojí sta let a nikdy pod nimi nic nebylo a tak si myslím, že je k ničemu, navíc tady žijeme v přirozené radiaci celý život a nic nám zatím neudělala, já jsem jí nedával ani pod barák.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.01.16 23:17

Asi to tak bude, na raka taky skoro nikdo neumírá..;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.01.16 22:32
avatar

No tak ona se dává protiradonovka v případě, že je radonové záření vyšší. Než se staví dům, tak probíhá (nebo mělo by) měření záření. Pokud je vysoké a půda pod budoucím domem je spíše písčitá, propustná, tak by se dávat měla.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.01.16 23:06
avatar

Pokud ji máte nařízenou, tak je naměřen vyšší radon. Tady bych rozhodně nešetřila! A stejně budou přeměřovat, jestli je to uděláno kvalitně, bez průniků. Ze 4 parcel jsme měli nízký radon naměřen jenom my, Ale dnes nelituju, cítím se bezpečně, i když soused dostal rakovinu. Radon měli všichni, ale vešel se do limitu. Kdo zaručí, že se neprodere po čase ve větším množství? Bydlíme v příměstské části, kde lidé /díky radonu/ většinou umírají na rakovinu. Říkal to starousedlík lékař.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.01.16 23:12

Mírné radonové riziko znamená nízké? Je-li to tak, pak postačuje obyčejná izolace proti vodě, kupříkladu asfaltová lepenka. To měření je vyžadováno, to je v předpisech, ovšem kolika dávek záření člověk za život pohltí a ani o tom neví. Zdaleka největší podíl je stejně záření kosmického.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.16 00:08
avatar

Radon je plyn.mnohem těžší jako vzduch.Drží se proto výhradně u podlahy.Pokud se jedná o obytné místnosti,tam je vcelku nebezpečí ozáření možné,ale spíše jen náhodné.S větší koncentrací a tedy i s expozicí se můžeme setkat ve sklepě.V garáži,především proto,že se otvírá ven,se ozáření i bez izolace obejdeme.Mám také dojem,že výrobci těch folií vydělávají na zákaznících.Radon je vesměs nejčastěji rozpuštěn ve spodní vodě a stačí tedy dobrá hydroizolace.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.01.16 06:37
avatar

Tomčo,

nikdy se názory neshodnou. Cenový rozdíl mezi "(ne)radonovou" lepenkou není tak velký. Když máte pod domem radonku, dejte jí i pod dílnu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.16 14:31

Ahoj Tomčo.

Nechci nějak pochlebovat Milanovi, ale když se budeš řídit jeho doporučením, nic špatně neuděláš. Když už je to nová stavba, tak by byla hloupost to neudělat pořádně. Dej si hlavně záležet na propojení izolací mezi domem a dílnou. Ať ,,to,, neleze mezi nimi dovnitř. Jestli to nejde, šlo by ,,to,, nechat dýchat nějakými potrubními výdechy nad střechu. Nebo mimo fasádu.


doplněno 20.01.16 20:13:

Ahoj Diesele.

Zdá se, že je to zrovna ten příklad, kdy ten výron radonu nějak ovlivňuje stav podloží. Pod jedním domem jsou v podloží poruchy a pod tím druhým je zase nějaká izolační vrstva, která ty praskliny nějak vyplnila a radon vytěsnila mimo. Jinam. O kousek vedle.


doplněno 22.01.16 21:30:

Nějaké staré informace.

Hygiena ze Semil mi dala takové měřáky radonu. Dal jsem je do přízemí domu s vykopanýma podlahama na asi týden. Po zjištění stavu naměřili 43 Bq. Od nich to na konci socialismu stálo 300 Kč.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.16 16:36
avatar

Jen tak mimo-u nás máme radioaktivní pozadí asi 10x vyšší než třeba v takové Praze,těžil se poblíž uran, a paradoxně jsou stavby třeba dvě vedle sebe a do jedné se musela dát protiradonová a do druhé ne velmi zajímavé co?


doplněno 20.01.16 20:48:

Spíš bych řekl,že je to jinak,co vím neměřili ani na jedné ze dvou,spíše mi to připadá dle projektanta-jak je svázán s firmou provádějící měření atd. a dle toho radonová nebo obyč.!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 20.01.16 20:52
avatar

Mne ani tak neštvala cena rozdílová normální a protiradonové ipy jak potřeba měření radonu - takže další papír a prachy někomu za doplnění mého jména a adresy do šablony... Takové další tahání peněz z kapsy...


doplněno 20.01.16 21:19:

no vidíte - a za měření 2-3tisíce - kdyby to bylo prostě u všech povinné...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: to
Datum: 20.01.16 21:05
Cen.rozdil je 4tis . Nechci delat neco co je zbytecne!
Datum: 20.01.16 23:10
avatar

Protiradonové měření je povinné a pokud naměří , budou přeměřovat. Tady není rozhodování na Vás, jen to, zda splníte kritéria pro kolaudaci. Nebo ji nechcete?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.16 22:38
avatar

hmmmmmmmmmmm. při kontrolním měření vám v domě rozmístí kalíšky. pokud otevřete okna a ještě, třeba, zapnete ventilátory, nenaměří nic...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.16 21:49
avatar

Hm a pobvinné? a kdy a kde se měří?Dělám již jezkou řádku let ve stavebnictví,ale měření jsem ještě neviděl! jedině v paneláku někdy v půlce 80 let byl dole v přízemí u výtahu nějaký dzindzik a na nástěnce psaní o radonovém měření ,to jako abychom to neničili-nic víc níic míň a od té doby jsem to "povinné"radonové měření neviděl!

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: jenda2
Datum: 21.01.16 09:40

Radon je přírodní plyn a buď je koncentrace nebezpečná a to by vás do domu nepustili, nebo je ještě v normě. Jediná účinná metoda je automatické větrání přes rekuperaci. Fólie na zeď se dávaly v případě tvárnic vyrobených z radioaktivních odpadů a platil to stát. Týkalo se to budov do r.v. 1990. Viz citace níže.

Radon ve stěnách se běžně nevyskytuje, pouze z kontaminovaných materiálů.

Česká republika se díky geologické stavbě řadí k zemím s vysokou průměrnou koncentrací radonu v bytech (118 Bq/m³). WHO doporučuje limit 100 Bq/m³. Koncentrace ve volném prostoru bývá kolem 10 Bq/m³.

Pokud je základová část obytného domu starší a špatně provedená (špatná izolace základů, popraskaná podlaha, prkenná podlaha bez izolace, špatně utěsněné prostupy inženýrských sítí), může docházet k nasávání radonu do vnitřního prostředí objektu (především přízemí). Děje se tak pomocí tzv. komínového efektu. Rozdíl teplot v objektu a pod ním způsobí podtlak v objektu a radon je tak spolu s dalšími plyny aktivně nasáván. Dalším možným zdrojem radonu je stavební materiál. Některé škvárobetonové tvárnice pocházející z rynholecké škváry obsahují vysoké aktivity radia. V současné době je radioaktivita všech stavebních materiálů dodávaných na český trh pod kontrolou Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomcu
Datum: 22.01.16 22:31
V dome mam protiradonove izolace!namereni probehle jen pred stavbou po stavbe ho nikdo nechtel kolaudace probehla!nameril asi jen malo!tak ted nevim jestli do dilny davat protiradonovku ...
Datum: 22.01.16 22:55
avatar

Radon rozhodně není jen nějaký vymyšlený strašák výrobců izolací. Pokud máte pod domem izolaci proti radonu, tak vám ji doporučuji dát i pod dílnu. Přece jen radon rozhodně není plyn z kterým je radno si nějak zahrávat - způsobuje závažná onemocnění z nichž většina je smrtelná. Domy se snažíme izolovat proti hluku, různým výparům, těžkým kovům, dechtu a dalším látkám a však mnoho lidí šetří na izolaci proti látce která je ze všech nejhorší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomcu
Datum: 30.01.16 06:37
Zacal jsem tedy schanet izolaci protiradonovou. Jen me jeste zajima jestli koupit pas oxidovany nebo modyfikovany?ten modyfikovany je podstatne drasi.dekuji za radu
Datum: 30.01.16 19:25
avatar

hlavní rozdil je ten, že

Oxidovaný je lehčí, náchylnější k nějakému poškození

Modifikovaný ty jsou obecně celkově pěvnější, vydrží větší zátěž a obvykle stačí jedna vrstva.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.16 19:20
avatar

Když klasický Oxidovaný necháte před použítím ohřát v místnosti, bude to bez problémů.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.