Bezodpadková domácnost

Od: Datum: 19.01.16 20:28 odpovědí: 19 změna: 19.01.16 22:27

Dobrý večer, před časem jsem v tv shlédnul reportáž o bezodpadkové domácnosti a musím říct, že mě to velmi zaujalo. Doma vyprodukujem denně plný koš odpadků a říkal jsem si, že by nebylo od věci nějak to zredukovat. Jen je problém, že je zatím minimum obchodů, které toto dokážou zákazníkovi umožnit. Ze začátku začnu tím, že zajdu do oblíbené kavárny pro zrnkovou kávu a přinesu si svoji dózu

Jaký na to máte názor? A je tu někdo, kdo tuhle metodu doma praktikuje? Rád bych se nechal inspirovat. Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: radarbrdy
Datum: 19.01.16 20:35

V Německu zálohují PET lahve, takže je lidi vrací zase zpět do obchodu. U nás se povalují v příkopech. Jo a někde zálohují i ty hliníkové plechovky od piva.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 19.01.16 20:38

Ten kdo byl v Chorvatsku o tom ví své. Tam je zálohovaný skoro "každý" obal. A dá se na vracení vydělat docela dost peněz.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 19.01.16 21:35

No já bych se tím Chorvatskem moc neoháněl. Je pravda že na každou petku máte na účtence kauci, ale donutit je aby od vás petku vykoupili je záležitost na týdenní diplomatické vyjednávání. Podle toho kolik se všude povaluje pivních bas které opět nikdo nevykoupí soudím že ani výkup pivích lahví pořádně nefunguje. V krámě vám flašku vezmou akorát když máte jejich účtenku a jinak se s váma nebavěj. Možná že s domorodci se jedá jinak, ae turista na výkupu flašek určtě nezbohatne.

A co se týče bezodpadového hospodaření u nás, tak to by potřebovalo zázemí v zákonech. Ve chvíli, kdy stát umožil městům vybírat paušály za osobu, tak vlastně demotivoval lidi, kteří třídili odpady jen pro to aby zaplnili méně placených popelnic se směsným odpadem.

Datum: 19.01.16 20:51
Jj nechapu, proc nasi politici nechteji zalohovane pet lahve. Kazdopadne se snazim recyklovat, obleceni, plasty a papir. Odpadky vynasim tak 1x za 2-4 dny podle toho jak jsme doma nebo v praci, spis plytvame jidlem,musim na tom zapracovat.
doplněno 19.01.16 22:15: Samurraj asi jako ja, kdyz jsem si shanel lahve na slivovici hospoda ma plny kontejner skla ... nastesti to alespon tridej
ra252: nevim jestli to mela byt ironie, nejak jsem ji nepochopil, politici s tim udelaji to, ze to uzakoni tak jako jine hovadiny ktere k nicemu nebyly ale to je na delsi debatu. Hlavne by to chtelo debatovat s nekym, kdo tomu rozumi aby nam to vysvetlil.

Datum: 19.01.16 20:54

A co s těma prázdnejma flaškama budou ti politici dělat?

Datum: 19.01.16 20:56

Klidně bych vracela láhve od mléka, místo těch pitomých umělohmotných flašek, které musím třídit... Jinak zásadně si neberu nikde nákup do igelitky, ale nosím si svoji tašku látkovou. Ale na tu bezodpadkovou domácnost by taky musely fungovat obchody, respektive výrobci. A nééé že koupím jogurt v kelímku, kde je jogurtu na dně, málem ho ani vidět není. Dříve (před rokem 1989) bývaly jogurty ve vratné sklence... Tak asi tak no.

Datum: 19.01.16 21:23

Domaci jogurt :) (zrovna ho delam) maly bily selsky hollandia, trochu cukru a litr 40C (aby sel udrzet prst) tepleho mlika (jde z trvanliveho, ale uz jsem zapomnel ktere bylo dobre, dneska mam Tatra, jinak cerstve mleko se musi zahrat tesne k varu a zchladit na 40) ...a nekam do tepla pres noc, treba na topeni (davam misu ke kamnum) a budete mit rano za dvacku tolik jogurtu, ze vecer uz ho nebudete chtit ani videt, pokud vas neni vic :) K naockovani staci i 2-3 lzice, ale davam cely kelimek.

Datum: 19.01.16 21:44

Joudic, no jo domácí jogurt... ale doma nestiham dělat všechno. Taky jsem ho delavala, ale momentálně nestiham. Domů kupuji jen základní potraviny, žádné polotovary... Musela bych mít asi tak čtyři ruky a den by musel mít minimálně 36 hodin, abych stihla všechno.

Datum: 19.01.16 21:05

ono staci nejist polotovary apod a najednou neni skoro co vyhazovat, leccos se hodi na kompost, tam to proberou toulave kocky a pak slepice, papir se spali v kamnech a zbyde igelit a petky.
A ta kavarna by mela mit svoje pekne papirove pytliky s logem :)

Datum: 19.01.16 21:44

Ano, kavárna má svoje pytlíky, ale v rámci bezodpadu bych si kávu bral do své nádobky i když mátre pravdu, že papír spálím v kotli.

Od: buss®
Datum: 19.01.16 21:08

Můžete to rozvést? Na všechen možný odpad? Může člověk z paneláku kompostovat, pálit nemá-li kde? Narvat do pytle a někde vyhodit jak se děje? Jakou má motivaci? Obchod vezme zasviněné papíry atd?
Co tak hradit odpad dle váhy? My tak za týden kyblík. někteří mají slevu za posrané pamprsky. Ale, naši občané na to nemají, to by venku vypadalo. I tak rozváží z domků do cizích kontejnerů, příkopy, les.
Je na intu šot, co dělají myslím číňani, výroba. Mimochdem, petky se zpracovávají, jen je sbírat řádně.
Máte řešení vÿhovující všem, lisovat, vyrábět, spalovat? Proč spalovny nenabízejí poplatek? Jsou sběrny na vše?
Bio a co je možné jde na zahrádku, papíry pálím.

doplněno 19.01.16 21:28:

: jancaak® Šmárjá, jak se bude třeba recyklovat H papír, mastný, jak píšu zasviněný? Já vám ho prodám a můžete recyklovat.!
Bude-li to stát za to, budu vám ho i shánět. Co na to?

Datum: 19.01.16 21:19

Šmarjá...jak můžou lidi pálit papír? Papír je většinou až 7x recyklovatelný...kdyby všichni pálili papír a nikdo nedával k recyklaci, pravděpodobně bychom přišli o velkou část lesů. Nerecyklovat papír je skoro jako podpálit strom v lese

Datum: 19.01.16 21:26

a jak jinak byste zapalila kamna, podpalovacem? :)

Datum: 19.01.16 21:33

stejně jako když hodím do kamen polínko... vyjde to na stejno. Pokud se pálí tak aby ta energie k nečemu byla, nic špatného na tom až tak nevidím. Ale je to na prd, moc popelu a plné barev = těžké kovy.

Datum: 19.01.16 21:34

Viděl jste někdy v nedávné době les?

Datum: 19.01.16 21:52

Jinak s těma lahvema mě to taky štve. Třeba na podzim pravidelně každý rok vozím celý valník spadaných jablek do moštovny v Lažanech a beru místo peněz mošty. Vše je ve skleněných lahvích a nic není zálohované, tudíž vše se rozmlátí a vyhodí. Připadá mi to zbytečná škoda. No a to samé s PETkama...

Datum: 19.01.16 22:05

me lahve stvou jinak, ze je tak jednoduche privezt si plne, a tak slozite odvezt prazdne na vraceni *smich*

Od: axus®
Datum: 19.01.16 22:26

V pohode.Co nejde na hnuj, proleti kominem.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.