Jak se brousí vrták?

Od: Datum: 18.01.16 21:43 odpovědí: 11 změna: 19.01.16 18:43

Dobrý den,

chtěl bych se poradit jak dobře nabrousit vrták?

Několikrát jsem jej zkusil zbrousit na brusce, však není ostrý, nevrtá jen se zahřívá :(

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.01.16 21:45
avatar

Pravděpodobně se vám nepodařil správný úhel a hlavně podbroušení to chce ale cvik a hodně cviku než to člověk dostane do ruky snad jednodušší je koupit přípravedk na ostření vrtáků je jich hodně a na základní ostření postačují.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.16 21:53

Zřejmě brousíte vrták pouze do kužele, tzn. chybí mu "podbrus". Kupte si "lepší" vrták (tím myslím vrták a ne sadu atrap za 40 Kč 10 ks) a podívejte se, jak je udělaný. Nebo viz. obrázek.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 18.01.16 21:56

Zkuste najít kamaráda , souseda od černého řemesla . Nejednodušší je názorná ukázka , není to tak složité a hůř se to popisuje.(apoň pro mne.) Na netu popis bude ale praktická ukázka je lepší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.16 22:00
avatar

youtube.cz a zadat heslo "ostření vrtáku"


doplněno 18.01.16 22:01:

Hned první odkaz, je sice v ruštině, ale je to názorně ukázáno.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.01.16 23:31

Právě teď, od pondělí, mají v Lidlu brusku na vrtáky 3-10 mm za 99 Kč. Nasadí se na vetačku, vrtačku nejlépe upnout do svěráku. Podobné, ale dražší, najdete na googlu určitě i v železářství a hobby marketech. Práce je jednoduchá...vrták vsunete do otvoru příslušného průměru a úhel si to vytvoří samo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.01.16 16:29
avatar

Výborná věc,jen je problém,že je jen jeden náhradní brusný kotouček.Po spotřebování se asi další těžko sežene.

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jester
Datum: 19.01.16 18:43

Ten brus na vrtačku je zadarmo drahej taky sem ho měl a druhej den hned vracel.Není nad to se to naučit na stojanové brusce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.01.16 07:51
avatar

těžko kamaráde. Těžko. Bez nástrojařské praxe vrták nenabrousíte.

Musíte přesně trefit úhel řezné hrany, přesně trefit úhel obou stran špičky a zároveň špičku udržet přesně v ose.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.01.16 08:32
avatar

Ono to je jako ostření nožů. Chce to cvik a praxi. Já když začal brousit nože, tak než se mi je povedlo naostřit tak, aby holili chlupy byla věčnost. Já být vámi, tak si koupím ty černé HSS vrtáky za pár kaček a a po otupení bych je zkoušel na brusce brousit v požadovaném úhlu. Nebo si kupte tu brusku jak tu někdo radí, nemusíte se starat o úhel a nějak se to taky nabrousí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.01.16 12:58
avatar

Zdravím,
nespecifikujete
1) jaký vrták - tím nemyslím rozměr, ale typ, takže spirálový - rychlořezný, s SK plátky (tzv. s tvrdokovem nebo také se mu říká vidiový), plochý, Foerstnerův...?
2) vrták na vrtání čeho - oceli (jaké - měkké, tvrdé), dřeva, stavebních materiálů (bez příklepu či s příklepem nebo pro vrtací kladivo)?
3) rozměr vrtáku - malé vrtáky (0 - cca 3mm) se brousí trochu jinak než větší (od cca 4mm do nějakých cca 12mm) a úplně jinak se brousí vrtáky od cca 13mm do cca 20mm (beru v úvahu, že to máte pro ruční vrtání doma ruční vrtačkou, takže ne že by se nevrtalo i většími vrtáky nad 20mm, ale to by vám v ruční vrtačce nejspíš urazilo ruce, když neznáte specifické postupy jak na to)
Všechny výše uvedené typy a velikosti vrtáků lze brousit tzv. v ruce (když se to umí a víse jak na to - proto se ptám po specifikaci vrtáku, který chcete brousit. Sice už dnes existuje vrták, který se dá označit za "univerzální" - umí vrtat od skla až po kalenou ocel, beton i cihly (viděl jsem ho na vlastné oči a měl jsme možnost si to odzkoušet), ale vzhledem k ceně (cca 1.000,-kč za kus) si ho asi těžko pořídíte do domácí dílny, takže ho klidně z rad vynecháme a budeme nadále brát, že každý vrták (a na každý materiál) se brousí jinak, pokud nemá být to vrtání "trápením malých dětí" a styl "řemeslo, já tě jdu k**vit". Jo, existují id**ti, ktěří klidně budou vrtat do zdi vrtákem do kovu, ale těm nepatří nářadí do ruk, ale patří jim nas**t do ruk a nepustit je k vodě *zed*
Takže řekněte (napiště), jaký vrták a na co chcet brousit (správně je ostřit!) a pak se dá radit ;)
Univezální rada - pokud nemáte doma brusku z řad profi nebo z bývalé socialsitcké výroby, ale nějakou brusku zakoupenou za "pár" korun v dnešní době, pak se podívejte na štítek té brusky a hledejte označení Sx= xmin, což znamená maximální dobu provozu té brusky a pak se musí nechat vychladnout, jinak ji spálíte motor (tyhle hobby brusky nemají chlazení motoru a dlouhodobějším provozem ji zničit není vůbec žádný problém.
Základem pro kvalitní ostření je pečlivě orovnaný (neházející) přiměřeně hrubý (nebo spíš jemný) brusný kotouč (na trvdokovové vrtáky jsou jiné koutouče než na normální rychlořezné vrtáky) a světlo - když na ostření pořádně nevidíte, ostříte odhadem, což si mže dovolit v uritých mezích člověk znalý, ale určitě ne začátečník. Jinak - vrták lze z nouze nabrousit i třeba na kotouči úhlové brusky, ale to není to, co bych doporučil zkoušet začátečníkovi ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 19.01.16 14:57

pully: zřejmě nechcete tupý vrták do kovu vyhodit a chcete si ho zkusit sám nabrousit. Jak už vám tu radili, nejjednodušší by bylo odnést si ho k někomu, kdo to umí a předvede vám to. Možná ve vaší obci máte nějakého brusiče nožů a nůžek a ten by vám to mohl ukázat.

Pokud máte brusku a chcete to zkusit sám, podívejte se na vaši brusku. Ideálně by měla dva kotouče - jeden hrubší a druhý jemnější. Nebo jeden přiměřeně jemný. To za prvé. Za druhé kotouč musí být rovný, nesmí na něm být vybroušený žlábek od broušení šroubováků nebo nějakých tyček, nebo kudel. Kotouč lze srovnat speciální tyčkou nebo spíš trubkou s brusným materiálem uvnitř. Šíleně to práší, chce to mít brýle a něco přes pusu, abyste to nedýchal.

Za třetí - bruska by měla mít před kotoučem správně nastavené stavítko, potřebujete ochranné brýle s nerozbitným bezpečnostním sklem, NESMÍTE MÍT RUKAVICE!, protože by vás to mohlo chytnout a hrubě zranit.

Na zkoušku si vemte nějaký větší vrták, který už to má za sebou a na kterém už není co zkazit a druhý vrták - úplně nový. Podívejte se na jeho špičku. Není úplně špičatá, nahoře je krátký rovný hřbet podle tloušťky střední části vrtáku. Podívejte se na úhel břitu, obvykle bývá kolem 120°, pro zahlubování děr pro hlavy šroubů 90°, ale to asi není váš případ.

Nepouštějte brusku, nechte ji vypnutou a postavte se před ní oběma nohama pevně na zemi, vrták si položte na ukazováček levé ruky a shora přidržujte palcem. Aby se vám povedl úhel 120° budete ho o přední stranu kotouče opírat v úhlu asi 30° od kolmého směru, tedy asi 60° od směru k boku kotouče. Na boku se nebrousí, ale na čelní straně kotouče. Teď si zkuste udržovat úhel 30° od kolmice, vrták držet na stejném místě na kotouči a vrtákem jemně a pomalu kývat nahoru a dolů. Všimněte si, že na špičce je vlevo (u pravotočivých vrtáků) vidět hrana konce vrtáku. Tou hranou si dejte vrták rovně, protože tu hranu budete brousit a od ní budete brousit dolů. Až si to vyzkoušíte, zavrtění v prstech vrták otočte o 180° a stejným způsobem budete upravovat i druhou stranu vrtáku. Obě budou muset být stejné.

Pak teprve si pusťte brusku a opatrně veleopatrně si zkuste položit ukazovák na stavítko, na něj naučeným způsobem položit vrták, přidržovat palcem a lehce ho kývavým pohybem brousit. Někdo ještě vrtákem lehce vrtí, aby udělal správný tvar. Od vrtáku odletují jiskřičky. Vrták se zahřívá a tak je dobré mít hned u brusky plechovčičku s vodou a vrták do ní po chvilkách namočit a ochladit, aby se kalená špička nepopustila.

Pak se na vrták podívejte proti oknu a kontrolujte, jestli je nabroušený symetricky a porovnáním s novým vrtákem se pokuste napodobit tvar špičky vrtáku, včetně podbroušení, ale to je na dlouhý výklad. Tento výklad je pouhý pokus o zjednodušený výklad. Lepší je si to vyzkoušet přímo pod vedením zkušeného zámečníka nebo brusiče, nebo mu zaplatit a dokonale vám nabrousí všechny vaše vrtáky a dáte mu vydělat a uděláte mu radost i sobě.

Pár obrázků: http://hobby.idnes.cz/domaci-…110413_151942_hobby-dilna_bma

https://eluc.kr-olomoucky.cz/…1-1520_ostreni_vrtaku.png.png

http://www.chatar-chalupar.cz/wp-content/uploads/2009/12/brou%C5%A1en%C3%AD-4.jpg atd, atd..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.