Vůle vřetene příklepové vrtačky

Od: Datum: 17.01.16 22:36 odpovědí: 9 změna: 18.01.16 17:25

Zdravíčko,

potřeboval jsem novou vrtačku - stará levná Fermka již měla velkou vůli ve vřeteni. Původně jsem pokukoval po nějaké Makitě - s touto značkou mám dobré zkušenosti, ale cena jejich vrtaček je trochu vyšší a zrovna peněz není moc na zbyt. Objednal jsem si proto levnější příklepovou vrtačku Black&Decker KR806K za cca 1500Kč i s kufříkem. Co mě ale překvapilo, byla značná vůle ve vřeteni. Po nasazení vrtáku cca 10 cm dlouhého, má u špice asi 1 - 1,5 mm vůli. Je tohle u levnějších strojů normální? Mně osobně toto normální nepřijde. Jsem docela rozhodnut ji vrátit. Jaký je váš názor?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.01.16 22:41
avatar

Je to běžná hobby vrtačka, co byste chtěl za ty peníze, na vrtání do zdi bez problémů, do dřeva podobně...taky se liší kus od kusu, některá se vejde i do 1mm...


doplněno 17.01.16 22:59:

No je to příklepovka, i starý Narex, který měl stejný princip příplepu byl po pár otvorech v železobetonu méně přesný... a to se kdysi vyrábělo na delší dobu, ne jen na dobu záruky...a co nejlevněji...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.01.16 22:49

Chápu, že za tyhle peníze nemůžu čekat chirurgicky přesný stroj. Ale nečekal jsem, že to bude až tak hrozné.

Datum: 18.01.16 00:54

Ahoj Dejve.

Takhle normální ,,kvalitní ,, vrtačku jsi si mohl pořídit i jen za 500 Kč. A mohla být nová. Co jsi čekal u takovýhle ho kopyta za vrtání z ruky? Když chceš přesnost, tak jedině pořádnej stojan, dobře nabroušenej vrták a postupný díry.


doplněno 18.01.16 16:21:

Ahoj Ronyxi.

Navedl jsi mě zavzpomínat taky na rok 1986. To jsem si do práce pořídil sadu v papírovém modrém kufru. To v něm byla EV 513. Bez příklepu. K ní jsem ještě později doplnil příklepovou EC 513. Do zdí jí to moc nešlo. A obě měly potíž v tom, že jely do plnejch 540 otáček. Nebo 2200 v druhé volbě. Loni jsem si pořídil zase do práce oranžovou EXTOLku za 1589 Kč. Zase na takové to malé domácí vrtání. S pomalým obousměrným rozeběhem a jemným příklepem. Když začala zlobit hlavička, tak ji bezproblémů hned vyměnili. Na takové to betonové tvrdší vrtání používám Metabo. To když se opře do omítky a nezaznamená podstatnější odpor, tak si ani neklepne. Je pneumatická. Pro vrtání 30mm děr a k nasazení sekáčů. mám zase od Narexu veterána pneumatické kladivo. Někdy z roku 1993. Už taky udělalo dost práce. Vlastně podřízlo celý můj barák 8.5x10m+ nosné příčky. A několik dalších.


doplněno 18.01.16 20:39:

Jo, ty profi hračky dovedou věci. V 94 roce jsem viděl, jak majitel firmy dovezl svým el. montérům fungl novou Hiltu. Měla stát 35 litrů. Jednou vrtali hmoždinu pro světlo a přesně trefili půlcoulovou pozinkovanou trubku. Čistej nástřel. Ani ho nepocítili. Jen po vytažení vrtáku to trošku hrejkalo na protější zeď. Opravili to zapakovaným samořezem. Je to tam ve zdi ještě dnes, ale už jen nasucho.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.16 16:43
avatar

Já si na tu NAREX příklepovku stěžovat při vrtání do zdi teda stěžovat nemůžu, ale je fakt, že já kromě začátků , kdy jsem experimentoval s tvrdokovovými vrtáky (měl jsem jak žluté, tak červené a než jsem zjistil, že žluté jsou na nepříklepové vrtání do zdi, červené na příklepové vrtání do zdi a každý typ je z jiného tvrdokovu a každý má jinou geometrii břitu) a používal je tak, jak jsem je koupil, jsem se naučil si je brousit sám podle potřeby a to už bylo vrtání jiná káva - do cihel jako do másla, do normálního betonu taky. Na vrtání do panelů už je ale příklepovka slabá - člověk trefí kamínek a končí. Takže jsem před cca 10lety koupil nějaké NO-NAME vrtací kladivo v kufru tenkrát asi za 1.200,-Kč a to používám na sekání a vrtání do panelů. Měl jsem párkrát půjčené profi Bosch vrtací kladivo za cca 10.000,-Kč - jo, to jde i do panelů samo, jenže to nevyužiju a do smrti by se mi nezaplatilo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.16 07:38
avatar

Zdravím,
už z principu (nutná vůle vřetena pro osový pohyb při příklepu) nemůžete čekat, že u jakéhokoliv stroje (u jakékoli příklepové vrtačky, snad s výjimkou těch nejdražších profistrojů) bude 0 vůle. Ne že by to nešlo vyrobit - jde to, ale nezaplatíte to. Takže pokud chcete vrtačku s malou vůlí (resp. téměř bez vůle) na vřetenu, musíte si pořídit vrtačku normální, nepříklepovou.
To je rada ze zkušenosti - ač strojař od černého řemesla, taky jsem si v roce 1986 jako naivní trdlo pořídil tehdy výkřik techniky, první příklepovku od Narexu (EVP 513) a myslel si, že bude stejně přesná na jakékoliv vrtání jako do té doby půjčovaná od otce normální EV 513. A ono prd - svoji práci udělala )mmch mám ji dodnes a pořád maká bez jediné opravy za celé ty roky), ale vrtat s ní přesné díry nešlo ani omylem (a to si umím nabrousit vrtáky tak, jak potřebuju), navíc mně osobně lezlo hrozně na nervy, že při dovrtávání třeba v plechu nebo ve dřevě jsem díky vůli ve vřetenu vždycky "prolítl" materiálem a párkrát se mi taky vrták díky tomu kousnul a vrtačka mi málem urazila ruce. A nepomůže nic - ani stojan (mám litinový, vysoce přesný a téměř bez vůlí, vlastní výroby). Takže sem to taky nakonec vyřešil koupí další vrtačky - obyčejné, nepříklepové - právě na přesné vrtání.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.01.16 07:52
Však ji vraťte, dokud to není 14 dni. Pokud nemáte na rozhazování a stará ještě funguje.. A běžte si někam na prodejnu ošahat, která vyhovuje.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.01.16 12:45

Stará Fermka za 600 fungovala dobře do té doby, než jsem ji začal používat na míchání malty. Pak začla házet, což je pochopitelné. Do zdi je ještě použitelná, ale na přesnější věci už nikoliv.

Datum: 18.01.16 12:41

Díky všem za názory a zkušenosti. Nechám si ji tedy. Pokud by se vůle zvětšila, budu ji reklamovat.

Datum: 18.01.16 17:25

Pokud s ní nejste spokojen a neuběhla 14 denní lhůta (tedy jestli ji máte s eshopu), tak bych ji vrátil. K čemu mít doma dvě vrtačky s vůlí. Akorát vás to bude štvát, když ji vezmete do ruky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.