Venkovní vánoční světýlka vs déšť a sníh

Od: Datum: 16.01.16 16:44 odpovědí: 19 změna: 17.01.16 18:03

Ahoj, koupili jsme si venkovní vánoční světýlka. Může být ta krabička na přepínaní normálně venku na dešti a sněhu? je na ní nápis IP 44, což by mělo být v pořádku, ale raději se ptám. DíkySeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: adam®
Datum: 16.01.16 16:49
Mám ji také normál venku a zatím bez problémů.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: isteron
Datum: 16.01.16 16:51

Ja by som to radšej schoval do vnútra miesnosti. Pre istotu., nemáte návod?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: adam®
Datum: 16.01.16 17:00
Já mám ovladač ihned u první diody takže by nebylo možné ho schovat doma, pokud to máte stejně tak si myslím že ho můžete dat ven.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: martin12
Datum: 16.01.16 17:05

Ten ovladač je právě taky hned u první diody, takže v místnosti nebo pod nějakým přístřeškem být nemůže. Možná ho pro jistotu schovám do nějaké sklenice nebo něco podobného.

Datum: 16.01.16 17:38
avatar

IP 44 - krytí před dotykem nástrojem nebo drátem a vniknutí i velmi drobných předmětů, proti vniknutí stříkající vody ze všech stran do množství 10l/min a do tlaku 80-100kN /m2 po dobu nejméně 5 minut.

Ano toto zařízení může být naprosto bez problémů venku.

Stejné krytí mají zahradní lampy nebo venkovní zásuvky ;) takže bez obav.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.01.16 19:06
avatar
Daniel. Ted jste me pobavil jaky jste odbornik. Když je na vietnamske bunde Adidas, myslite, ze to videlo firmu Adidas?
To, ze tohle napsano IP44, znamena podle Vas nejakou zaruku? Videl jste tu krabičku nekdy zblizka nebo dokonce rozebranou?
Tohle nema ochranu proti vode zadnou. Jdn proti pruniku malych predmetu.
Takze zpet k otazce.
Co znamena venku.
Ja je mam venku, ale tak kde na to nemuze prijit dešť ani snih. Pak ano.
Pokud mysli venku na řimse kam prši tak nedoporučuji. Uvnitř je sice primitivni elektronicky obvod ale taky 240 voltu.
S vlhkem nebo vodou se to brzy vyzkratuje.
Vy to přirovnavate k vodotesnym zasuvkam?
Jste odbornik teoretik?
Pokud to nevyhoři hned, tak pozdeji ano.
Vlhko uvnitr te krabicky udela svoje.
Zbytek muze byt na desti. To LEDkam neubliži
.
Pod pristreškem ho mit muzete, pokud se tam nedostane voda.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.01.16 19:52

fidonet® - Musím se zde zastat Daniela a nechápu, proč a jakým způsobem se na něj tak obořujete.

Jeho odpověď je naprosto v pořádku, považuji ji za odbornou (narozdíl od Vaší), už jen proto, že člověk je odkázán na informace od výrobce a není v ničích silách věštit, jestli provedení výrobku odpovídá nebo neodpovídá papírovým informacícm.

Na druhou stranu je dobré řící, že i když krytí přístroje je vysoké a umožněju nechráněné venkovní použití, vždy je dobré takový přístroj vyloženě cíleně nevystavovat zhoršeným podmínkám. Pokud má někod nápad dát toto do dklenice nebo třeba ukrýt pod zábradlí balkonu, udělá jen a jen dobře.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.01.16 20:11
avatar
Minstrel videl jste to nekdy na vlastni oci?
Spolehat se na napisy na vyrobcich Vietnam a Honkong je jako veřit, že voleni poslanci bojuji za naše blaho a ne za sebe a sve penize.
Asi jste realitu moc nepoznal. Spolehate na napisy a ne na rozum.
Tohle se delalo za komunismu. Verilo se vsemu.
Vy netusite kde muze byt pravda, presto slepe slepicite co je nekde napsano.
Daniel na rozdil od Vas mel jen jeden pohled reality, a to ten co napsal tazatel.
Vy uz vite i druhy pohled ze je to vychodni vyrobek a ze nema ochranu.
Presto omilate to stare komunisticke, Co je psano, to je dano.
Pritom Vas pohled na problematiku elektrickeho obvodu tohoto vyrobku ma nulovou hodnotu.
Ja si rypl do Daniela a shodil jsem jeho nazor, ale jeho postoj ma hodnotu. Vas nema vubec nic. Danielova nazoru si vazim, i kdyz tentokrat nesouhlasim. Vy nemate zadny, Vas prispevek je tedy k nicemu. Sam problematice otazky nerozumite. Takze jste si chtel jen zanadavat. LOL
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.16 21:21
avatar

Toto krytí IP44 je dáno elektrotechnickou normou - pro její udělení musí splnit produkt podmínky - pokud je v reálu nesplňuje jde o vadný produkt a neměl by být prodáván - jde o nebezpečný výrobek ! - KAŽDÝ produkt legálně prodávaný s označením IP44 musí splňovat tyto požadavky. stejně jako označení CE a jiné certifikace

Pokud něco koupíte na veitnamské tržnici tak se nemůžete opaku divit - ovšem je na každém zda-li si chce zahrávat se svým zdravím a domácností za cenu ušetření pár set korun.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 16.01.16 20:23

Takový řetěz jsme měli venku jen jedny vánoce. Pršelo a voda se dostala mezi průhlednou bužírku a vývod od LED diody a tam to začlo hnít. Tak jsem to vysušil a používáme to doma za oknem.

Taky záleží, kam strčíte tu vidlici (přívod 220V), jak vypadá ta zásuvka. Ne každý má zásuvku k dispozici venku. Zásuvka venku by měla být cháněná proudovým chráničem.

Jinak řetěz stojí kolem 100kč u číňana. V nejhorším po použití vyhodíte a koupíte nový...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.16 20:48

Toto osvětlění v žádném případě není určeno pro bezpečný venkovní provoz. Nemá odělovací transformátor, ani dostatečné krytí. Už ta směšná tlouštka izolace a ty tenké kablíky co lezou z ovladače by pravděpodobně neprošly poctivě zkušebnou pro jakékoli použití, natož venku.

Jistě, spousta lidí vám tu klidně bude tvrdit, že má venku na dešti podobná a že se "nikdy nic nestalo". Je to jako tvrdit, že už několikrát jsem jel z hospody domů autem po deseti pivech a nikdy jsem nehavaroval, tak je to bezpečné.

Takže ven rozhodně ne, doma jen opatrně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.16 00:04
avatar

Jen stručně.

Nyní, tedy po Vánocím dostala se mi do rukou podobná sada světýlek, že to totiž přestalo fungovat. Proti snímku autora dotazu provedení těchto světel bylo výrazně bytelnější, silnější kabeláž a izolace. Dokonce i průběžný originální vypínač. Taktéž IP44.

Je to k neuvěření, ale vodiče nebyly vůbec ve vypinači připájeny, ale volně vsunuty do pacek pro připájení a časem a používáním se uvolnily. Stačí to pro argumentaci o spoléhání se na kvalitu podobných výrobků?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.16 08:25
avatar

Musím souhlasit s Danielem i s Fidonetem. Tedy pokud provedení skutečně odpovídá údajům na zařízení, umístění venku je bez problémů. Ovšem z vlastní zkušenosti vím, že to zdaleka nemusí být pravda. Laik to ale prakticky nemá šanci poznat. Při pohledu na obrázek se přikláním spíš k druhé možnosti, a to té, že pravdu má v tomhle případě Fidonet.


doplněno 17.01.16 08:37:

Z fotografie to nelze vyčíst, ale na krabičce ba měla být značka CE. Ovšem není CE, jako CE! Jestli vypadá jako ta na hodním obrázku, pravděpodobně (!) to zkušebnou prošlo. Když ale vypadá jako ta spodní, bál bych se to zapnout i v kuchyni (Čajna Export)


doplněno 17.01.16 10:46:

Martin 12 - Tak podle té detailní fotky by to mělo být v pořádku. Pro jistotu bych celou tu krabičku zabalil do igelitového pytlíku (chlazení je myslím v tomhle případě bezpředmětné).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.16 10:22
avatar

Přesně tak, doplním na tomto obrázku to jde vidět jestě lépe - správně je když je to tak že kdyby jste z písmena C udělali kroužek tak vytvoří kruh který protne písmeno E - viz obrázek - výrobkům označeným China Export - tedy pismena blíže k sobě doporučuji se velkým obloukem vyhnout .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martin12
Datum: 17.01.16 10:18

Ještě přikládám fotku přepínače zblízka:


doplněno 17.01.16 10:26:

Zásuvka je v zastřešeném altánu, jen ten přepínač bude muset být venku.

 

Datum: 17.01.16 10:26
avatar

Podle údajů prošel výrobek několika agreditovanými laboratořemi a byl mu udělen certifikát který potvrzuje jeho bezpečnost a potvrzení o krytí - výrobek tedy může být venku - případně jej pro jistotu po nějaké době vizuálně zkontrolujte zda-li je vše v pořádku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.16 10:57

Ta světýlka jsou zjevně koupená u Ťamanů, nebo po netu že?

Na to víčko pouze Číňani naplácali všechna možná označení. Jediné z nich není pravé. Ta značka dvojitého čtverečku například značí dvojitou izolaci. Nic takového ale tato světýlka rozhodně nemají, v té krabičce žádné oddělující trafo není a na průsvitné izolaci je vidět, že je pouze jednoduchá.

Několikatero těchto led mi prošlo rukama, mám přes 30 let zkušeností s elektronikou, přes dvacet let profesní praxe, mimo jiné je součástí mojí práce i příprava nových přístrojů na testy bezpečnosti, LVD a EMC

Tak mi prosím věřte, venkovní použití těchto světel je smtrtelně nebezpečné! Teoreticky se nesmí použít ani doma, izolace nebezpečných částí je zcela nedostatečná, krabičku někdy snadno otevře i malé dítě a sáhne si přímo na 230V. Takže správně byste je měl hodit do koše. Ale vím jaká je realita, tak je alespoň používejte s respektem a nenechejte si nimi hrát děti.

Pokud mi nevěříte, tady máte zprávu ČOI, ta vaše LED jsou pod číslem 2:

http://www.coi.cz/userdata/fi…pr-dangerous-light-chains.doc

Stačí?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.16 17:42
avatar

Tak vzhledem k přiložené zprávě uznávám - ono se prodává spousta věcí, které by se prodávat neměli *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.16 18:03

Normální obchody si toto zpravidla hlídají, stačilo by pár průšvihů a mají po žížalkách. Ale všude na diskuzích vychvalovaní Ťamani na tohle kašlou, nikdo je nekontroluje a i když se stane zázrak a přijde kontrola, tak jim seberou pár "značkových triček" a jede se dál. Nikdy bych u nich nekoupil nic, co se strká do sítě, jedině jako polotovar, protože tomu rozumím a vím co můžu použít třeba na součástky. Je možné, že už to i někoho zabilo, nebo kvůli tomu (nebo bateriím a nabíječkám od nich) někdo vyhořel, ale to nikdo nedošetří do konce.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.