Prohloubení kopané studny malým vrtem

Od: Datum: 15.01.16 21:14 odpovědí: 15 změna: 17.01.16 19:25

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na váš názor. Mám studnu 3m hlubokou. Hladina pod dva metry neklesá, ale jde mi o její vydatnost. Není až tak velký problém ji vyčerpat. Co jsem jednou měřil, tak dala za den 9m3 vody. Jsem v dolíku a celý terén je podmáčený. Stačí vykopat hlubší díru a začne se plnit vodou. Takže vody by mělo být dost. Prohloubení současné studny kopáním není moc reálně. Je totiž průměru 80cm a do ni se nedají dát ještě užší skruže. A i kdyby se teoreticky sehnaly, tak se mi moc nezdá to, že by se v podstatě ucpal současný přítok vsunutou skruží. A aby výsledek nebyl ještě horší. Ale k věci. Napadlo mě, že bych do současné studny ve dně vyvrtal dejme tomu dvě díry o průměru 20cm. Do hloubky, co by to šlo, ale odhaduji tak dva až tři metry. Do děr bych vsunul perforovanou trubku co je do vrtů a okolo obsypal kačírkem. Má představa je taková, že by trubky mohly jímat vodu ještě s dalších pramenů, co jsou hlouběji a tím by se zvýšil přítok. Myslíte, že je to možné? Nehrozí, že by naopak mohla voda mizet? I když to si vzhledem k podmáčenému terénu nedovedu představit.

Díky za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.01.16 22:36

Neznám vaše podmínky. Pouze z vlastní zkušenosti. Otec má u domu 3m kopanou studnu, provrtanou o další 3 m. Sací koš je ve vrtu. Nikdy se nepovedla vyčerpat.


doplněno 16.01.16 11:25:

Je mi jasné, že s touto vydatností se nedá ani pořádně zalévat. Provrtejte, stejně nic jiného vám nezbyde, pokud tedy nechcete dělat úplně novou studnu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 15.01.16 22:39
Kdyz se dope hloubeji, lze dostavet zbytek z kamenu na sucho. Vrty vevnitr se voda opravdu muze ztratit, asi by vice rekl hydrogeolog. Jenom se chci zeptat, co za kravin s tim napajite, kdyz nestaci 9m3 vody denne.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: vojta222
Datum: 16.01.16 08:41

Jak se může voda ztratit? Přece podzemní voda má nějakou hladinu. Jak jsem psal, okolí je celé podmáčené.. A kravín tím nenapájím. Neřekl jsem, že spotřebuji tolik vody. Jde mi o to, že když například zalévám, tak se obsah studny rychle vyčerpá a pomalu dotéká nová Přítok okolo 6l za minutu je na zalévání nic moc.

Datum: 16.01.16 09:47
avatar

řešíte tu blbosti mít studnu s přítokem 9m3 tak si pískám a nic neřeším při mé spotřebě domácnosti kolem 150 m3 s tím kravínem kolega mě pobavil měl pravdu

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vojta222
Datum: 16.01.16 11:17

Zajímalo by mě, zda byste si pískat i tehdy, když byste měl 20cm pod podlahou vodu v jímce s čerpadlemi i v těch největších vedrech... A během dešťů se Vám vyplavil sklep. Od doby, co jsem zbudoval tu jímku, se mi to již nestalo, ale stejnak... Ne vše je ideální. A proto si myslím, když je všude tolik vody, tak že by studna mohla mít větší přítok. Já vím, že takhle to vypadá úžasně, co mám vody, ale na specifické věci je to problém. Jak už jsem psal, třeba při zalévání nebo když jednou za čas čístím jezírko a potřebuji ho napustit, tak nemohu čekat 5 dní, protože by mi mezi tím, rostliny v něm uschly apod... Tak budu rád, jestli bude mít ještě někdo nějaký názor na ten vrt.

Datum: 16.01.16 21:10
avatar

Motáte hrušky s jabkama. Povrchová voda a voda ze studny (vrtu) mají společné jen to H2O.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.01.16 18:01

Zdravím , já osobně bych to prohloubil kopáním. Nevím , proč by se tam měly dávat menší skruže? Dělám to tak , že skruž přidávám nahoru a spodní podkopu , tak že mi sama sjede dolů. Někdy je dobré ty skruže horní a spodní stáhnout řetězy se šponovákama , aby se např. spodní neutrhla nesjela a ty ostatní nezůstaly viset. . A ve 3 metrech je to sranda.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vojta222
Datum: 16.01.16 20:36

Zdravím,

a to myslíte, že se posunou skruže i ve studni, která je minimálně 50 let stará? Tam bych řekl, že jsou ty skruže tak na pevno v terénu, že se ani nehnou...

Od: paw®
Datum: 16.01.16 21:05

Pokud jste psal studna, bral jsme to zjako zdroj pitne vody. Proto me zarazila ta spotreba. Jestli chcete zvetsit jeji objem , tak prokopat. Kdyz zkruze nebudou klouzat (jako to jde vzdycky udelat), tak proste pod nimi zdit z kameni. "Na sucho". Rezp ono to jde i vysalovat a vybetonovat, ale je to opicarna.

Jinak na polevani bych doporucil rozsirit kapacitu pomoci IBC kontejneru. je lepsi mit na rostliny vodu teplou, ze studnicni dostavaji sok. Ale zalei na dispozicich a chuti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.16 22:31

Ale hnou . Stejně musíte počas kopání odčerpávat vodu , tak si pomůžete tou vodou. Navíc se horní skruš nadstaví další , tak že se zvedne hmotnost. Jen jednou se stalo , že jsme museli dát na vrch trámek a pomohl nám trošku zatlačit bagr lžící , ale to také byla tak trošku naše lenost a ten bagr byl poruce. Dávali jsme jím tam ty skruže. ( otec 20 a já 6 let dělali havíře střelmistry*smich*)

A nebo jestli si chcete ušetřit práci a dostanete tam bagr , tak hned vedle vykopejte díru do ní poskládejte skruže a zbytek zahrňte. Práce na půl dne a je hotovo.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.01.16 23:55
avatar

Voda se shromažďuje ve vodonosných vrstvách.Ty jsou buď v povrchových vrstvách,kde je to především voda povrchová z deště,nebo vodonosná vrstva,krytá nepropustnými horninami.K ní se musíme prokopat a pak z této vrstvy vodu čerpat.Vodonosná vrstva může být mocná několik cm,nebo i několik metrů.Pokud končí studna na nepropustném dně vodonosné vrstvy,je vše v pořádku.Pokud bychom toto dno provrtali,může se obsah vrstvy ztratit v podloží.Pokud budete mít štěstí,dostanete se do ještě vydatnější vrstvy,ale to je jen třeba využít znalostí hydrologů.

JB

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.01.16 00:26

Ahoj Vojto.

Ty si z nás asi děláš srandu. Zásadní chybka ve tvé otázce je to, že jsi nepopsal z čeho je to podloží kolem a pod studnou. Jestli je nějaké pískové, tak nějaké vrtání je zbytečné. Pokud je ze štěrku a je drolivé a le pořád drží dost pohromadě, stačí to prohrábnout bez šalování. Když už tam máš takový solidní přítok, tak by bylo lepší tu studnu nechat být a po spádu vytvořit nějakou nádrž ( i s pomocí skruží) a klidně i bagrem. Třeba i z několika skružových sloupů vedle sebe. Pro větší zásobu vody. Že by to šlo tak udělat, napovídá zvodnělost okolí.

Co by za to kde kdo dal, aby měl do studny takový přítok vody. Já mám studnu 5ti metrovou, když není odběr tak mi přetéká. Ale když se začne čerpat, tak do ní namokvá 30 cm vody za 24 hodin. Celá je ze zvláštního kamene, který je v mokrém stavu nerozbitný a po vyschnutí se začne rozpadat. Voda tím materiálem promokvává všemi póry. Když praskne kámen, tak v prasklinách je nějaký zelený výkvět.


doplněno 17.01.16 00:38:

Doplním. Tuhle studnu jsem nechal přestřelit vrtem prům.156 mm do hloubky 2.5 metrů, přez odhadovanou pramennou poruchu. Bylo to marné.


doplněno 17.01.16 19:43:

Ahoj.

A právě po té vrstvě jílu a v té hloubce může ta voda od někud přitékat. Nech si tu původní fungující studnu tak jak je, jak funguje. Jestli potřebuješ více vody jen na nějaké to zalévání, nebo napájení hovězího, či jiné havěti, zřiď si nějakou tu doplňkovou zásobárnu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vojta222
Datum: 17.01.16 19:25

Na youtube jsem toho moc nenašel... Podloží těžko říci, ale mám zkušenost, že i ve dvou metrech je jíl... jak je to dále nevím. Co mě tak napadá, tak soused vrtal studnu nedávno a vím, že mu do 10m dávali ocelouvou pažnici, takže předpokládám, že o kousek níže skála nebude...

Datum: 17.01.16 13:48

Vojto , zkus si dát na youtube zadání něco jako ,, prohloubení kopané studny " a nebo něco podobnýho . Někdy se tam objeví zajímavé věci. - jdu se na to také mrknout.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 17.01.16 15:55

u studny záleží, jak jdou podzemní toky vody. Prohloubením můžete zprůchodnit doposud nefunkční tok a vodu ztratíte. Stejně tak se chovají zkušební vrty nad fungujícími studnami. Nejedni takto přišli o vodu. Jestli vče funguje, berte to jako fakt. Hlouběji může být i zaslepený otvor ve skále. Co bude dělat potom je záhada !

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.