Jak se razí s raznicemi čísel do železa?

Od: Datum: 14.01.16 21:28 odpovědí: 9 změna: 16.01.16 20:00

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jaký se používá postup při ražení do železa s raznicemi čísel?

Železo se musí nahřát a poté se veme raznice a kladivem praští do raznice? Nebo není potřeba nahřívat?

Děkuji za vysvětlení


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.01.16 21:30
avatar

Ne bez ohřevu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.16 21:32
avatar

Není třeba. Za tepla snad pouze pokud se čísluje přímo v kovárně při výrobě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mully
Datum: 14.01.16 22:03

A to jde vyrazit čísla jen pouze za chladna ráno kladiva do razníku? čísla přeci vedle sebe nebudou nikdy rovná.

Děkuji

Datum: 14.01.16 22:32
avatar

jde si na to udělat například nějaký přípravek, nebo být přesný. Obyčejně se razí opravdu za studena, a jde to docela lehce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: beatrys
Datum: 15.01.16 06:59
samozrejme z a studena,ovsem nerazit do nejakych zakalenych kovu, to by se cisla poskodila.Pro rovinu bud pripravek- doraz,nebo alespon udelat linku. Nikdy to neni 100%
Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 15.01.16 16:56

Hlavně se naučte nasazovat raznice ve správném směru, aby písmenka byla správně svisle. Na plech si můžete narýsovat obyčejnou tužkou linku podle které budete razit a pak tu linku jednoduše vygumujete, nebo smažete. Čára udělaná rýsovací jehou tam zůstane a nedá se odstranit.

Ražení si vyzkoušejte na měkčím plechu, třeba kouscích hliníkového odpadu. Raznice se nasazuje na místo mírně zešikma a pak se narovná přesně na místo kolmo k raženému místu. Malík ruky leží na raženém materiálu, aby ruka zamířila raznicí přesně a neklepala se ze strany na stranu, razník držíte dalšími prsty. Kladivem se bací pouze jednou, přesně danou silou, kterou se naučíte když se vezmete kousek železného plechu nebo pásku a budete razit jedno číslo za druhým.

Někdo ještě písmenka a číslice vylepšuje přetřením barvou a než zaschne úplně, tak se z povrchu setře a zůstane pouze ta ulpělá ve vyražených prohlubních.

Háček nad písmeny se dá udělat šikmo posazený V a stejně tak i čárka nad písmenem šikmo posazeným písmenkem I. Můžete si z legrace udělat malý kovový štítek s telefonním číslem psíkovi na obojek, aby ho při náhodném zaběhnutí psíka mohl nálezce vrátit na neznámé telefonní číslo (bez adresy).

Pro legraci si můžete udělat i štítky na klíček s nápisy garáž, sklep, půda, kolo, kolárna, atd. atd..

Ohodnoceno: 3x
 
Od: mully
Datum: 16.01.16 19:43

Děkuji,

krásě jste to popsal a poradil, ještě jednou díky.

Od: host*
Datum: 16.01.16 20:00

Ještě malý praktický doplněk: plech nebo trubka neco to, co čeho se razí, musí ležet na tvrdé podložce, na dílně se používá železná kostka nebo deska. Na prkénku ražený plech odskakuje, pruží a navíc se při ražení v tom místě zabořuje do podložky a prohýbá se. Totéž když si někdo nechce plech nebo stůl pomačkat a podloží se plech plstěnou nebo filcovou podložkou, nebo podložkou z PVC na podlahu. Na tom se razit nedá. V nouzi se dá plech položit třeba na velké hladké, rovné kladivo položené na bok, nebo na krumpáči, kusu traverzy, kolejnice, apod., co najdete v dílně nebo ve sběrně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.16 19:54
avatar

Nahoře dle Ladina je zobrazena sada znaků včetně speciálního držáku pro několik znaků.Znaková držáky bývají vyrobeny ze speciálních ocelí,které odolávají i extrémním měrným tlakům při ražení.

JB

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.