Hlavička 13mm u vrtačky vypadává

Od: Datum: 11.01.16 16:12 odpovědí: 9 změna: 14.01.16 11:12

U stolní vrtačky 13 mm ModelZJ4113 stále vypadává hlavička.Vrták se vždy při výpadku přerazí.Prosím o radu (lepidlo-Tmel) na upevnění kuželového konusu hlavičky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 11.01.16 16:15
avatar

Někteří improvizátoři skutečně kápnou trochu lepidla a zašroubují...lepidla na kov za pár korun (stovku)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 111®
Datum: 11.01.16 16:35

kužel zdrsnitjemným smirkem a hlavu naklepnout kladivem pomocí kulatiny na Morse kužel, asi několikrát proklouzla a kužel je oleštěn...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kukol
Datum: 11.01.16 16:52

Kužel je hladky, brouseny z vyroby...Nesmi se drsnit, jinak nebude drzet.

Hlavne nic nedrsnit! . Vetsinou stací poradne prohlednout od nerovnosti, muze tam byt tuknuti jak ta hlavicka spadla, zabrousit nerovnost, odmastit jak hlavicku tak kuzel vevnitr, a nakridovat kuzel kridou. Narazit a melo by to byt OK

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.01.16 02:07
avatar

Pokud jste strojař nebo jakékoli řemeslo nebo škola podobné strojařině, požadujte vrácení školného - radíte přesný opak, než je pravdou!
Pravdu má rádce kukol

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.16 17:20
avatar

V práci mě vždy pomohlo a to na dlouho jednou omotat kužel novinovým papírem,naklepnout o dřevo a vrtalo se vesele dál.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.16 21:15
avatar

Kde jsem takovou otázku již četl?*zed*

https://www.poradte.cz/volna-…/19825-vypadava-hlavicka.html

Kolikrát ji ještě hodláte položit? Zkusil jste ten kužel třeba zalepit, nebo se zítra hodláte optat na totéž v naději, že hlavička čínské výroby pochopí, že to už nemá dělat?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: delnik
Datum: 12.01.16 00:07
U čínské vrtačky mi vždycky pomohla vlhkost i třeba trocha (slin).Buď to navlhčete ten konus nebo vnitřek hlavičky klepněte zpět a druhý den už nesundáte. Je to brutální, ale funguje to.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.16 02:29
avatar

Zdravím,
žádné lepení - hlavička je naražena na kuželu B16 a ten je samosvorný, takže hlavička musí držet pouhým naražením!
Vaše vrtačka je tato - přímo v popisu je i napsané, že kužel vřetene je B16. Zde je přímo sklíčidlo - opět v popisu B16. Kužel B16 vypadá tak jako ten malý kužel na tomto trnu vpravo. Tady je něco o nástrojových kuželech pro vrtačková sklíčidla (zhruba v polovině stránky).
K problému
Samosvornost kuželů a tím i držení hlavičky na trnu je závislé na přesném slícování kuželů - plochy jsou broušené a hladké. U vaší vrtačky (třída nejlevnější hobby) se moc přesnost slícování přepokládat nedá, proto hlavička padá a nedrží. Ale na uvolňování hlavičky trpěly i vrtačky Narex pro vrtáky do 16mm, kde byly ty hlavičky taky takhle upevněné (naražené).
Celý fór je v tom, že toto uložení hlavičky není stavěné na vibrace hlavičky či na jakékoli boční namáhání, takže jakmile vám začne vrták skákat, hlavička se uvolní.
Oprava je možná několika způsoby
- demontáž vřetena ze stroje, přesné slícování kuželu na vřetenu s kuželem vrtačky (pokud by vás to zajímalo, napište, vysvětlím podrobněji) - jediné strojařsky správné a přesné
- nouzové řešení je už výše taky popsané - slaboučký papír navinutý na vřeteno a na něj naražená hlavička - papír vymezí vůli v lícování kuželů
- hlavičku na vřeteno zalepit lepidlem nebo tmelem - prasečina, k strojařině to má daleko - nevýhody
1) nepřesné uložení hlavičky - vrták bude házet a vrtané díry nebudou přesné
2) pokud budte někdy chtít z nějakého důvodu hlavičku sundat (opotřebení hlavičky a výmena za jinou, novou atd.), nesundáte ji a vyhodíte celé vřeteno vrtačky (přesněji vyhodíte celou vrtačku, protože náhradní vřeteno neseženete)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.01.16 11:12

Děkuji mnohokrát za velmi dobrou radu!

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.