Pračka a sušička zapojená na dvojzásuvku

Od: Datum: 11.01.16 15:03 odpovědí: 11 změna: 12.01.16 12:12

Dobrý den, může být pračka a sušička zapojená na dvojzásuvku? Natáhnout dalším kabel by bylo složité, koupelna je obložená až do stropu. Momentálně prepojujeme oba spotřebiče podle potřeby, ale kdyby mohly pracovat na jednou, tak to určitě ušetří čas.

doplněno 12.01.16 08:38:

Dvojzasuvka jeste neni nainstalovana. Zvazuji, jestli ji tam ma cenu dat. Dekuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.01.16 15:05

Záleží na jejich příkonu a předřazeném jističi, do 16A tj 3,6kW se vejít můžete ale taky nemusíte. Pokud je dvojzásuvka, proč přepujete? stačilo by pouze nespouštět najednou

Ohodnoceno: 2x

Datum: 12.01.16 08:36

Dekuji, dvojzasuvku jeste nemam, jen uvazuji ze ji naistaluji, jestli ty pristroje budou schopne pracovat na jednom jistici

Datum: 12.01.16 10:00
V tom pripade kupte ABB s natocenyma dutinkama.vejdou se tam pak dve kolme vidlice najednou

Od: jmlc®
Datum: 11.01.16 15:17

Mám na jednu dvojzásuvku (16A s proudovým chráničem na danou místnost) - za posledních 7 let jede pračka a sušička velmi často spolu a nikdy se nic nestalo, nevyhodilo, nespálilo... Možná záleží i na typu spotřebičů - já kupoval "A++".

Na velikost rd mám ale až příliš samostatných jističů (nejvíce v kuchyni) - sám elektrikář se divil, proč to chci takto řešit... Oproti jiným však opravdu s rozvodem elektřiny po domě nemám problém :)

jo a díval jsem se teď - max. spotřeba 0,9 + 1,6 kWh a jistění je doporučeno "od 10A"

doplněno 12.01.16 11:05:

jj, taky tam mám tuto http://www.elima.cz/obchod/5513a-c02357-b-p-545.html

nějaká čínská redukce či rozdvojka by byla na spálení :(

Datum: 12.01.16 08:38

Dekuji, jisticu mam take spoustu, ale vetsina jde do kuchyne. Pri planovani jsem an susicku zapomel, protoze jsme o ni jeste neuvazovali, skoda.

Datum: 12.01.16 11:47

Dekuji, v koupelne mam sice zatim unica color, ale tam jsem natocenou dvojzasuvku nenasel. V ostatnich mistnostech mam u zeme take swing, tak to nebude takova hruza.

Datum: 11.01.16 18:11

Dobrý den, může i nemůže. Pokud mají oba spotřebiče přívodní vidlici ve tvaru fajfky, pak je obě do klasické dvojzásuvky nenarvete (teoreticky). I když jsou i takové dvojzásuvky, kde jedna zásuvka je vyosená, a tak to lze. Pokud je alespoň jedna z vidlic rovná, pak lze i do obyčejné dvojzásuvky typu kupř. ABB klasik. Pokud máte jištění té zásuvky 16A, vyjít by to mělo, pokud 10A pak snad (možná s odřenýma ušima), vzhledem k tomu, že jistič udrží krátkodobě o hodně víc než je jeho proudová hodnota. Stejně bych to ale nedoporučoval takto zatěžovat (zahřívání vedení, strojek zásuvky, kabel i jistič odejde dříve). Taky záleží na maximálním příkonu spotřebičů (pračka když ohřívá vodu a nejvyšší výkon sušičky), to se dá zjistit ze štítku na spotřebičích. Další věc je z elektrikářkých předpisů, že přívod pro spotřebiče o příkonu 2000W a více má být samostatné a jištěné samostatně. Ideální by byl druhý přívod, no ale uvádíte, že to technicky těžko lze, tak to je dilema. Pračka může mít i 2000W i víc klidně, jak která, sušička nevím. Pokud pračka i sušička vychází součtem do zhruba 3700W, pak snad jo i současně při jističi 16A., při 10A nejvýše 2300W. Ona např. pračka ohřívá vodu několik minut, pak už jede jen elektronika a motor, to žere málo. Úplně dobře to ale nebude. Nejlepší (jako znouzectnost) by bylo dát tam teda dvojzásuvku, ať nemusíte pořád přepojovat, ale nezapínat spotřebiče, aby jely současně. Mrkněte se na ty příkony a uvidíte. Třeba Vám to vyjde i s rezervou.

doplněno 11.01.16 18:28:

Jo a ještě pozor. Pokud by to vyšlo a provozoval byste ten obvod "prakticky na max.", potřeba si uvědomit, že s tím jste na jedné fázi. Tedy jakou hodnotu má hlavní jistič před elektroměrem a vůbec, zda je připojení 3fáz nebo 1fáz nebo jak to máte. Pokud má třeba 20A, pak za provozu s pračkou i suškou zároveň už na té fázi mnoho nezbývá.

Datum: 12.01.16 08:34

Dekuji, zkontroluji to doma, ale mame pristroje minimalne A+. Na internetu jsem prikon k susicce nenasel, jen spotrebu na rok, coz je udaj k nicemu. Jistic mam 16A

Datum: 12.01.16 08:54

Mám to tak zapojené už roky. Rozvody ve zdi jsou 2,5 meď. Chránič 16A a nejsou problémy.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 12.01.16 11:48

Mam stejne rozvody, tak se podivam na prikony a podle toho rozhodnu. Snad to bude OK.

Datum: 12.01.16 12:12

Nečtu to celé , ale dvojzásuvku bych tam dal v každém případě , protože si k pračce můžete přeci zapnout i nějaký jiný spotřebič s menším příkonem (holící strojek , servisní lampičku a pod) a nebudete to muset stále vytahovat atd.I v panelácích se dávala dvojzásuvka a upřímně řečeno nedovedu si to bez ní představit.Zdar.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.