Čím uříznout cihly s omítkou?

Od: Datum: 10.01.16 10:59 odpovědí: 11 změna: 11.01.16 23:03

Zdravím,

budu provádět stavební úpravu. Potřebuju uříznout část vnitřní nenosné příčku z cihel Heluz. Zeď je síly celkem 15cm a omítnuta Multibatem. Nevím jestli řez vést v cihlách nebo ve spáře? Moho použít ruční pilu s vidiovým zubem? Nezničím ji? viz.

http://www.stavmachem.cz/inde…hop=113&idproduktudetail=1227

Nebo budu muset použít velkou fričku a řezat z obou stran zdi. Při použítí té ruční pily bych řezal jen z jedné strany. Chtěl jsem co nejrovnější řez - bude pod ním potom umístěna traverza.

A ještě jedna věc.

Řežu z důvodu probourání zdi mezi obývákem a kuchyní - zvětšení prostoru (dříve jen dveře). Celková délka podélného řezu 4m. Poslední 2 řádky cihel od stropu musejí zůstat - vede tam elektroinstalace ( a bude to i hezčí). Pod těma 2 řadama cihel bude potom umístěna traverza. Je nutno a po jaké délce dělat při řezání podpěry aby se ty zbylé 2 řady omítnutých cihel nezbortily? Jak velké je riziko že se to zbortí bez toho abych dělal podpěry?

DěkujiSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.01.16 11:35

Ruční pilou s vidiovýmu zuby bych asi neřezal. Hlavně mám za to, že pokud se jedná o nenosnou příčku tak ta byla postavená až po stropu, takže bych volil poněkud jiný postup.

Var A)

1. Namaluji si budoucí otvor na obouch stranách příčky.

2. Provedu dva řezy velkou drážkovací frézou, případně flexou do hloubky 7 cm na jedné straně příčky. jeden řez bude 1 cm nad budoucím nadpražím stavebního otvoru, druhý bude 1,5 cm nad ním. řezy budou na každou stranu o 20 cm delší než je šířka stavebního otvoru.

3. Vylámu kousky zdiva mezi řezy a odstrnaním omítku 10 cm nad vrchním řezem.

4. Vše důkladně namočím, na cementovou maltu vlepím do vzniklé drážky L profil 50x80 mm. 80 mm je na výšku.

5. Po zatvrdnutí malty opakuji stejný postup na druhé straně příčky.

6. Další den vyřežu zbylé zdivo

7. Na železné profily přichytím štauzovo pletivo a nahodím, případně polepím rovnou železné profily sádrokartonem a dostěrkuji, pochopitelně si mohu pomoci např alu rohy.

Var B)

Pokud mám jistotu kde vedou kabely, tak je možné do zdiva, které bude tvořit nadpraží vyřezat drážky potřebného průběhu, a do těchto drážek vlepit roksory příslušného průřezu (cca 8mm odhadem) a tvaru.

Drážka by měla mít tvar obdobný jako když armujeme žb trám. Tedy na kraji stavebního otvoru jé drážka výše uprostřed je níž. Konce roksoru jsou zahnuty a zastrčeny do zdi, v tomto případě (tenká zeď) zahnuty cca 15 cm směrem dolu. Pochopitelně takto vzniklý "překlad" přesahuje stavební otvor o 20 cm. Roksory jsou uloženy v cihle, nikoliv v omítce. Je třeba posoudit danou cihlu zda je to proveditelné.

Opětovně provádíme z obou stran stavebního otvoru. V ideálním případě vyvrtáme mezi drážkami otvory a spojíme roksory navařením krátkývh "třmínků"

Tato varianta je poměrně náročníá na pečlivost, v praxi se většinou provádí var A)

Var C)

Opatrně osvobodím kabely, zbourám příčku až do stropu, a nadpraží udělám ze sádrokartonu.


doplněno 10.01.16 13:11:

Omítku z kabelů bych odstranil poklepáním kladívkem, pochopitelně bych pracoval tupou stranou nástroje a vzal bych si kladívko , které nemá ostré hrany.

Případně bych nejdříve rozbil omítku a cihly okolo, ono to z těch kabelů poté opadá skoro samo. Když se ví kde jsou a jsou hezky poskládané to půjde dobře.


doplněno 10.01.16 15:33:

Mám v plánu tam dát "U" traverzu, která bude za:

1) držet ty zbylé dvě řady cihel s elektroinstalací

2) v tom účku budou schované kabely pro světla a budoucí bodovky do obložek

Ze spodu jsem chtěl dát obložky s bodovkama.

Radí mi to celé zbourat a udělat ze sádroše. Já ale nevím jestli by na ten sádroš šlo jako na podhled ze spodu dát ty obložky s bodovkama. Nevím jak moc bude poznat napojení sádroše na zděnou stěnu (z druhé strany místnosti - z kuchyně). Myslim, že to bude praskat a bude to vidět.

Když to vezmu od zadu, tak napojení sádrokartonu a omítky provedu tak,, že osekám omítku z cihel o kousek dál a sádrokarton nalepím na cihly,

Pochopitelně do sádrokartonového nadpraží si můžu dát cokoliv se tam vejde.

Pokud zůstanu u prvotní myšlenky, dát tam traverzu, pak budu muset v případě takto tenké příčky (silnější příčka se dělá s traverzama na dvakrát, tady lze dát nadvakrát maximálně ty elka) příčku podchytit (podepřít) ty zbývající dvě řady cihel, a to tak aby podpěry nepřekážely traverze.

Postup je pak zhruba takový.

1) položím traverzu ke zdi (vedle zdi)

2) po cca 80 cm vybourám otvory 12x12 cm ve výšce těsně nad budoucí traverzou.

3) do otvorů zasunu trámky 10x10 cm o délce 1 m

4) trámky vyšprajcuju stojkama, které opřu o podlahu přez rozumné podložky (dříve bačkora) tedy například ohoblovaná hladká fošna, pod ní pro jistotu čistej koberec, ideální kačírované lepenka. Jako stojky použiju rozpěrné tyče, nebo trámek 10x10 cm a na dotažení použiji klín.

5) vyříznu otvor pro traverzu

6) usadím traverzu a uklínuji ji k původnímu napraží, dozdím, cementovou maltou, klínky z dlaždic, plastové klínky na podezdívání určené, kousky tašek, bobrovka. Je lepší si nechat na dozdění raději 2-3 cm abych věděl, že tam něco dostanu a uklínuju než 2 milimetry, kam nenacpu nic.

7) po zatvrdnutí malty odstraním stojky, bačkory a paždíky, tedy ty trámky 10x10 cm

8) vybourám otvor, uklidím suť a začistím otvor.

Ohodnoceno: 6x
 
Datum: 10.01.16 11:52
avatar

... doporučuju var.C> je to nejjednodušší,nemusí se nic řezat> odpadne prach

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.16 12:21

Varianta C by byla dobrá, ale nedovedu si moc představit jak bez poškození doluju kabely z omítky - nejsou zasekány do cihly viz obrázek. Pouze na zeď přilepeny tavnou pistolí a omítnuty. Dík

Datum: 10.01.16 12:28
avatar

... no tak je nech vcelku v omítce,jen odstraň cihly za nima a pak je přilepíš k nadpraží ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.16 13:03
Ja na fotce vidim, ze jsou zasekane v cihla. Mozna, ze ne cele?
doplněno 10.01.16 13:23: Ok. Rezal bych to flexou, nejdriv vybourat a vlozit preklad a potom zbytek, mozna pak uz nebude treba rezat, nemusi to byt zas tak presne, tak jako tsk se to bude musrt upravit. Pokid prsch nevadi, rezal bych. Pokid mate zaluzie, doporucuji pruhlednou folii (igelitem )prelepit zaluzie a v podstate cele sklo k ramu odpadne pracne cisteni.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.16 13:10

Ne. V cihle ja zasekána pouze chránička (šedá barva) pro TV kabel a pod. a ta se bude rušit. Elektroinstalece zasekána není (černá barva v horní části) . V horní části vede cca 10-15 kabelů plus 3 kabely pro světla podél dveří

Datum: 10.01.16 13:13
avatar

Z těch kabelů nahoře bych opatrně oklepal omítku, ono to půjde, neboj. A pak bych to celý zboural a dodělal ze sádry co potřebuješ.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.16 14:23
avatar

Poklud je to opravdu NENOSNÁ příčka,tak vybourat v celé výšce,tj.až pod strop ale pozor aby to nebyla nosná příčka!


doplněno 10.01.16 14:46:

Nevím,zda-li víte 100% že je nenosná,ale osobně pkd bych neveděl,tak udělal u stropu sondu abych toto zjistil,pže nenosnou=celou zbořit a pak jen třeba nadrpaží z SDK až ke stropu!,nosná= zátěž vynést přes vzpěry do podlahy a pak vybourat,udělat uložení traverzy,uložit ji a vyzdít pak zbytek ke stropu a důkladně vyklínovat!


doplněno 10.01.16 14:48:

Přes "dráty"-opatrně odklepatomítka a nechat je volně!Jink v té délce by asi stejně cihly nedrželi a mohli by Vám přetrhnout i onu elstalaci!


doplněno 10.01.16 16:51:

Ale já to nevím a proto odpo taková jak jsem psal!

Jaké je rozpětí otvoru-4m?Ty dvě řady cihel nebudou držet stejně spadnou dřív než tam tu traverzu dáte ,ale zkusit to můžete.Tou pilou to půjde stejně jako flexou ,akorát flexou bude podstatně více prachu,pilou to bude dřina (je na ytong,hebel a porfix,ale v nouzi lze.) Bodovky se běžně do SDK dají namontovat ,stejně tak jako dát obložku! proč by to mělo praskat? pokud uděláte kvalitně tak nebude nic praskat!

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 10.01.16 15:01

Zeď je opravdu NEnosná. Vím to protože jsem ji osobně stavěl před 10 lety :).

Mám v plánu tam dát "U" traverzu, která bude za:

1) držet ty zbylé dvě řady cihel s elektroinstalací

2) v tom účku budou schované kabely pro světla a budoucí bodovky do obložek

Ze spodu jsem chtěl dát obložky s bodovkama.

Radí mi to celé zbourat a udělat ze sádroše. Já ale nevím jestli by na ten sádroš šlo jako na podhled ze spodu dát ty obložky s bodovkama. Nevím jak moc bude poznat napojení sádroše na zděnou stěnu (z druhé strany místnosti - z kuchyně). Myslim, že to bude praskat a bude to vidět.

Datum: 11.01.16 21:42

Děkuju všem, hlavně ROBIN1 - vypadá to že o stavění něco víš :)

Nakonec jsme se doma rozhodli že tedy vše vybouráme a nadpraží bude z toho sádrokartonu.

Mám poslední otázku.

To nadpraží bude po celé délce stropu tj. asi 5m a výška od stropu asi 0,7m. Nadpraží bude muset viset a držet pouze ve stropě a z části po stranách ve zdi (těch 0,7m). Sádroš neznám a mám pochybnosti o nosnosti. Samo o sobě to asi problém nebude, ale já tam budu chtít nechat udělat ze spodu po celé délce těch 5 metrů pohledovou obložku a do ní zespodu bodovky a to celé asi něco vážit bude. Udrží to všechno ten sádroš?

Jak tam ta obložka bude držet, když bude nějak zacvaklá pouze v tom sádroši (po stranách ne, obložka bude natupo ke stěně ). Dejme tomu že na montážní pěnu, ale? Nespadne mi to jednou na hlavu?

Opakuji, sádroš neznám a možná se jen budete smát :). Přesto dík

Od: asd1
Datum: 11.01.16 23:03

Jen poznáka - ten kabel šikmo je hodně divokej. Ideální aby to nekdo napíchl hřebíkem pri věšení obrázku... (Orientuje se podle krabic/zásuvek a předpokládá se kabeláž vodorovně nebo svisle). Ušetřit 2m kabelu není až tak chytré...

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.