Revize kotle a odvodu spalin?

Od: Datum: 09.01.16 20:08 odpovědí: 10 změna: 11.01.16 22:23

Ahojky,už se to tu řešilo před cca 2 lety,ale nevím jak je to se současnými předpisy. Topíme na plynový kotel,který i ohřívá vodu. Jak často dělat revizi? A jak často revizi odvodu spalin? Spaliny musí revidovat výhradně kominík nebo může i topenář,který přijede zkontrolovat kotel? Děkuji a prima den nebo večer všem!*ua*:)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.01.16 20:18

Kotel máme ten stejný.Spaliny kontroluje kominík každý rok.Revize kotle by měla být taky ročně. Ještě jsem nedělal za 6 let.Vždy před zimou zapomenu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.01.16 21:17

A kolik platíte kominíkovi?

Datum: 09.01.16 21:27

To nevím,bydlím v paneláku a platí to bytové družstvo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fbiswaz
Datum: 09.01.16 22:50
Závěr ke stanovisku k provádění kominických revizí u odkouření turbo kotlů a kondenzačních kotlů firmy Vaillant (dle Společenstva kominíků ČR), ale i kotlů od jiných certifikovaných výrobců s odvodem spalin je následující.Vzhledem ke skutečnosti, že odvod spalin (odkouření) kotlů je certifikován společně s kotlem, není nutné provádět na toto odkouření revize a není nutné vydávat revizní zprávu a to s odvoláním na nařízení vlády 312/2005 Sb. Nevýhodou společné certifikace ale hlavně vázání turbo kotlů a kondenzačních kotlů na vlastní spalinovou cestu je skutečnost, že při výměně tohoto kotle bude nutné vyměnit i spalinovou cestu, protože spalinová cesta je schválena s kotlem z hlediska své odolnosti, což bude zejména u zabudovaných spalinových cest nákladné a problematické.Z tohoto důvodu doporučujeme ponechat instalaci a zprovoznění plynových zařízení na odborné firmě, protože vždy je potřeba dodržet i Stavební zákon, s ohledem na specifika každého kotle a konkrétní spalinové cesty.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.01.16 23:01

Ahoj Lejdy.

Pro úplně dokonalou odpověď není dost informací. Kontrolu spalovací cesty, od samotného kotle, po vstup do komína a až nahoru provádí certifikovaný kominík. Jednou ročně. To znamená, že to nedělá žádnej pomatenec, kterýho tam pošle nějakej ožralej parťák a klidně pochází z jinýho kraje. Tahle prohlídka a následná revizní zpráva může stát dneska tak 300-500 Kč. Kulaté razítko by nemělo být udělané z brambory a mělo by mít své číslo.

Nové kotle je vhodné nechat revidovat pro potvrzení záruky a později už pro vlastní bezpečnost. Servis by měl spalovací prostor vysát vysavačem od prachu, prohlédnout zapalovací a jistící systém. U starších kotlů bývá věčný plamínek.

Topenář tohle nedělá. Může si prohlédnout rozvody a radiátory s ventily, když si nějakého známého a znalého pozveš.

Kontrola spalin se dělá u větších kotelen. Asi od 50KW výše. U domácích zatím ne.

Kondenzační kotel vlastně klasický komín nemá. Je to takový plastový výdeh nad střechu. Přisávání bývá z místnosti. TURBA sají z venčí druhou trubkou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: strakatypes
Datum: 09.01.16 23:15

Komín si nechte zkontrolovat oprávněným kominíkem, najdete na internetu, podle svého bydliště, nebo ve Vašich městských novinách, pokud si dává inzerát. Je to Vaše povinnost, kdyby se něco stalo, chráníte svůj majetek. Zároveň mají kominíci svoje pravidelné příjmy, o kterých se jim ani nesnilo, dokud to naši zákonodárci neuzákonili. Dostanete revizní zprávu, jestli je potřeba nějakou vadu odstranit.

Vyčištění a zkontrolování plynového kotle dělám také každý rok, i když jsem předloni vynechala. Ale plynař /servis kotlů/, který se specializuje na Vaši značku, oborně vyčistí a seřídí. Takže kotel bude topit lépe a úsporněji. Letos mám nového pána a jsem mile překvapena, jak kotel dobře topí. Většinou se kotel nechává zkontrolovat v letním období, kdy netopíte, kotel má být vychladlý

Určitě pro Váš klid nechte kontroly udělat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.16 11:39

Děkuji všem.Jen jsem asi tupá:takže,každoročně volat jak kominíka,tak servisního technika na plynový kotel? Máme malý domeček,3 místnosti,vytápíme plynovým kotlem Protherm,je mu cca 7 let.Děkuji

Datum: 10.01.16 12:57

Ahoj Lejdy.

Vůbec nejsi tupá. Jen si někteří lidé, co používají v domácnostech plyn, málo nebo vůbec neuvědomují, že ten plyn je nebezpečný když někde začne unikat. To samé platí i pro spaliny. Jak tu píše i kolegyně Strakatý pes, když se ty plynové přístroje zrevidují, vyčistí a seřídí, dojde k úspornějšímu provozu a co je hlavní, ke zvýšení bezpečnosti jejich provozu.

Asi včera se někde přiotrávila celá velká rodina spalinami, které nějak unikly ze systému. A to je poslední čerstvá věc. Pořád se něco podobného děje. Unikající plyn rozhazuje i baráky. Je při správné koncentraci se vzduchem velice třaskavý. Na to stačí 3-4 % plynu. Ahoj.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.16 16:17
avatar

Nám kontroloval odtah spalin technik, který kontroloval spotřebiče. Odloupl záplatu z dírky na rouře a šoupnul do ní čidlo. A novou záplatou zalepil. *jasne* Kdyby naměřil nedobrotu, pak by poznal kde je chyba a jestli je potřeba opravit kotel nebo volat kominíka.


doplněno 12.01.16 07:18:

Humbuckere, máte určitě pravdu. Bude to tak. Mi našel špatné hodnoty a pravil, ať hned zavolám servismana a karmu nechám vyčistit. Udělala jsem to a servisman karmu rozebral a vyčistit. ;) Já jen vydedukovala, asi úplně blbě, že plynař poznal, že je chyba v karmě a ne v komíně. *hi*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.01.16 22:23

Ahoj Babi.

Měření spalin, jejich obsah napoví na stav, případně nastavení hořáku. Případně na stav noxových tyčí nad hořákem. Ty potom ovlivňují právě ty spaliny. Myslím, že tohle běžné malé kotle asi nemají. A vůbec to moc neřekne klasickýmu kominíkovi. Ty měřáky jsou děsně drahý a ještě k nim je docela náročný školení. Výsledkem je taky certifikace servismana. Ten by potom měření a vytisknutí protokolu měl být schopen ten kotlík poseřídit. Požaduje se to od výkonu asi 50kW.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.