Tip na povolení baterie? Nejde !

Od: Datum: 09.01.16 13:15 odpovědí: 8 změna: 09.01.16 20:35

Mám vodovodní baterii s kohoutky od italskeho Paffoni. Začala mi po letech kapat a tak jsem chtěl vyměnit těsnění. Ale nastal zásadní problém. Nejde mi povolit vrchní krycí "kloubouček" tak abych se po jeho odšroubování dostal na těleso ventilu a mohl ho otzevřít a vyměnit těsnění. Vím že tehdy při montáži jsme na závěr šroubovali tyto krycí "misky" či jak to nazvat, ale po letech s tím nejde hnout - a to mám suché ruce, maximální tření co jsem schopen vyvinout, zabírám jak blázen a nic. Zespod to držím klíčem aby se celé těleso ventilu neprotáčelo jak zabírám - ale ani se nehne.

Hlavně jak jsem na to koukal tak to vypadá že nějakým odšroubováním zespod to asi nepůjde a že toto bude jediný přístup k celému ventilu a jeho demontáži.

Nemáte někdo nějaký tip či zkušenost jak na to, nebo jak vyvinout nějakou větší páku to utrhnout - nevím proč to tak zatuhlo - jestli tam vznikl nějaký vodní kámen či co? Moc mě nenapadá. Při tehdejší montáži jsme to dotáhli, ale takhle na krev to teda určitě nebylo...

Foto situace v příloze.

Díky G.



Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.01.16 13:27
avatar

NO ... takže základ asi bude nepovolovat vršek, ale spodek, takže vrch se bne nesmí hnout. Nevím z čeho je ten klobouček, ale jsou v zásadě dvě možnosti. Francouzákem držet klobouček, hlavně přes nějaký hadr, nejlépe více vrstev aby se nepoškrábal. Pokud se to nepohne, zespod nastříkat WD nebo byla vždy dobra brzdová kapalina. aby pronikla do závitů.

Pokud se vrch protáčí je to horší. Prostě větší sílu pri držení, například jsme používali ty stříbrné super lepící pásky, kterými se to obmotalo, a drřelo v protisměru protáčení a na to zas hadry a držet a držet.

Zkuste, dejte vědět

Ohodnoceno: 0x
 
Od: geox®
Datum: 09.01.16 13:45

No ta páska mě taky napadla - ale zatím jsem to nezkoušel protože se bojím že to protočim i přes to lepidlo. Navíc je ten krycí zvoneček konický takže tam nevzniká nějaká dobrá opěrná plocha pro kleště. Ale zkusím to tedy.

Hlavně mi hlava nebere jak to že to kurva nejde, když jsme je tam tehdy tak pohodově šroubovali...

Je to nějaký bytelný odlitek, leštěný a chromovaný.

Spodem mě taky napadlo ale bojim se že je tam jeden kus (těleso ventilu v jednom kuse s tím T na hadice a že jediná cesta montáže je tak bez kloboučku nasadit zespod, tam utáhnout další maticí a pak na vrch tento klobouk.)

Díky za tip.

Datum: 09.01.16 13:39
avatar

V první řdě bych sundl hlavici kohoutku a pak do případného spoje tělesa a krytu stříkl WD-čko ,chvilku počkal a pak hasák nebo SIKOkleště ale vypodložit čelisti kouskem gumy! a co nejde malou silo,jistě půjde ještě větší!


doplněno 09.01.16 20:42:

Takový blbý dotaz - není náhodou to těleso v tom vnějším krytu jen nastrčené a udělané aby se netočilo a pak celé zespodu dotáhlé maticí?


doplněno 09.01.16 20:44:

Prostě přijde mi divný,že se s tím takto morduješ a nejde- dle mého bych soudil,že by to mělo jít povolit jen rukou.ale fakt neznám takové baterie!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: geox®
Datum: 09.01.16 13:46

Jojo, WD už jsem tam stříkl, zkusím více. Díky za tip.

Datum: 09.01.16 14:45
avatar

Vyzkoušejte i teplotní šok. Jestli je to kovové a umvadlo porcelán, zkuste to zvrchu ohřát a dole zachladit chladícím sprejem nebo jen ledem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.01.16 16:26
avatar

Zdravím,
neexistuje nejde *zed* Všechno jde, jen to někdy déle trvá nebo se musí zvolit jiný způsob...
Postup
- sejmout růžici - pokud nejde lehce, střídavě na jednotlivé výstupky poklepávat odspodu (od keramiky) a tak ji uvolnit - poklepávat gumovou nebo dřevěnou palličkou, v nouzi nejvyšší kladívkem obaleným hadrem
- když jste tam stříkl to WD - moc jste si nejspíš nepomohl, ale taky nic nezkazil - stejného výsledku byste dosáhl, když byste tam stříknul naftu nebo petrolej
- pokud konusový klobouček nejde povolit rukou, omotejte ho smirkovým plátnem (brusnou stranou ven, ne ke kloboučku!) a za přiměřeného svěracího tlaku zkuste kleštěmi (ideálně pořádně sikovky nebo hasák) opatrně povolit - při pokusu o povolení hlídejte, aby se neprotočila celá armatura v keramice
- pokud se vám to povolit nepovede, vezměte dřevěnou paličku (v nouzi dřevěný špalík a kladivo) a opatrně ze stran klobouček střídavě poklepávejte (u keramiky čili dole, ne u vřetena!) systémem "poklepat kolem dokola, zkusit povolit" a tak pořád dokola až to povolí
Ještě je jedna možnost - poklepávání 2 kladivy proti sobě (samozřejmě přes hadr) a to tak, že jedno kladivo položíte na keramiku, tlakem ruky ho přitisknete na klobouček a druhou rukou budete druhým kladivem poklepávat ten klouček z druhé strany opět těsně u keramiky - 2 - 3x klepnout a zkusit povolit atd.
Hlavně si pamatujte, že v tomto případě rozhodně neplatí, že "když to nejde silou, tak to půjde větší silou", ale že platí "i mraveneček zdolal slona, když na to šel šikovně" ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: geox®
Datum: 09.01.16 20:13

Poklepával jsem kovovým kladívkem přes hadr a nic. Táta nahoře kroutil velkými sikovkami, já to držel dole (protože se jinak ventil protočí) rvali jsme to fakt fest až jsem měl strach že nějak vylomíme dlaždici a nic. Nehnuli jsme s tím. Několik pokusů, nic.

To poklepávání zní logicky, ale taky bychom mohli poklepávat týden. Obávám se že to nějak celý komplexně zarostlo.

To spíš objednám nové kohoutky a tohle snad rozříznu flexou a vyberu. To je fakt psycho.

Ale jinak děkuji za rady všem.

Datum: 09.01.16 20:35

Zkus horkovzdušnou pistoli ( v nejhorším případě fén) . Ta většinou zabere. Jinak sikovkama nebo hasákem je problém. Je to slabý plech a pokud ho chytneš v místě , kde je na druhý straně závit , tak ho ještě víc přitlačíš na závit a zvětšíš tření. Ještě můžeš znovu zkusit WD a nechat do rána . Tím nic nezkazíš. Hodně zdaru.


doplněno 09.01.16 20:37:

Při zpětné montáži máznout tukem.


doplněno 09.01.16 20:52:

Pamatuješ si to dobře? Určitě jsi je šrouboval? Také to může jít pouze vyloupnout a pod tím může být teprve převlečná matice.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.