Sprchovací kout místo vany-litovali jste?

Od: Datum: 05.01.16 12:17 odpovědí: 58 změna: 18.01.16 07:41

Zdravím,na jaře si chci konečně splnit sen a udělat z umakartové panelácké koupelny,hezkou koupelnu,zděnou atd. Jelikož dcera již dostudovala a postavila se na vl.nohy,chceme s manželem udělat sprchový kout,protože se jenom sprchujeme. Otázkou je ,jestli se nám časem nezasteskne po tom,napustit si vanu,což teď udělám asi jednou za rok.

Vy,kteří jste již po přestavbě :),zasteskne se Vám po vaně,nebo ne? Děkuji za odpovědi a názory,případně nějaké ty vychytávky. Krásný den všem. JISKRA


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.01.16 12:21
avatar

ja vanu nesnasim, jsem schopny se kvuli toho nekoupat, napr navsteva u rodicu... ale misto sprchove vanicky mam doma po rekonstrukci malou vanu, tusim 70x100

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.01.16 12:31

záleží také na nákladech za vodné a stočné...Koupat se ve vlastní špíně,nebo se usporně osprchovat? Máme menší vanu,ale závěs a zásadně se sprchujeme..Na vaně mám sedačku a v lavoru ve vaně si stříhám nehty na nohou.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.01.16 23:32
avatar

Pro kabod - Spěchám, sprchuji se, 1x týdně vana za odměnu,/ mě nepoloží/ a voda čistá, nakonec se umyju a osprchuju. Mám mozek. S přibývajícím věkěm mění často lidi sprcháč za vanu, ale já ji miluju už od mládí. A nedám! Nepůjčím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.16 12:21

Mám v domě vanu i sprchový kout. Z předešlého bydlení jsem byl zvyklý na vanu. Teď mě ani nenapadne vlézt do vany, jen se sprchuji ve sprchovém koutě.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.01.16 12:21
avatar

mám v koupelně sprchový kout i vanu a ve vaně jsem nebyl asi 2roky takže u nás vítězí sprcháč, vanu jen děti a to snad jen do 7 let potom už jen tež sprcháč, dejte sprcháč nebudete litovat

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 05.01.16 12:40
avatar

Jojo, Majo, ale vanu máte. A to je podstatný rozdíl. A litovat budou. Vím o čem mluvím...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.16 12:27
avatar

taky preferuju sprchový kout a dal sem si tam jak madlo at je když je třeba čeho se chytit tak tam mam sklápěcí sedačku když si chci třeba ostřihat nehty na nohou

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.16 12:33
avatar
Vanu pro deti , ja sprcha.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.16 12:35
avatar
U nás se na vanu jen práší. Úplně malým dětem lze napustit vaničku, trochu opruz ale jde to. Pokud má sprchový kout volnou sprchovací hlavicí, tak by to šlo. Pevně zabudovaná by znamenala nutnost sprchování s rodičem. :-D
Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 05.01.16 12:36
Sprchac. Ale s nizkou vanickiu, max 3 cm nad podlahu. Nejlepe 90x90 i s instalovanou sedackou. Oplati se do budoucna.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 05.01.16 12:30

Jakýsik kout ani vidět, není nad poležení ve vaně, odpočinout, svíčka, víno, číst si ... No ale kdo chce...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.01.16 12:37
avatar

Nedělejte to. Po vaně se Vám zasteskne v momentě, kdy už nebudete mít možnost se do ní hezky ponořit a relaxovat i když to nyní děláte zřídka. A i ve vaně se můžete přece v pohodlí sprchovat. Ale ve sprchovém koutě si vanu nenapustíte. Také jsem měla kdysi obojí, sprchový kout i vanu, bylo na to místo. Pak jsem se přestěhovala a tam už byl jenom ten kout. I když jsem předtím do vany lezla málokdy (ale mohla jsem kdykoliv), tak mi najednou ta vana začala tak chybět, že jsem z toho byla dost nešťastná a při každém sprchování jsem litovala, že nemůžu vlézt do vany a když jsem měla možnost třeba na návštěvě, tak jsem u nich do vany vlezla. Byli to opravdu velmi dobří známí. Pak jsem si pořizovala tady vlastní domeček a na tohle jsem pamatovala. Mám dost velkou koupelnu, ale stejně se mi obojí nevešlo. Tak mám vanu a v té se i sprchuji. Doporučuji si to promyslet řádně. Sprchový kout bych řešila jenom v tom případě, že by jiná možnost nebyla. A znám to i u své sousedky, která prostě nemá místo i kdyby se rozkrájela a vím, jak jí vana chybí. Pořídila si takový ten škopík , nevím jak se tomu říká, jsou to zvýšené okraje a tam si sedne a má vody tak 20 centimetrů a v tom se dlouze šplíchá, ale to vanu nemůže nahradit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hol
Datum: 05.01.16 12:39

Znám lidi, co si to chválí. Naopak jiní důchodci, co si to nechali udělat, jsou nespokojení. Být vámi do toho nejdu. Je třeba ale vyřešit systém madel atd., abyste ve stáří ve vaně mohli fungovat, hlavně se tam dostat a ve zdraví vyjít ven. Když už sprchový kout, musíte mít sedátko, aby si starší člověk mohl sednout. Viděl jsem to, když postarčí příbuzná byla v nem. a byl problém jí osprchovat, protože se neudržela na nohách z důvodu těžké nemoci a to ještě se předtím pokakala. Tedy to sedátko bylo úžasným přínosem. Hlavně sprchový kout nesmý být malý. JInak s etam člověk ani neotočí. Když sprchový kout pak samozřejmě musíme mít bidet. Není totiž kde si mýt zadek... Ne, za mne sprchový kout ne.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.01.16 12:44

Máme vanu i sprchový kout.Jen sprchový kout bych nechtěla já ani manžel.V létě sprchový kout paráda člověk je spocenej a rychle se spláchne.Ale v zimě není nad to vlézt a naložit se do vany a tam si lebedit.Uvolníte si svalstvo, relaxujete,napaříte se odpočinete.To Vám sprchový kout nedá.Pokud je možno a jde to tak vanu i kout.Pokud máte vanu a musíte si vybrat zachovala bych vanu.Do vany se naložíte i se v létě narychlo ve stoje osprchujeteV koutě se jen osprchujete... Kamarádka udělala to co Vy chcete zrušila vanu nechala udělat kout.Dodnes to rozhodnutí proklínáJednou měla nějaký zdravotní problém a ač jí to bylo nepříjemené a nechtěla otravovat jezdila se k nám asi 5 dní napařovat do vany.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.16 12:46
avatar

V práci sprcháč, doma vana minimálně, na chalupě vana víkendově.

Přsto ten pocit, když se naložíte do plné vany, krásně teplá, prohřejete celé tělo, odpočněte si, pokud Vás někdo nevyhání z koupelny.

Já raději sprchu, žena vanu, kámoš tvrdí, sprchu nikdy, rád si poležím po dřině...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.16 13:03
avatar

já bych volila rohovou vanu, co má v rohu sedátko - tam se dá sprchovat a nenacákáte si a když se vám zachce, poležíte si ve vaně... moderní sprchový kout bych nechtěla, jsou moc mrňavé prosklenné kumbálky, kde se sotva otočíte - když jsme měli v paneláku velký sprchový kout s vaničkou a závěsem, tam se sprchovalo příjemně, šlo si i sednout do té vaničky a nahřát si záda nebo stříhat nehty, ale ty moderní jsou poloviční - pozor na to

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.16 08:32

Hlavně ne závěs! Když už něčím chránit okolí před stříkající vodou, tak nečím, co se na vás nebude lepit při sprchování.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.16 13:15

Samozřejmě je ideální obojí, ale zrovna v paneláku to nebývá většinou možné.
Při přestavbe jádra doporučuji zvážit kompletní změnu dispozice a to tak, že se koupelná zvětší. Osobně například bydlím v bytě, kde mám relativně velkou chodbu a rekonstrukci plánuji tak, že koupelnu zvětším právě na úkor chodby.

Pokud byste se rozhodli pro vanu, doporučuji zapřemýšlet nad vanu s dvířky, která Vám velmi usnadní používání až budete starší. Ale je to samozřejmě o ceně. např. http://www.ceske-vany.cz/zboz…-standard-vana-s-dvirky/35910

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.01.16 23:42
avatar

Vana skvělá, ale drahá. Dá se to vyřešit pevnými madly a udělat 2 schůdky, nic náročného. Nebo na ta hodně stará kolena vyměnit za sprcháč.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.16 13:27
avatar
Vana je dobrá pro mladé a pohyblivé.
Zkuste starou, 100 kg těžkou osobu se sníženou pohyblivostí dostat do vany, omýt, osprchovat, utřít, potom z té mokré vany dostat ven... Potom to zkuste, když Vám uklouzne, spadne, nebo si sedne na dno...
Nezapomeňte na to, že máte (budete mít) třeba jen 50, nebo 70 kilo. Plus vlastní zdravotní omezení.
Měl jsem vanu a kout. Při řešení bydlení pro syna jsem musel moji koupelnu zmenšit. Kout není. Vana je jen 140 cm.
Tchýně přibírá na váze. Ubývá jí intelekt. Manželce přibývají roky. A osteoporóza. K tomu jí ubývá síla.
Zamýšlím se nad perspektivou. Před pár lety jsem o tomto neměl ani páru.
Co může čekat Vás? Kdo ví?
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.01.16 15:11
avatar

Hejkale, máme stejnou tchýni, (asi)

rovněž má 100kg, do vany jsem jí těžko dostával, spíše z vany to šlo těžko. Udělal jsem jí sprcháč, výška hrany 3cm. Ale ani tam se nedostala bez pomoci. V podobných případech se používají zvedáky a další vymoženosti. Nežli jsem podobné udělal, skončila v domově důchodců a tam jí koupají odborníci. Na víkendy k nám domů, ale s vozíkem se nedostane do koupelny.

Takže já jsem malinko napřed se zkušeností, s nemohoucí, těžkou a starší (80let) osobou. Vím co Tě asi čeká. Nestraším, jen sděluji.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.01.16 23:50
avatar

Hejkale, to je rozumný názor, ale ne každý má stejné vyhlídky. Nevím o jaký věk jde, soudím podle vystudované dcery, že kolem 50ti. To si ještě mohou vanu užít hezky dlouho, apak to vyřešit třeba schůdky s madly.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.16 14:26
avatar

Napíšu to takhle-nikdy jsem se nemusel "rochnit" ve vaně.Když jsem dělal výměnu klasického jádra za ytongové,samozřejmě jsem dal vanu,a potom tyč se závěsem jako nejlevnější řešení a montáž držáku sprchy.ale nyní uvažuji po vzoru rodičů přejít na sprcháč,prostě stáří=snížená pohyblivost a i když se klasická vana používá jako sprcháč přesto je problém do ní vlézt a opačně.Když jsem si před cca 7? roky podvrtnul kotník,a to i přesto,že jsem nebyl žádný stařík (bylo mi cca 45) ,byl docela problém do ní vlézt prvních pár dnů po úrazu!

Mít prostor,který v paneláku není,udělám oboje!


doplněno 05.01.16 16:14:

OT-. Instalatére-měl-BX14RE berlinu bílou


doplněno 05.01.16 16:18:

Milane,nemám bodíky tak alespoň-*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.16 14:37

diesel - mimo otázku . Neměl jsi náhodou BX.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.16 22:29

diesel - tak se známe ze srazů. 1,9 4x4 kombi stříbrná. *pivo*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.16 14:35

Je to velice individuální . Já osobně v baráku 2x sprchový kout a 1x whirlpol a z toho používám na 95 % 1 sprchu.

Z praxe - v bytových jádrech dělám tak 70% sprchové kouty.

Jednoznačně nedoporučuji sprchový box . Když sprchový kout tak 90. Nikoliv 80-špatný. Z hlediska údržby jsou nejlepší matné skla a nebo plastové .pearl , grape. Co se týče sprchové vaničky , tak bych nedával vysokou , ale nízkou - z litého mramoru , kde bych dal nízký sifon , tak že ji v bytovém jádru stačí podezdít pouze 5 cm. Nejlepší jsou čtvrtkruhový . Jsou dostatečně velké tuhé a zaoblením zjemní koupelnu. Pozor na pojezdy.

Hodně lidí dělá chybu že zvětšuje koupelnu na úkor kuchyně , přičemž v koupelně stráví pouze pár minut a v kuchyni se většinou odehrává celý život.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 05.01.16 19:07

Zdravím. Je to trochu možná trochu mimo téma, sto lidí = sto názorů, ale mě by to opravdu zajímalo. Proč jednoznačně nedoporučujete sprchový box?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.16 22:15

ondra -proč nedoporučuji sprchový box . Montoval jsem jich něco přes 10 a se všemi byly problémy. Těžko se mi to tady popisuje . Např. zadní stěna je sklo v kterém jsou uchyceny držák sprchy a různé poličky - nejsou tam ani silonové podložky. Natvrdo šroub přes sklo. Zadní stěna je usazena vevnitř vaničky a výrobce počítá s tím , že se voda dostane za sklo a žlábkama ve vaničce vyteče zpět do vaničky. Ano voda vyteče , ale špína a zbytky mýdla tam zůstavají. Několikrát jsem se setkal s tím , že tam nebyl klasický sifon , ale klikklak tak že buď stojíš ve vodě a nebo ti to smrdí odspodu .Nemluvě po tom že po vysprchování a vytečení okrajové vody musíš znovu do vany a zatlačit sifon. Je tam spousta ,,serepatiček" - na co potřebuješ při sprchování rádio , telefon, a hromadu světýlek. Hromada trysek , který používáš pouze ze začátku , ale pak na to kašleš ( z výpovědi domácích) Musíš to ale po vykoupání utírat , aby na tom nezůstávaly zaschlé kapky a vodní kámen. Nepřirazíš to natvrdo ke zdi , ale pořád tam bude škvíra -prach , bordel atd. Těch negativ je hrozně moc. Pro toho kdo to nezná velmi složitá montáž . Špatný utěsnění - všude to teče. Samozřejmě že jsou i vyjímky , ale cenově dražší - já mám např. doma vanu , která se po vytečení vody sama propláchne vydensifikuje a vysuší - musíš to ale zaplatit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.16 14:51
A kde se bude bez vany o Vánocích prohánět kapr? :)
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.01.16 15:15
avatar

Osobně bych vanu nikdy nezrušila, je to pro mě ten nejvyšší relax, krásně uvolní svaly, páteř, prohřeje, když člověk promrzne a to ticho a soukromí! Hotová meditace... Navíc je vana vhodná každou chvíli na něco, kromě koupání. Mytí rozměrnějších věcí, vymáchání a pod. Ve vaně se můžete sprchovat, ale ve sprše se nemůžete"vanit".

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.01.16 15:54
avatar

Já se pouze a jen sprchuji. Ve vaně, se závěsemna jedné a kachlíky na druhé straně. Dcera má skleněnou jakoby skládací zástěnu. ;) Když nám měnili vany, já jsem zaváhala. Měla jsem si vydupat sprchový kout. Na 120 sprch, jedno poležení ve vaně se určitě vana neoplatí. Čím jsme starší, tím máme větší problémy s koleny a kýčlemi a dostat se z vany, byť po sprchování, to už musí být natrénováno, jak na to, když se noha nesmí skrčit a zvednout. Po výměně kýčle mě to v lázních naučili. Zlatý sprchový kout! Jak já bych ho chtěla!

Ohodnoceno: 2x
 
Od: host*
Datum: 05.01.16 17:51

Při pobytu v hotelu, ubytovně, lázních, nebo v umývárně v práci bych do vany nevlezl, tam je sprcha ideální. Takže při pobybu v lázních je možnost se pohodlně vysprchovat ve sprchovém koutě je další z příjemných atrakcí.

Doma je vana s pohodlíčkem pro poležení v teplé vodě nebo pro vymáchání některého prádla, které se nedá prát v pračce (například záclony, deky, apod.) je vana neocenitelná. Ve vaničce sprchovéhou kouta se prádlo nedá vyprat a vymáchat.

Sprchování ve vaně v sedě postupně nejdřív v sedě horní půlka těla a pak ve stoje dolní půlka těla ještě jakž takže jde, ale není to to pohodlí, jako v dobrém sprchovém koutu. Navíc, když se vám igelitový závěs plandá vlivem proudu vzduchu při sprchování po těle a pak ještě z něho dlouho kape voda.

Totéž sprchový kout oddělený igelitem, to se nedá. Chce to pohodlí. Japonci se sprchují v sedě na malé stoličce, sprchová baterie je nízko nad zemí, aby byla po ruce. U nás jsou oblíbené sprchové kouty. Pěkný rohový sprchový kout 90 x 90 cm s oblým rohem a dvěma zašupovacími dvířky s magnetickým přidržením úplně dokonale stačí, voda z toho neteče na podlahu, jenom do mělké vaničky. K tomu pohodlné držadlo, držák na sprchu ve výšce nad hlavou a dostatečně velká miska na mýdlo, šampon a žínku, aby se to tam všechno vešlo a aby se to dobře dalo vystříkat vodou a jednoduše uklidit.

Takže obě?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.16 18:04

Děkuji všem,škoda,že už nemám bodíky,každý názor zvažuji. Jsme s manželem ve věku 50 + ;) a mládnout asi nebudeme,tak si myslím,že prostornější sprcháč by byl praktický. Vím jaké problémy jsem měla s maminkou ,když jsem ji jezdila koupat ve vaně. Měla tak oteklé nohy,že je nemohla vůbec ohnout a vlézt a vylézt z vany byl pro nás obě docela zápřah.

Datum: 06.01.16 00:00
avatar

Je dobrý vyhodnoti rodové dispozice. Mým rodičům je přes 80 let a problém s vanou nemají, dokonce i teď odmítají, abych jim preventivně nechala přidělat sprcháč. Tchýně taky začala mít problém s vanou až někdy před devadesátkou. Je to třeba zvážit ze všech stran, pokud nemůžete mít později obojí. Nebo třeba , až bude nejhůř, vyměnit vanu za sprcháč.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.16 18:29

Tak k tomu také přidám pár slov. Vanu jsem měl a ležel jsem v ní tak dvakrát do roka, možná ani to ne. Sprchoval jsem se, ale sprchovat se v klasické vaně, to mi lezlo na nervy, měla zakulacené dno (klasická smaltovaná 150cm, nouzovka). Inu pak jsem dal sprchový box 95cm, no při sprchování stát na rovném, to je lepší, a spíš jsem si asi zvykl, no občas jsem si na vanu vzpomněl, ale žít se dá i bez ní. Když sprcháč, pak alespoň 90cm, ne-li větší, má to i jiné výhody než kvalitní sprchování s možností se hýbat a nevrážet do stěny. Ostatně existují i vany, co mají část dna rovnou, jsou k nim i částečné zástěny, dá se v ní sprchovat a stát na rovném, dá se do ní i lehnout (v praxi nevím, jen jsem to viděl na obrázku). Jen je potřeba překročit hranu i když se jde "do sprchy".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.16 18:30

Vanu jsem si napustil naposledy někdy před čtvrtstoletím. Kvůli zádům jsem to už neopakoval.

A jak jsem koukal i ve vyhlédnutém hospicu mají v koupelně u pokoje sprchu se sedátkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.16 20:40

Jsem tři roky po rekonstrukci a zvolila jsem sprchu s rovnou vaničkou v úrovni dlažby/ bezbariérovou/.Jsem taky 50+ a myslela jsem hooodně dopředu. Mám velikost 120x80cm z čirého skla s posunovacími dveřmi.

Nelituji, naopak, ale dnes bych udělala některé věci jinak.

1/ už nikdy čiré sklo-je na tom vidět každá kapka.

2/ vaničku s protiskluzovu úpravou-dlažbu v koupelně protiskluz. mám.

3/ madlo+sedátko, ale to se dá přidělat vždycky.

4/ doporučuji podl. vytápění, je to velmi příjemné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.16 07:25
avatar

Saletko, moc se mi líbí ty doporučené záležitosti. Kromě té poslední, je asi příjemné došlápnout na teplou podlahu, ale bez ní bych se minula. Zaschlé kapky na skle, to je peklo! Uklouznout ve sprše ještě větší! Madlo a sedátko, klidně sklopné, aby nezabíralo moc místa, je nutností. Já bych ještě přidala ke sprše na stropě, ovladačem na stěně a s různými funkcemi, ještě sprchu na hadici, do ruky.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.01.16 18:31

Děkuji babko z OV, co se týče podomítkové baterie a stropní sprchy/pralesní déšť/, tak to už je otázka financí. Je ale fakt, že když už se koupelna dělá, tak to není na rok a v našem věku už se chceme trošku rozmazlovat.

Na kapky se mi osvědčila obyčejná mikro utěrka, s ní když skla umyju, tak je to...no skoro bez kapek.

Dala bych sem taky fotečku, ale mám nový telefon a prostě mi to nejde *zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.16 06:36
avatar

Vlastně, musím se mladé zeptat, jak to dělá nebo jakou úpravu to sklo má, protože na nějaké stálé utírání určitě nemá čas. Ty kapky jsem viděla u té zástěny u vany. Ale u posuvných dveří ne.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.01.16 21:06

Ve vane jsem byla za 10 let asi 2x,ted novy dum,bezbarierova sprcha 120x110, uz jsme take duchodci,takze do budoucna (pokud bude nutne) se dostanu i s vozikem.Doufam ze toho nevyuziju!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jezevec*
Datum: 05.01.16 23:08

Mě by zabilo, kdybych vanu neměl. Dokonce i když mám spát jednu noc v hotelu, první, co zjišťuju, je to, jestli mají vanu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.16 06:33

Zdravím.Při rekonstrukci bytu jsme si udělali také sprchový kout.Má to své výhody/ve stáří/.Po vaně se nám stýská ,chybí nám proležet se v teplé vodě s nějakou pěnou nebo vůní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.16 08:56
avatar

Mame oboji a deti chteji vanu, manzelka take. I ja si nekde po promrznuti v teple vode rad polezim. Daji se koupit i mensi vany, kde se sice nenatahnete, ale na prohrati to staci

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.16 13:31

Vana je nenahraditelná - sprcha je nouzovka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.16 08:52

Jsem taky pro sprcháč, všichni stárneme a lézt do vany a hlavně z vany , je někdy nadlidský úkol.Nechte si udělat sprchový kout se skl. zástěnou bez vaničky je to hezčí a praktičtější.Do vaničky musíte zdvihat nohu a hrozí u starších lidí zakopnutí. musí to udělat odborník , na odpad kanálek na odtok vody. Zabere ro víc místa ale stojí to za to. Někdo preferuje vanu , já když přijdu k dceři tak mám chuť si vlézt do vany ale představa jak složitě z ní vylézám si nechám chut zajít.Když si vzpomenu na své dětství, vana u ní kotel na uhlí a topilo se jen v sobotu a žádná pná vana , zakryté dno aby se dostalo na všechny. Jinak denně mytí u umyvadla a taky jsme vyrostly. Vlasy až skoro do pasu a mytí v sobotu nad vanou . Jo jo to už je jen vzpomínka. hezký den...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.16 08:47
avatar

Mám obojí a ve vaně jsem tak 1x do roka. Sprchuji se denně, v létě i 3x. Já preferuji jedině sprchový kout a předpokládám, že s přibývajícími roky do vany nevlezu už vůbec.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anad®
Datum: 07.01.16 13:44

Zdravím,kvůli manželovi jsme také vyměnili vanu za sprchový kout.Milovala jsem poležení v teplé vodě a ze začátku jsem i litovala,ale rychle si zvyknete a nyní bych už vanu nechtěla.Máme jen nízkou vaničku 5cm.Tak přeji,abyste byla také spokojena.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.01.16 17:46

No my se bohužel stěhovali před 6-ti lety do bytu bez vany, jen se sprcháčem a po vaně se nám v zimě stýská :( V létě stačí sprcháč, ale v zimě je vana fajn, sice většinou jen jednou za týden, ale i tak

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.16 17:52

Řeknu to takhle, sprchuju se tak jako tak. Když jsem dělal koupelnu, udělal jsem si jak částečně zděný sprchový kout, tak rohovou vanu. V koutě jsem se sprchoval do doby, kdy tam byla levná sprchová hlavice, teď jsem tam dal větší, která byla dražší a vlivem nízkého tlaku to skoro neteče, takže mne ani nebaví se tam sprchovat. Dneska bych na místo sprchového koutu dal tu rohovou vanu, ve které se sice všichni sprchujeme, ale jednou za čas si jí napustíme. Pokud budu někdy přestavovat koupelnu, budu dávat už jen rohovou vanu. Sprchový kout tak max. do dílny na nějaké opláchnutí věcí, kol apod.


doplněno 11.01.16 19:02: Mam tu samou vanu, sprchuju se v ni v drepu a nemam problem, v klasicke vane se v sede nebo v drepu neumyju. Pokud jsem ve vane sam, napoustim cca do 1/4, ve dvoi 1/3 - 1/2. Mam 100kg, takze hodne vody vytlacim :-D. Navic mam skoro 2m a tak se tam celkem pohodlne umistim. Kdyz sedim na sedatku je vice pary. V klasicke vane jsem si napustil skoro plnou a popravde se mi z toho delalo spatne, asi tim dusnem v koupelne. Mozna by stacila i pul rohova vana, musel bych to zkusit. Ale klasicka vana mi uz nesmi do domu/bytu.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.16 18:42
avatar

Repkin, já teď řeším výměnu vany rohové za normální. Máme 140*140 uprostřed je sedátko a když si chci vanu napustit, nestačí bojler :( je tam velká spotřeba. Máme ji 18 roků a nikdy jsem si v ní nepoležela, i proto, že je velká a nemám se o co opřít - podkluzují nohy. Sedátko je dobré, když se sprchuji, tak si posedím. Sprchový kout máme taky, ale tam mi vadí, že když si nechci mýt vlasy, musím dávat pozor, ať se nepocákám:) to bych pak musela pracně vytvářet účes...

Takže teď bude normální vana. Sprchový kout máme s vaničkou a ta se mi taky nelíbí.Špatně to sedí, voda stříká i ven, asi je to špatně řemeslně udělané. Ale nemám problém s kapkami, manžel po každém sprchování stírá vileda stěrkou :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.16 18:46
avatar

pro případ, že nebudete ke stáru už schopni ve sprše stát, můžete si tam rovnou nechat udělat sedátko, takže by vám vana neměla chybět ani pak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.16 19:21

Vanu v paneláku jsme zrušili asi před šesti roky. Jsme důchodci a špatně se nám tam lezlo. Myslím, že i po létech bych neměnil, sprcháč je pohoda.Když se potřebuji vyhřít, jdu na plavečák do páry.


doplněno 15.01.16 22:43:

Když jsme sprcháč dělali, ještě to s námi šlo, ale po prožitcích s mými rodiči a tchýní byla odpověd jasná.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.01.16 19:56
avatar

Tak podívejte se. My bydlíme rok a něco v novém baráku a řešili jsme taky, jak to bude s koupelnou. Dali jsme dva sprchové kouty (v patře a přízemí) a do prádelny jsme dali malinkatou vaničku. Máme dvě malé děti, a tak jsme počítali s tím, že se tam budou koupat, co budou malí a pak že tam manželka bude dávat třeba prádlo. Ta vanička je pouze 1,20 a nijak nepřekáží. Jinak my dospělí, používáme jen sprhový kout. Kolikrát si člověk napustí vanu? Sprcháč je rychlejší mytí a úspornější a vůbec této volby nelitujem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 12.01.16 00:56
avatar

Nedavno jsme rekonstruovali koupelnu a dali jsme 2 v jednom, alias vanu a sprchu dohromady, neboli klasikou vetsi vanu se zastenou po cele delce vany. Ja mam rada sprchu, deti a manzel vanu i sprchu, takze jsme spokojeni vsichni..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.16 23:39

O rekonstrukci panelákové koupely spekuluju už asi 2 roky.. A vázne to na: vana, nebo sprcháč? Vzhledem k vyššímu věku bych byla pro sprch. kout. Sestra po operaci kyčlí je šťastná, že si nechali předtím předělat. Taky láká úspora, ale. Poležení ve vaně nic nenahradí! Běžně se ve vaně sprchuju ruční sprchou, ale to je jen mytí. Koupel je koupel jedině ve vaně! My se ale koupeme tak za 7-10 dní, takže nám by to určitě chybělo. Když vy jednou za rok, tak si na to ani nevzpomenete.

Ale já stále váhám, ale místo abych zvažovala výhody sprcháče k možným zdravotním komplikacím a věku, zaobírám se myšlenkou, jak zpřístupnit vanu i tehdy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 18.01.16 06:12
Jenom takovy dotaz. Co je na polezeni ve vane tak zuzo? Prohrati celeho tela? To bych spise preferoval sprchac+malou infrasaunu.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.16 07:41
avatar

Já mám vanu a sprchový kout. Sprhový kout mám řešený bez vaničky s pevnou sprchou a plus klasická rukojeť na omytí. Je to rychlé a pohodlné. Nemusím zvedat nohy nic. Prostě se akorát musíme svléci a postavit pod vodu. Prozatím spokojenost. Co se týče vany, tak tu máme také. Jakmile jsem promrzlý, tak si vlezu do vany. Koupili jsme si tehdy i to polstrování/izolaci, takže teplota se drží déle. Opravdu mohu vřele doporučit. Prohřejou se vám kosti a celkově celé tělo. Né nadarmo staří Egypťané, Římané a Řekové oddávali své tělo teplé koupeli či lázním.

Tělo vám to s láskou oplatí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.