1xNefunkčnost ovlhčování klimatizací (?)

Od: Datum: 05.01.16 08:10 odpovědí: 4 změna: 05.01.16 21:00

Zdravím, měl bych dotaz na majitele (ať již současné, tak i minulé) mobilních klimatizací. Včera jsem vytáhl mobilní klimatizaci kvůli tomu, že mimo chlazení se pyšní i tím, že umí odvlhčovat (přes litr za hodinu), což se mi teď hodí k podpoření schnutí prádla.

Trocha obhajoby proč dělám, co dělám: Chápu, že mnozí by mi řekli "top a větrej" (což plně chápu), ale to bohužel moc nejde, protože od zakoupení domu na konci léta jsme díky průtahům s dodavateli nestihli předělat elektrorozvody tak, aby bylo možné dům rozumě vytápět. V obci navíc není plyn a momentálně topíme pouze v krbovkách (celý dům centrálně z jednoho místa) a jen po příchodu z práce, což je vzhledem k dojíždění docela pozdě, takže jsme rádi, že dům jakštakš ohřejeme než jdeme spát (o víkendech není problém z jednoho místa vytopit celý dům). Nejsme zrovna příznivci tepla, takže nám nijak nevadí, že v patře, kde víceméně jen spíme je cca 14°C a v přízemí "jen" cca 19°C když jdeme spát. Vše je bez problémů až do doby, než je třeba sušit prádlo - pak je v přízemí dost vlhko. Celkově rozumější mi tedy přijde se vlhkosti zbavit odvlhčovačem, než topit elekticky a stále u toho větrat. Podotýkám, že s vlhkostí je problém jen při sušení prádla a částečně i když je "blbé" počasí (tzn. nad bodem mrazu a venku vlhko) - pak to nejde moc dobře vyvětrat.

Co by mě zajímalo je to, v jakém režimu by měla pracovat (tzn. v jakém pracuje ta Vaše) mobilní klimatizace když odvlhčuje.

U mě je to tak, že po zapnutí jede nepřetržitě ventilátor, který cirkuluje vzduch v místnosti (a tlačí ho přes "studený" chladič) a jednou za čas se současně spustí kompresor a ventilátor, který vyfukuje teplý vzduch hadicí ven (hadici nemám zapojenou ven - dle rad z návodu je zbytečné posílat to teplo pryč).

Osobně jsem si myslel, že v režimu odvlhčování bude v nepřetržitém provozu kompresor a ventilátor, který vyfukuje teplý vzduch ven a občasně se bude spouštět ventilátor cirkulace vzduchu v místnosti. Logika je taková, že se tím docílí toho, že "studený" chladič bude mít co nejnižší teplotu (dostatečně častým spínáním ventilátor cirkulace vzduchu v místnosti se ale musí zajistit, aby chladič nezamrzal) a tak bude proces vysoušení co nejrychlejší.

Danou klimatizaci jsem v režimu odvlhčování měl přes noc zapnutou v místnosti s umístěným plně naloženým sušákem s teplotou 18 °C a vlhkostí 65 % a ráno jsem se nedočkal ani kapky vody po vytažení zátky, ze které by měl vytékat kondenzát.

Jak by dle Vaší zkušenosti mělo odvlhčování probíhat? Myslíte, že je s klimou něco v nepořádku?

Předem díky za jakékoliv tipy, postřehy či rady!


doplněno 05.01.16 08:18:

DODATEK: dole u "teplého" chladiče je malý motor, který vede do plastového boxu, ve kterém je umístěn ventilátor, který vyfukuje teplý vzduch hadicí ven. Tento malý motor se spouští společně s kompresorem. Netušíte, k čemu tento motor je? Osobně si myslím, že to má něco společného s kondenzátem (vývod kondenzátu je hned vedle)...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.01.16 11:14
avatar

Při 18ºC a 65% vlhkosti je rosný bod kolem 10ºC. Jinými slovy, klimatizace musí chladit pod 10ºC aby se začalo něco kondenzovat.

Myslím, že při 65% vlhkosti vzduchu by prádlo mělo uschnout samo od sebe, ne?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: novisls
Datum: 05.01.16 11:59

Ano, to je pravda - obojí.

Prádlo uschne, ale 65 % je už podle mě při těchto venkovních teplotách (-6 až -10 °C) celkem dost (rosí se eurookna, což se mi zrovna nelíbí).

Rosný bod je tak, jak píšete - to jsem si spočítal chvíli poté, co jsem dotaz napsal a současně jsem si dal úkol změřit teplotu vzduchu na výdechu. Myslím si ale, že vzduch na výstupu se bude 10 °C blížit. Navíc si myslím, že to není důležitá teplota - jde o teplotu chladiče a ta bude jistě nižší (taktéž to zkusím změřit). Večer napíšu, co jsem naměřil...

Momentálně mám ale pocit, že dochází k odpařování nahromaděného kondenzátu a má v tom asi "prsty" ten malý motorek.

Datum: 05.01.16 13:13
avatar

Já mam takovou zkušenost, že nahoře byl chladící výměník, dole vyhřívací a kondenzát ze studeného plynule protékal dírkama přes přepážku mezi výměníky a vesele se odpařoval zpět na teplém výměníku do vzduchu co šel ven. Až co se nestihlo odpařit se hromadilo v nádržce vespod přístroje. V případě použití jako odvlhčovač tedy celkem neefektivní. A to měl přístroj speciální režim odvlhčování na speciální čudl. Přepážku jsem zalepil tavnym lepidlem a udělal vývod na boku přístroje. Efektivita stoupla subjektivně o 300%! Tato klima měla příkon 1kW, později jsem použil odvlhčovač tovární výroby desa,, který s 0,6 kW příkonu dosahoval podobných výsledků.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: novisls
Datum: 05.01.16 21:00

Tak teplota na výstupu v řežimu odvlhčení je při sepnutém kompresoru o cca 10 °C nižší než teplota okolního vzduchu (cca 20,5 °C). Při 16 °C jsem naměřil pokles teploty při sepnutém kompresoru cca 7 °C - žeby vlastnost chladícího systému?

Čili se dá říct, že jsem asi od klimošky očekával poněkud víc než čeho je schopná. ...nebo jak to vidíte?

Podle mě je tedy odvlhčování naprd - jinými slovy ledatak do skleníku, sauny a podobně. Domnívám se správně, že podobně budou (ne)fungovat i kompresorové odvlhčovače? (princip je stejný, takže nevidím důvod proč by to mělo být výrazně lepší)

Nemá někdo zkušenost s absorpčními odvlhčovači při nižších teplotách a vlhkostech dejme tomu mezi 50 a 60%?

Jinak ta moje klima má pod "studeným" chladičem žlábek, ze kterého je možnosti vodu odvádět. Z toho žlábku je navíc přepad (cca 1 cm nad úrovní trubičky na odvod kondenzátu), kterým kondenzát teče přes druhý chladič a co se neodpaří se akumuluje úplně dole. Tak jsem si alespoň klimu cvičně rozebral a vyčistil když už nic jiného...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.