Jak vyrobit lékařskou sádru

Od: Datum: 03.01.16 11:14 odpovědí: 15 změna: 04.01.16 19:35

Zdravím, potřebovala bych vyrobit sádru, ale ta obyčko se drolí a není pevná. Potřebuju to na výrobu dejme tomu jakéhosi krunýře (takže aby to vydrželo). Taková ta sádra, kterou se sádrují polámané ruce/nohy, je podle mě na toto ideální, jenže nevím, jak na ni. Asi nepoužívají obyč sádru v sáčku, ale mají nějakou spešl, ne? Pravděpodobně teda asi i zpevŇovaná obvazy (ty mám). Ale potřebovala bych nějakou radu, jak vyrobit tu směs.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 03.01.16 11:25
Sádra se smíchá v misce s vodou.
Konzistence kašovitá.
----
Potom se obvazy do ní namáčejí a uvazují na zlomená místa.
To je celá alchymie ;)
doplněno 03.01.16 13:05: Zlomenin jsem měla více než pár...
Vždy mi sádru takto aplikovali.
Ohodnoceno: 1x

Datum: 03.01.16 11:44

kde? pár zlomenin jsem měl a tento postup nikdy v chirurgické ambulanci nepoužili...

Ohodnoceno: 0x

Od: dam®
Datum: 03.01.16 12:15

Jen ještě doplním, to tělo, nebo to co chceš osádrovat /možná udělat odlitek/, musíš něčím od toho sádrového obvazu izolovat aby se to dalo taky sundat.

Datum: 03.01.16 12:22

Místo vody se použije k rozmíchání sádrové kaše zředěná asi 2% akrylátová disperze.Sádra získá i pevnost a pružnost.Pro použití se také hodí štukatérská sádra.

JABRAKA

Datum: 03.01.16 12:43

To co se používá na sádrovně v nemocnici není nic jiného než obvaz prosypaný sádrou. Buď se dá koupit v lékárně či zdravotnických potřebách, nebo si ho můžeme vyrobit.;)

Do škopku postupně skládáme cik cak obvaz, a prosypáváme ho suchou sádrou. Takto připravený obvaz poté můžeme buď máčet do vody, nebo suchý dávat na připravenou formu a průběžně jej kropit vodu.

Pokud chceme dosáhnout pomalejšího tuhnutí, lze do vody přidat mléko, případně ocet.

Na místě byla i poznámka rádce výše o separaci. Tedy připravenou formu namažeme něčím co nám umožní lehké sejmutí hotového výrobku, máslo, perla, indulona či jiný tuk třeba bílá vazelína z lékárny.

Přísluší se dodat, že než sádra stavební (šedá) je lepší sádra štukatérská či modelářská (bílá).

doplněno 03.01.16 13:35:

Kolikoli, právě proto se používá ona modelářská, či štukatárská, ne stavební. Hladkost povrchu vzniká uhlazením rukou. Z té "obyčejné" štukatárské se dělají i umělé kameny, leštěné do vysokého lesku. V případě hodně extrémních požadvků se sádra rozdělává v klihové vodě, vyrobené z kostěného klihu, pak má delší zpracovatelnost,a větší pevnost, a hlevně je leštitelná do vysokého lesku.

Jinak pokud se sádra rozdělává přímo do vody, tak hodně záleží na umu. Stejná sádra se dá rozdělat tak, že tuhne hodinu nebo 2 minuty a pak se jen drolí. Hlavní zásadou je sádru do vody, a co nejpomaleji míchat. Na začátku to spíše vypadá jako sádrové mléko. Pochopitelně čisté nářadí, sebemenší kousek zaschlé sádry urychluje tuhnutí.

Z Štukatérské sádry se léta dělají výzdoby interiérů propracované do sebemenších detailů a nic se nedrolí, chce to jen trošku cviku. Zkoušet, nic víc, i když pro výrobu onoho brnění bych asi zůstal u klasickéhp sádrou prosypaného obvazu. Jeden dva bych koupil a zkusil si vyrobit svůj a pak porovnal náklady.

doplněno 03.01.16 14:47:

Za mokra, bych zkusil uhladit řídkou sádrou, pokud by se to netvářilo dobře, tak tmelem například Jubolin, nebo nějaký jiný acrylátový tekovrstvý tmel, ale tam bych pro změnu počkal až sádra vyschne.

Pokud by byla zapotřebí silnější vrstva tmelu na zakrytí struktury obinadla, ještě lze použít například Hobikit, případně Uniflott (Knauf, mají obi boby markety).

No a nakonec mně napadlo, že by stálo za zvážení zkusit to celé rovnou z toho Uniflottu, pochopitelně ve spojení s tím obvazem. Při správném namíchání (zase pomalu míchat) je zpracovatelnost cca půl hodiny, je pevnější a brousitelný lépe než sádra.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 03.01.16 14:35

Děkuji a ještě dotaz - ty sádrou prosypané obvazy, to je to samé jako sádrové obinadlo, předpokládám? Myslíte, že je dobrý nápad udělat tímto několik vrstev povrch potom uhladit třeba tmelem nebo obyč sádrou? Aby nešly vidět ty obinadla :/

doplněno 03.01.16 14:51:

Hm, to by možná šlo. Vyzkouším, díky *palec*

Datum: 03.01.16 14:52

Jelikož jsme měli"akční " vrchní sestru,tak jsme dělali služby i na sádrovně.V té době když jsem sloužila ještě hotové sádrové obvazy nebyly,tak jsme si vždy ve volné době vyráběli sami.Měli jsme na sádrovně dlouhý pult/ten škopek si nedovedu představit/,na kterém jsme skládali obyčejný gázový obvaz a prosýpavali sádrou,kterou jsme měli v papírových pytlích.Už si nepamatuju kolik bylo vrstev,ale nakonec jsme to stočili.Před sádrováním se to namočilo do lavóru s vodou a počkalo se než vyšly bublinky.Po dokončení se sádra mokrá rukama vyhladila.Celkem si nedovedu představit jak by se sádrovalo se suchou sádrou,která by se během práce vysypávala.

Datum: 03.01.16 13:14

Potřebuju vyrobit "brnění", takže opravdu ne nějakou obyč stavební sádru, která se drobí. Potřebuju, aby byla hladká a lesklá a pevná - tak jako ta zdravotní. Mrknu na ty prosádrované obvazy...

Datum: 03.01.16 14:49

lékaři nepoužívájí obyč pytlikovou sádru nebo jak tu někdo vtipně uvedl obinadlo prosypané sádrou to sem se fakt zasmál ale používají syntetické obinadlo keré se se skládá ze skleněných vláken a je impregnováno polyuretanovou pryskyřicí kdy při styku s vodou dojde k vytvrzení

třeba tady

http://www.omniprax.cz/index.php?kc=NOB540201.

Od: dam®
Datum: 03.01.16 15:14

Tak se zasměj ještě jednou, tebou popsaná technologie se koncem minulého století dávala za příplatek, jinak se používala sádra způsobem zde popsaným.

Datum: 03.01.16 15:19

pcmani,kolik je Vám let?Máte pravdu,že dnes už ne,ale pře 18 roky tak tomu bylo.Vyráběla se sádra,ve volných chvílích se dělalo krytí na rány,které se pak sterilizovalo v autoklávech a pomáhali jsme na nočních dělat veškery materiál operačním sestrám-tampóny,krytí atd.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 03.01.16 16:52

no jo to je ale tak 30 let zpátky a drolilo se to jinak mě moc není teprv mi bude 50 ale číst umím takže když si přečtu na o se tazatel ptá a jakej má požadavek tak zjistíme že má požadavek aby to bylo pevný a nedrolilo se to a kdyby to měl dělat takhle tak by tam musel lít nějakou disperzi

Datum: 03.01.16 17:36

Doktoři spolu s ošetovali takto vyráběli i sádrové lůžka pacientům s poraněním páteře a nedrolila se.Záleží na vrchní úpravě a ta se opravdu dělala v závěrečné fázi rukama namočenýma ve vodě.

Datum: 03.01.16 20:49

Tak jestli potřebujete brnění, tak zkuste několik vrstev plátna spojované klihem. A slisované. Je to pevné a jde to bez problémů řezat, netřepí a nedrolí se to. Ve starověku z toho řekové dělali brnění. Ale už jsem zapomněl, jak tomu říkali.

doplněno 04.01.16 21:23:

No tak dejte poslední vrstvu třeba alobal.

doplněno 08.01.16 18:18:

Potom nechápu, jak to má na konec vypadat. Má to být vypadat jako brnění(ocelové?), ale musí to jít barvit(brnění a barvit?). To mi nejde nějak dohromady. Těžko radit.

Datum: 04.01.16 19:35

Má to vypadat jako "kovové" brnění. Normálně se v takových případech používá moosgumi, ale s tou neumím, nebo worlba, ale ta je zase příliš drahá.

doplněno 08.01.16 09:29:

Alobal fakt ne, tohle není karnevalový kostým. Navíc, to musí jít barvit ;)

doplněno 08.01.16 19:28:

Vyhledejte si slovo cosplay. Holt některé animované postavy nosí kovové brnění, ale hýří všelijakými barvami.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.