Rozdíl mezi uhelnými briketami a uhlím

Od: Datum: 01.01.16 17:31 odpovědí: 3 změna: 01.01.16 20:52

Proč výrobce krbových kamen doporučuje hnědouhelné brikety a ne hnědé uhlí. V čem kromě výhřevností tkví výhody a nevýhody hnědouhelných a dřevěnných briket?

Díky za rady


doplněno 01.01.16 19:00:

Děkuji za skvělou odpovědˇ Janm. Máme doma krbová kamna s výměníkem. Jde o kombinaci oceli,šamot.cihel a skla ve dveřích, rošt je pevný.

Výrobce umožnuje topení h. uhlím. Můžeme ( pokud se nám rošt nezanese ) topit hnědouhelnými briketami i dlohodoběji? Nebude to pro kamna oproti dřevu příliš velká zátěž?

U briket Biomac je udavaná výhřevnost 18,6 MJ. Tím by byly srovnatelné s h. uhlím. Je to možné?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: janm*
Datum: 01.01.16 18:13

Dobrý večer

Hnědé uhlí je palivo, které není vhodné k přímému přikládání, přikládat sice lze, ale je třeba vhodné nastavení vzduchů a dosažení jisté teploty, přestovšak se většinou nevyhneme kouřivosti, byť může být nízká a s tím spojeného zanášení kamen kouřovodů i komína...

Je však ale výborným "odhořívacím palivem" kamna musí být vybavena šachtou pohyblivým roštem a přívodem primárního a sekundárního vzduchu= násypná kamna, uhlí se vsype zapálí shora po rozhoření a seřízení dávají kamna dlouhý samostatný výkon bez kouřivosti sklo kouřovod kamna ani komín se nezanáší. Vedle toho lze na uhlí užít i kamna "stáložárná" nebo také se "spodním odhoříváním" jako např. Club, Celus, Thermo apod. výhodou je doplňování paliva za chodu a možnost udržet kamna v činnosti i několik dnů, podmínkou tohoto systému je napřed vytvořit dostatečnou žhavou vrstvu tak, aby mezi vsypaným uhlím a odtahem u roštu byla žhavá vrstva a nebylo tak možné aby se nespálené plyny nedostaly do komína bez toho aniž by touto vrstvou prošly čímž se nečistoty "dopálí" a kouřivost by měla být taktéž nulová (při správném provozování a konstrukci topidla)

Na odhořívání je ideální frakce uhlí ořech 1

Hnědouhelné brikety ač lisované z hn. uhelného vysušeného prachu mají jiné vlastnosti (paradoxně) než uhlí. Jsou vhodné i k přímému přikládání protože takto nekouří splňují podmínky "bio-paliva" (např. rekord) neboť jsou lisovány i z prachu nízkosirného uhlí. Dále je možné užít brikety i k odhořívání ze spod, s určitou praxí i k prohořívání ze spod v šachtových kamnech. Na odhořívání shora v násypných kamnech jsou nevhodné pro velikost a tím i špatný přestup plamene shora dolů...Hn. uhelné brikety jsou možností pro kamna s "plochými ohništi" kde je spalování uhlí "nevhodné" je ale záhodno aby kamna měla pohyblivý rošt ovládaný zevně topidla, pak lze s briketami vždy po delším čase i restartovat ze žhavého a rovněž zbavovat kamna popele v relativní čistotě...

Dřevěné brikety lze klasicky spalovat přikládáním jsou tedy vhodné i do plochých ohnišť, dají se užít i na odhořívání shora v násypných kamnech (musí se vyskládat bez mezer nařezaná na kolečka) výhřevností ale zejména délkou stáložáru se stěží mohou rovnat briketám hnědouhelným, nevýhodou dř. briket je že jsou dosti "předražovány" někdy je prodávají za cenu černého uhlí ač jeho výhřevnosti nemohou nikdy dosáhnout !

Palivo volte dle toho jaká máte kamna nebo volte kamna dle převážně užitého paliva...


doplněno 01.01.16 18:54:

Co se kvality paliv týká u hnědouhelných briket patří deklarovaná kvalita k "nejkonstantnější" "nejstabilnější", u dřevěných briket kvalita kolísá v závislosti na tom z jakého dřeva jsou lisovány.

Popel z uhlí, uhelných briket patří do popelnice, na zahrádku se může sypat popel ze dřeva případně dřevěných briket pokud o výrobci briket víte že neužívá nějakých dodatečných "pojiv" přísad apod...(popelnici na popel doporučuji v každém případě plechovou, zejména u hnědouhelných briket ! )

Další skupinou jsou brikety rašelinové na našem trhu relativně "nové palivo" ačkoli tradiční v zemích kde se rašelina těží a také se jí topí např. Irsko ale i jinde...Výhřevnost dle mých zkušeností a navzdory tomu co uvádí výrobci či prodejci zdaleka nedosahuje výhřevnosti hnědouhelných briket, mají sice dlouhý stáložár avšak celkem nízký výkon, tvrzení obchodníků, že ušetříte užijete-li místo hnědého uhlí rašelinové brikety je třeba s úsměvem odmítnout. Popelnatostí se rašelinové brikety blíží briketám hnědouhelným žel jde o palivo podobně jako v případě dř. briket dosti na našem trhu "předražované"..

Všechny paliva včetně uhlí je možné zakoupit i v balené podobě tady je ale cena zejména u uhlí pochopitelně vyšší, balená paliva se mohou oplatit tam, kde nevytápíme trvale např. chaty, chalupy,

Skladování paliv:

Hnědé uhlí volně ložené - ideálně v suchých větraných prostorech, je-li možné zbavit přebytečného prachu, osvědčilo se mi skladování i v suchých plechových 200l sudech stavěných na sebe (po2)se spodním vybíracím otvorem vybavených dvířky a nahoře ochranou proti dešti a sněhu

HN. Uhelné brikety volně ložené- v suchých větraných prostorech krytých před deštěm sněhem podobně jako u hn. uhlí, briketový prach je daleko "reaktivnější" než hnědouhelný, při stápění v kotlích opatrně ! (do kamen prach nedoporučuji)

U balených paliv postačí umístit palety na suché místo chráněné před vlhkostí sněhem a deštěm...

Ohodnoceno: 7x
 
Od: janm*
Datum: 01.01.16 19:34

Rádo se stalo...

Je-li povoleno i hn. uhlí, pak hn. uhelné brikety můžete užít bez obav i dlouhodobě, i hn. uhlí např. most má výhřevnost kol. cca 19 Mj/kg obdobně jako brikety...

Ohniště je ale předpokládám ploché že? pokud ano tak uhlí nedoporučuji kvůli neoptimálnímu spalování, bylo-li by ohniště "vyšší" např. deset patnác cm, pak se dá vsypat hn. uhlí a zatopit nahoře dřevem za sníženého spodního přívodu vzduchu a posléze jen přidáním spodního vzduchu začne odhořívat uhlí čímž pak bez obsluhy udrží kamna dlouho horká...

Hn. uhelnými briketami můžete topit i bez dřeva jako hlavním palivem třeba celou sezonu úplně bez problému, v čem vidím problém je "nepohyblivý rošt" a nemožnost "ovládat ho zvenku" tzn. sem tam je třeba s briketami "provzdušnit" čili zahrkat roštem a druhý den můžete hodit do popele ze čtyři nové brikety krátce proroštovat a jedete znovu, bez pohyblivého roštu to musíte udělat za otevřených dvířek, je nutné aby měla kamna dobrý tah a vždy při otevřené klapce v kouřovodu (je-li) aby jste si nenaprášili dovnitř...Dělat to tedy pohrabáčem, zlehka, nebo plech lopatkou apod.

Hn. uhelnými briketami se topí takto:

Klasicky rozděláte oheň a ke dřevu naložíte ze 4 ze 5 briket a necháte řádně rozhořet za většího přívodu primárního spodního vzduchu anebo s menším přívodem vzduchu ale dáte více dřeva, po důkladném rozhoření briket stáhnete primární vzduch jen tolik aby brikety pomalu hořely horní vzduch sekundár otevřete úplně nebo tolik aby to z komína nekouřilo a sem tam dle potřeby přiložíte dle potřeby na teplo z jednu ze dvě hn. uhelné brikety, topí-li se delší dobu pak pohrabáčem sem tam lehce prohrábnout aby se umožnil přívod vzduchu k briketám ze spod. Jakmile přikládat již nechcete pak necháte poslední přiložené brikety dohořet na "žhavé" a úplně zavřete oba vzduchy spodní primár (pod rošt) můžete nechat na malililinkatou škvíru, pokud je v ohništi dostatek briket pak udrží kamna dlouho horká a druhý den je lze lehce restartovat přidáním vzduchu a přiložením nových briket (zase třebas ze pět ) ovšem na to je nejlepší pohyblivý rošt, po restartu kamen a řádném rozhoření se proroštuje "shrábne" zbytek popele přez rošt do popelníku a pokračujete jak výše popsáno..Když se to naučíte a mělili byste kamna s pohyblivým roštem ovládaným zevně pak lze s briketami udržovat kamna v chodu bez přerušení téměř celou sezonu...


doplněno 01.01.16 19:50:

Jinak si můžete koupit i pár balíčků hn. uhelných briket na zkoušku , jeden balík většinou =10 kg, vyrábí se v různých formátech pro krbová kamna s plochým ohništěm bych volil asi ty větší formáty delší viz. např.

http://www.ekool.cz/info/brikety

osobně mám dobré zkušenosti s unionkami topil jsem velikosti 3" ale do krbových kamen bych asi zkusil ty větší 7"

http://www.top-pro.cz/produkt…by/pevna-paliva/brikety-union


doplněno 01.01.16 19:56:

Ceny si mezi jednotlivými obchodníky porovnejte nejlevnější bývají volně ložené v uhelných skladech...


doplněno 01.01.16 20:12:

Byť to není ideální ale zase vzhledem k popelu můžete zkusit i to hn. uhlí "přikládáním" na zkoušku ale doporučuji koupit si v uhel. skladech jen ze dva kyblíky. V plochých ohništích se hn. uhlí přikládá tak, aby leželo těsně vedle plamene, plamen se uhlím nesmí zasypat, rovněž uhlí nesypte na žhavé , žhavé shrábněte na stranu a čerstvé uhlí dejte tak aby se žhavého dotýkalo ale aby ho nezakrývalo. Dáte např. ze dvě ze tři lopatky uhlí k jedné straně kamen a před tím necháte hořet oheň ze dřeva, po rozhoření dřeva se přivře primární vzduch tak aby kamna hořela klidně ale nehasla sekundární horní nechte otevřený a to uhlí bude pomalu tím plamenem od dřeva "bokem" odhořívat, na přiložené uhlí můžete položit vždy pár kousků suchého dřeva, ideální to nebude při troše cviku můžete dosáhnout nízké kouřivosti ale úplné nekouřivosti jako při odhořívání hn. uhlí shora se dosáhnout moc nedá. Takto se topilo dřív ve sporácích. Na rozdíl od briket neprodukuje uhlí tolik jemného popela a nemusí se po celou dobu provozu kamen "prohrabávat". Zkusit to můžete doporučuji ořech 1 Bílina...Při roztopení s uhlím postupujte obráceně, vsypte do čistého ohniště kolik se vleze roztáhněte lopatkou do "vrstvy" na to vyskládeje dřevo a na tom zatopte dřevem jakoby uhlí pod ním ani nebylo dále pokračujte jak výše uvedeno...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 01.01.16 20:52
avatar
Používám do krbových kamen ty 7" resp jsem je koupil na zkoušku. Jinak topim dřevem, což je levnější. Ale na mrznouci noci jsem to chtěl zkusit.
Na žhavé uhlíky jsem dal 4 vedle sebe, na to 3 další aby to bylo co nejvíce kompaktní. Po rozhořeni primární stahnuto, sekundární dle výrobce na půlku a ráno ještě bylo žhavé tak tak na zapálení nové várky. Popel je z toho jak písek tj propadne se do popelniku skoro sám.
Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.