Reálné zkušenosti s TČ vzduch-voda

Od: Datum: 01.01.16 11:24 odpovědí: 11 změna: 02.01.16 19:11

Dobrý den, po pročtení mraky diskuzí jak zde, tak na living.cz stále nejsem rozhodnut pro zdroj vytápění pro svůj RD (podlahová plocha 150m2, tepelné ztráty, 2,76-bez vlivu větrání, teplovodní podlahové vytápění). Původně jsem uvažoval krbová kamna s výměníkem+akumulační nádrž+záloha elektrokotel. Od této varianty jsem ustoupil z důvodu složitosti a také z toho důvodu, že když připlatím cca 50tis, tak již mám tepelné čerpadlo vzduch-voda. Jako zálohu samozřejmě obyčejná krbová kamna v případě výpadku elektřiny a hlavně pro efekt. Můžete někdo napsat reálné zkušenosti s tímto systémem? Případně tip na tepelné čerpadlo a krbová kamna? děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ju®
Datum: 01.01.16 12:06

Nevím jestli jsem odpovídal vám, ale moje fáze vyhledávání - tápání, konzultací s firmami byla asi dvouletá, je třeba konkretně vidět a zhlédnout si různé systémy, zvážit své podmínky pro případné vrty, zemní rohože, možnost vody/ rybník, potok / na vlastním pozemku, já neměl nic z toho tak jsem musel zvolit systém vzduch - voda, napojit systém čerpadla do stávajícího systému na pevná paliva, předěláno na plynový kotel a potom na TČ...nenechal jsem se přemluvit na akumulační nádrž, jelikož bych přišel o podstatnou část garáže a po zkušenostech ostatních jsem zřejmě učinil dobře, čim více několika cestných ventilů, čidel a jiné automatiky tím složitější a náročnější obsluha a údržba, mám TČ Mitsubishi Zubadan které všechny regulační systémy obsahuje . /jedno z těchto - http://www.ctcplzen.cz/tepeln…/245-7-mitsubishi-zubadan.htm . Odkud jste?


doplněno 01.01.16 13:56:

Znám chlapíka který už postavil několik domků, něco pro děti a něco vyloženě na kšeft a podlahovku - topení řešil TČ v akci z Moutfieldu / které jsou pro ohřev bazenů./...domky po většinou 10x10, tvrdil, že když se podělá je to zanedbatelnou položkou...kupodivu to funguje...


doplněno 01.01.16 13:58:

V posledním domku jsem byl a viděl na vlastní oči...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janvajicko
Datum: 01.01.16 13:45

Dobrý den, díky za odpověď. Taky jsem zastánce jednoduchého řešení. Jsem z Ostravy. Důležitou roli ale hraje cena. Vzhledem k tepelným ztrátám pro mě asi nemá cenu dát za TČ víc jak 150tis.

Datum: 01.01.16 12:13
avatar
Otázka je spíše to, zda na tepelnou ztrátu 2,76kW je tepelné čerpadlo vůbec ekonomicky rentabilní..Počítat se mi to nechce, ale jestli máte volný večer, tak si to dejte na papír a počítejte.Dejte vědět co Vám vyšlo.Jsem téměř přesvědčen, že odpověď znám.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.01.16 13:29

To téměř vynechte. Mám TZ 3,5kW a rozhodně se to nevyplatí, leda by mířil tazatel na dotaci NZÚ. Ta naopak zaplatí TČ a komplet provoz na 10 let dopředu...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janvajicko
Datum: 01.01.16 13:47

Díky za odpověď. Na dotaci nedošáhnu, jelikož se jedná o novostavbu a né o rekonstrukci. Můžu se zeptat čím vytápíte a jaké máte parametry? Třeba je vhodnější systém, jsem otevřený čemukoliv. Děkuji

Datum: 01.01.16 14:23

No, já šel nakonec do NZÚ, takže topím TČ země/voda Vaillant se záložní elektrickou patronou a navíc pasivním chlazením*, topení teplovodní do podlahy. Krb ani nic jiného nemám. Ostatně - NZÚ B1 na nové domy jede pořád, jen s 300 tisícema dotace + 35 na dokumentaci k NZÚ. Takže tam by to šlo, zvažte to...

* chlazení hodně promyslete, u PD je v praxi nutné udržet teplo v létě venku a/nebo chladit, jinak jak se dům rozpálí, tak v noci nevychladne. Tenhle efekt bych řekl je díky izolaci o něco horší než v běžném domě.

Trochu konkrétních čísel (roční provoz): Spotřeba elektriky komplet 5,6MW. Domácnost (TV, vaření, PC atd) z toho dělá asi 60 procent. Cca 10 procent vytápění, 30 procent TUV. TČ reálně ušetřilo (při velmi mírné zimě) kolem 7MW.

martincakl: Vy jste ale čtverák ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janvajicko
Datum: 01.01.16 15:00

Ono je to pravda, že lze čerpat dotaci i teď, ale to je nutnost rekuperace:( Asi to vidím tak, že dám na první rok elektrokotel a pak se uvidí dle skutečných nákladů.

Datum: 02.01.16 13:12

U takové TZ objektu máte pravděpodobně dost těsnou obálku domu a je potřeba větrat. Buď budete větrat okny, pak se ztrácí výhoda nízké TZ a je to nepohodlné, nebo tam dáte rekuperaci.

Pokud jste ještě "v plánech", zkuste si propočítat návratnost tady, je tam možnost zkusit bez a s rekuperací. Jen je potřeba trochu korigovat výsledky, protože topná sezóna je v pasivu trošičku kratší a především na začátku a konci se zatopí třeba jen půl hodiny jednou za 2 dny.

Jen zhruba odhaduji, že pro maličký domek při dané TZ budete platit jen za vytápění elektrikou cca 15 tKč ročně. S rekuperací cca 9. Jen pro zajímavost rekuperace + TČ = necelé 2 ročně za vytápění. Pohodlí při nevětrání a výhody čerstvého vzduchu nonstop musíte samozřejmě ocenit sám podle vašeho stylu života.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janvajicko
Datum: 02.01.16 17:20

s rekuperací jsem taky koketal, ale nikde jsem na netu nenašel firmu, která by mi udělala nezávaznou orientační cenovou nabídku. Takže vůbec netuším, kolik by to stálo.

Datum: 02.01.16 19:11

Jednotka zhruba 25-90* tisíc, montáž 10 až 25, rozvody 30-80 (položím samodomo/profi firma), ovládání reku 3 - 15 (tlačítkové, panel s displayem, dotykový tablet atp). Samozřejmě není problém utratit za VZT milion, ale reálně se dostanete zhruba sem někam.

Firmy: nejčastěji narazíte na českou Atrea, německý Paul a je samozřejmě spousta dalších.

* od malých přes velké výkony až k velkým s entalpickým vyměníkem vlhkosti a třeba napojením na internet. Pozor na dostratečný výkon, musíte odvětrat minimálně půl objemu baráku za hodinu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.01.16 13:48
avatar
Sunset: já vím.., jen jsem chtěl ponechat tazateli alespoň teoretickou šanci
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.