Reálné zkušenosti s TČ vzduch-voda

Od: Datum: 01.01.16 11:24 odpovědí: 11 změna: 02.01.16 19:11

Dobrý den, po pročtení mraky diskuzí jak zde, tak na living.cz stále nejsem rozhodnut pro zdroj vytápění pro svůj RD (podlahová plocha 150m2, tepelné ztráty, 2,76-bez vlivu větrání, teplovodní podlahové vytápění). Původně jsem uvažoval krbová kamna s výměníkem+akumulační nádrž+záloha elektrokotel. Od této varianty jsem ustoupil z důvodu složitosti a také z toho důvodu, že když připlatím cca 50tis, tak již mám tepelné čerpadlo vzduch-voda. Jako zálohu samozřejmě obyčejná krbová kamna v případě výpadku elektřiny a hlavně pro efekt. Můžete někdo napsat reálné zkušenosti s tímto systémem? Případně tip na tepelné čerpadlo a krbová kamna? děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ju®
Datum: 01.01.16 12:06

Nevím jestli jsem odpovídal vám, ale moje fáze vyhledávání - tápání, konzultací s firmami byla asi dvouletá, je třeba konkretně vidět a zhlédnout si různé systémy, zvážit své podmínky pro případné vrty, zemní rohože, možnost vody/ rybník, potok / na vlastním pozemku, já neměl nic z toho tak jsem musel zvolit systém vzduch - voda, napojit systém čerpadla do stávajícího systému na pevná paliva, předěláno na plynový kotel a potom na TČ...nenechal jsem se přemluvit na akumulační nádrž, jelikož bych přišel o podstatnou část garáže a po zkušenostech ostatních jsem zřejmě učinil dobře, čim více několika cestných ventilů, čidel a jiné automatiky tím složitější a náročnější obsluha a údržba, mám TČ Mitsubishi Zubadan které všechny regulační systémy obsahuje . /jedno z těchto - http://www.ctcplzen.cz/tepeln…/245-7-mitsubishi-zubadan.htm . Odkud jste?

doplněno 01.01.16 13:56:

Znám chlapíka který už postavil několik domků, něco pro děti a něco vyloženě na kšeft a podlahovku - topení řešil TČ v akci z Moutfieldu / které jsou pro ohřev bazenů./...domky po většinou 10x10, tvrdil, že když se podělá je to zanedbatelnou položkou...kupodivu to funguje...

doplněno 01.01.16 13:58:

V posledním domku jsem byl a viděl na vlastní oči...

Ohodnoceno: 0x

Od: janvajicko
Datum: 01.01.16 13:45

Dobrý den, díky za odpověď. Taky jsem zastánce jednoduchého řešení. Jsem z Ostravy. Důležitou roli ale hraje cena. Vzhledem k tepelným ztrátám pro mě asi nemá cenu dát za TČ víc jak 150tis.

Datum: 01.01.16 12:13
Otázka je spíše to, zda na tepelnou ztrátu 2,76kW je tepelné čerpadlo vůbec ekonomicky rentabilní..Počítat se mi to nechce, ale jestli máte volný večer, tak si to dejte na papír a počítejte.Dejte vědět co Vám vyšlo.Jsem téměř přesvědčen, že odpověď znám.
Ohodnoceno: 1x

Datum: 01.01.16 13:29

To téměř vynechte. Mám TZ 3,5kW a rozhodně se to nevyplatí, leda by mířil tazatel na dotaci NZÚ. Ta naopak zaplatí TČ a komplet provoz na 10 let dopředu...

Datum: 01.01.16 13:47

Díky za odpověď. Na dotaci nedošáhnu, jelikož se jedná o novostavbu a né o rekonstrukci. Můžu se zeptat čím vytápíte a jaké máte parametry? Třeba je vhodnější systém, jsem otevřený čemukoliv. Děkuji

Datum: 01.01.16 14:23

No, já šel nakonec do NZÚ, takže topím TČ země/voda Vaillant se záložní elektrickou patronou a navíc pasivním chlazením*, topení teplovodní do podlahy. Krb ani nic jiného nemám. Ostatně - NZÚ B1 na nové domy jede pořád, jen s 300 tisícema dotace + 35 na dokumentaci k NZÚ. Takže tam by to šlo, zvažte to...

* chlazení hodně promyslete, u PD je v praxi nutné udržet teplo v létě venku a/nebo chladit, jinak jak se dům rozpálí, tak v noci nevychladne. Tenhle efekt bych řekl je díky izolaci o něco horší než v běžném domě.

Trochu konkrétních čísel (roční provoz): Spotřeba elektriky komplet 5,6MW. Domácnost (TV, vaření, PC atd) z toho dělá asi 60 procent. Cca 10 procent vytápění, 30 procent TUV. TČ reálně ušetřilo (při velmi mírné zimě) kolem 7MW.

martincakl: Vy jste ale čtverák ;)

Datum: 01.01.16 15:00

Ono je to pravda, že lze čerpat dotaci i teď, ale to je nutnost rekuperace:( Asi to vidím tak, že dám na první rok elektrokotel a pak se uvidí dle skutečných nákladů.

Datum: 02.01.16 13:12

U takové TZ objektu máte pravděpodobně dost těsnou obálku domu a je potřeba větrat. Buď budete větrat okny, pak se ztrácí výhoda nízké TZ a je to nepohodlné, nebo tam dáte rekuperaci.

Pokud jste ještě "v plánech", zkuste si propočítat návratnost tady, je tam možnost zkusit bez a s rekuperací. Jen je potřeba trochu korigovat výsledky, protože topná sezóna je v pasivu trošičku kratší a především na začátku a konci se zatopí třeba jen půl hodiny jednou za 2 dny.

Jen zhruba odhaduji, že pro maličký domek při dané TZ budete platit jen za vytápění elektrikou cca 15 tKč ročně. S rekuperací cca 9. Jen pro zajímavost rekuperace + TČ = necelé 2 ročně za vytápění. Pohodlí při nevětrání a výhody čerstvého vzduchu nonstop musíte samozřejmě ocenit sám podle vašeho stylu života.

Datum: 02.01.16 17:20

s rekuperací jsem taky koketal, ale nikde jsem na netu nenašel firmu, která by mi udělala nezávaznou orientační cenovou nabídku. Takže vůbec netuším, kolik by to stálo.

Datum: 02.01.16 19:11

Jednotka zhruba 25-90* tisíc, montáž 10 až 25, rozvody 30-80 (položím samodomo/profi firma), ovládání reku 3 - 15 (tlačítkové, panel s displayem, dotykový tablet atp). Samozřejmě není problém utratit za VZT milion, ale reálně se dostanete zhruba sem někam.

Firmy: nejčastěji narazíte na českou Atrea, německý Paul a je samozřejmě spousta dalších.

* od malých přes velké výkony až k velkým s entalpickým vyměníkem vlhkosti a třeba napojením na internet. Pozor na dostratečný výkon, musíte odvětrat minimálně půl objemu baráku za hodinu.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 01.01.16 13:48
Sunset: já vím.., jen jsem chtěl ponechat tazateli alespoň teoretickou šanci

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.