Teče v bytě za plast. oknem

Od: Datum: 31.12.15 09:24 odpovědí: 17 změna: 01.01.16 07:03

Dobrý den,

poslední dobou mám ráno loužičku zevnitř na parapetě. Bydlím v panelovém bytě a mám plastové okna.

Nesetkal se s tím někdo? Sklo na okně zevnitř nad loužičkou je zevnitř částečně orosené (mokré), kde může být chyba?

Poté se chci zeptat, zda je potřeba utěsnit i spáru mezi oknem a parapetem bílým tmelem či to není potřeba? (obrázek se šipkou)

DěkujiSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.12.15 09:45

Rosení oken je běžné. Když budete víc větrat, omezíte to.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.12.15 09:55
avatar

To je " výhoda " plastových oken, sice dobře těsní a tedy se rosí a prý ušetší za vytápení, ale pokud se nemají rosit musíte větrat a o to víc topit, je na vás co si vyberete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.15 10:10
avatar

Na okně a loužička pod ním, znamená, že máte v bytě vysokou vlhkost. Loužičku utřete, ale hadr musíte usušit, tím dostanete tutéž vlhkost zpět do vzduchu. Nehledě na to, že se vám začne, někde v koutku, třeba za nábytkem, dělat plíseň. A plíseň je tvor živý a velmi úporný. *plac* Musíte větrat. Ne tak, že necháte chviličku otevřenou ventilačku, ale tak, že uděláte průvan a okna buď otevřete nebo, v těchhle mrazech, na ventilačku. Pár minut, aby se vyměnil vzduch, ale nevychládly předměty a zdi. Nejlépe 3x denně. Ráno po spaní, odpoledne po vaření a navečer vyměnit vydýchaný vzduch. Takto vyvětraný vzduch se i mnohem rychleji prohřeje.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: wnt
Datum: 31.12.15 10:41

To musíte mít na panelák dost vysokou vlhkost vzduchu, že se to takto sráží. Je to docela neobvyklé vzhledem k tomu, že v bytech bývá vzduch spíše suchý a musí se ještě zvlhčovat.. Určitě bych se zamyslel nad tím, proč tomu tak je, napadá mě, že často a hodně vaříte?

Určitě musíte větrat, pokud jsou teploty nad nulou, je vhodné rovněž používat na oknech tzv. mikroventilaci - klička není zavřená na druhou pozici, ale pouze na první. Při větších mrazech ale nepoužívat, mohlo by namrznout těsnění k oknu a při následnem otevření by se mohlo poškodit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.15 11:05

Suchý vzduch v paneláku je bájná historka prodavačů zvlhčovačů. Stávalo se to jen v důkladně přetápěných bytech s velmi netěsnými okny.

Dnes samosebou naprostá většina panelákových bytů po osazení supertěsných oken trpí nadměrnou vlhkostí. Lidé si nezvykli větrat. Dřív to netěsná okna zařídila sama. Nejde ovšem jen o vlhkost, ta je jen dobře vidět. Problém je i vysoce překročená norma v expozici škodlivinami ve vzduchu.


doplněno 31.12.15 15:08:

wnt: buď máte místo vstupních dveří korálkový závěs nebo Vám lže vlhkoměr. Nebo máte permanentně otevřená okna.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wnt
Datum: 31.12.15 15:00

No já tedy nevím, ale máme panelák zateplený, plastová okna a vlhkost v bytě mám cca 30%. Což není žádná sláva.

Moje matka to má v jiném domě zrovna tak..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wnt
Datum: 31.12.15 16:46

Ani jedno se nekoná

Vlhkost měří meteostanice a vzhledem k tomu, že i jiná naměřila údaje podobné, tak se měří správně. Okna téměř neustále zavřená. Budete se muset smířit s tím, že nemáte pravdu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.15 20:49

To znamená, že Vám dobře větrají okna nebo zmíněné dveře. Někam se ty litry odpařené vody odstěhovat musejí.


doplněno 01.01.16 08:29:

Mimochodem, při nedávném předvánočním počasí, 14°C a 80% vlhkosti klesne vlhkost po ohřátí tohoto vzduchu na 24°C na 45%. Na Vámi udávaných 30% až při 31°C.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bbbb
Datum: 31.12.15 12:55

Jaká je v tom pokoji teplota? je okno studené? Pokud rozumně topíte tak se to rosit nemůže já i když mám v pokoji 18 stupnů okna se nikdy nerosí. může být taky špatně usazené sklo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.15 14:10
avatar
Bud vice vetrat , nebo zvysit teplotu.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.15 15:01
avatar

Rozhodně ne ještě více utěsňovat, měla jsem tu technika, několikrát denně krátce větrat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.12.15 15:29
avatar

Ale on chce utěsnit spáru mezi oknem a parapetem. Aby zkondenzovaná voda ze skla, nezatékala tou spárou do zdiva.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.12.15 20:46
avatar

Víte jak je to dělané? Není třeba nic utěsňovat neboť tam nic nemůže zatéci.Prostě voda do kopce neteče!Kdyby byl parapet osazen opačně,tak tam ráno loužička není neboť by zatekla do spáry a pak do zdiva!

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 31.12.15 23:04
avatar

Já vím jak je to dělané. Jen ten kopec nevím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.15 17:00

Hlavně krom větrání nesmíte v bytě vlhkost ještě zvyšovat, tedy hlavně nesušit prádlo, větrat z koupelny, nevařit (i třeba jen vodu na kafe) zásadně bez zapnuté digestoře. Akvárium a kytky taky vlhkost zvyšují.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.12.15 17:10

To samé mě napadlo. Lidé, kteří si stěžují na rosení oken suší v bytě prádlo, dlouho vaří a z hrnce stoupá pára. Z kytek jde také vlhkost, dále třeba pes v bytě zvýšuje vlhkost, nesmíte mít v bytě ani hadru po vytření, sušte vše venku. Nenechávejte vlhkou vanu, otevřené WC, akvarium.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.01.16 07:03
avatar

Plavest, já si myslím, že zdroje vlhkosti, které popisujete, k životu nerozlučně patří a jsou ve všech rodinách. Jen je potřeba vlhkost větráním eliminovat. ;) V bytě s vlastním kotlem, pode mnou, cigani, 6 dětí + 2 dospělí to vyřešili. Děcka chodí nahé, táta v teplákových gatích, máma v dlouhém tričku s kapsami. Nemusí prát, sušit a žehlit. Taky řešení *smich* Ale vydechují vlhko a vaří. A cygoška kudy chodí, tudy naříká, že mají plíseň, dokonce v koupelně a v předsíní dělali nové omítky. A stejně, mokré okno neuvidíš otevřené a plíseň je zpět! :-D Brácha, když ke mně poprvé přišel, pravil: Ségra, musíš topit a větrat, větrat a topit! Jinak budeš mět plíseň a té se do smrti nezbavíš. A tak topím a větrám a plíseň jsem nikdy neměla. Ikdyž mím spoustu kytek a suším převážně v bytě, s topením waw pod oknem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.