Nová linka - zavírání

Od: Datum: 29.12.15 11:59 odpovědí: 16 změna: 02.01.16 18:21

Zdravím, před vánoci mi stolař namontoval linku vyrobenou na zakázku, klasická dvířka. Při zavírání se ozve dunivý zvuk. Nejdřív jsem si toho všimla u potravinové spížkové skříně. Tam jsem to přikládala tomu, že má boční otvory na odvětrání ven... Proč mi to dělají i skříňky v lince je pro mne laika záhadou. Stolař přijde ještě po Novém roce připevnit úchytky, zeptám se , co to mám za panty. Ráda bych se zorientovala v problému dřív než přijde.

doplněno 29.12.15 18:54:

pro "jenyk" : zaduní jen při dotyku dveří s korpusem. Při otevřených dveřích cca 2 mm mezera od korpusu je.

Zlaté původní panty, byla to jen kulička nasazená na osku - žádné seřizování, vylamování, bouchání...

doplněno 29.12.15 19:07:

Děkuji všem rádcům za snahu pomoci a dám vědět jak dopadnu.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.12.15 12:05

Pokud vám to vadí, tak lze dvířka doplnit tlumícími prvky. V nejjednodušším případě samolepící silikonové pecičky, popřípadě speciální pístky, které se musí přišroubovat.

Ohodnoceno: 1x

Od: bbbb
Datum: 29.12.15 12:45
Ten zvuk vydava samotny pant mam ty same jedina moznost je vymena za jiny.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 29.12.15 19:33

Není to vylučené. Lze to zjistit snadno tak, že do zavíraných dvířek se vloží např. ubrousek, či útěrka, který utlumí vlastní klepnutí dvířek. Pokud to vydává rány i potom, pak je to pantem. Některé to dělají z principu, jiné když jsou špatně seřízeny.

Datum: 29.12.15 19:56

Tak silikonové pecičky jsem objevila, s utěrkou dvojmo se zvuk ztlumí, ale nezmizí.

Datum: 29.12.15 21:01

No, pokud to v jistém okamžiku lupne i když to zavíráte pomalu bez bouchnutí, pak jsou to ty panty. Pokud to dělají všechna dvířka cca stejně, pak to asi nebude ani blbým seřízením a pomohlo by jedině vyměnit typ pantů.

Datum: 29.12.15 13:52

Ta fotka je fejsbůkové kvality, nicméně i tak se mi zdá, že miska pantu není namontována rovně.Dá se to zkotrolovat pomocí úhelníku, nebo třeba delšího pravítka (vodováhy) . To pak může vyvoválat křížení mechanismu pantu, což může mít za následek podobné zvuky. Prostě řečeno - panty (závěsy) při otvírání, či zavírání musí jít naprosto tiše. Jakékoliv vrzání či křupání je špatně a řešil bych to výměnou pantu.

Datum: 29.12.15 17:22

Která část pantu je miska? Otvírání jde tiše, jen při zavření se ozývá dunivý zvuk - u všech dvířek.

Od: tomkraken
Datum: 29.12.15 17:37

panty jsou špatně namontovány na korpusu skříňky, při zavíraní hrana dvířek zadrhne o korpus a vydá to tento zvuk. Při otevřených dvířkách musí mezi korpusem a dvířky zůstat spára cca. 2mm. dle foto už na pantu není vůle pro seřízení

Datum: 29.12.15 17:52

Na pantu už není vůle na vytažení dvířek z korpusu, ale není to potřeba. Vůle při otevření je dostatečná.

Datum: 29.12.15 17:46

Dělá to během celé doby závírání, či jen při samotném dovření?

Fotka opravdu nic moc, spíše člověk jen odhaduje co tam je přesně za pant. Pokud to dělá při samotném dovření, může jít o zadunění, kdy dvířka narazí na korpus a ozve se rána.

Nejlepší na to je tlumič. Nejslušněji vychovaný panty ho mají zabudován přímo v sobě a jen se přepne, zdali má být funkčí či nikoliv. Na slušně vychovaný panty se dají tlumiče jednoduše nacvaknout.

Jsou i tlumiče šroubovací na korpus, ale to už není tak elegantní a pokud se nejedná o nějakou speciální skříňku, kde to jinak nejde, tak nepoužívat.

Od: tomkraken
Datum: 29.12.15 18:51

podle téhle mizerné fotky je špatně svrtaný pant. dvířka olepena hranou abs 2mm. kraj misky pantu má být 5mm od hrany dvířek. Připadá mi že dvířka někdo vyvrtal a až potom je olepil což je problém,protože už tam není 5mm ale 7mm a to stačí na to aby dvířka naráželi na korpus.

Datum: 29.12.15 18:59

Máte pravdu, okraj pantu od kraje dvířek (kulatá část) je 7 - 8 mm od okraje dvířek.

Za foto se omlouvám, kritiku beru a kdyby to šlo, hned se polepším:)

Datum: 29.12.15 19:00

Tak to podle mě bude opravdu bouchání dvířek o korpus. Vyřeší to tlumič, ovšem jestli jde dát na tenhle pant, netuším.

Taky by mohlo trochu pomoci dvířka trochu zasunout do skříňky. V korpusu polevit ten levý šroubek a o malinko zasunout dovnitř. Nejde to moc, protože pak by dvířka drhla hranou o korpus.

doplněno 29.12.15 19:02:

Díra na misku vyvrtaná 7-8 mm od hrany dvířek je sice dost, ale pořád lepší, než když to je málo.

Datum: 29.12.15 19:06

Já s tím nic dělat nebudu, stolař přijde po Novém roce připevnit úchytky. Budu chtít, aby to opravil. Dotaz zde - abych byla připravená a nenechala se odbýt, že to tak má být. Nevím, jestli mám letos smůlu na řemeslníky nebo je současná kvalita práce tak špatná. Děkuji.

Datum: 02.01.16 12:52

asi to chce porovnat dvířka a panty tak, aby to vše vzájemně dobře fungovalo, může to být na první pokus sestavené křivě a pak jsou problémy, Ty panty vypadají poměrně levně a není jasné zda jsou štělovatelné, ale mely by být apoň částečně natavitelné.

Datum: 02.01.16 18:21

Panty vypadají vcelku normálně. Na cenu se nesmí člověk dívat třeba v OBI, kde jsem na vlastní oči viděl takovéhle panty, sada dvou kusů a ve slevě za lidových 210,- Kč. Originál Blum se dá normálně koupit kolem 30,- Kč. S vestavěným tlumičem o trošku dráže.

Viditelně jsou štelovací ve třech osách. V tom problém nebude.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.