Plynový průtokový ohřívač vody Mora

Od: Datum: 28.12.15 09:08 odpovědí: 16 změna: 29.12.15 06:50

Poradí mi prosím někdo? Při spuštění teplé vody chvíli teplá teče, asi 4 sec. a potom teče vlažná až studená, ale hořáky jedou naplno. Je to Mora (ale přesný typ nevím, má věčný plamínek).

Případně nevíte v jaké cenové relaci se pohybují revize/opravy těchto ohřívačů? Jsme čerstvě přestěhovaní v podnájmu, doposud jsme měli topení vlastní kotenou v domě.


doplněno 28.12.15 14:23:

Jedná se o PLYNOVÝ PRŮTOKOVÝ OHŘÍVAČ MORA 5506 - obrázek je stažen z webuSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 28.12.15 09:20
avatar

Revize jsou od cca. 500,- nahoru - ale bez revize bych se s tím bál ohřívat - je dost pravděpodobné, že to má delší dobu bez revize (pokud k tomu nemáte papír) a může to prdnout (ne plyn, ale voda). Oprava se pak řeší výměnou kotle, což je jistě dražší než vyčistit a vyměnit jednu součástku.


doplněno 28.12.15 14:26:

Začínám chytat podobné fobie jako má můj otec - když přijde revizák, zkontroluje, šáhne vlevo, vpravo - za týden ho voláte na opravu...

Nerad jsem strašil a nerad bych někoho osočoval - zaznělo, že máte podnájem - majitele urgujte o rychlé zajištění opravy. U mne doma raději plyn nemám - po zkušenostech, které má můj otec. Mimo jiné i jeden bojler na 3 roky - už potřetí...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 12:46
avatar

Tenhle ohřívač má senzory na CO a přehřátí a je poměrně bezpečný. Pár jsem jich montoval a ještě jsem neviděl, že by v něm něco "prdlo" (pokud nemá výrobní vadu, nebo se nenechá zmrznout). Zbytečně tazatelku děsíte. Celý problém je z 99 % ve špatném seřízení.

Nicméně čidlem na přítomnost CO v kupelně na stropě se určitě nic nezkazí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 14:25

myslíte, že by to mohlo být výměníkem? už jsme kontaktovali majitele s dotazem na poslední revizi

Od: host*
Datum: 28.12.15 09:24

Dole máte dvě kolečka - otočné knoflíky, kterými se dá nastavit teplota vody, aby to třeba neopařilo příliš horkou vodou, nebo se naopak přidá, prostě se jimi reguluje. U obrázku na http://www.dufakotle.cz/dufa/…c-vody-vega-10en032-max.html# je popis - levý knoflík: ovládací knoflík ohřívače a pravý knoflík: knoflík voliče teploty vody.

Při hodně rychlém průtoku vody a malých plamíncích se voda nestačí v ohřívači zahřát a teče vlažná, při větším plameni se ohřeje víc. Celé to řídí regulační mechanismus, který smí opravovat pouze kvalifikovaný plynař.

Když jste v podnájmu, tak by asi pravidelnou každoroční revizi včetně odtahu komínkem měl zajistit majitel domu (bytu), zeptejte se ho, jestli má ohřívač provedenou revzii a kdy.

Pokud máte uzavřenou koupelnu, s větráním jedním okénkem a navíc plastovým s dobrým těsněním je třeba zajistit větrání. Možná by bylo docela užitečné si koupit čidlo oxidu uhelnatého, je to malá krabička, která se instaluje někam na strop (podle návodu) a ta hlídá, jestli se netvoří oxid uhelnatý. Životnost krabičky je asi pět až deset let a nedělá nic, nej za vás hlídá, občas se dá vyzkoušet zmáčknutím čudlíku, že je stále připravená a funkční.

Poznámka: nejsem plynař, jsou to pouze laické rady, víc vám řeknou v plynoservisu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 09:32

Kontrola plynu u nás byla asi před 3 týdny - organizovaně pro celý dům (4 patra), přišli, sundali kryt, zkontrolovali odtah do komína - já u toho bohužel nebyla, ale papír nám žádný nedali, měli to hotové asi za 5 minut.

Koupelna je uzavřená s jedním okénkem (bez skla) uprostřed bytu - tzn. že okénko vede do kuchyně

Od: host*
Datum: 28.12.15 10:06

Když platíte nájemné, tak by vám měl nájemce předvést, jak se ohřívač používá, případně předat knížečku s návodem k obsluze. Možná to bude pouze nastavením těch ovládacích koleček. Jedním se zřejmě nastavuje velikost plamenů a druhým rychlost proudění vody. Je dobře, že máte ohřívač zkontrolovaný co se týče bezpečnosti, teplota vody může být daná nastavením a ne závadou. Možná na funkci přijdete sami pokusem s kolečky (knoflíky), ale dejte pozor, ať se neopaříte příliš horkou vodou, nastavte si teplotu tak, aby i při pouštění samotné teplé vody, nebyla příliš horká.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 10:38

Taky mě napadlo těmi kolečky pokroutit, ale nevím, nějak nemám odvahu. Když teplou vodu zapnu, slyším a vidím jak se ty plameny rozžehnou, voda je puštěná naplno, ale chládne až je studená - a to během několika sekund (i když plameny hoří). Zkusím prohledat šuplíky v obýváku, zda tu nezůstala servisní knížka nebo tak něco


doplněno 28.12.15 10:49:

V této poloze jsou čudlíky

Datum: 28.12.15 12:25
avatar

Nebojte se těmi knoflíky otáčet, od toho tam jsou. Otočením toho levého doleva zvětšíte plamen a tím i ohřev. Pravým knoflíkem otočte doprava, zmenšíte tak průtok vody, poteče jí sice méně, ale ta se stačí víc ohřát. Počítejte ale se setrvačností, než se to projeví na teplotě vody z kohoutku, chvíli to trvá.


doplněno 28.12.15 12:35:

To, že po puštění vody teče chvíli voda teplejší je normální. Voda v systému při zavřeném kohoutku neproudí a zapalovací plamének jí po delším čase dokáže docela ohřát. Když pak vodu pustíte, sice se zapálí hlavní hořák, ale přitékající studená voda celý systém zchladí. Hořáku pak chvíli trvá, než všechno zase ohřeje. Takže po puštění vody vyteče pár litrů poměrně teplých, pak následuje voda chladnější, a teprve po chvíli se teplota vody ustálí na nastavené teplotě.


doplněno 28.12.15 15:42:

host - Nejsem odborník přes plynospotřebiče (i když o nich leccos vím), jen jsem jich pár montoval při rekonstrukcích bytů. Připojuju jen vodu, plyn nechávám připojit plynaře. Všechny mnou pověšené ohřívače mám tak říkajíc na dohled, takže mám přehled o jejich provozu i závadách.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 28.12.15 14:23

Když třeba napoštím do dřezu vodu na nádobí tak nateče trochu teplé a pak plný dřez studené, což mi nepřijde ormální. I sprchování to samé - momentálně používáme jen kohoutek s teplou vodou a stejně odteče trochu teplé a pak je ledová


doplněno 28.12.15 14:26:

takže kolečka na doraz? omlouvám se za svoje naivní dotazy, ale s karmou se setkávám poprvé a mám strach

Od: host*
Datum: 28.12.15 14:30

jak radí magdon: levý knoflík doleva (proti směru hodinových ručiček), přitom by měly být plameny nejvyšší a pravý knoflík doprava (ve směru hodinových ručiček) a přitom by se měl trochu zpomalit průtok vody a tak se stačí ohřát.

Když plameny ohřívají vnitřní prostor ohřívače, tak se protékající voda ohřívá. Při zpomalení proudu vody z kohoutku se automaticky zmenší množství plynu do hořáku a tak se udržuje stálá teplota vody. Jestliže hořák hoří, tak se to teplo někam musí dostat, dostane se na trubky uvnitř a těmi trubkami ven do kohoutku, jak je to vidět na obrázku v předchozím odkazu viz http://www.dufakotle.cz/dufa/…oods/morato_VEGA10maxprac.JPG


doplněno 28.12.15 14:37:

magdon: nechci děsit obavami z CO, netušil jsem, že tento moderní ohřívač už své čidlo CO má, díky za upřesnění a vysvětlení odborníka.

vanesa: čistě náááhodou, nejsou přehozené trubky nebo označení kohoutů teplé a studené? Takhle jsme měli v práci v šatnách u jedné sprchy obráceně kohout teplé a studené oproti té druhé... ale to je asi jenom vzácná a nepravděpodobná kuriozita.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 15:55
avatar

Mám podobný průtokový ohřívač. Pustím vodu do umývadla a pootáčením knoflíků, čudlíků, seřídím průtok vody s výškou plamene, tedy ohřevu. Většinou průtok zmírním a plyn zesílím. Stačí jen milimetr a je hotovo anebo úplně špatně. Až se mi teplota vody líbí, pak teprve ji nad umývadlem zastavím. *hej*Musíte seřizovat, opatrně knoflíky otáčet jen tehdy, když voda teče. A rukou zkoušet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.15 19:19
Zkoušeli jsme s je to trochu lepší, ale opravdu jen trochu. Teče teplá voda, horká ne. Asi to opravdu vidíme na servis.
Zaráží mě, že jde těmi kolečky točit tak snadno. První seřizujete levé nebo pravé? A jak moc poustite přitom vodu? Naštelujete i vařící?

 

Datum: 28.12.15 19:26
avatar

Je celkem jedno, kterým knoflíkem začnete. Musíte vystihnout pro vás nejlepší kombinaci. Ale vařící vodu nikdy z žádného běžného průtokového ohřívače nedostanete, s tím se musíte smířit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 28.12.15 22:06

Tím levým regulátorem určujete množství protíkající vody. Ta počáteční teplá je ohřátá z předcházejícího odběru. To není ohřívání do zásoby . Je potřeba si vyzkoušet 1/3 polohy, počkat až se ustálí teplota. Jde to poznat podle zvvuku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.15 00:06

Zdravím , asi by to chtělo vyčistit výměník. To máte jako s rychlovarnou konvicí. Pokud je čistá , tak ohřejete vodu hned , pokud je zanesená , tak vodní kámen slouží jako izolant a ohříváte daleko delší dobu.

Dále píšete : Koupelna je uzavřená s jedním okénkem (bez skla) uprostřed bytu - tzn. že okénko vede do kuchyně . nevím jak velké je to okýnko a jak velkou máte koupelnu atd. Někdo mívá i pro přísun vzduchu seříznuté dveře od spodu. Každopádně bych vám doporučil se o to trošku více zajímat a poradit se s odborníkem na místě. Okýnko vám vede do kuchyně - máte tam digestoř?Pokud ano a někdo se bude koupat a vy použijete digestoř , tak může být průšvih hned. Já osobně mám před tím velký respekt , jelikož otrava CO přijde bez varování. Zajímejte se o to trošku víc . Přeji pěkný den.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.12.15 06:50
avatar

Instalater má pravdu. Také jsem ohřívač brala na lehkou váhu, ale od chvíle, kdy do ostravské nemocnice přivezli 2 chlapce, kteří se kouipali v zavřené, utěsněné koupelně a zkolabovali, protože CO je bez vůně, bez zápachu a také, bez varování. Jeden zemřel a druhý pohybuje pouze očima. Od družstva jsme nafasovali detektory. *hej*Začátkem prosince tady byla kontrola plynaře, vyvrtal dírku do roury a pravil, že to vpořádku nemám a jestli to nedám dopořádku, že mi odstaví plyn. Zavolala jsem plynaře, který dělá opravy plyn. spotřebičů. Ten karmu rezebral a vyčistil. Nekoukala jsem mu pod ruce, ale podle toho, jak vypadala podlaha, musel to být děs. A to že se snažil, aby nenamarasil! Říkal, že vyčistit by se tyto přístroje měly nechávat co 2 roky, aby byly bezpečné a také úsporné. *hej*Naše družstvo objednává 1x za rok kominíky a 1x za rok plynaře. Oba měří spaliny v rouře a koukají po přísunu vzduchu. Dveře musí být seříznuté tak, že pod nimi je mezera na šířku zápalkové krabičky. Jestli vám ohřívač ústí do komína a majitel bytu nedělá kontroly, volejte plynaře a nechejte si udělat kontrolu. Mě ta práce stála 700 kč. 700 mi zase životní úroveň pridce nezvýší a za bezpečí to stojí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.