Zateplování domu, rekuperace?

Od: Datum: 23.12.15 16:05 odpovědí: 39 změna: 27.12.15 23:20

Ahoj, uvažuji, že v nadcházejícím roce udělám zateplení domu polystyrenem. Kamarád mi ale tvrdí, že člověk nejdříve musí vyměnit okna, potom se mu začně dělat plíseň v domě, tak začne zateplovat a nakonec zjistí, že si musí pořídit ještě rekuperaci, protože v objektu domu se nejen v létě vlastně nedá dýchat..Prostě nekonečný řetězec nákladů... Jak to vidíte?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.12.15 16:31

záleží jak máte starý dům - nám vyměnili okna ,zateplili starý dům a už bych to nikdy nechtěla...není nad přirozené větrání ... vzpomínáme na dům před zateplením...Jistě bude spoustu reakci proti mému názoru-ale my to tak cítíme.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kovanda
Datum: 23.12.15 16:34

No jistě, jenže, když vám stará okna, často ještě socialistická doslouží a vy je vyměníte, neb musíte, potom musíte defacto i zateplovat, jinak máte barák za chvíli samou plíseň..alespoň co slyším, jde to tak ze všech stran stejná písnička..


doplněno 27.12.15 23:29: A s čím konkrétněji nejste vlastně spokojená? Můžete to více specifikovat?
Datum: 25.12.15 14:22

kovando,nechali jsme si udelat po 41letech znovu drevene okna,nezateplujeme protoze se zacina ztracet navratnost a chceme mit dum ktery dycha.nemel celou dobu problem,tak ho nebudeme umele vymyslet.pouze muj nazor a zkusenost.p.s. rekuperaci ma soused,manzelka vetra tajne kdyz neni doma,vzduch tezky.no ani zadara.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.12.15 14:40

Pokud jste spokojený s tepelnou ztrátou domu, tak není důvod zateplovat.

Zateplení domu se dělá hlavně v případě kdy chcete/musíte řešit novou fasádu. Jelikož přidáním tepelné izolace se zvedne cena fasády jen minimálně.

Jinak to že někdo má při používání rekuperace v domě těžký vzduch, není chybou jednotky ale špatným návrhem nebo instalací celého systému.

A mít dům který dýchá... k tomu nemám slov :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.12.15 15:22

hele,cca prumerne 700kc za m2 zatepleni je docera ranec,takze o mnimalnim zvednuti ceny se neda hovorit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.12.15 15:26

Jenže těch 700 je cena za kompletní fasádní systém... cena tepelné izolace je z toho max 100,-kč/10cm.

takže když někdo chce dělat novou fasádu, tak samotné zateplení cenu nezvedne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.12.15 16:06

aha,to me ani nenapadlo,ze bych nehal jen tak nalepeny polystyren,to je prece blbost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.12.15 16:29

Jenže o tom ani nikdo nepíše... fasáda bez eps bude stát 600,-/m2 a s EPS 700,-/m2

Takže to je těch 100,-kč rozdílu.

Ale určitě máte v zásobě další inteligentní důvod proč při nově dělané fasádě rovnou nezateplit...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 25.12.15 18:49

Jo, mohlo by to přestat dýchat...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.12.15 19:11

jak nepise,tazatel pise zatepleni polystyrenem,a to snad obsahuje cely system,jisteze mam duvody,ale pro vas zrejme nebudou patricne nteligentní,takze jdu radeji na pivo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.12.15 16:56
avatar

Tím přirozenýn větráním myslíte ta stará, zřejmě netěsná okna?

Oprava, tohle patří k odpovědi výše.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kovanda
Datum: 27.12.15 23:20

A s čím konkrétněji nejste vlastně spokojená? Můžete to více specifikovat?

 

Datum: 23.12.15 16:35

Když máte v pořádku hydroizolaci a budete normálně větrat a topit tak žádnou rekuperaci nepotřebujete.Znám hodně lidi co zateplilo a vyměnily okna a fungují i bez ní

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.12.15 16:39

Jinak když se dům zateplí a vymění okna, tak je nutné se naučit větrat (jinak než dosud) a nebo pořídit rekuperaci která to vyřeší za Vás a máte po starostech.

Pořízení rekuperace není nic hrozného ani nákladného. Jen u starého domu je trochu problém kam skrýt rozvody vzduchu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.12.15 16:37

Zateplování s výskytem plísní nesouvisí. Dobrá plastová okna by měla mít možnost mikroventilace. Rekuperační větrání je bezva věc, máte čerstvý vzduch a ušetříte hafo nákladů na vytápění.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kovanda
Datum: 23.12.15 16:44

Samotná mikroventilace oken, není dostatečná pro prevenci před plísní a píší to samotní výrobci. Zateplování že nesouvisí s plísněmi? Objekt před zateplením fasády, vlhkost v místnosti 65%, po zateplením 45%..vážně zateplení nesouvisí s plísní? *smich* Plíseň ve vlhkosti 65% krásně kvete..při vlhkosti 45% je život plísně defacto nemožný.

Od: hm®
Datum: 23.12.15 16:52
avatar

Co furt všichni máte s těmi plísněmi při tak nízkých vlhkostech?! Podle vás jsem asi trvale obrostlý plísněmi, protože teď tu mám 64% vlhkost. Plíseň se udělá na mokré zdi (prakticky bez ohledu na vzdušnou vlhkost), ne univerzálně v prostoru nad 60% vlhkostí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.12.15 18:56

Máte v tom hokej. Zateplím, mám vyšší teplotu v baráku. Mám vyšší teplotu, snížím relativní vlhkost vzduchu. Mám nižší vlhkost, plísně nepřežijí. Co to má za souvislost s oknama?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.12.15 19:47

bruno - že by větrání? *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.12.15 21:07

Určitě, ale rekuperací. Ne ohřívat atmosféru, ale vlastní barák.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 23.12.15 16:47
avatar

Gumáky s mikroventilací máme v práci. Jestli to větrá, nevím, stejně to nestačí, největší změna je však v rámusu. Je lepší vyvětrat a zavřít, než být celý den v kraválu z ulice s mikroventilací.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 24.12.15 00:39
Bruno, rekuperace je o komfortu, ne o usporach. Kdyz ji poridite a provozujetd, vzdy budete ve fin. ztrate ale ve vetsim komfortu.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.12.15 17:07
avatar

Z vlastní zkušenosti! Mám barák z roku 1976, zateplený v roce 2010, vyměněny okna. Vlhkost klesla o přibližně 15%,zmizely všechny plísně.Větráme tak jednou denně, 20 minut jak odpoledne přijdu ze zaměstnání. Asi tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 23.12.15 17:17

Spousta lidí si myslí, že tomu rozumí, pak slyším nesmysly o nevhodnosti zateplení. Dva lidi v naší obci letos zateplili svépomocí, jeden dával 4 cm na starý dům a druhý celých 6. Věřím tomu, že problémy nejen s plísní mít budou. Jestli chcete mít dobře zatepleno, nechte si poradit nebo to spočítat. Okna se mění dřív, než se zateplí proto, že po vybourání starých byste zničil novou omítku. Když vše uděláte správně, neošidíte postupy a zlikvidujete tepelné mosty, zateplení se vyplatí a problémy mít nebudete. Pokud vám to udělá Fanda za pár piv s tím, že podřezávat se nemusí, lepí se na buchty a radši jen pětka, ale aspoň se spáry slepí lepidlem, aby to drželo, k oknu nic, nebo stačí dvojka, perlina se nedá, nebo polská, a lepidlo obyčejné, a nakonec to celé naštukuje, tak se pak nemůžete divit. To samé větrání, když dáte těsná okna, máte barák plný kytek a v každé místnosti akvárko, větrat prostě musíte. Mimochodem, samotné zateplení bez výměny oken vlhkost moc neovlivní, udává se prostup stěnami jen okolo 2%. A co se týká peněz, nepočítejte cenu za vytápění jen současnou, ale uvědomte si, že před 10ti lety stál lubík plynu 6 korun a teď 18. Ty peníze nemusíte potom utrácet zbytečně. Být vámi, napište sem podrobnosti, on vám někdo správný postup poradí.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 23.12.15 21:22
avatar

Před deseti lety stál kubík plynu 9kč a dnes 13,50. Nepolemizuju s Vámi uváděnou cenou, jen chci ukázat, jak silně individuální a rozdílné podmínky každý z nás má.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vilik
Datum: 24.12.15 01:26

Máte pravdu, cena je odvislá od spotřeby a dodavatele. Jen změnou dodavatele je možno ušetřit i bez zateplení podstatnou částku, pokud takového najdete. Já nevím cenu přesně na haléře, i když bych to mohl z faktur dohledat, ale nyní mám kubík určitě dražší, než uvádíte. Zateplení jako takové se mi ještě nevrátilo, ale když odečtu cenu nutné rekonstrukce, tak už ano. Ale za to nemám už problém s plísní a případné zdražení energií také nebude tolik bolet, když mám nyní o dost nižší spotřebu. Navíc zateplený dům ocení majitel porouchaného kotle, kdy teplota klesá o poznání pomaleji. To je pointa části mého příspěvku. Samozřejmě u dodatečného zateplení novostavby je návratnost někde úplně jinde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 23.12.15 17:43

Běžte se v zimě podívat někam ke známému do zatepleného a svého nezatepleného domu. A postavte se k obvodové zdi. U vás bude zeď studená a pokud u ní bude nábytek (skříně), tak bude plesnivět. Takže zateplení nejen šetří, ale i zlepšuje tepelnou pohodu. Stejně tak nová okna - nesráží se na nich voda a nepropouští hluk. Pokud je necháte nainstalovat do izolace, nebo aspoň na hranu zdi a izolace, tak omezíte i tepelný most. A nezapomenout na izolaci stropu. S podlahami asi nic neuděláte. Větrat je potřeba, ale výměnu vzduchu v zimě zajistí i krbová kamna. Rekuperace má výhodu, že část tepla z odváděného vzduchu dovede získat zpět, ale u staršího domu může být její instalace obtížná, obvykle se používá až u nízkoenergetických staveb, kam se ani po zateplení nedostanete.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.12.15 18:11

Zdravím , osobně si myslím , že na vaši otázku jestli máte barák zateplit nebo ne nejde odpovědět. Nikdo z nás tady neví jak veliký máte barák , z jakého materiálu , jaká lokalita a nebo jestli je na jížní či severní straně . Vše hraje velikou roli a vy musíte zvážit náklady a návratnost.

Pokud máte velice špatnou fasádu a rozhodl jste se dělat novou pak už by to chtělo udělat samozřejmě se zateplením. Pokud budete zateplovat , pak už je samozřejmě rozumné u toho vyměnit okna. Největší tepelné ztráty ale nejsou tak fasádou a okny , jako stropem. Osobně bych nedával polystyren , ale minerální vatu. ( min. 10 cm) Pokud vám jde například vlkost od základů , tak bych nezateploval vůbec ( myslím kontaktně).

Co se týče plísně , tam by to mělo být dle mne spíše naopak . Zateplením a odstraněním tepelných mostů by jste se měl plísně naopak zbavit. Samozřejmostí je dobré větrání a to je snad i otázka hygieny . Hodně lidí si také stěžuje , že při rekonstrukci baráku se jim objevila plíseň , ale zapomínají na to , že změnily i režim vytápění ( topí na nižší teplotu a nebo přešli z tuhých paliv na plyn či elektřinu) Tož asi tak můj názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.12.15 19:57
avatar

Nic není univerzální, ani odpověď na Vaši otázku. U každého v bytě to bude jiné, podle konkrétních podmínek, a způsobu používání bytu. Takže jen obecně. Vysvětlení je celkem jednoduché a logické. Plísně se tvoří tam, kde je vlhko. Vlhko je tam, kde se nevětrá. Dospělý člověk vydýchá za hodinu 40g vody. K tomu si připočtěte vaření, mytí nádobí atd. Pokud nebudete větrat, tak vám bude vlhkost v bytě stoupat až k mezi, kdy dosáhnete na povrchu zdi rosného bodu. Voda se na zdi začne srážet a vytvářet ideální prostředí pro růst plísní. A nic vám nepomůže zateplení. Teplota zdi sice stoupne, tak se tento efekt projeví později, při vyšší vlhkosti. Takže větrat, větrat a zase větrat. Buď starými netěsnými okny, nebo otevřenými novými okny, obé ztrácí smysl z hlediska úspor tepla ze zateplení. A nebo zmíněné rekuperační větrání, které větrá, ale vrací zpět teplo z odváděného vzduchu. Tak si vyberte a dobře počítejte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.12.15 10:03

Hygienická norma praví, že větrání obývané místnosti má vyměnit všechech vzduch za dvě hodiny nebo 25 m3 na osobu a hodinu.

Tak si to přeberte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 26.12.15 09:24

Dobrá plastová okna mají mikroventilaci. Vydýchaná voda musí jít ven, jinak se sraží na chladnějších místech. Zateplení pláště budov má opodstatnění jak v zimě tak v létě. A poslední dobou hlavně v létě. Nepustí úmorné vedro dovnitř. Spolu s klimatizací coby topením v zimě je to dobrá volba. Dřevěná okna nikdy nedosáhnou těsnících parametrů jako plastová okna. Dřevo pracuje neustéle a sesychá. S tím žádná reklama nic neudělá a zase saje vlhkost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.12.15 17:14
avatar

Ten reklamní trik s mikroventilací, když tomu chcete věřit, tak si tomu věřte. Mám kolegu v zaměstnání, kterému mikroventilace nestačí. Má totiž jednu zápornou vlastnost, o které se mlčí. Tím systémem proudí dovnitř studený vzduch, a chladí zdi pod okny a podél podlahy. Stejně jako by bylo okno otevřené. Následky jsou stejné. Plíseň.

Neříkám, že to tak bude všude. Jen zase chci ukázat, jak neexistuje univerzálně platné řešení.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.12.15 00:13
avatar

Dlouhá jsou léta,po která tu čtu neustále o dýchání stěn.Jak mi potvrdí přítel Milan Cukrář,je to nesmysl.Pronikání vlhkého vzduchu zevnitř do fasády je u zděného domu minimální.Ale chtěl jsem přidat moudro na téma zateplení.Nezateplený dům bude mít totiž největší ztráty tepla při vytápění na vyšší teploty,tedy 25 - 28 stC.Proto řada lidí topí na teploty 22 - 23 stC,při čemž pozná,že jsou celkem snesitelné tepelné ztráty.Tady se totiž průnik tepla projeví až při nižších venkovních teplotách.Tok tepla je závislý na čtverci rozdílů teplot.Pokud dům zateplíte aspoň 15 cm polystyrenem,pak uvnitř můžeme udržovat stálou teplotu 25 st C při níž se žádné plísně tvořit nebudou a přitom tepelné ztráty budou minimální.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kovanda
Datum: 27.12.15 08:48

Všichni píšete, jeké je to super se zateplením v zimě, nejak zapomínáte, že léto nejde přeskočit. S polystyrenem 15cm v létě..., to by bylo na dočasné vystěhování pod most?:D

Datum: 27.12.15 09:15
Ona snad izolace v létě nefunguje?
Naopak se díky ní dům nebude tolik přehřívat
Ohodnoceno: 0x
 
Od: kovanda
Datum: 27.12.15 09:21

V létě bude v zatepleném domě, jako ve skleníku - k nedýchání - teplo se naakumuluje.

Datum: 27.12.15 09:50

Ano teplo se naakumuluje (skoro v každém domě), ale mnohem pomaleji než v domě bez izolace.

Vaše teorie se skleníkem je mylná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 27.12.15 09:26

Polystyren dělá to, co ostatní tepelné izolace - chrání dům proti tepelným extrémům. Tedy v zimě zabraňuje průniku chladu do domu a nemusíte tolik topit a v létě průniku tepla do domu (obejdete se třeba bez klimatizace, nebo bude stačit méně výkonná).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 27.12.15 09:35
Zajdete si k nekomu v lete, kdo ma zateplene podkrovi 10cm a k nekomu, kdo tam ma 40cm vaty. U koho bude lepsi teplota? U toho s min zatepleni nebo vice. Proste izolace brani prostuph tepla z teplejsich mist do chladnejsich.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.