Věcné břemeno chůze a jízdy

Od: Datum: 21.12.15 10:31 odpovědí: 7 změna: 23.12.15 19:53

Dobrý den. Chci se s vámi podělit o můj čerstvý zažitek. Čím se teď bavím. I když teda mě to moc nebaví. Nebaví mě to vlastně vůbec, štve mě to. :)

Koupil jsem chatu - objekt k trvalému bydlení. Je na krásném místě ve svahu. Bohužel nic nemůže být jen skvělé. K chatě vedou jen dvě cesty. Jedna ze spoda, po které jsem jezdil bez problémů celé léto. Druhá svrchu, to je louka, která patří místnímu JZD, po jejíž okraji občas oni sami jezdí zemědělskou technikou. Problémy nastaly v tomto období. Kdy je půda dokonale podmáčená. S každým mým přejezdem je cesta v horším a horším stavu ( obě cesty - svrchu i ze spodu ). Dělám to teď tak, že přijíždím svrchu, odjíždím směrem dolů. Protože, kdybych jezdil nahoru, tak cestu daleko víc poničím. Nemám problém dostat se ke své nemovitosti, protože mám vůz s pohonem 4x4. Bohužel cesta trpí. A začal trpět i můj soused, který bydlí pode mnou, vedle jehož pozemku vede cesta. Část cesty, vyústění na obecní komunikaci máme společnou. Soused trpí tím, že z mého auta odpadává bahno. Včera mě napadl, že si kvůli mně nosí bláto do baráku. Říkal jsem mu, že mě to mrzí, ale, že se ke své chatě nějak dostat musím. On, že ho to nezajímá, že takové problémy tam nikdy nebyly - předchozí majitel přijel na začátku léta Škodou 120 a na konci září odjel. Já se ale potřebuji dostat se autem až k chatě. Nechci nechávat auto někde u popelnic tříděného odpadu a všechno tahat k chatě v rukách. Máme malé dítě. Já mám vleklé problémy s páteří. On mi nabídl - on se cítí oprávněn mi toto diktovat - jen tuto možnost - že budu k chatě chodit pěšky. A to z důvodu, že na ploše 3 x 3 m je dohromady asi 450 gramů bláta, rozmístěného sporadicky, do kterého on může šlápnout. Přičemž, on je zemědělec a denně tam jezdí traktorem. On prý má ale traktor čistý.

Potřebuji poradit. Začíná mi tady sousedský spor. Cesta, ze které je nejvíce bahna na kolech mého auta je soukromá. Máme k ní, společně s tímto sousedem věcné břemeno chůze a jízdy. Má otázka zní : je majitel pozemku, po kterém jezdím k mé chatě, který je označen jako cesta - je na ni toto věcné břemeno, povinen tuto cestu nějak zpevnit? Nechat tam navézt např. štěrk,...?

Nebo je to prostě tak, že když jsou nepříznivé podménky = cesta podmáčená, hrozí rozvoz nečistot,... Tak je mou povinností nechávat auto někde, kde nebude nikomu překážet ( to se také může stát ) cca 500 m od mé chaty a dopravovat se na chatu takovým způsobem, abych nepoškozoval \"cestu\"? Otázkou může být, co když budu mít obuv s hrubým vzorkem a odpadně mi bláto z bot? To už mě bude soused asi oprávněn zastřelit


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 21.12.15 11:19

1. Majitel pozemku, přes který jezdíte, vám opravovat cestu nemusí.Vysypat rozbahněnou cestu štěrkem je na prd, štěrk se zatlačí do bahna a výsledek je nulový. Po dohodě s majitelem si můžete cestu zpevnit sám, pokud bude souhlasit.

2. Je problém, když projede území 3 x 3m jak píšete, že zastavíte, z auta vytáhnete skládací lopatku a bahno po vás si uklidíte? Budete z chaty vyjíždět o pět minut dříve a vše v pohodě stihnete. Nedělejte si zbytečně nepřátele. Jsou to řešitelné prkotiny.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: frantisek*
Datum: 21.12.15 14:36

Pro mě není problém uznat to, že působím sousedovi problémy. Pokud šlápně do valounku bláta, který odpadl z mého auta, chápu, že je na mě naštvaný. Problém je v tom jak moc je na mě naštvaný. Zde se jedná už o princip viny. On to bere jednoduše tak, že dřív, když tam bydleli předchozí majitelé, tak tam žádné bláto nebylo. Proč by tam teď najednou mělo být?

Takže klidně, jsem svolný, nenechat po sobě nepořádek = pokusit se odklidit tak 70% bláta. Odklidit 100 % je nemožné. Společná část cesty je podobně nezpevněný bullshit. Obávám se však, že panu sousedovi toto nebude stačit. On si přeje, aby v případě nepříznivého počasí = když třeba celé dny prší prší,... abych auto zaparkoval v obci a šel v dešti, třeba i několikrát, než vystěhuju auto, do robláceného kopce pěšky. Abych neničil cestu, nerozvážel bláto dál.

Pro mě je to tak, že on mi svou nulovou tolerancí brání v užívání mé nemoivtosti.

Dovolil bych se vás ještě zeptat. Jak mohu tu cestu zpevnit? Já vůbec nemám představu. halvně už nemám peníze na cokoli nákladnějšího. Mě napadlo jedině odkopat dva pruhy tak 20 - 30 cm do hloubky zeminy ( bláta ) a to doplnit právě štěrkem ( většími kameny ).

Datum: 21.12.15 14:52
avatar

Františku, nevím kde je celá pravda, zda u Vás či souseda.

Každopádně způsobujete sousedovi "škodu" že mu nanášíte na jeho pozemek zeminu. Když položí soused podobný dotaz, určitě to vyzní jinak.

Co se týká chození pěšky a nošení věci v dešti, určitě to není tak horké, abyste ho poslechl. Pokud to řekl tak, jak to prezentujete. Každopádně musíte najít společnou řeč...

Opravdu je plocha 3x3 metry a půl kila bláta?

Nějak mi to nesedí.

"To už mě bude soused asi oprávněn zastřelit"

Z této věty cítím nespravedlivou zlobu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: frantisek*
Datum: 21.12.15 15:21

To jste špatně pochopil. Nedivím se v té záplavě textu.

Přes sousedův pozemek nejezdím. Pohybuji se výhradně na pozemku jiného souseda, kde máme společně s tím mým "nově problémovým" ( já jsem pro něho problémový - to je věcí názoru, úhlu pohledu, jak píšete) sousedem cestu, ke které je vázáno věcné břemeno chůze a jízdy. Zřejmě z toho důvodu, že ten soused ( majitel pozemku ) k té cestě tak chová. V jeho zájmu v podstatě není aby to byla cesta. On to jako cestu nepoužívá. Má jinou příjezdovou cestu ke své nemovitosti.

Je pravda, že ten můj soused by tento příběh vyprávěl jinak. Mluvil by o kobercích v domě, o zablácených oknech,... Má bohatou zásobu důvodů proč mě napadl.

Vězte, že jsme se včera spolu dívali, kolik je kousků bláta na ploše 3 x 3 přes kterou chodí jeho rodina, když jdou třeba z autobusové zastávky, z krámku,... A že bylo docela těžké najít baterkou kusy bláta odpadlé z 3 cest, které jsem podnikl okolo jeho domu - jel jsem nakoupit ( odjezd z chaty / příjezd ), příjezd na chatu den před tím :)

Z té věty cítíte správně, že mi ten pán leží momentálně v žaludku. Nelíbí se mi jeho chování ke mně. On mně činí daleko větší škodu, výhružkami, .. mi brání v užívání mé nemovitosti. Zatímco mně na pozemku u jeho domu, který jeho rodina užívá každý den - on tam bydlí nastálo - upadlo pár kousků bláta z mého auta. Věřím, že kdyby se to dalo na jednu hromadu, tak víc jak půl kila toho nebude.

Tak kdo komu činí větší škodu?

Přemýšlel jsem ještě, že bych se mu mohl nějak revanšovat za tu škodu. To bych byl ochoten - uznat. Napadla mě nějaká lahev alkoholu, ... Jenomže, když to vezmu principiálně, tak by mi tam potom mohl zazvonit každý, že si na cestě zmazal obuv, že chce odškodnit.

Když to tady tak píšu, tak mi dochází, že on má z naší společné cesty přístup ke svému dřevníku. Kdybych tam nikdy neprojel autem, tak by se mu tam lépe chodilo. Teď tam jsou v bahně vyjeté koleje. No jo to se mu tam chodí blbě. Teď už chápu, že každým krokem je na mě naštvaný. Dřív to tam tak neměl. Dřív si tam dělal co chtěl. Měl tam traktor zaparkovanej, hromady dříví,...

Datum: 21.12.15 20:08
avatar

zpevnit cestu šutrem


doplněno 23.12.15 21:21:

prostě položit panel...to bych chtěl vidět jak,on je totiž poměrně hmotný *smich*.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.12.15 10:34

Jestli je horní pozemek JZD, tak se jich zeptejte jestli se jim někde neválí silniční panely (nebo je sehnat jinde) a prostě je položte na spodní cestu...

Zpevnění kamenem a štěrkem je samozřejmě také možné a bude to i funkční. Jen bych to nedělal jako dva pruhy ale jako normální cestu.

Nebo prostě jezděte horní cestou a JZD určitě vadit vyjeté koleje nebudou.


doplněno 23.12.15 22:32:

no pokud panel ponese na zádech, tak položení už bude to nejmenší...

jinak panel položí stejně jako ho přiveze a sundá z auta.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: frantisek*
Datum: 23.12.15 19:53

Je to docela strmý svah. Já tam moc možností pohybu nemám. Nahoru pak už za mokra nevyjedu. Musím dolem okolo domu toho pána.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.