Jak odvzdušnit radiátor bez odvzdušnováku

Od: Datum: 21.12.15 06:47 odpovědí: 23 změna: 26.12.15 16:07

Dobrý den.Chci poprosit o radu zda lze nějakou "fintou" odvzušnit radiátory bez odvzdušnováku.Včera jsme byly nuceni po velmi dlouhé době vypustit systém ale po napuštění topí jen spodní patro rodiného domu.Jedná se o plyn,samotíž,a bohužel staré plechové článkové radiátory ještě s těmi velkými kulatými uzávěry u radiátoru viz.foto.Na dvou radiátorech odvzdušnováky opravdu chybí !(nejsou ani na maticích vlevo na fotu které nejsou vidět) na zbytku jsou u těch velkých uzávěrů s kolem asi odvzušnovací šroubky ale s tím nikdo nehne.

Celé horní patro netopí voda v sytému je.Těžká situace,zima,vánoce,nikoho neseženete na výměnu těles ani nějaké nouzovky a není to věc na 2 hodiny...Jeden starý pan topenář v duchodu mi dnes přijde se podívat ale je po nemoci myslím že toho moc nesvede.

Prosím poradíte jak to dokázat odvzdušnit za této nouzové situace..Nebo jak to řešit.

PS.Každé léto chci nechávat ty tělesa vyměnit vždy na to nebyl čas a hlavně to fungovalo...Ted jsem za to byl potrestán.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 21.12.15 07:23

Dobrý den, snad se pokusit povolit celý ventil v jeho tělese. Ovšem, bude to také zarostlé a po případném odvzdušnění to nebude už dobře těsnit. Zkusit to můžete - připravit si hadry i kbelíček a těsnící teflonovou pásku. Až upustíte vzduch a začne kapat voda, tak páskou napakovat tu mezeru a dotáhnout. Možná by byl lepší kapající radiátor, než studený (a na jaře výměna radiátorů). Zdravím!

doplněno 21.12.15 07:47:

clayman - měl jsem topení s otevřenou exp. nádobou (přes kterou se voda do topení doplňovala), ale stejně se nic samo neodvzdušnilo. Přesto se musel radiátor odvzdušnit (tedy, jeden ne a ostatní ano).

doplněno 21.12.15 07:56:

jana222 - pokud nemáte nucený oběh vody (motorek, čerpadlo), tak se nedočkáte samovolného odvzdušnění. Ani s oběhem to není zaručeno. Vodu můžete do exp.

nádrže dopustit a topení používat.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 21.12.15 07:33

Píšete, že některými šroubky nejde pootočit, že jsou zarezlé. Kupte WD-40, je to takový sprey a tím to nastříkejte a chvíli počkejte. Když tak opakujte. Já jsem tímto přípravkem opravdu povolila hodně zarostlé šroubky. Tady mi to kdysi poradil Rádce Clayman a od té doby mám tento spray vždy po ruce. Je opravdu v domácnosti hodně užitečný, pro mne už doslova nepostradatelný.

Datum: 26.12.15 16:07

před 40lety jsem zápolil s podobným problémem,tehdy to ale honilio čerpadlo Grundfos..U ventilu ZÁSADNĚ otevřete naplno a PUL OTÁČKY mimo doraz..Nezarezne časem jako při nechání na dorazu a pak s ním hnete a neutrhnete ho..Býval u něj šroubek a s ním se ventil otevíral a přivíral dle potřeby vytápění. Když otevřete ventil nadoraz,tak je vidět bud jedna nebo až tři rysky..To je otevřen zcela..Při povolování toho šroubku se musí jemně otáčet kolečkem ventilu,až se chytnete a mužete pruchod ventilu přivřít na jednu rysku,když hodně topí,nebo otevřít naplno na tři rysky,když topí daleko od kotle a mizerně. Při té samotíži bych zkusil zavřít topení dole a opatrně,aby kotel neexplodoval,hnal bych vodu do těch studených těles,zaroven povolit odvzdušnovací šroubek,až začne téci horká voda,nebo pára..

Datum: 21.12.15 07:34

ten dům jste stavěli vy? Většinou ve starých RD je někde vyvedena na nejvyšší místo expanzní nádoba - rozumějte takový soudek s vodou kam se vejde 10-25L vody. Někde ji v domě zřejmě budete mít. Tu stačí doplnit vodou a ono se to samo odvzdušní.

Vlastně se stačí podívat zda máte u kotle nějakou expazní nádobu tlakovací. Pokud ne, musíte mít někde nahoře otevřenou.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 21.12.15 07:50

Dům je po rodičích.Ale vše tam znám.Ano na půdě je otevřená expanzní nádobka jak píšete.Včera při znovu napouštění se naplnila.A přesto patro netopí.Tedy přesněji ! spodní část topila celá až na jeden radiátor.Ten se odvzdušnil a začal topit.Ale horní patro netopí jen radiátor nejblíže k expanzce topil ale po odvzdušnění toho spodního radiátoru už netopil ani ten jeden horní.Navíc po odvzdušnění pokleskl tlak na manometru a ubylo trochu vody v expanzce.Tak jsme to radši celé vypli(kotel) a počkáme na pána.A vy myslíte že se to odvzdušní samo za jak dlouho? Dole u toho radiátoru jednoho pomohlo jen klasické ovzdušnění jak jsme psal.

díky všem

Datum: 21.12.15 07:51

Má zkušenost

1. zkusit uvolnit ony odvzdušňováky na zátkách /vlevo/ . Bývá to z bronzu, který sice zoxiduje,ale nezarezne na tvrdo

2. pokud fungují kohouty - otáčí se, pak se pokusit odvzdušnit přes ně - sundat kolečko, povolit matku kolem dříku, popř trochu povolit onu barvou zanesenou matku vyjimatelné části kohoutu z jeho těla.

To jsou jen některé možnosti. Když věc člověk nevidí, nepomůže žádná rada. Pokud ale nejste manuelně zručný v této oblasti, raději sežeňte někoho, kdo už něco takového dělal, třeba soused.

Datum: 21.12.15 09:22

Jestli budeš radiátory měnit, tak bych to udělal takhle, zavřít kohout, zvrchu na konci tělěsa bych navrtal dírku, závitníkem přořízl závit, a našrouboval šroubek s těsněním. Otevřel kohout, a povolil šroubek a skrz něj to odvzdušnil.

Od: pavelm
Datum: 21.12.15 09:31

Dobrý den, pokud jsou radiátory správně nakloněny, pokuste se ještě jednou vypustit vodu a hlavně napouštět systém přes zpátečku v nejnižším bodě a také mít všechny uzávěry v systému otevřeny. Pokud budete napouštět poměrně pomalu, tak by se měl při správném sklonu potrubí a radiátorů vytláčet postupně všechen vzduch až do otevřené expanzní nádoby. ( na půdě pak musí někdo hlídat, aby voda nepřetekla). Jinak lze odvzdušnit přes šroubení jak píší jiní, ale už musíte někde povolit něco, co mnoho let nikdo nepovoloval. Mnoho zdaru. Snad se podaří a budete o svátcích v teple. Příjemné svátky P. M.

Datum: 21.12.15 09:55

Začal bych tím, že položím vodováhu na radiátor. Pokud nemá vlevo odvzdušňovák, musáí byt nakloněn tak, aby vzduch utekl přes kohout. To znamená, dle obrázku, že vlevo musí být níže jak vpravo, Pak přitéká voda spodem, a vzduch klidně uteče nahoru...

Určitě nejste trestán za nevýměnu radiátoru.

Nejlepší rada je ošáhávání radiátorů, postupné zavírání kohoutů.

Takže po internetu je rada jen náznak řešení situace.

Někdy pomůže do zátky vlevo, když ten není odvzdušnění vyvrtat dírku 4mm, vyříznout závit a zašroubovat normální šroubek i těsněním.

Datum: 21.12.15 10:12

Zdravím,
předně - pokud to fungovalo a nedělaly se v systému zásadní změny (změna rozvodů, přidávání radiátorů do dalších místností atd.), musí to fungovat, protože v samotížném systému se nemá samo od sebe co pokazit.
Dovolím si 2 otázky
- odkud jste (stačí přibližně)?
- proč jste topení vypouštěli?
Několik drobností k věci
- pokud tomu ani trochu nerozumíte, na nic nesahejte (ve stylu jakýkoli montáží či demontáží), protože byste si minimálně přidělali práci (sobě nebo tomu, kdo se vá to pokusí rozchodit), což v výsledku většinou znamená zbytečné vydání
- na ventil na obrázku vpravo (regulační ventil s černým kolečkem) nesahejte - ten šroubek ze spodu je pouze pro seřízení. Takže pouze otočte kolečkem ve směru šipky tak, aby ventil byl otevřený.
- zkontroloval jste, že všechy radiátory jsou otevřené na maximum? Při napouštění musí být otevřené (černé kolečko otočit maximálně doleva co to jde - nervat silou, pouze rukou otočit
Jinak zatím doporučím počkat na pána, co už jste s tím domluvení, že se na to přijde podívat - bude to asi to nejrychlejší a nejjednodušší, co lze nyní udělat (když už jste sehnali někoho, kdo se v tom orientuje). Protože poradit takhle se sice dá taky, ale bude to stát poměrně hodně času mne i vás (musel bych vám psát krok po kroku, co zkontrolovat, případně udělat a vy byste mi opět zpětně po krocích musel sdělovat výsledky), takže bych to nechal jako poslední, záložní variantu (nehledě an to, že nejsem u pc trvale, ale odbíhám k němu od práce, takže je to fakt na dlouhé lokte).
Poznámky
- měnit radiátory není třeba, pokud netečou (nejsou prasklé či prorezatělé)
- samotížky jsou samoodvzdušňovací, takže není třeba je odvzdušňovat, pokud není radiátor jako koncový na dlouhé samostatné větvi
- odvzdušňovací ventilky (to je to maličké šroubení v zátce na opačném konci radiátoru než je uzavírací ventil) jsou mosazné, nikoli bronzové. Na jejich povolení je třeba pořádný šroubovák - mohou být zalehlé a jít těžko povolit

Ohodnoceno: 5x

Datum: 21.12.15 11:27

ronyx, dlouhé ale vystížné vysvětlení..

Datum: 21.12.15 12:13

Děkuji všem moc.Jsem 50 l. chlap a je mi z toho všeho do breku a to skoro vážně.Jakou já mám smůlu a vždyky vše na vánoce svátky atd..ono se to nemůže stát třeba v březnu.No nic..Systém funguje bez problému asi 30 let.Nic se neměnilo.Voda se vypouštěla proto že jsme včera chtěl natřít jeden radiátor tak si říkám vemu to šmirekm zlehka...a najednou dírka že tam vleze ztěží špendlík a začalo to stříkat...Sehnal jsme toho starého topenáře pána.Chabrus ale šel okamžitě ! Vypustili jsme vodu.místnost zaslepili abych mohl topit.On že dírku opraví(autogen) a uvidíme dnes...Jenže včera jsme napustili vodu zpět a patro netopilo.Topil jen v patře radiátor nejblíže expanzce která je na půdě..Napouštěli jsme ze spodu od kotle.Dole topilo vše až na jeden radiátor ten se odvzdušnil a makal.Asi pokles i tlak v soustavě.Na manometru bylo 8 vždy ! to tam bylo i při napuštění ale po odvzdušnění to spadlo na 5 ! Na hoře jsem chtěl odvzdušnit jeden radiátor ale šel jsen vzduch až přestal foukat voda žádná ! Topení jsme radši vypnul.Ráno zima hrozná.Ted jedu pro pána.Znova vypustíme dáme radiátor zpět napustíme uvidíme...Pám si myslí že v horních radiátorech nebyla voda ! že je to přicpané..Já myslím že stačí jen odvzdušnovat i když moc není čím.No nic jedu pro pána dám vědět...jinač Kladno

Datum: 21.12.15 12:39

Pane "Jsem 50 l. chlap"

ale šel jsen vzduch až přestal foukat voda žádná

jestliže neuniká vzduch a ani neteče voda, je třeba doplnit vodu!

Na manometru se objevuje tlak "váhy vody" páč tam není přetlak.

Doplnit vodu, pak hledat dále..

Datum: 21.12.15 12:48

Buďte v klidu ;)
Pokud při odvzušňování přestane téct voda z odvzdušňováku, v systému je málo vody. Takže dopustit a znova odvzdušnit - tohle opakovat tak dlouho, dokud ze všech odvzdušňováků neteče souvislý proud vody - bez bublin.
Vzhledem k tomu, že máte samotíž (tudíž velké trubky), je přicpání hodně nepravděpodobné, na tenhle problém trpí systémy s oběhovým čerpadlem (maličké trubky). Při hodně velké smůle může sice dojít k ucpání ventilu k radiátoru, ale to je taková šance, jako že na vás spadne meteorit.
Občas se stává, že při napuštění topení se někde udělá vzduchová bublina a pak třeba některý radiátor topí méně (chvíli, než se bublina hne a dostane se k odvzdušňováku nebo v případě samotížky k expanzce). U samotíže to může trvat i déle než u systému s čerpadlem, protože nucený oběh vody rychleji hne s tou bublinou (princip limonády s bublinkama - když je tam moc bublinek, zamíchám s ní a bublinky rychleji utečou než když je nechám vyprchávat samovolně).
Pár poznámek
- i když je v systému málo vody, dá se v něm topit. Jen je potřeba raději pohlídat kotel, aby systém nepřetopil (u vás žádná velká tragedie - jen by vám vylétala voda z expanzky ven, což může nadělat nějakou škodu, ale kotel nemůže bouchnout), protože i když se kotel pomocí čidla vypne (přestane topit), nějakou chvilku to trvá, než se přestane voda ohřívat. U plynu dobu krátkou, horší jsou na tohle uhelné kotle, tam to trvá většinou dost dlouho (princip vaření vody na plynu a na elektrické plotýnce a reakce po vypnutí zdroje tepla)
- jak začne téct jeden radiátor z důvodů koroze, je předpoklad, že ostatní na tom jsou podobně. Takže počítejte s tím, že v relativně brzké době vás asi výměna všech radiátorů nemine. Ale pak je otázka, jestli už nenechat předělat celé topení na systém s čerpadlem a malými trubkami, protože u samotíže ohříváte poměrně hodně vody a to při topení plynem vyjde dost draho.
- malá rada - minimálně jednou za rok (ale raději víckrát) projděte v domě všechny (voda včetně hlavního uzávěru do domu, topení) a protočte je (otevřít na max a zase zavřít - raději několikrát) - předejdete tím tomu že v případě potřeby nezjistíte, že s určitým ventilem nejde hnout (protože je "zarostllý" a příslušnou větev potrubí nelze uzavřít, což může být docela fatální v případě třeba havarie.

Od: topic
Datum: 21.12.15 12:53

Když nejde kompletně napustit zdola, tam musíte napouštět shora do expanzky... Někde byl vzduch. pytel který vodu nepustil všude.

PS vodu je lepší vypustit do sudu a pak vrátit zpátky. Pokud novou, tak ideálně dešťovku nabranou koncem dlouhého vydatného deště (měkká voda bez prachu)

Šroubek na ventilech je na hydraulické vyvážení soustavy = nešťourat, jen to rozhodíte. Odvzdušnění bylo možné dřív, musí to jít i teď... Nouzově se dá povolit šroubení u radiátoru, staré těsnění ale často po dotažení netěsní = musí se vyměnit. Občas se šetřilo odvzdušňovákama, jen se povolilo šroubení a nic jiného tam není - i to je občas vidět.

Topenář by si měl vědět rady.

Datum: 21.12.15 18:20

Dobrý večer.Děkuji všem ještě jednou hlavně pan Ronyx má odpovědi ohledně mého problému srozumitelné i pohladí na duší.Tím vubec nezlehčuji odpovědi ostaních.

Takže pán přišel starý topená v důchoduř,Pomalejší ale "hrdina" 130kg po dvou mrtvicích,astma bohužel jediný kdo do toho šel a prostě mi pomohl.Ostatní mě odmítli že musí nakupovat dárky mají toho moc mají moc práce ,večírky atd...ale chápu!

Expanzka je tam 50 let.A problém je prý ten že když jsme napouštěli od spodu přes kotel ze sklepa tak voda do expanzky přitékala ze shora (otvor až nahoře v nádobě) což je prý špatně ! musí prý přitékat ze spodní díry ! že je to přicpané ! a špatně.Chtěl demontovat expanzku.Nasoukal se na pudu protlačil za komín ale prostě mu nic nešlo povolit vypadalo to že se vše utrhne a bude maler.Tak to jsme mu zatrhl že to necháme být ...že možná už to takhle leta ano o tom nevíme.Ale ten spodní otvor je asi pruchdoný protože při odvzdušnování voda otvorem klesala.Jen nevíme proč natéká horním otovrem.

Takže pán odvzdušnoval já dopouštěl od spoda vodu klasika a topím.Stejně jako dřív...pán říkal že ok ale prý prostě ta expanzka nefunguje správně...Nevím

Každopádně mi čeká asi čeká generálka topení.Nebo na jaře přinejmenším nová expanzka,ventily,odvzdušnováky atd..Děkuji moc všem sand už to ted pojede.

PS.Pane Ronyx poslal jsme Vám soukromou zprávu zda mohu.

Datum: 21.12.15 18:26

Já jednou musel oddělat expanzku, páč nepoušela vodu dolů, a našel jsem v díře myš.

Ale pak jsem předělal na napouštění zespodu, nahoře jen hlídal přetečení...

Datum: 22.12.15 22:27

Ano, expanzní nádoba stačí být připojena pouze na zpátečku a v nejvyšším bodě stoupačky mít odvzdušňovací ventil.

Datum: 25.12.15 11:18

Je jedno, jestli je nádoba na zatáčce, nebo na teplé, ale musí být nejvýše

Datum: 22.12.15 00:36

Ahoj.

Když už někdy není vyhnutí, tak se to dá odfrknout povolením převlečné matice, co je na šroubení u radiátoru a šroubuje se na ventil. U tebe je to na levo od ventilu.

Datum: 22.12.15 15:42

Dobrý den.Ještě se vrátím po včerejšku k tématu s problémem ale už daleko menším.Jak jsme v patře včera po napuštění odvzdušnili radiátory tak začali krásně hřát celé.Nikdy to tak nebylo prostě paráda.Až tam máme horko.Naštěstí jdou všechny ventily stáhnout a nejsou zarostlé.Pouze v koupelně ten je otevřený naplno a samozřejmě zarostlý a stáhnout nejde.Ted je tam docela horko po odvzdušnění hřeje to jako blázen.Před odvzdušněním topil napul a bylo tam fajn.Posílám v příloze foto co je to za ventil.Prosím je nějaká šance to nějak rozhýbat.Nebo smůla...nechci za to brát násilím.

Děkuji.

Datum: 22.12.15 21:24

Zdravím,
tenhle ventil není žádná prehistorie Kdyby byl hodně starý, tak tam má místo toho bílého plastu černé plastové kolečko a není pokovený - dříve se dávaly ventily mosazné (žluté).
Sice jsem tenhle ventil ještě nikdy nerozebíral, ale dá se předpokládat, že to bude to samé jako ty staré. Plastový vrček bude nejspíš pouze namačnutý na hřídelku vřetena (protože tam není žádný šroubek). Takže vzít nějaký širší šroubovák, ten podložit o těleso ventilu a opatrně se snažit střídavým páčením postupně ze všech stran krytku vysunout směrem nahoru.
Vnitřek bude stejný jako u starých, takže vzít klíč a trochu povolit (cca o půl otáčky) převlečnou matici, co tlačí na ucpávku a zkusit se vřetýnkem otáčet (nedoporučuju kombinačky a pod, ale buď plochý klíč potřebného rozměru a nebo kleště (hasák, francouzský klíč), které se nasadí a nastaví přesně na čtyřhran a nebudou se po něm smekat (rozvírat se). Ještě než vřetýnkem začne otáčet, kápněte po obvodu osičky trošku oleje (celkem jedno jakého). Pokud ani takhle nepůjde vřetýnkem otáčet, přitáhněte převlečnou matici zpět (po povolení vám nejspíš bude okolo osičky trochu kapat voda, tak aby vám to neteklo) a nechte olej pracovat. Když to nepůjde zrovna, kápnětě okolo sičky +- každý den cca 2 kapky oleje a zkuste pootočit hřídelkou. Dřív nebo později si dá říct.
Existují samozřejmě metody, že se ventil uvolní okamžitě (např. ohřát ho hořákem, vyšroubovat převlečnou matici úplně a pak zkusit otočit), ale teď bych vám nedoporučoval se do takových akcí pouštět, protože když by se něco podělalo, tak přece jen je zima a než doma netopit, je lepší v té koupelně otevřít dveře a tohle řešit po topné sezoně.
Jinak tenhle zarostlý ventil je krásný příklad toho, proč každému furt opakuju - minimálně 2x za rok (každý měsíc je ještě lepší) protočit všechy ventily na topení a na vodě (včetně hlavního uzávěru vody do domu) a v panelákách každý měsíc poctivě zavřít a zas otevřít přívody vody do bytu (několikrát otočit se tam), protože studená je celkme v pohodě, ale teplá užitková dokáže za 2 měsíce zarůst tak, že s tím plastovým ventilem nikdo nehne.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 25.12.15 17:50

Ventil je špatný, začal bych odstraněním bílého plastu, pak foto.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.