Topení a klima v domě?

Od: Datum: 19.12.15 18:32 odpovědí: 12 změna: 20.12.15 03:45

Mám obyčejný domek, udržovaný, ze 70tých let. Topíme na plyn, ústředním topením ale stejně mi přijde, že ať topím na 20 nebo na 22°...stejně nemám v domě příjemné bydlení..., když venku takhle prší, je tam mlhovina, surovina, tak i já v domě mám jakoby nepříjemné klima ať vytápím na jakoukoli teplotu, třeba letní. Čím to je? Co je třeba zlepšit? Je tu někdo, kdo rozumí těmhle věcem?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.12.15 19:04

Zdravím,
je to vlhkostí vzduchu - takže snížit vlhkost.
Nejlevnější řešení jsou klasická kamna (na uhlí či třeba krbová) s přirozeným přísunem čerstvého vzduchu z místnosti, kde přirozený odtah špatného vzduchu zajišťuje komín.
S řešením technikou neporadím, protože to neznám, ale pozor na to, že všecha technika je slušný tahák na peníze.
Poznámka pod čarou - pokud se někdy dostanete do prostorů vytáppěných klasickými kamny, všimněte si, že to teplo od těch kamen je pocitově úplně jiné než od ústředního topení. A v tom je právě to kouzlo tepelné pohody.

Ohodnoceno: 0x

Od: janm
Datum: 19.12.15 19:29

Přesně tak, jak píše ronyx, chcete-li takové to "útulné teplo" pak máte-li volný funkční komín,pak klasická kamínka to spraví.

Datum: 19.12.15 19:10

Máte nová okna?

doplněno 19.12.15 20:12:

Výměna oken za těsná znamená omezení ventilace a nárůst vlhkosti.

Od: carry
Datum: 19.12.15 19:50

Ne. Jak do toho promlouvají okna?

Datum: 19.12.15 19:38

Potřebujete totiž ohřát stěny a předměty, nikoli vzduch - nejlepší jsou ty kamna (bohužel ty se bez větších stavebních uprav asi neobejdou), další možností jsou vytápěné podlahy (což se opět bez stavebních uprav neobejde), dobré jsou elektrické infrapanely (ty nevyžadují téměř žádné stavební upravy) - případně vysoušet vzduch (tj. vysoušeč vzduchu).

Řešení je hodně, bohužel většina znich vyžaduje stavební upravy a všechny vyžadují vstupní investice.

Datum: 19.12.15 20:29

Tazatel píše, že dům je ze ´70.let, takže pokud má dvouprůchový komín (jeden průduch na plyn a jeden volný), tak vstupní investice jsou doslova v řádu od stovek korun - klasické Petry (v perfektním stavu podotýkám) jsem sehnal za 500,-Kč. Krbovky na dřevo už vyjdou trochu dráž, s výměníkem na napojení do okruhu teplovodního vytápění (uspoří se tím peníze za topení oproti plynu) je to cca od 10.000,-Kč výše.
O něco finančně náročnejší je pak pořízení nového komínu, ale pokud by šlo použít izolovaný dvouplášťový kovový komín (stavebnici), tak je to v rozumných stavebních úpravách a v ještě celkem i rozumných investicích (řádově do 50.000,-Kč i s kamny, pokud to nebudou samozřejmě nejdražší krbovky na trhu).

Ohodnoceno: 2x

Datum: 19.12.15 21:05

Zil jsem v cihlaku radovka , 4byty , vlhkost 60-70% od sklepa sla vlhkost. Furt zima , nakonec i plisen. V byte primotopy (nejlepsi parada ... )

Po nastehovani do panelaku uplne jine teplo , vlhkost cca 40-45% , 22°C a je mi fajne. Dela to vlhost a studene zdi. V cihlaku ty zdi byli primo ledove , zase to slo ze sklepa. V panelaku o dost lepsi.

Od: uska®
Datum: 19.12.15 21:07

Pokud doma máte vlhký vzduch, tak pocitová teplota je mnohem menší a máte pocit chladu. Jste zvyklý vůbec větrat a jak? Do průvanu na pár minut několikrát denně? Za stovku si kupte vlhkoměr.

Od: janm
Datum: 19.12.15 22:20

Opravdu, jak píše ronyx viděl bych to na ta kamna, je-li volný průduch nebo komín, s nepoškozeným vn. pláštěm zaomítaný a celistvý s těsnými dvířky (vymetací a dole vybírací) napíchl bych teplovzd. petrušky např. kerpen 2u4p (cca 3 tis. nová nebo v bazaru 500- 1500) a můžete topit všemi palivy. Jelikož máte plyn teplovodní krbovky jsou dle mně zbytečné i tak ušetříte (v místnosti s kamny a přilehlých můžete ztlumit nebo vypnout radiátory) nebo si na přitápění můžete koupit jakákoliv jiná kamna dnes je velký výběr, malá velká plechová litinová kachlová stáložárná, levná drahá ručně dělaná...

Navzdory pokroku teplo z kamen je zkrátka "jiné teplo" příjemné útulné , radiátor udělá jen požadovanou teplotu ale neudělá "teplo domova", to je důvod proč se lidé vrací ke krbům kamnům a kachlovým pecím není to jen estetika pocitově je to zkrátka jiné teplo :)

Od: carry
Datum: 20.12.15 00:28

A co si myslíte o provedení zateplování, došlo by k zlepšení bydlitelnosti? Docela me vystrašil tady kolega s těmi plísněmi...to jediné by mi tu ještě scházelo v tomhle ledném hradu.

Od: rv
Datum: 20.12.15 01:55

Zateplení je velmi rozumná investice. Mezi hlavní přínosy počítám zvýšení teploty vnějších zdí, takže žádné "sálání" chladu v jejich blízkosti.

Datum: 20.12.15 03:45

utulne teplo vam daji jen kamna, topim celou zimu na 30 az nekdy 40C, kdyz se to na chvili utrhne (cerne uhli cca 7tis za sezonu), ...20C je dost malo, k vam bych teda na navstevu nesel, ani kdybych dostal darek :) Jinak asi tam mate vlhko...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.