Jeden radiátor topí méně než ostatní

Od: Datum: 16.12.15 17:49 odpovědí: 4 změna: 16.12.15 18:28

Zdravím, mám byt v novostavbě (vytápění ÚT), první topná sezóna. Radiátor, který je poslední v řadě topí při stejném nastavení termo hlavic méně než ostatní-např. pokud v koupelně (první tělěso) nastavím termo hlavici na st. 2., je radiátor docela slušně teplý, kdyžto ten poslední v ložnici je skoro studený, začne hřát až při otevření termo hlavice na vyšší stupeň. Všechny radiátory jsou odvzdušněné. Dočetl jsem se, že pod termo ventily na radiátorech je ještě nastavení průtoku, přičemž správné nastavení by mělo být tak, že první radiátor se nastavuje na nižší stupeň (menší průtok) a jak radiátory pokračují, tak se nastavení průtoku zvyšuje. Zatím jsem se ani nedíval, jak to mám nastaveno, chtěl bych se tedy zeptat, zda by to v mém případě mohlo pomoci-na prvním radiátoru v koupelně nastavit nejmenší průtok a na posledním v ložnici, který topí méně, nastavit průtok na max.? Předem díky za názory a rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.12.15 18:04
avatar

V podstatě to chápete správně..

Jen si pletete pojmy hydraulický odpor ventilu vs. průtok..

Průtok radiátorem je dán výkonem radiátoru a teplotním spádem topné vody..ten změnit nemůžete (aniž by se ovlivnil výkon radiátoru). Škrcením ventilu však zvýšíte hydraulický odpor daného tělesa...a na vzdálenější radiátor "zbude" více tlaku. I to jsem napsal zjednodušeně, ale snad mi takto rozumíte.

První těleso v soustavě (nejblíže čerpadlu) ma k "dispozici" nejvyšší tlak...těleso nejdále od čerpadla naopak nejmenší..a Vy to potřebujete "sladit". I to jsem napsal zjednodušeně, ale snad mne zde nějaký kolega nebude chytat za slovo

Ohodnoceno: 2x
 
Od: denys
Datum: 16.12.15 18:14

Ano, moc se v tom nevyznám, pouze jsem o tom něco četl a teď to popsal tak nějak z hlavy. Zjednodušeně, na tom "nastavovači" průtoku by na prvním radiátoru měl být nastaven nejnižší stupeň a na tom posledním nejvzdálenějším nejvyšší. Chtěl bych to takto zkusit, ale nerad bych něco rozhasil...

Datum: 16.12.15 18:20
avatar

Soustavu sice takto "rozházet" můžete, ale lze to kdykoliv vrátit zpět..

Prostě nedělejte příliš velké "zásahy", ale jen postupné změny..Druhá regulace ventilu je "číslovaná", takže si můžete zapsat hodnoty..a kdykoliv se k nim vrátit.

Není to tak, že na prvním radiátoru stupeň nejnižší a na posledním nejvyšší..to by bylo příliš jenoduché

Zpravidla písmenko N a vyšší číslo od 7 znamená nejnižší hydraulický odpor ventilu, a čím nižší číslo (až po 1) tím větší hydraulický odpor ventilu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: denys
Datum: 16.12.15 18:28

Ok, díky, zatím jsem se ani nedíval, co tam mám nastaveno. Mrknu na to, budu pak případně postupně měnit nastavení a sledovat, jak se to bude chovat.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.