Můžu to spravit sama?

Od: Datum: 15.12.15 15:00 odpovědí: 20 změna: 17.12.15 17:06

Tedˇjsem odšroubovala kouli na svítidlu na zdi a vypadla mi do vnitř i žárovka s oblímkou a šroubkami.

Ach jo,že jsem to nenechala raději špinavé.*zed*

Tedˇje díra ve velké objímce - límci,který to drží a já se ptám,jestli to můžu zašroubouvat sama? Nikoho nemám.Díky nebo mám volat elektrikáře?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.12.15 15:05
avatar
Pokud máte trochu technický talent, tak vypnout hlavní jistič a zkusit našroubovat šroubky s objímkou nazpět.
Pokud ne, tak aspoň šikovného souseda pozvat na kafe a kus bábovky. A vypnout elektriku!
Dráty se zřejmě neodpojily, tak by to neměl být problém.
Jen pozor na ty šroubky, rády vypadnou a někam zapadnou!
Ohodnoceno: 2x
 
Od: daria
Datum: 15.12.15 15:27

A musím mít elektrikářský šroubovák? Takového souseda nemám,takže přemýšlím,že to udělám sama,když vypnu elektriku,tak tam neuvidím,asi to nechám na ráno.

Od: 111®
Datum: 15.12.15 15:54

no optimální je sundat ten zbytek ze zdi, když jste ve vypnutém stavu odpojila vodiče, pak to na stole poskládat a zase připojit a přišroubovat na zeď...šroubováky bude potřeba asi 2 každý jiná velikost...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daria
Datum: 15.12.15 16:44

No to nevím,jestli se to dá odmonmontovat?

Jinak prosím,jestli musím k tomu mít jen tzv. elektrikářský šroubovák,ten nemám jen s bakelitovou rukojetí?

Datum: 15.12.15 16:52
avatar

Nechte to na ráno a určitě vypnout proud. Pak už je jedno, jaký máte šroubovák, ale asi máte normální běžný šroubovák. Nemusíte mít zrovna elektrikářský, hlavně aby měl správné rozměry a šlo to s ním zase pšišroubovat. Až to uvidíte ráno a v klidu, poznáte, že to není nic složitého.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.12.15 16:55
avatar

Ono je úplně jedno zda-li to bude "eletrikářský"šroubovák,nebo šroubovák automechanika nebo jen instalatéra.Pokud "vyhodíte" jistič,tak může být ten šroubovák i bez izolační rukujeti!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.12.15 16:55
avatar

Zdravím,
ne, nepotřebujete k tomu žádný elektrikářský šroubovák (tj. šroubovák izolovaný), ale stačí vám šroubovák normální, protože si jako laik stejně musíte vypnout hlavní jistič. Elektrikářské šroubováky jsou na práci pod napětím, kdy vás ta izolace toho šroubováku chrání, aby vás elektřina nezasáhla.
Podle mého názoru je zbytečné cokoli odmontovávat - protože se vám pouze rozpadla objímka na díly. Takže pokud to drží na drátech, vypněte jistič (on by stačil i vypnout jen vypínač, ale když nemáte zkoušečku, tak jistič je jistota) a jednoduše a prostě zase tu objímku sešroubujte dohromady (co odpadlo, našroubujte zpátky). Pak do objímky zašroubujte žárovku a pak kryt světla.
Nemáte se čeho bát, pokud si na práci vypnete jistič, není na tom co zkazit. Práce na 5 minut i s rozbalením a uklizením nářadí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.12.15 19:29
avatar

Podle Vyhlášky 50/78 Sb. je na tento úkon nutná způsobilost v elektru min. v rozsahu §5. Jde o to, že "když něco nevím, nevím, že to nevím a čím víc toho o něčem vím, tím víc zjišťuji, že je toho ještě hodně co nevím" (Sokrates). Elektrikář dokáže spolehlivě zhodnotit poškození a stav a po opravě si být jistý a zaručit, že je práce odvedená dobře a zařízení je bezpečné, "Funuje to" se nerovná "je to bezpečné". Takže volat elektrikáře, objímka bude asi na výměnu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.15 20:27

Ať to je, jak to je, je úplný hřích radit laikům a navíc ženám, aby použili i šroubovák bez ochranné izolace, protože si vypnou jistič, vypínač a pod. To snad pánové nemyslíte vážně, já bych šroubovák bez izolace už nevzal do ruky, protože nikdy nevíte, co se přihodí, co vypnete či nevypnete atd., atd., mluvím ze zkušenosti.. Jde o zvyklost, kterou je třeba vždy dodržovat, přes to nejede vlak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.12.15 17:06

To platí jen v pracovním poměru *jasne*

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 15.12.15 23:32

Paní, nepouštějte se do toho sama. Kdybych věděl,že jste někde poblíž, pomohl bych Vám. Jinak asi není jiné řešení než elektrikář.Když se totiž spletete a vodiče vyměníte, může Vás praštit i vlhká utěrka při příštím otírání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daria
Datum: 16.12.15 01:13

Je pravdou,že mi to nedá chodím kolem toho a vzala jsem si na nasvícení světlo z kola ( je silnější,než baterka), ale to by chtělo spíš čelovku,protože je to na kuchyňská lince zespodu to světlo( možná to tam ani nemá co dělat z bezpečnostního hlediska,ale dal to tam brácha ,když tu bydlel) a tak zítra zavolám elektrikáři,doufám,že nebude na lyžích...díky všem

Datum: 16.12.15 12:29
avatar

Když už to upadlo,tak to znamená,že svítidlu skončila životnost.Rozhodně bych celé odstranil a koupil nové,moderní s LED žárovkouPoužijí se jen přívodní dráty.Pro připevnění se možná dají použít i původní šrouby a otvory.To snad dokáže i šikovný kutil.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daria
Datum: 16.12.15 14:05

A co led lampa do skříně? To jsem koupila v Lidlu a leží to tu,protože bych to natáhla nad linkou a měla modernější look v kuchyni,dá se to použít?

Datum: 16.12.15 13:00

Kde bydlíte?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daria
Datum: 16.12.15 14:06

Na střední Moravě Ol kraj

Datum: 16.12.15 20:54
avatar
Zadejte do vyhledavače Hodinový manžel a určitě tam najdete někoho ve vašem okolí kdo si stim poradí
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 16.12.15 13:16

Pokud to umíte, nebojíte se vyskočivšího čerta ... tak proč ne. Ale když vypadla i objímka, tak se zamyslete - proč? Proč není na drátech, je vypálená? Nepíšete, jaká tam byla žárovka, 100 W? Tak se nedivte. Dejte nové svítidlo! Urobím...


doplněno 16.12.15 14:18:

Není-li zkrat, dráty pod objímkou se nedotýkají blikněte, zkuste, nestrkat prsty, snad je tam kryt. Vyletí jen jistič,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daria
Datum: 16.12.15 14:10

Už to mám v hlavě nechám to tak a dám si to inovovat celé,když jste mi to někdo navrhnul.Doufám,že když bliknu vypínačem omylem,tak se nic nestane? ... mám tam napojenou ještě další kouli nad sporákem.

Od: roman68*
Datum: 16.12.15 20:17

to je výhoda mít dobré sousedy-kamarády. Máme tady v paneláku ve vchodě důvěrníka a ten nám vždy rád poradí a pomůže ..

To je jedna z výhod bytových družstev. Ale i na vsi si dokážeme pomoci - nedávno jsem si půjčovali závitník a občas nám soused i něco přivaří..

Proč by vám nemohl pomoci šikovný soused?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.