Bytový dům na celé ploše pozemku

Od: Datum: 31.10.15 23:39 odpovědí: 13 změna: 15.12.15 07:03

Dobrý den, potřeboval bych radu. Soused začal stavět na svém pozemku mohutný bytový dům se 3 patry. Základna tohoto domu je rozměrově velmi malá a odpovídá vyhláškám - má správný odstup od sousedních pozemků atd. Jenže se začátkem dalšího patra se začne zvětšovat a bude podepřena na betonových patkách, které jsou umístěny uplně na hranici jeho pozemku (Tím pádem toto patro a jeho stěna bude 30cm přečuhovat na můj pozemek-bytový dům, který staví, zabere kompletně celou jeho plochu pozemku). Proto, aby patka držela, musí kolem každé patky vykopat díry cca 2x2m. Může bez mého souhlasu vykopat na mém pozemku díru? A může si dovolit umístit 30 cm jeho domu na můj pozemek? On tvrdí, že ano a začal stavět.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: zzzlatokopka*
Datum: 31.10.15 23:44

Na takovou stavbu potřebuje nejprve uzemko, pak až stavebko, zajděte na stavební úřad a poptejte se, co vlastně má. Pokud to přečuhuje, tak jako třeba bálkon, tak musí pod přesahem být povoleno umístění stavby.

Nevím, zda jste mu nějaký souhlas podepsal, ale pokud ne, tak na vašem pozemku nic kopat nesmí, ani na něj nesmí přesahovat. Normálně se stavba umístí minimálně 2 metry od kraje pozemku, jsou vyjímky, kdy se to může porušit, nevím ale o žádné vyjímce, která by ho opravňovala stavět na cizím pozemku.


doplněno 01.11.15 00:17:

Jen doufám, že jste mu nic v minulisti nepodepsal, lidé někdy podepíšou i to, čemu úplně nerozumí, pokud by jste mu s tím dal souhlas a ten následně odvolával, byl by s tím problém, ale pokud jste mu žádný souhlas nepodepsal, je zákon na vaší straně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nalimek
Datum: 01.11.15 10:36

Nepodepsal, jenže mi tvrdí, že má souhlas od předchozího majitele pozemku z roku 2009, kdy se započal projekt. Zároveň, on sám není původní majitel, zakoupil to i s tím projektem v roce 2015. Stavební povolení má, ale z roku 2015 prý. Dá se nějak změnit nebo upravit stavební povolení po tak dlouhé době? Nebo musel dělat nové v r 2015? Mohl by použít eventuelně ten starý souhlas, který tvrdí, že má?

Od: ctenar*
Datum: 01.11.15 11:23

má souhlas od předchozího majitele pozemku
Nemělo by v takovém případě existovat věcné břemeno na tu základovou patku a ten přesah patra nad váš pozemek?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.15 11:28
avatar

blbost, "Stavební povolení platí dva roky od data nabytí právní moci (neurčí-li úřad jinak)" a jestli má jiné,tak bys k tomu musel dát souhlas,nehledě na to,že i kdyby to soused nakrásně povolil,tak ta stavba,jak ji popisuješ,nesplňuje stavební předpisy a o výjimce by jsi musel vědět,jelikož by bylo na tvém pozemku věcné břemeno zapsané ještě dříve,než by kopli do země...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nalimek
Datum: 03.11.15 00:01

Dneska jsem navštívil Stavební úřad, paní pracovnice mi sdělila, že v roce 2006 bylo děláno územní rozhodnutí na tuto stavbu a bylo to vyvěšeno na úřední desce. Kdo si nevšiml a nepodal námitky bralo se prostě rozhodnutí a vyjádření majitele sousedícího pozemku jako jeho souhlas(do roku 2007 to prý bylo v zákoně). Protože to bude dokonce 5 patrový bytový dům nemám nárok na odstupy. Po 20 minutách jsem z ní vytáhl, že to rozhodnutí z roku 2006 nakonec vůbec neprošlo. 2007 podáno další rozhodnutí. Snad v roce 2009 teprve stavební povolení, dál nic nevím zatím. Prý mám smůlu, je to promlčený. Je toto normální?

Věcné břemeno žádné neexistuje

Datum: 03.11.15 00:12
avatar

navštívit nadřízený stavební úřad,tady něco smrdí >>> stavební povolení musí být podle mne propadlé> do někdy se musí stavět a zkolaudovat,ale co je důležité! zábor pozemku na stavbu nemůže být jen vyvěšením a bez souhlasu majitele se nemůže stavět a na to se mi zdá,se vztahovalo klasické stavebí povolení,ale nejsem si jist,podle jakejch zákonů,odstupy by měli bejt snad u všeho?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nalimek
Datum: 03.11.15 15:32

Bytový dům prý nemusí mít žádný odstup. Dopis, který přišel předešlému majiteli mého pozemku, aby se vyjádřil - on neodepsal podle ní nazpět- a tento čin se bral, podle pracovnice, taky jako za jeho souhlas. To tedy znamená, když vyzvednu dopis z pošty a nebudu na něj reagovat automaticky se bere jako, že souhlasím?

Datum: 15.12.15 02:15
avatar

jestli je dopis napsán ve formě,námitky podejte do x dní,tak je to možný...jinak mlčení bereme jako souhlas...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 01.11.15 00:01

Dum (stavba) nemohl byt povolen, protoze do obrysu (pudorysu) stavby se pocitaji vsechna nadzemni i podzemni patra, nejen tedy to prizemni v urovni terenu.

O stavbe na cizim pozemku (patky, nadzemni patra) bez povoleni majitele daneho pozemku ani nemluve.

Stezujte si na mistne prislusnem stavebnim urade.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.15 00:11
avatar

bez ohledu na to,co správně napsali přede mnou> tvrdím: na mém pozemku nikdo bez mého nebo soudního rozhodnutí nemá co dělat,natož stavět...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nalimek
Datum: 14.12.15 23:29

Tak vám chci po delší pomlce ukázat, jak kauza pokračuje a co je možné u nás České republice. Takto se staví na cizím pozemku a bez našeho souhlasu. Dnes jsem přijel domů a toto tam vyrostlo... Poradte co s tím... už fakt nevím... nic nezabírá... Může takto někdo stavět na cizím pozemku?

Názorná videa:

http://aoe.kvalitne.cz/VIDEO0024.mp4

http://aoe.kvalitne.cz/VIDEO0025.mp4

Od: ctenar*
Datum: 15.12.15 00:51

Nevim, jestli vam tady nekdo poradi neco dalsiho :( Zkousel jste jina diskuzni fora (tzb-info, ...)?

Osobne bych si shromazdil dokumentaci k celemu projektu (uzemni plan obce 2006, stavebni povoleni, ...), muzete i pres Svobodny pristup k informacim a podivat se, co je soudne napadnutelne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.15 07:03
avatar
Jediná (teoretická) šance s tím něco dělat je..vzít si dobrého právníka z oboru stavebního práva.
Žádnou jinou (legální) šanci nemáte.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.