Prodej rekreační chaty

Od: Datum: 13.12.15 19:35 odpovědí: 11 změna: 15.12.15 01:11

Dobrý den,vlastním 1/4 rekr.chaty,zbytek 3/4 vlastní moje matka,chtěl bych se své části zbavit a matce svůj díl prodat,

protože těžko by někdo jiný koupil 1/4 chaty.Jak to provést,matka mi nabízí velmi malý obnos nebo vůbec nic.Dle mého

má 1/4 podíl tržní hodnotu cca 150000,- až 200000,-Kč.Budu muset celou věc postoupit soudu?Neexistuje jiné

řešení?Nařídí soud mé matce odkoupit 1/4 chaty,když je majoritní vlastník?Za odpověď děkuji.Novotný Miroslav,Kladno


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.12.15 19:41
avatar

Soud nemůže nikomu nařídit, aby něco kupoval. Může nařídit prodej celé nemovitosti, ale to je často spojeno s velkou finanční ztrátou. Nemluvě o vztazích v rodině, ale o těch si vzhledem k tvému dotazu nedělám iluze.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 15.12.15 01:11

Není pravda. Soud může a v určitých případech i nařizuje odkup(vypořádání) nemovitosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.15 20:38

Tvoje matka má něco, jako předkupní právo http://www.pravnik.org/2002/09/01/predkupni-pravo/ . Pokud nenajdeš dalšího kupce za tvoji cenu, myslím, že ani u soudu velké šance mít nebudeš.


doplněno 14.12.15 01:38:

Sebod. Tím spíš může prodat. Ale pokud nesežene kupce, pak tržní cena podílu chaty asi bude nižší, než si tazatel představuje ani soud ji nezvýší, spíš zbytečně prodraží. Asi to bude chtít vymyslet jiné řešení, jak svůj díl zhodnotit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.15 21:02

dusger. Předkupní právo již neplatí (od 1.1.2015)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.15 21:48
avatar

Když pominu morální hledisko, protože předpokládám,že chatu vystavěli, nebo koupili původně vaši rodiče, neznám jak jste získal tu svoji 1/4,ani jaké mezi sebou máte vztahy, tak matka má přednostní právo na odkup. Ale jestli s tím nesouhlasí, nemůžete ji nutit, natož to řešit přes soud. Soud nemůže nařidit, aby si koupila část chaty,když nechce nebo je to pro ni drahé, to je blbost.Nenapadlo vás třeba, že matka by na to neměla ani peníze?Jediným řešením je dohoda,která by vyhovovala vám oběma. Nebo, teď budu hodně krutá, počkat až někdy vaše maminka opustí tento svět a vy pak budete dědit. Pak si chatu prodejte třeba za milion !

Teď jsem se dozvědšla, že předkupní právo podle nového občanského zákoníku 2014 už neplatí:-D


doplněno 13.12.15 21:52:

omlouvám se za překlep

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.15 02:11
avatar

...no,matka asi neni hloupá,a ví proč nabízí "velmi malý obnos",který je určitě stejný,ne-li větší než skutečný tržní> kdo by koupil 1/4 chaty přeci ne? Myslím si,že na to jak bude matka stará (předpokládám,že je důchodce),tak ta určitě netrpí finanční negramotností...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 14.12.15 05:40

Matce svůj díl darujte - tím se ho zbavíte a nemusíte se o chatu starat. Po smrti matky chatu zdědíte a v klidu prodáte.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 14.12.15 09:47

1/4 vlastnictví nemovitosti je vždy problém - nejspíš bylo získáno dědictvím - takže hodnotu odhadu zajisté znáte. Nutit matku, aby si koupila něco, co nejspíš s vaším otcem budovala je minimálně nemorální. Pokud se toho chcete zbavit, tak díl matce darujte (třeba k vánocům). Případně se pokuste s maminkou domluvit, zda by chatu nechtěla také prodat - pak máte možnost sehnat kupce dle svého ...třeba za milion ;).

No a do té doby pokud vám část bude patřit, tak se také svým podílem 1/4 podílet na údržbě, poplatcích za elektřinu, odvoz odpadu a daní - na to se rádo zapomíná.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.12.15 10:09

Vlastnit ideální část nemovitosti je v drtivé většině případů na prd. A nikdo cizí s mozkem hlavě si nic takového nekoupí. Matka má předkupní právo, nicméně pokud jej nevyužije, kupce stejně pravděpodobně nenajdete. Toho podílu bych se zbavil za každou cenu, odpadne s tím zároveň starost. Jak už někdo podotknul, ve finále tu chatu stejně zdědíte celou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cicko*
Datum: 15.12.15 01:03

"Vlastnit ideální část nemovitosti je v drtivé většině případů na prd" - tak to možná pro Vás. Dnes se jedná o velice výnosný byznys, zejména pro jedince či firmy bez svědomí a zbytků slušnosti. Před převratem se jednalo o trestnou činnost. Jinak jako spousta dalších uvádíte nesmysly o "předkupním právu"! Přitom si stačí pročíst předchozí příspěvky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: strakatypes
Datum: 14.12.15 10:39

Pokud se zamyslím, tak by mohla být Vaše čtvrtina dědictví po otci, nebo jiném příbuzném.

Rodiče chatu zdědili, koupili? Kdo do ní investoval? Opravy a poplatky? Pokud jste se tam podílel s údržbou svojí prací, nebo svými financemi, tak jistě byste mohl požadovat nějakou částku.

Kdo jezdí na chatu odpočívat, nebo má k ní nějaké vzpomínky?

Co jste dostal od rodičů během svého života? Podpořili Vás na studiích, dali něco k vykročení do života, případně k sňatku, do manželství.

Zvažte, má dáti a dal. Cítíte se ošizen oproti jiným sourozencům /jestli nějací jsou/.

Jak píše někdo již nahoře, nebylo by lepší nechat to tak jak je, nebo svůj díl přenechat celý matce?

Je Vaše finanční situace tak špatná, že nutně potřebujete peníze? Nemáte práci, máte dluhy?

Jaké jsou vztahy nyní s matkou a jaké budou poté, co budete možná tvrdě prosazovat svůj záměr. Kolik je matce? Víte o tom, že starší člověk je již křehký a někdy i neúmyslný počin od potomka toho člověka zraní? A vzhledem k tomu, že již žije většinou sám, tak se tím i nechtíc obírá a působí negativně na psychiku?

Nechcete přinést matce spíše nějakou hezkou, radostnou, pozitivní zprávu, než být spolu na kordy a mít mezi sebou blok?

Zamyslete se a proberte si to v sobě. Doufám, že je to jenom ve vašem vnitru a Vaše rozhodnutí a nikdo Vás do prodeje netlačí, tedy zde myslím manželku. To nikdy není dobře.

Zamyslete se nad mými otázkami, případně si položte jiné, které lépe vystihují realitu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.