Přivaření fitinky k hrdlu hasičáku

Od: Datum: 08.12.15 17:41 odpovědí: 21 změna: 09.12.15 23:04

Zdravím!

Potřebuji přivařit ocelovou fitinku k hrdlu hasičáku. Bohužel jsem dnes zjistil, že se u práškových hasičáků nepoužívá trubkový závit, ale metrický M30x1,5. Půjde, prosím Vás, přivařit klasická ocelová fitinka k tělu hasičáku? Mám tu bazické elektrody OK 48. Samozřejmě zinek bych před vařením odbrousil. Nebo máte jiný nápad jak vytvořit v hrdle hasičáku trubkový závit?

Pokud by to nešlo, nechám si vytočit z kulatiny redukci.

Díky moc za Vaše rady.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.12.15 18:00

Samozřejmě, že to jde, ale protože se bude jednat zřejmě o tlakovou nádobu, nesmí to být zavařeno od svářeče - lepiče!

Ohodnoceno: 3x

Datum: 08.12.15 18:07

Díky!

Datum: 08.12.15 18:27

Tak, tak. Apropo... zinek se dost blbě dýchá. *blee*

Chce to před svářením fakt dost dobře obrousit, jelikož pak zbytky zinku samy

o sobě hoří a vytvářejí ve sváru pěnu. To se týká i G1, ale tam se to dá "vymíchat".

V případě E1 ne.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 08.12.15 19:07

Fiting tam nejde našroubovať,no redukcia na tlakové olejové hadice by tam mala ísť v pohode.Vyskytujú sa s normálnym a jemným stúpaním.

Datum: 08.12.15 20:04

Jen dodám,jestli to budete vařit těma bazilkama tak je pořádně vysušte,osobně bych doporučil rutilky-lépe zapalují,lepší struska,nemusí být dokonale vysušené ale najednou to asi nezavaříte (já osobně asi na 3x a to si myslím že jsu dobrý svářeč:-D) takže provařit,natlakovat zkusit mýdlovou vodou obrousit a nanovo dokud nebude ucházet.Ať se daří*pivo*

doplněno 08.12.15 22:49:

Ale já nemyslel trafem rutilkou sá dá vařit i inventorem.Zkuste uvidíte.Jinak svár jakštak akorát ty póry pořádně vybruste(bude pod něma struska)a znovu provařit

Datum: 08.12.15 22:30
S těma rutilkama nemůžu souhlasit. Než jsem si koupil invertor, vařil jsem - teda spíš lepil jsem, s tátovou trafosvářečkou Einhell a rutilkama. No hrůza. Spíš jsem lepil struskou jak zavařoval kovem - už nikdy více. Můj první svar bazickou elektrodou byla krásná housenka a svar můžu bez problémů přejet i se struskou, která mi vyplave nahoru. Pro začátečníky je vaření s bazickou lepší volba.
Elektrodu jsem před svařováním chvíli nahříval horkovzduškou, ač vím, že je to málo. I samotné díly před svařením jsem raději trochu prohřál.

doplněno 08.12.15 23:01:

Máte pravdu samozřejmě, invertor zvládne i rutilky, jen se přehodí póly. Tož ale dostal jsem plný balík vyřazených bazik různých tlouštěk, které mi vydrží snad do konce života! :-D

Póry tedy vybrousím a zavařím znovu. Děkuji.

Datum: 08.12.15 20:33

Ještě si ověř, jestli je ta fitinka opravdu z oceli. Já si myslím, že tyto se vyrábí z litiny a pak jsou pozinkované. Ale jistě to nevím.

V hydraulice se závit M30x1,5 nepoužívá. Na šroubení jsou závity M26x1,5 nebo M27x2 (atyp) nebo M30x2.

Já bych rozhodně než to svařovat, raději použil soustruženou redukci.

Datum: 08.12.15 22:31

Ověřeno, šla svařit.

Datum: 08.12.15 20:43
Ohodnoceno: 1x

Datum: 08.12.15 22:32

Díky, na tento kousek jsem se dnes již díval, ale podle mě je to drahé.

Datum: 08.12.15 22:38

Tak jsem se jal svařovati. No myslím si, že to nedopadlo tak zle. Myslím si, že z cca 90% se housenka povedla. Fotky jsou po výbrusu. Vyfotil jsem schválně i kazy - špatně se mi občas zapalovala elektroda-nevím proč. Tahle místa vybrousím a zavařím znova nebo vybrousím rovnou drážku dokola a udělám novou housenku. Chybí mi automatické otáčení pro echt kontinuální housenku. Co vy na to lidičky? Ať vím, co a jak zlepšit. Vařil jsem na 90A; OK 48; 2,5. Děkuji.

Datum: 08.12.15 22:42

To jde. Já nejradši svařuju přechodovými elektrodami , dobře chytaj oblouk a housenka vypadá skvěle ...struska odskočí sama .

Od: jenda2
Datum: 09.12.15 12:46

To není přivaření ale zalepení. Tato fitinka je ze šedé litiny a ta je téměř nevařitelná. Jsou na to niklové elektrody. Litina pod svarem s běžnou elektrodou praská.

To jste nemohl použít varnou fitinku?

Datum: 09.12.15 13:31

Plácáš nesmysly, jedná se o ocelolitinu, kterou lze vařit bazickou elektodou.

doplněno 09.12.15 13:35:

Šedá litina by ti námahou při utahování závitu praskla, protože je křehká.

Datum: 09.12.15 15:28

Tak plácám nesmysly? A odkdy se na fitinky používá ocelolitina? No pane, máte v tom pořádný zmatek. Je to pouze temperovaná litina. Kam jste chodil do školy? Do kravína?

http://www.welding.cz/vyvoj/svar_98/98_1-7.htm

To je odkaz na postup svařování ocelolitiny. Složité jak blázen. Vůbec tomu nerozumíte, mudrlante.

Upozornění od sys hejkal 09. 12. 2015 15:49:38
!Pravidlo Z2: je zakázáno psát vulgárně, napadat, urážet uživatele, používat urážlivý nick. Upozornění na omyl nebo nesprávnou informaci se dá napsat i bez urážek!
Popřemýšlejte!

Datum: 09.12.15 16:11

Milý pane, ano, jedná se o temperovanou litinu a ne jak jste psal o šedé. Vařit fitinku k ocelovému plášti nádoby niklovou elektrodou je ale totální blbost. Už jsem se jich bazickou elkrodou navařil a zcela bez problémů.

Datum: 09.12.15 18:40

Temperovaná litina je obdoba šedé litiny, je však tvrdší díky tepelnému zpracování. Proto ten název: TEMPEROVANÁ.

Je mi líto že sem přispívají lidé, kteří nic nevědí a šíří bludy. Není to moje vina.

Co se týká oprav, tak jedině niklovou elektrodou. Ta se bez problémů spojí s ocelovým materiálem a litina se díky niklu tepelným smršťování nedeformuje a nepraskne.

To jsou základy tuším 2. ročníku učňáku a netušil jsem, že pořád někdo objevuje dávno objevené.

http://www.welco.cz/katalog/welco-1866

To že to neznáte neznamená, že to je podle vás správně. Není. Ale když jsou pro vás mé letité zkušenosti blábol, tak to je jen váš problém. Můj ne a co ve fabrice svařím, drží roky. Můžete to tvrdit i vy?

Datum: 09.12.15 19:13

Samozřejmě, že mohu. Proto to doporučení z praxe. Rozdíl mezi šedou litinou a temperovanou je obrovský. Vařit šedou litinu je problém i pro odborníka. Na temperovanou bohatě stačí bazcká elktroda, která je běžně pži ruce.

Datum: 09.12.15 22:57
Jestli bylo vareni fitinky bazickou elektrodou ok 48 spatne nebo ne, nereknu. Vim jen,ze svareni probihalo bez problemu a vse drzi. Mozna mel pozitivni ucinek predehrev. Vazne nevim,nejsem technolog. Vice by ukazala detailni analyza svaru pod mikroskopem a zkouska svarence v extremnich podminkach-napr. chlad + tlak. Ja budu nadobu zatezovat max. 10 bary,takze z toho nehodlam delat drama.
Datum: 09.12.15 19:12

No už je hotovo tak ať vám to drží,osobně bych použil redukci nebo varné hrdlo 1"

Datum: 09.12.15 23:04
Dekuji vam! Dnes jsem cast puvodniho svaru lehce vybrousil a udelal novou, lepsi housenku. Pak jeste hrdlo zbrousil a zaoblil hrany. Mam tu jeste dalsi dva hasicaky, ale ty maji hrdla skoro zapustena,takze si radeji necham vysoustruzit redukce,nez nahodou oslabit nebo propalit stenu tlakovky.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.