Trvalý pobyt přes nesouhlas majitele

Od: Datum: 08.12.15 00:35 odpovědí: 9 změna: 10.12.15 06:48

Může se nějak majitel bytu, který má dotyčná v nájmu dozvědět, že si tam přihlásila trvalý pobyt? Myslím si, že ohlašovna pobytu to majiteli nedává vědět. Kamarádka je hlášena na úřadě, bere minimální plat, ale bydlí v nájemním bytě a ráda by pobírala příspěvek na bydlení.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.12.15 00:56
avatar

Nevím, jestli a jak se to může dozvědět majitel bytu, že tam má dotyčný nájemce přihlášen trvalý pobyt, ale podle NOZ právo na přihlášení trvalého pobytu zakládá nájemci nájemní smlouva k bytu. Majitel bytu nesmí nájemci zakázat přihlášení trvalého pobytu a to ani ústně ani písemně, pokud by to uvedl do nájemní smlouvy, je toto ujednání neplatné.
Jediné, co majitel bytu legálně může, je nájemci smlouvu neprodloužit. Nelegálně toho samozřejmě může mnohem víc - např. dělat naschvály s vodou, elektřinou atd., ovšem proti tomu se nájemce může bránit soudně.
Hodně majitelů bytů má snahu bránit přihlášení trvalého pobytu do bytu, ale vzhledem k omezením, která z toho, že v pronajatém bytě nemáte trvalé bydliště, plynou (a neustále jich přibývá - nemožnost požádat o sociální dávky, nemožnost zvýhodněného parkování u domu v něterých částech měst atd.) bude celkem logicky ubývat i lidí, kteří si byt, kde si nemohou přihásit trvalý pobyt, pronajmou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.15 01:49

Je sice pravda, že zapsat si nájemní byt jako trvalé bydliště je možné i bez souhlasu majitele, ale je lepší ho k tomu souhlasu přesvědčit. Majitel by mohl smlouvu neprodloužit, nebo vypovědět s výpovědní lhůtou. Vysvětlete majiteli, že je pro něj výhodnější trvalý pobyt nájemníkovi povolit:

1) nájemník má právo mít trvalé bydliště tam, kde skutečně bydlí. Je prostě součást bydlení.

2) nájemník může dostávat příspěvek na bydlení, takže majitel má větší šanci, že dostane nájem. Navíc příspěvek na bydlení lze přímo posílat na účet majitele. Příspěvek na bydlení lze získat pouze na takové nájemní bydlení, které je zapsané jako trvalé bydliště.

3) nájemník bude dostávat veškerou úřední korespondenci přímo domů, nebude tedy plýtvat čas a peníze na vyzvedávání případné úřední korespondence, tím se opět zvýší šance, že bude mít na nájem. Zároveň eliminuje riziko, že nájemník případné upomínky zmešká.

4) Pokud opravdu dojde na exekuci, bude exekutor s největší pravdepodobností z místa trvalého bydliště. Majitel pak bude muset jednat s exekutorem ze vzdáleného města.

5) Exekutor bezpochyby navštíví nejprve adresu, kterou dlužník zapsal jako kontaktní u žádosti u půjčky. Tomu majitel nezabrání. Trvalé bydliště slouží exekutorovi jen pro korespondenci. Ochránit majetek v bytě majitele je nutno jinými prostředky (například soupisem inventáře přímo v nájemní smlouvě).

6) Až se nájemník odstěhuje, lze mu trvalé bydliště z pozice majitele zrušit bez jeho souhlasu.

Jinými slovy nejsou žádné důvody, proč nájemníkovi v zapsání trvalého bydliště bránit.

Na závěr se zeptejte se majitele, jestli chce mít v nájmu zodpovědného občana, který chce komunikovat s úřady nebo chodit k volbám a vydrží mu v nájmu co nejdéle, nebo feťáka, kterému je jedno, kde má trvalé bydliště.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 08.12.15 02:10
avatar

Dobrý den, ano, zjistí to dotazem na radnici, když prokáže, že je majitel bytu. Zdravím!

doplněno 08.12.15 08:11:

milancukrar - a víte to jistě? Pamatuji dobu, že když se šel majitel zeptat na toto na úřad, tak mu to nemohlo býti sděleno. Nyní je už situace lepší, tak dotaz zodpoví, ale o zasílání informace (a ještě doporučeně) jsem neslyšel, resp. žádný dopis jsem nedostal. Není to nějaká krajová specialita .

doplněno 08.12.15 17:24:

milancukrar - děkuji Vám za to doplnění.

doplněno 08.12.15 17:57:

milancukrar - úžasné. Úřad funguje tak, jak by měl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.15 06:42
avatar

Majitel bytu to dostane doporučeným dopisem na vědomí. Dokonce i spolumajitel, pokud je více vlastníků.


doplněno 08.12.15 13:30:

Mám ten dopis doma, z minulého týdne. Možná to bude jen u spoluvlastníků, aby jim sdělili, že druhý spoluvlastník vydal souhlas s trvalým bydlištěm. Před měsícem jsem dával svolení synkovi a snaše k trvalému pobytu, byl jsem tam osobně, ale manželce jako spoluvlastníkovi zatím nic nedošlo..

a teď se v tom vyznejte..


doplněno 08.12.15 17:51:

Text dopisu od magistrátu:

Oznámení majiteli

Podle zákona č.133/2000sb., §10, odst.7 Vám oznamujeme, že dne 29.10.2015 byla do předmětného bytu v domě č.p. 1842 ulice ble ble, město ble ble, přihlášena k trvalému pobytu 1 osoba a to pan ble ble, na základě souhlasu s přihlášením od paní ble ble...

podepsán referent evidence obyvatel..

Tak jest psáno.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.12.15 18:51
avatar

Docela jste mě překvapili, když jsem se vdala, manžela nechtěli přihlásit bez souhlasu, majitel bytu podnik to odmítal a nakonec jsme to museli řešit soudně, podnik to nakonec vzdal.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.15 22:00

Podle starého zákoníku byl potřeba souhlas, to už neplatí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.15 06:48
avatar

ani u starého občanského zákoníku to nebylo...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.15 20:56

Zdravím, tohle jsem si myslela taky že se to nedozví, ale víte jak rychle se šíří zprávy :-D. A nejsem si moc jistá, ale myslím si že u příspěvku to už není moc podmíněno trvalým pobytem, ale to bych Vám asi lhala.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.15 21:09
avatar

Ale ano, je to podmíněno trvalým pobytem. Na příspěvek na bydlení má nárok vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě přihlášen k trvalému pobytu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.