Lze nějak vyčistit prošívanou péřovou peřinu?

Od: Datum: 08.12.15 14:32 odpovědí: 16 změna: 11.12.15 21:16

Dobrý den, prosím, máte někdo zkušenost? Náš 5 leťák měl před týdnem noční "havárku" a ráno byl durch počůranej a včetně i klasické prošívané péřové peřiny, kterou jsem koupila teprve před rokem za asi 2tis. Zkoušela jsem dát počůraná místa do vany a ručně kartáčkem a pracím práškem to pořádně vydrhnout, ale po uschnutí a znovu používání u malého tu moč pořád cítím a už nevím co s tím. Četla jsem, že do pračky to dát nesmím kvůli peří a všude v jiných radách čtu pouze o čistírny peří, ale já nechci vyčistit peří, ale hlavně ten povlak na peřině.. Nevíte jestli to jde v čistírně, případně jaké? Vůbec se v tom nevyznám. Všude čtu jen čistírna oděvů, nebo peří..Každé ráno mi to tak smrdí, že už zvažuju, že to vyhodím a koupím novou peřinu.. Za případnou odpověd děkuju,,

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.12.15 14:47

Zdravím eivlis, minulý týden jsem si nechala vyčistit peří z deky a udělat 2 polštáře. Proč to ale píši. Dala jsem se do hovoru s paní majitelkou a ta mi řekla,že si lidi dají péřovou deku do chemické čistírny, ale že stejně pak přijdou za ni a nechají si peří vyčistit u ní. To ale mluvila jen o tom peří.Takže si myslím, že lze dát peřinu normálně chemicky vyčistit.

doplněno 08.12.15 18:37:

Za vyčištěni,ušití 2 ks polštářů 40x80cm včetně nové povlak.látky jsem zaplatila 402,-Kč. Tak nevím, jestli se to vůbec vyplatí.U nás v Globusu máme normální čistírnu na oděvy a složené deky jsem tam viděla také, Jakpak by se řešily prošívané bundy plněné peřím? Ty snad přece nejsou na jednorázové použití do zašpinění a pak vyhodit, co myslíte?;).

Ohodnoceno: 2x

Datum: 08.12.15 15:02

Asi zkusim ja to pisete, protoze si rikam, ze nez vyhodit, tak zkusit vse mozne i nemozne.. Moc vam dekuju za odpoved,,

doplněno 08.12.15 15:08:

Ted jsem zkusila volat do cistirny v nasem meste a pani mi rekla, ze s tim pry nejde udelat uz nic, tak nevim.-(

Datum: 08.12.15 23:57

Tahle klasicka perova perina je si taky na jedno pouziti, alias nesmi ji pouzivat 5 lete dite, ktere se uz davno nepocura, ale najednou se stala havarka a odnesla to perina a jelikoz mi ji v zadne cistirne vzit nechteji, ze jedine vycistit peri a dat novou sypovinu, tak si rikam, ze potom je takova klasicka perina na dve veci pokud ji mam pro male dite. Perinu mam rok a po jednom pocurani ditka je pry treba ji vyparat, vycistit peri a dat novou sypovinu jak mi bylo dnes receno lidmi z cistirny, takze mam v hlave stejnou otazku jako vy, protoze i me prijde, ze se to potom ani moc nevyplati jako u vasich polstaru. Na netu jsem cetla nekolik diskuzi, kde se lidi bavili o bundach plnenych perim, ze pry je davaji normane do pracek a potom to protrepavaji do uschnuti, tak nevim v cem je rozdil perova bunda od perove periny, ale asi jo, nevim. Sto lidi, sto nazoru. Nekdo rika, ze i tuto bundu jedine do cistirny, nekdo zase psal, ze kidne vyprat i doma a nekdo zase, ze v pracce se znici, tak mi jde ze vseho hlava kolem..:)

Datum: 08.12.15 15:08

Z vašeho dotazu se mi hned vybavila reklama v seriálu Ulice na čištění péřových dek - najdete to na peri-mares.cz. Vyčistí peří a ušijí nový povlak...

Datum: 08.12.15 15:10

Neco takoveho mi rekla ted i ta pani z cistirny, ze to pak posiaji na presiti, takze se zda, ze i presto, ze perina i povlak jsou nove, tak se s tim neda nic delat a jen prichazi moznost vycisteni peri a presiti noveho povlaku.. Dekuju za odpoved

Datum: 08.12.15 15:29

Záleží na tom, z čeho sypovina je. Některé materiály se vodou zničí, když se smyje apretura a některé ne. Já dávám cca co 3 roky svou peřovou peřinu 2x2m do čistírny ny vyprání ve vodě. Mám ji z IKEA, vyrobili ji Číňani a pranou jsem ji měla 2x. Na rohu peřiny je návod jak prát. Dokonce je tam i uvedeno, že do sišičky je dobře dát 2 tenisové míčky, aby byla peřina nadýchaná.Vždycky, když ji přinesu z čistírny, je jako nová. *hej*Na vašem místě bych peřinu vzala do čistírny a domluvila se s paní. Když řekne, že lze vyprat, pak přinesete ještě ty míčky.

doplněno 09.12.15 07:57:

Tu peřinu z IKEA mám už několik let a asi to byla nějaká šílená akce, protože byla v úžasné slevě. A já jsem nezaváhala. Dokonce tam bylo napsáno, že se jedná o prachové peří. Opravdu v ní nejsou tvrdé kousky a sypovina vypadá jako materiál na kapesník. Dokonce jsem tenhle materiál viděla, když jsem naposledy peřinu dávala prát. V čistírně měli na pultě jako vzorek, pro ušití nové deky. :-D Mladí koupili vnoučkovi, který u mě jednou týdně spává, ve studené ložnici, nějakou štepdeku s dutým vláknem, taky v IKEA. Píšou na ni, že doporučují prát na 60ºC. Nemyslím si, že by za ni dali bůhvíjaké peníze, ale je vidět, že je velice solidní. Lehoučká a velice teplá. Psali na ni, že potrvá snad i pár dní, než se "nadechne". Byla smotaná v tenké ruličce v igelitu. Je skvělá. Jestli v IkEA budete kupovat, musíte se dívat na označení určení. Letní, teplá, hodně teplá. Funguje to díky nálni, ikdyž deka vypadá tenoučce.

Datum: 08.12.15 23:46

Dnes jsem obvolala několik čistíren a jak každá z nich slyšela, že mi jde o klasickou prošívanou peřinu s husím peřím(tím husím si nejsem jstá, ale mám pocit, že jsem to tak kdysi při koupi četla), tak mi každej řekl, že tohle nedělají.. Je to přesně jak jsem čela, že oni prý vyčistí peří a prošijí do nové sypoviny.. Vypadá to, že peřinu jako vcelku teď je už asi nezachráním a už hledám pro kluka na netu jinou peřinu, ale hlavně takovou, která se dá prát, takže tu klasickou péřovou už raději ne a koupím ji znova až kluci povyrostou a bčas se nebudou dít jejich havarky.-) Teď mám otevřené na netu stránky Ikea, kde hledám tu perinu jak o ní pisete, ale nemuzu nic najit..Budu hledat dal a jak se rika, ze kdo hleda, tak najde.-)Děkuju za odpověď..

Datum: 09.12.15 23:48

Vy jste me tou Ikeou uplne navnadila:) Priznam se,ze obchod Ikea miluju a celej obyvak a i detske pokoje mam z nej sestaveny... Nejblizsi je ode me hodinu cesty, ale cas od casu nam tam naplanuju cestu, protoze Ikeu miluju a vubec jsem netusila, ze se tam prodavaji i takove deky s dutym vlaknem, ale tam je tolik super veci, ze nejde si vseho vsimnout. Na netu jsem to taky nenasla, ale pojedu tam a zeptam se primo na miste, protoze jsem se rozhodla, z pro deti uz klasickou perinu nechci z duvodu neprakticnosti, ale pujdu prave do neceho co popisujete a Ikea je dobra volba a hlavne se priznam, ze dam vzdy spise na recenze lidicek jao vy, kteri to uz doma maji a muzou rict jestli je to dobry, nebo na nic, takze moc dekuju za inspirace a radu.. Az tu prikryvku v Ikei najdu, tak pujdu do te nejvic teple.. Jeste jednou dekuju:)

Datum: 10.12.15 06:51

Eivlis, až něco koupíte, napište ;)

doplněno 11.12.15 10:55:

Eivlis, to je moc dobrý konec ;) My, babičky, my umíme být zlaté! :-D

Ohodnoceno: 0x

Datum: 11.12.15 01:50

Tak to dopadlo vsechno jinak a mamca mi dnes k memu prekvapeni prinesla kvalitni prikryvku tady od nas z mesta a prej to koupila pro sveho vnoucka. Jen jsem se ji vcera zminila co planuju, co hledam a co resim s pocuranou perinou od maleho a chtela mi tak pomoci. Perina je moc krasna a hlavne se da prat.:) Babkazov, dekuju moc moc:)

Datum: 11.12.15 20:48

Jste moc mila, dekuju..:) Vim, ze i vy jste skvelou mamou pro svou dceru jak jsem tady kdysi cetla a rekla bych, ze to same se snazi byt i moje mama pro me a ja se ji to snazim vracet jak muzu:)

Datum: 09.12.15 12:33

Čistírna peří Brno-Jundrov, bez problémů kapnu rozpárali, peří vyčistili a dali novou sípkovinu (na výběr byla modrá, bílá, růžová), doplnili vlastním peřím (pokud chybělo). Vzhledem k ne zrovna malé ceně bych ale toto nedělala, havárka se u dítěte může stát už zítra a co pak, zase čistírna?

Datum: 09.12.15 23:39

Ano, to jsem take cetla, ze vycisti peri, nasiji novy potah, ale taky mi neprijde, ze se to vyplati a hlavne mam obavu presne z toho jak pisete, ze ta havarka se muze kdykoliv u 5 letaka opakovat a ja bych nedelala nic jineho nez bych kupovala porad klasicke periny, takze jsem uz rozhodnuta jit do kvalitni prikryvky, kterou muzu prat. 5 letak je jeste prilis malicky a havarka se muze zase opakovat. Priznam se,ze i nasemu 9 letakovi se jednou stalo, ze rano se priznal tatinkovi, ze se malicko v noci pocural, ze to necitil. Tatinek se mrkl do periny a troska to nebyla, ale vse take durch, takze uz opravdu jsem pro kupovat pro deti spise veci pratelne, protoze takto jsem "vyhodila" 2tis. za klasickou perinu, kterou v cistirny pry necisti a pouze jen to peri a pote novou sypovinu, takze to opravdu neni vhodne pro deti. Nicmene si rikam, ze je to pro me zkusenost.. Lidusko, dekuju i vam za poved:)

Datum: 09.12.15 12:58

Prošívaná perina,-to je jakože paplon,kdyby to byla perina tak to perí mužete premístnit do jiné periny a tu starou vyprat, ale když to je paplon to nejde, tak když to smrdí to znamená že je to ješte vlhké perí,je to treba sušit,sušit a když to bude suché povlečete na to oblíčku a to se stratí a mužete to navoňavkovat když už.

Datum: 09.12.15 23:42

Priznam se, ze jsem to v ruce cistila opravdu kvalitne a susila jsem to nekolik dnu taky poradne a do toho sjem to uz pri prani i pote vonala jak se dalo, ale stale jsem tam tu mocovinu vic, nebo min citila. Mam na to prilis citlivej frnak a kazde rano me v pokoji kluka prastila do nosu kysela pachut moci.. Dekuju i vam za odpoved..

Datum: 11.12.15 21:16

Před pár lety jsem to také řešila. Hned ráno jsem to počůrané vyčistila parním čističem, pořádně do hloubky deky, a pak jsem ji dala do sušičky. Peřina to přežila. Než ji vyhodíte zkuste parou vyčistit jen ty počůrané čtverce a pak v sušičce usušit. Ta sušička mi to hezky nafoukala, a fakt nesmrdí, ani fleky na ni nejsou.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.