Doplatek služeb po přepisu byt

Od: Datum: 07.12.15 18:52 odpovědí: 13 změna: 08.12.15 20:29

Dobrý večer,

koupili jsme byt, který jsme měli od dřívějšího majitele v podnájmu. nájem 6000 Kč. nyní jsem zjistila až po přepisu bytu, že celou dobu platil součet nájeného vč. fondu oprav 2500 na jednu osobu, nikoli na 4 osoby, jakožto naší rodinu. Kdo by měl tedy doplácet zbytek peněz až příjde vyúčtování za služby, bývalý majitel kterému šlo do kapsy měsíčně 3500 Kč, nebo my? ústní dohoda zněla že nebude chtít nic víc než co bude platit za nájem u BD, na papíře nic víc nemáme ani o doplatcích...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.12.15 19:10
avatar

fond oprav se platí za každý byt stejně bez ohledu na počet osob v bytě.


doplněno 07.12.15 19:32:

jestli byla smlouva sepsaná pro čtyři a on platil jen za jednu, tak by to měl doplatit on. Voda nebo osvětlení společných prostor se platí dle osob. Taky spotřeba energií je vyšší - vaření pro víc osob, svícení po celém bytě atd. Jinak fond oprav je stejný.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: le
Datum: 07.12.15 19:13

chápu jde mi o doplatek vytápění a spotřeby vody, kterou jsem spotřebovali a jemu bohatě předplatili

Datum: 07.12.15 19:40
avatar

To bude rozúčtováno, za měsíce kdy on byl vlastník bude platit x/12, za měsíce kdy jsi ty vlastník budeš platit x/12. Takže celou spotřebu podělíš 12 a vynásobíš každému dobou vlastnictví bytu.

:-D snad jsem se nazakoktala

Ohodnoceno: 0x
 
Od: le
Datum: 07.12.15 19:47

takže by měl většinový doplatek uhradit on, když jsme mu peněz zasílali dost a on si nezařídil ani zvýšení počtu osob v bytě. jde mi o to aby neřekli že když jsme tu bydleli tak si vše doplatíme my, ale vzhledem k tomu, že na nás vydělal téměř 40000 by se mi to zdálo docela sprosté...

Datum: 07.12.15 20:27
avatar

Mám z Vašich příspěvků nedobrý pocit- operujete tím,kolik šlo majiteli bytu do kapsy a jak to bylo od něho sprosté,ale viditelně netušíte co a jak jste vlastně platili. Základem dalšího řešení je Vaše nájemní smlouva,kde by jste měli mít vyčísleno kolik peněz za co platíte- co je nezúčtovatelná platba např. Fond oprav (dneska se to jmenuje jinak) je za byt ale např. i podíl na pojištění domu,podíl na režii statutárního orgánu (to může být podle velikosti bytu- tady záleží na dokumentech,kterými se tyto platby ve Vašem domě řídí) a co je zálohová platba -tedy ty platby,které se budou po 12 měsících zúčtovávat, tam patří např. i Vámi uváděná platba za společnou elektřinu, nebo např.výtah placená za 1 nebo 4 osoby není takový finanční rozdíl. Takže jak jsem psal v úvodu,pokud by jste měli nájemní smlouvu,které by toto vše obsahovala třeba v příloze, neměli by jste teď výše uvedené pocity.


doplněno 07.12.15 20:41:

jde mi o to aby neřekli že když jsme tu bydleli tak si vše doplatíme my, ale vzhledem k tomu, že na nás vydělal téměř 40000 by se mi to zdálo docela sprosté...

Opět záleží na tom,jak máte napsanou kupní smlouvu (nebo jak jste byt získali),am by jste měli mít řešeno,zda na Vás přechází nedoplatky za služby tedy vyúčtování zálohových plateb.Obáváte se,aby Vám potom neřekli,že to máte doplatit Vy,ale měl nahlášeno na BD,že Vám byt pronajímá - pro BD je vlastníkem a poplatníkem bývalý majitel. Já bych trval na tom,že byt mám od x.x.2015 a od té doby budu platit podle "výměru" a co bylo do té doby mne nezajímá.

Mám totiž pocit,že vše bylo pouze ústně a v tom případě by měl mít problém bývalý majitel,ale pokud přesně nevíme jak to vlastně bylo,jaké podmínky jsou BD případně |SVJ těžko se zaujímá nějaké stanovisko. Takže to berte jako možnou exkurzi do "bytového hospodářství"

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.15 22:32
avatar
Tak ja myslím, ze vodu jste mu bohatě nepredplatili. Platili jste za čtyři, spotřebovali taky za čtyři, tak mu možná nic nezbylo navic, jestli vůbec. Ostatně po prodeji bytu proběhlo vyučování všech dodávek energii, takže rozdíl jste si měli ošetřit v nájemní smlouvě. Vždy se provádí odecty od do.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: le
Datum: 08.12.15 16:40

jakožto nájemníci jsme k tomu neměli přístup bohužel.vodu jsme mu předplatili na tom si trvám protože mu měsíčně šlo do kapsy cca. 5000. on platil na samotné zálohy vody a tepla 1400, jenom spotřeba vody bude po předběžném výpočtu nějakých 17000 a to nepočítám vytápění bytu. platili jsme za 4. spotřebovali jsme za čtyři ale on platil stále za jednoho, což mám podložené ve smlouvě na jednu osobu která se mi nyní dostala do rukou. ještě pořád mi budete tvrdit že mu chudákovi nic nezbylo? to nám teď nezbyde až budeme doplácet to co jsme vlastně už jednou zaplatili- jemu

Datum: 07.12.15 20:38

Ústní dohodu mu nedokážete. Co jste mu platili vy a jaký platil on majiteli bytu nájem, to je jeho věc, s tím nic neuděláte. Podstatné je, co máte vy ve smlouvě, zřejmě podnájemní, s ním. Pokud tam o tom nic není, máte smůlu a nezbývá se zkusit se s ním dohodnout, zda vám něco vrátí /asi sotva/. Majitel bytu /tím asi nebyl ten dotyčný/ s vaším podnájmem u něho souhlasil? A platil ten dotyčný daň z příjmu z pronájmu. Tím by se na něho dalo zatlačit.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 07.12.15 21:06

Jak123 - Jak se dá zatlačit na majitele bytu, aby vám ukázal daňové přiznání - zda platí a nebo ne? A nebo jak jste to myslel?. Já žila v domnění, že NIKDO z nájemců se nemůže dovědět, zda majitel platí daně . Poučte nás, díky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: le
Datum: 08.12.15 16:29

majitel bytu je BD, předchozí majitel měl jen právo užívání bytu a to teď přešlo odkoupením na nás, dalsí krok je přepsání do osobního vlastnictví, které už provedeme my

Od: le
Datum: 08.12.15 16:20

měli jsme sepsanou pouze smlouvu podnájemní od BD,s výší nájmu, více nijak nerozepsané na co jaká částka z toho jde. věděli jsme že platil minimum na jednu osobu, než jsme se nastěhovali, ale říkal že nájem u BD bude muset zvýšit, takže jsme předpokládali že tak učinil,přístup k předpisu plateb které platil jsme dostali až teď když jsme byt odkoupili, to znamená že platil pouhých 2500 za teplo, vodu,el. spol prostor, správu atd. zkrátka celková částka z jeho strany. doplatek bude nyní cca. 15000 Kč, tj. jednou tolik co platil on, ale co jsme mu beztak platili my. v kupní smlouvě máme že bereme dluhy na bytě pokud nějaké budou na sebe, jak jsme ale mohli vědět že tam nějaké budou když jsme předpis plateb dostali do rukou až teď a odečty se budou dělat teprve na konci roku a BD mi pouze před koupí bytu vydalo potvrzení o tom že na bytě nejsou žádné dluhy.

Datum: 08.12.15 18:41
avatar

Domnívám se, že nedoplatky budete muset po vyúčtování zaplatit Vy.

Družstvo Vám správně potvrdilo, že na bytu neváznou žádné dluhy,

protože předchozí nájemce platil podle předpisu (nic nedlužil).

Máte-li, jak doložit, co jste s ním přesně sjednali, a kolik+ za co jste zaplatili,

můžete podle mne "přeplatek" následně vymáhat po bývalém nájemci.

Nějak se mi nezdá, že by Vám někdo pženechal byt do podnájmu, kdyby na tom nemínil "vydělat".

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 08.12.15 20:29

Zákon o obchodních korporacích 90/2012 Sb. § 736

Převod družstevního podílu v bytovém družstvu

(1) Převoditelnost družstevního podílu člena bytového družstva nelze omezit ani vyloučit, pokud má být nabyvatelem osoba, která splňuje podmínky stanov pro přijetí za člena bytového družstva.

(2) Převodem družstevního podílu, s nímž byl spojen nájem družstevního bytu nebo právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu, dochází k převodu nájmu družstevního bytu, anebo převodu práva na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu včetně všech práv a povinností s tím spojených, a to včetně všech dluhů převodce vůči bytovému družstvu a dluhů bytového družstva vůči převodci, které souvisejí s užíváním družstevního bytu převodcem, anebo s právem na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu za podmínek určených stanovami.

Jinými slovy, veškeré nedoplatky, včetně těch vzniklých z vyúčtování záloh platí nabyvatel. To, že Vám družstvo potvrdilo, že s družstevním podílem nejsou spojeny žádné dluhy je správně, protože veškeré zálohy byly zřejmě zaplaceny. Na konci účetního období se pak provede vyúčtování, ve kterém se zjistí, že podle dostupných údajů byly zálohy nastaveny špatně a teprv tehdy vznikne nedoplatek, tedy dluh. Ten jde ovšem za nabyvatelem. Tolik zákon.

Pokud Vám smlouvu sepisoval právník, měl Vás poučit. Pokud ne, ušetřili jste na nesprávném místě. Jediná neprůstřelná smlouva ovšem bývá ta, kterou sepisuje právník s klientem...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.