Rosící se střešní okna

Od: Datum: 04.01.16 08:43 odpovědí: 13 změna: 06.01.16 13:39

Ahoj,

jak teď začalo trochu víc mrznout (-4° a méně), začal jsem mít nepříjemné problémy se střešními okny, hlavně tedy v ložnici kde spím - šíleně se na nich sráží voda - na skle, ale i v oblasti, kde se rám stýká s oknem (hlavně ve spodní části) a to tak, že mi to kape do postele a na zem, přivádí mně to k šílenství.

Pár faktů: samostatný RD, stáří 12 let, izolace asi 10 cm polystyrén (odhad), dřevěná okna, dvojsklo, vytápím tepelným čerpadlem na cca 16-18° (fakt mi to tak vyhovuje), radiátory pod střešními okny nejsou.

Ona se do jisté míry sráží voda na všech oknech, ale ne nijak zásadně, max. do 2-4 cm výšky, i v případě jednoho okna v technické místnosti kterým regulérně táhne, takže v nedostatečném větrání asi problém nebude - ono se stejně logicicky nejvíc to střešní okno orosí přes noc když v místnosti spím a po dobu spánku můžu těžko větrat... Před spaním jsem samozřejmě vyvětrat zkoušel, bezvýsledně, stejnětak nechat otevřené dveře do ložnice.

Dnes zkusím zapnout topení na maximum, ale nemyslím si že to pomůže - dům jsem pár let pronajímal, nájemníci si vytápěli snad na 26° a stejně s tím také měli problémy.

A co mne zajímá - pomůže když ta střešní okna nechám vyměnit za plastová s hyper super izolačními vlastnostmi a deseti skly (nadsázka) nebo se toho tak nezbavím a budu pořád řešit teplotu, vlhkost, větrání jako spousta jiných majitelů těchto oken? Jsem snad ochoten ty okna i nechat zazdít, bude-li třeba, jak mně to štve...

Za rady předem děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.01.16 08:54
avatar

kapitáte, otevřte okno a podívejte se na štítek, je tam typ okna a zasklení. Tuším, že máte staré nekvalitníé zasklení. Pomohla by výměna skla, nebo jiné zvýšení povrchové teploty skla. Je to fyzika.

Dodejte teplotu povrchu okna, a vlhkost.


doplněno 04.01.16 09:52:

Jako prodejce střešních oken radím žádné okno, nebo trojsklo a kvalitní.

Jelikož nejsem odborníkem na Fakro, nedovedu vyluštit poslední čtyřčíslí na kvaliti zasklení. Ale když je 1092, tuším hodně špatné vlastnosti.

Zkusil bych kontaktovat Fakro o lepší skla, nebo pak výměna za kvalitní zasklení..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.16 09:14

Díky za tip - foto štítku v příloze. Musel bych případně vyměnit celká okna, ta současná jsou již částečně tou vlhkostí zdeformovaná. Zkoušel jsem google a význam druhého čísla se mi dohledat nepovedlo, první, 78/118 zdá se označuje velikost...

Takže kdybych okna dal vyměnit např. za tyto: http://stresni-okna.heureka.c…5-78x118/specifikace/#section

Mohl bych si tím pomoct?

Od: jmlc®
Datum: 04.01.16 09:16
avatar

Střešní okna jsou prostě strašná všude. Když někdo říká, že mu jeho střešní okna neslzí, nevěřím mu... Nepotkal jsem nikoho, kdo by s nimi neměl problém. Bohužel jsem lidi se zkušeností se střešními okny potkal až po ukončení mé stavby.

Máme rekuperaci a dřevěná okna s "mirror heat" -folie uprostřed skel. První problém jsme měli po prvním roce - těsnění. Každý rok se problém s těsněním opakuje. Jedná se o stupidní systém a šunt, který koupíte za strašné peníze.

Druhý problém - sklo je přitaženo k rámu lištami - tyto lišty se dokáží od dřeva "odtáhnout" - něco je potřeba utáhnout, něco se musí vyměnit. Také těsnění mezi rámem a sklem má svou trvanlivost díky usazení na jižní stranu. Po 7mi letech uvažuji o kompletní výměně oken.

Třetí problém je s pravidelnou údržbou dřevěných oken - potřebovalo by to demontáž při údržbě pro řádné a kvalitní provedení.

No a nejen těsnění v okolí okna - to jsou mosty jako blázen... mám cca 28cm vaty v podkrovce a v okolí okna je to vlastně díra pro plísně :( Bez pravidelného čištění (utírání vody ob den, savo jednou za čas) se neobejdete.


doplněno 04.01.16 09:52:

Mám přímo pod oknem topení-žebřík a nepomáhá to. Samozřejmě topím jen občas... V obou místnostech se střešními okny mám výstup rekuperace a "horký SUCHÝ luft" by měl jít na 80% skla - stejně to nepomáhá... Nebo si nedovedu představit tu hrůzu, kdyby to tam nebylo?


doplněno 04.01.16 10:27:

přiložím pár svých archívních foto - tady jsou fotky měřených stupňů

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.16 09:24

Špatné okno od firmy fakro se snažíte nahradit oknem, zase stejné firmy - už bych jim nevěřil..., nebo snad ano?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.16 09:37

jmlc:Už jsem ohledně toho hledal na google a opravdu na to nadává kde kdo, vč. majitelů novostaveb. Proto jsem zvažoval i jejich zazdění, v ložnici by méně světla nevadilo a v dětském pokoji bych to asi vyřešil dodatečným osvětlením, byť se mi do toho ne úplně chce. Kdyby to šlo vyřešit výměnou oken za nová plastová, byla by to krása, ale mám strach, že to budou vyhozené peníze. Jinak také uvažuji o stavbě vlastního RD tak v příštích deseti letech, už teď jsem si na 100% jistý, že pokud mi bude projektant navrhovat střešní okna, tak ho nakopu do p*dele...

sanyo: to víš, že jim nevěřím, ale pokud tam to okno bude rozměrově sedět, tak možná lepší, než aby se v ložnici ještě navíc odehrávaly nějaké bourací/zednické práce skrz úpravy rozměrů otvoru ve střeše...

Už mne napadly i takové zvrácenosti jako připevnit na sklo něco co by jej mohlo ohřívat...*bzum*

Od: jmlc®
Datum: 04.01.16 10:29
avatar

a tady jsou fotky chyb - poškození a problémů zjištěných po roce užívání

Podotýkám, že okna stála přes 14 tis kus! a montovala firma z Prahe - jen cesta k nám byla 280km...nutná montáž jejich dělníky, aby se udržela záruka, a pak 2 roky pokusů o reklamaci...


doplněno 04.01.16 11:12:

Podle mne - výměna skel nepomůže, největší problém jsou rámy a těsnění, případné netěsnosti v uložení skla.

A ten větrák - topidlo - teoreticky to vysuší a pomůže (ale jak jsem uvedl, rekuperace s foukáním pod oknem to moc nepomůže..., jen to nebude tak moc chcát...)

Osobně se dívám několik měsíců po nových oknech s lepším systémem... tato se mi líbí, ale je to zase o ceně :( http://cz.dst.roto-frank.com/…cz/produkty/stresni-okna.html


doplněno 04.01.16 11:26:

Ještě bych doplnil - rosení bylo vždy při teplotách venku pod 10°C, při teplotě v místnosti cca 20°C byla teplota rámu cca 18-19°C - jen v rozích těch 13.

Čím větší mráz venku, tím větší proudy vody uvnitř. Vlhkost zdiva a vzník plísní na zdi jsem vyřešil fasádní barvou (ta drží a vlhkost neabsorbuje, ale jestli se plísně tvoří uvnitř? netuším).

Při výměně střešních oken všem doporučuji venkovní rolety/žaluzie - ty vám VELMI pomůžou - jednak můžou být další izolační vrstvou, jednak si nek*rvíte rám uvnitř domu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.16 10:55

No pěkné, já teda nemám rekuperaci ani topné těleso pod oknem, takže u mne ještě horší, v zimě každé ráno otírám okno hadrem a mohu jej pak pomalu ždímat, o plísních ani nemluvím... Ale o přídavném zdroji tepla také uvažuji, konkrétně něco takového: http://topidla.heureka.cz/aeg-fw-505/#section , umístit tak, aby to foukalo na okno (snad nebude problém s hlukem), běželo by to jen pár měsíců v roce přes noc, navíc mám díky TČ levnou elektřinu, tak by to zase nebylo tolik peněz navíc...


doplněno 04.01.16 12:41:

Ten přímotop jsem právě objednal, zítra by měl dorazit, tak pak dám vědět jestli pomohl...

Datum: 04.01.16 09:59
avatar

Dobry den, mam stejny problem a bohuzel zadne reseni. Mam plastove Fakra s dvojsklem. Trojsklo se v te dobe nedalo sehnat. Okna se rosi, dela se plisen a voda tece na sadrokarton. Jka se tu uz psalo, kolem je vsude 30 cm vaty, ale izolacni schopnost oka tech 30 cm neodpovida. Navic popraskal sadrokarton kolem, tak mi jeste u jednoho okna pri silnem vetru jako je dnes fouka.

Premyslim, ze to rozdelam a podivam se, jestli tam ta vata je v poradku, ale nejspis ano :(

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.01.16 10:10
avatar

dakone, vždy lze najít řešení.

Buž zajistit jiné trojsklo, nebo dvojsklo s folii. Jestliže tam fouká, tak to určitě předělat, páč to značí o nekvalitní práci.

Vždyť tam jsou dvě folie a přes ně nemůže foukat.


doplněno 04.01.16 11:13:

Kapitáne, jsem o tom přesvědčen, pokud ovšem okno bude kvalitně zapraveno. Ještě záleží na vlhkosti vzduchu, ale povrchová teplota okna bude nad hranicí rosného bodu.

Nebo snad všechna střešní okna kapou?


doplněno 04.01.16 12:43:

Kapitáne, Vy chcete po mně reklamu?

Znám slogan, " když se řekne střešní okna, myslí se Velux"

O když na objednání i jiná okna, tak nejvíce se prodá Velux. Hlavně jde o zasklení. Takže jen trojsklo, páč naklápěním oken (úhel sklonu střechy) se hodnota zasklení mění. Ale to je na odbornou debatu fyziků, kteří umí počítat..


doplněno 04.01.16 13:11:

Nebo snad všechna střešní okna kapou...

touto větou jsem myslel všechna okna ve všech barákách..

Přeci ne každému kape na hlavu..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.16 10:57

Milane, takže myslíte, že kdybych tedy vyměnil okno za kvalitní trojsklo tak by při venkovních teplotách pod nulou a při teplotě v místnosti cca 16-19° nedocházelo k rosení?


doplněno 04.01.16 12:19:

Z těch značek které prodáváte, jaký typ okna byste doporučil? Abych se měl alespoň čeho chytit?


doplněno 04.01.16 12:44:

Jinak ano, rosí se všechna střešní okna, nicméně ložnice je jediná "obývaná", tak je to tam nejhorší...


doplněno 04.01.16 12:46:

Reklamu na konkrétního prodejce nikoli, pouze typ okna postačí

Od: suk
Datum: 06.01.16 09:20

Také jsme měly dřevěná střešní okna FAKRO a s nimi stejný problém s rosením a následně i s černáním dřeva. Pán ze stavební firmy, která nám prováděla rekonstrukci podkroví, nám doporučil okna vyměnit s tím, že FAKRO ani jiná okna z Polska už kupovat nemáme. Věděl o našich problémech s rosením a doporučil nám, abychom si koupily střešní okna TOSO, že s nimi mají dlouhodobé a hlavně výborné zkušenosti. Jelikož pán má opravdu dlouhodobou praxi v tomto oboru a jeho stavební firma má výborné reference, tak jsme se rozhodly, že dáme na jeho doporučení a zvolíme okna TOSO. Koupily jsme střešní okna TOSO (objednávaly jsme přímo od dodavatele na www.toso.cz , kde probíhala zrovna akce a tak byla okna za slušnou cenu), a pán nám je hned namontoval. Po montáži nám s úsměvem sdělil, že tímto nám problémy s rosením a s černáním dřeva skončily, že se okna TOSO určitě rosit nebudou a že jich namontovaly stovky a tak ví, o čem mluví. Řeči jsou jedna věc a tak jsme netrpělivě čekaly na první zimu, jak se budou okna projevovat a jak to bude s rosením. I když jsme měli k pánovi a k jeho firmě důvěru, tak jsme byli zvědaví, zda budou či nebudou problémy s rosením pokračovat. První zima přišla a brzy i mrazy, které u nás dosahovaly i - 20 stupňů. A dopadlo výborně. Jsme velice rádi, že jsme narazily na takovou firmu a že jsme poslechly jejich doporučení a koupily střešní okna TOSO. Po rosení už nejsou ani památky a rosení je pro nás minulostí. Už je to téměř 5 let a nejen že se okna TOSO nerosí, ale ani dřevo nečerná, okna výborně těsní a okna TOSO jsou prostě perfektní. Starosti s rosením střešních oken jsme tak díky dobré volbě střešních oken vyřešily. Měli jsme štěstí na dobrou firmu, která měla zkušenosti a mohla nám tak dobře poradit.

Suk

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 06.01.16 09:43
avatar

Jáká střešní okna jste tedy koupili? Plast nebo dřevo? Podle webu jsem nenašel trojskla - to mne dost mrzí... I když má trojskla s koef. 0,6 jsou k ničemu, když rožkem okna táhne :(


doplněno 06.01.16 13:43:

z foto výše vám bude jasné, že nejen sklo dělá okno... takže investici do trojskla jsem tenkrát dělal zbytečně..., ale plánuji si vyměnit komplet ... a chtěl jsem zjistit nějaké zkušenosti s plastem...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: suk
Datum: 06.01.16 13:39

Jednalo se o dřevěná střešní okna Toso s dvojskly a jak jsem napsal v příspěvku výše, tak s okny TOSO naprostá spokojenost a žádné problémy s rosením. Asi to nebude o trojsklech, jelikož vy máte trojskla a ta se Vám jak píšete rosí. Možní že je to spíš o značce oken, ale nejsem odborník a tak nevím čím to je, že se Vám okna s troskly rosí a nám okna s dvojskly nerosí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.