Jak seřídit automatický kotel na tuhá paliva

Od: Datum: 03.12.15 20:42 odpovědí: 13 změna: 07.12.15 18:32

Vlastním automatický kotel eco-Agrotech logic. Kotel se rychle zanáší sazemi, každý den mi asi hodinu zabere jeho čištění. Z komína vychází tmavý čpavý kouř. Za 24 hodin je prostor popelníku naprosto přeplněn popelem,který má převážně tvar hrudek, které se podobají tvaru samotného uhlí. Spotřeba paliva je enormní. Je zřejmé, že dochází k nedokonalému hoření. Snažím se postupně měnit různé parametry, ale jelikož tomu moc fyzikálně nerozumím, dělám to spíš intuitivně, a výsledek je stále horší. Vytápěný dům je sice v Praze,ale je v blízkosti vysokých stromů u lesa, což samozřejmě taky může hrát roli. Byla bych moc ráda,kdyby mně někdo poradil jednoduchý a srozumitelný návod,jak celý proces zefektivnit, nebo mi poslal kontakt na odborníka,který by mi kotel seřídil.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.12.15 20:54

asi bych se obrátila na odborníka a zde v odkazu je dole kontakt s emailovou adresou

http://www.eco-kotle.cz/kontakty-s3CZ

a jistě vám rádi poradí...

nám nyní taky dehtuje kotel a špatně spaluje ,tak vím jaké to je peklo- čekáme na technika...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 21:22

Martino, mám sice zplynovací kotel Atmos, ale ten váš černý kouř podle svědčí o tom, že je chyba asi ne v kotli, ale v tom, kdo zatápí a topí.. Zdá se mi totiž, že dusíte kotel přivřením přívodu vzduchu proto, že nechcete, aby měl velkou spotřebu, a nebo tam máte horko. Je nutné zásadně používat termoventily na radiátorech, pokud tam máte horko a naučit se nejprve zatopit s pořádným rozhořením kotle... Možná máte předimenzovaný kotel, který musíte dusit, ale protože neznám pořádně princip automatického kotle na drobné uhlí, tak raději zmknu.. V každém případě vám v otázce chybí charakteristika základních údajů.., které by rádci mohli využít.., ale takto oni neví skoro nic, a proto všechny jejich odpovědi jsou ve fázi "jako, asi, přibližně, cca a pod. , přičemž rozdíly mohou být propastné..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 03.12.15 21:10

nejdřív bych vyloučil nekvalitní palivo = zkuste jiné.

Pak řešit s výrobcem kotle nebo s dodavatelem kotle. Nejlépe s oběma - poslat popis problému, fotky popela, detaily o palivu a nastavení. Ať se k tomu vyjádří...

Podle nákresu tam jde štelovat jen přísun paliva a větrák, tam platí pokud je po změně horší výsledek tak štelujte opačným směrem

Má rošt chlazený vodou - dost může dělat teplota zpátečky (65°) pokud je chladnější tak může bránit kvalitnímu spalování. Ovšem spalovací komora (rošt) chlazený vodou, pouze primární vzduch skrz rošt bez předehřevu - to se s kvalitním hořením moc nekamarádí = dost možná jde o nekvalitní kotel s klamavou reklamou. Pak by pomohla jen výměna nebo úprava kotle (tu ale sama asi nezvládnete)


doplněno 03.12.15 21:26:

asi to máte: málo vzduchu/ moc paliva = přidejte vzduch nebo uberte na přísunu paliva.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 22:34

Kotel potřebuje víc času na spálení paliva. Uberte tedy dobu přikládání popřípadě prodlužte pauzu mezi přikládáním. Zároveň bych přidal vzduch. Teplota na zpátečce musí být min. 55°C.

Úplně jako první začněte s ubráním času přikládání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.15 08:42
avatar
Dobrý den,podle toho co popisujete,máte velké množství paliva a málo vzduchu.nebo malou prodlevu mezi podáváním paliva. Při topení autom.kotlem z komína nesmí jít žádný kouř,pouze teteleni teplého vzduchu.Takže pokud to začalo teď z ničeho nic a vy jste nemenili nastavení,máte ucpané otvory v hořáku,kde má proudit vzduch.ucpat se to může buďto specenym palivem, nebo prachem, pokud je ho v uhlí nadmíru. Nejsem momentálně u pc a tak omluvte případné překlepy z mobilu.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.15 08:47
avatar
Někde jsem zde dával takový univerzální návod na seřízení aut.kotle,až budu buduxu pc,přepošlu ho,i zde. zkuste napsat hodnoty. Kolik sekund podává palivo,jaká je prodleva,kolik vzduchu dáváte,kolik kW je kotel.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.15 11:27
avatar

Hodím to zde pro všechny. Autorem je pan Vejmola,snad se nezlobí.

Pro Vás by doporučil základní nastavení
Posun 20 s.
Čekání 55 s.
Ventilátor 35%
Klapka k ventilátoru i do komína plně otevřená.

Níže posílám universální podrobný postup pro nastavení jakéhokoliv kotle na jakékoliv palivo:

Nastavení parametrů automatického kotle
Na každém automatickém kotli se nastavuje několik parametrů.
- Cílovou teplotu vody, kterou má kotel udržovat
- Povolený pokles teploty vody před sepnutím hoření (Hystereze)
- Doba podávání paliva
- Doba čekání mezi podáváním paliva
- Množství vzduchu (rychlost ventilátoru)
- Požadovaná teplota vody v bojleru
- Udržování ohně v době mezi topením (profoukávání)
- Doplňování uhlí pro udržení ohně mezi hořením

Kotel (respektive hořák) má určitou samoregulační schopnost, přesto však je potřeba mít základní parametry v určitém vyváženém poměru, aby kotel dobře fungoval.

Základní hodnotou pro funkčnost hořáku je množství vzduchu. Rozmezí výkonu, ve kterém je hořák funkční je relativně malé - cca 10%
Pro optimální chod je potřeba se trefit do rozmezí 1-2%
Jak se projevuje množství vzduchu na oheň a výkonu?
Není pravda, že čím více vzduchu, tím vyšší výkon. Příliš mnoho vzduchu oheň sfoukává a oheň se špatně rozšiřuje, aktivní (hořící) plocha se zmenšuje, až nakonec může oheň uhasnou docela.
Naopak malé množství vzduchu způsobuje nedokonalé hoření, žlutý až červený oheň, hodně kouře a sazí.
Platí, že čím kvalitnější palivo, tím můžeme dát vzduchu více.

Ideální postup zapálení a nastavení dosud neseřízeného kotle:
Vyjděte z továrního doporučení pro výkon 75%.
Pro dosažení 100% ního výkonu je potřeba, aby byly všechny parametry ve vzájemném dokonalém poměru a toho se bez zkušeností špatně dociluje. Reálně navíc takový výkon nikdy nepotřebujeme.
Jde nám o to:
- Docílit dostatečného výkonu pro naše potřeby
- Získat co nejspolehlivější (nejuniverzálnější) nastavení
- Docílit co nejvyšší účinnosti
- Co nejlépe využit palivo (malé nedopaly)
- Docílit co nejčistšího hoření bez sazí, dehtování a podobně.

Takže jdeme na to.
- Ručně přihrňte tolik uhlí, až vytvoří mírný kopeček
- Do uhlí zasuňte zapálený plynový hořák
- Ponechte hořet, dokud se oheň nerozšíří (to může trvat i 10 - 30 minut)
- Zapněte vzduch na malou hodnotu - například 25%
- Sledujte rozšiřování ohně.
- Pokud se oheň rozšiřuje, vyndejte plynový hořák
- Až se oheň rozšíří po celém hořáku, zapněte automatický režim
- Sledujete zda se hromádka zvyšuje, nebo snižuje
- Ponechte tomu čas - klidně 30 minut.
- Propadá-li se hromádka, přidejte čas posunu o 5 s
- Roste-li hromádka, uberte čas posunu o 5 s.
- Nehýbejte v této fázi s dobou prodlevy.
- Oheň by měl v této fázi klidně a žlutě plápolat klidně i s množstvím sazí a kouře
- Pokud je oheň krátký a do modra - uberte vzduch
- Pokud je moc dlouhý (šlehá do horních částí kotle) přidejte vzduch
- Změny dělejte po 1 % a po změně nechte vždy alespoň 5 minut na "usazení" změny než budete dělat další změnu.
- Po cca 15 minutách zkontrolujte, zda se oheň rozhořel po celé ploše hořáku.
- Přidávat vzduch je možné až ve chvíli, kdy je oheň pěkně a stejnoměrně rozšířený po ploše hořáku.
- Pokud ano, přidávejte vzduch postupně po 1 % až do chvíle, kdy je délka plamene cca 50 - 60 cm, okraje jdou do modra a netvoří se saze ale pouze popel (to však poznáte až po pár hodinách. Zatím sledujte hlavně výšku plamene, aby nešlehal do komína).
- Po cca 30 minutách opět zkontrolujte zda uhlí v hořáku přibývá, nebo ubývá. Opět proveďte úpravu času posunu (přidat / ubrat), tentokrát však již jen o 3 vteřiny.
- Pokud by uhlí přepadávalo nespálené z hořáku, klidně posun ručně vypněte do doby, než přebytek v hořáku odhoří. Ventilátor při tom ponechte zapnutý.
- Další změny v čase posunu dělejte již po 1 sekundě. Mezi jednotlivými kontrolami nechte hořáku čas na usazení alespoň 1 hodinu hoření.
- Nyní máte oheň, který šlehá alespoň do poloviny kotle a množství uhlí v hořáku je stabilní.
- Dalším krokem je přidávání vzduchu tak, aby nám oheň nekouřil. Ideální množství vzduchu je takové, že je co nejmenší, přitom se ale netvoří saze.
- Vyčistíme kamna a druhý den se podíváme do kotle. Jsou- li na stěnách mastné saze, přidáme o procento vzduch. Pokračujeme s přidáváním, až do doby, než je kotel ráno špinavý, ale jen v něm jen minimum mastných sazí. (každý den přidáme 1 % vzduchu)
POZOR. Je to kotel na uhlí, vždy tam nějaké saze budou, ale jde o to aby jich bylo málo.
- 2 x denně také kontroluje zda se nám udržuje správná hromádka v hořáku. Na povrchu, by měl být popel, částečně může být i spečený, pokud však spékance odpadávají do popelníku je to v pořádku. Pokud spékance, nebo větší kousky popela rozlomíte, měly by v sobě mít pouze malé černé jadérko nespáleného uhlí (nedopal). Čím méně tím lépe. Obecně je pro spalování lepší drobnější mourovaté uhlí než velké pravidelné kousky.
- Pokud jsme docílili toho, že oheň hoří rovnoměrně po ploše hořáku (Tmavší střed není závada, ale přirozená vlastnost. Uhlí je tlačeno středem, ale odhořívá ze stran, odkud je vháněn vzduch - tmavý střed nakonec přepadne k nějaké straně.) podíváme se podrobně ji na posun uhlí.
- Dobou přísunu uhlí, vlastně regulujeme množství paliva a tedy výkon kotle. Chceme-li docílit většího výkonu, musíme do hořáku prostě materiál ke spálení přisunout v dostatečném množství. Zvětšíme-li čas posunu, přihrneme do hořáku více uhlí a protože je hořák kónický (trychtýř) zvetší se objem ohniště, tím pádem objem i naráz hořícího uhlí a tím pádem výkon.
- Pokud budeme přihrnovat méně (kratší čas) ohniště poklesne, zmenší se objem hořícího uhlí a poklesne výkon.
- Nižší výkon však nemusí být na závadu. Proč? Uhlí stráví v hořáku delší dobu, což vede k lepšímu prohoření, menším nedopalům, lepšímu využití paliva a tím nižší spotřebě.
- Vyžadujete-li však vysoký výkon (například při extrémních mrazech), musíte přihrnout paliva dostatek, jeho využití však nebude tak dokonalé.
- Ideální postup je takový, že začnete na nějaké (nižší) hodnotě. Oheň bude v hořáku spíše propadlý. Pokud kotel nebude schopen dům vytopit, přidáte palivo (prodloužíte čas podávání). S klesající teplotou venku zvyšujete přidávání paliva (po sekundách) až zvládnete největší mrazy. Tuto hodnotu pak již nikdy nemusíte měnit.
- A co vzduch? Pokud hoří klidným širokým plamenem bez sazí, nemusíte na nastavení již sahat. Pokud začne sazet - přidejte výkon větráku o 1%. Nepřidávejte o víc. Přidáte-li například o 5 % nevytáhnete již z kotle takový výkon a mohou nastat problémy s hořením. Ideální je to prostě nastavit tak asi o 1-2% více nad hodnotu, při které to přestalo sazet.
Poměr doby čekání a posunu materiálu
Je správná hodnota 60s čekání a 20 s posun, nebo je lepší 30 s čekání a 10 s posun?
- Pokud měníte nastavení, vždy měňte jen JEDNU hodnotu.
- Pokud vám kotel funguje, není moc důvod do něčeho šťourat.

Samozřejmě ideální stav by byl, kdyby šnek plynulou regulaci rychlosti. Současné jednotky však regulaci rychlosti posunu neumožňují a tak se řídí stylem ZAPNUTO / VYPNUTO.
Je tedy lepší častější spínání, nebo méně časté?
- Častější spínání je lepší pro plynulé hoření plamene. Přináší s sebou však větší opotřebení spínacích prvků - relátek, které mohou dříve odejít. Přeci jenom je rozdíl pokud to sepne 3000 x za den, nebo 6000 x za den.
- Málo časté spínání však vede k nepravidelnému výkonu a v extrému by mohlo dojít až k tomu, že se nově přihrnutá velká dávka paliva nestihne včas rozhořet od zbytku vyhořelé předchozí dávky.
- Proto doporučení, aby se spínací cykly pohybovali okolo jedné minuty (50 s + 20 s) lze považovat za ideální.
Jaká teplota vody?
Automatické kotle umožňují dodržet relativně přesně teplotu topné vody. Jaká je ale ideální teplota vody?
Ideální teplota vody je taková, aby i v největších mrazech dokázala vytopit nejstudenější místnost v domě na požadovanou teplotu. :) Udržovat na kotli vyšší teplotu vody je zbytečné. Je potřeba si uvědomit, že u automatických kotlů nehoří palivo v přímém styku se stěnami kotle a není tudíž tak důležité striktně dodržet určitou MINIMÁLNÍ teplotu vratné vody - zvláště u litinových kotlů.
U automatických kotlů je mnohem nižší vlhkost spalin z důvodu nuceného větrání. Na vnitřních površích kotle je tudíž voda nekondenzuje i při nižší teplotě návratové vody.

Celá instalace se tak může výrazně zjednodušit a zlevnit.
- při nastavení teploty dejme tomu na 80°C - což je celkem obvyklá teplota bude návratová voda mít cca 55 - 65° což je ideální stav - nepotřebujeme tedy regulaci teploty zpátečky.
- Ideální je použít na radiátorech termostatické hlavice - snadno si nastavíme komfortní teplotu v každé místnosti jinak, a to včetně sklepů.
- Regulovat teplotu v čase u jednotlivých místností je možné pomocí programovatelných termostatických hlavic, vyžaduje to však striktní dodržování mnoha pravidel (zavírání dveří, používání dané místnosti pouze v očekávaných časech, a hlavně ne vždy je nastavená teplota komfortní vhledem k aktuálnímu stavu člověka. Jinou teplotu vyžaduje když kouká večer na televizi a jinou potřebuje manželka když žehlí. Přitom obě činnosti běžně probíhají večer v obýváku v podobnou dobu.) Na tyto stavy neumí běžné "naprogramované" systémy reagovat a již vůbec ne pružně. Oč jednoduší je prostě když jdu do koupelny v "nezvyklý" čas prostě otočit hlavicí naplno a během chvilky je tam teplo. Nebo prostě když jedeme na víkend pryč stáhneme hlavice na "dvojku" ale přitom v druhém bytě u babičky si to nastaví jak chtějí.
- Termostat je lepší nepoužívat - řídí teplotu pouze v jedné místnosti.
- Výjimka vhodná pro použití termostatu je případ, kdy je celý dům obýván / neobýván v pravidelných intervalech delších než 10 hodin. (typicky firma, nebo víkendy) Pak má smysl regulovat teplotu a výkon topení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.12.15 16:33

Zdravím paní Hájková . Vypadá to ,že máte ucpané vzduchové trysky hořáku . Jsou to ty dírky ve vaničkovém hořáku. Už jste je za ty tři roky někdy čistila? Jestli né , tak kotel nechte vychladnout , očistete hořák a dírky prošťourejte a vysajte z nich napadaný popel vysavačem . Zas bude krásně hořet ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martinahajkova
Datum: 07.12.15 08:35

Díky za rady, ale bojím se, že např. hořák sama nebudu schopna vyčistit. Abych řekla pravdu, ani nevím, jak se k němu pořádně dostat, když je položený stranou. Snad by to čištění šlo sledovat za pomoci zrcátka. Nevíte o někom, kdo by tomu rozumněl a v Praze dělal údržbu a seřízení těchto kotlů. Čím víc do toho pronikám, tím víc si říkám, že bych to měla nechat odborníkům. Na firmu pana Donáta z Lovosic, od kterého mám kotel, se ani neobracím, protože mi ani v záruční době nedokázal pomoci.

Včera jsem si opsala všechny parametry z kotle:

ÚT 55°C

Hysterese 3°C

Teplota návratu 55°C

Tovární nastavení (pokud ho nastavím na "ano", samo se vrátí na "ne")

Doba zhášení 6 min

Pauza v udržování 30min

Udržovací režim 10 s

Spust. vent. 2 s

Teplota šneku60°C

Minimální výkon vent. 12%

Maximální výkon vent. 99%

Je na této kombinaci něco očivedného špatně?

Datum: 07.12.15 17:41
avatar

Mrkněte ještě do nastavení a pošlete dobu podávání a dobu klidu a Kolik % vzduchu máte., Nevím zda jste již psala, ale pokud ne, tak jaké palivo používáte. To co jste poslala na pomoc da dálku nestačí. Ale jak jsem již psal, podle toho, jak máte zanešený kotel, máte za a) ucpané otvory- zapečené, b) mnoho mouru v palivu a on ucpává otvory, c) mnoho paliva a krátká doba klidu a málo vzduchu.

Mrkl bych se na ty průduchy a na ten mour.Pošlete to nastavení, pomůžeme Vám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.15 18:32

Vyčistit hořák je jednoduchý . Musíte povolit dvě matky pod hořákem a uvolnit tu destičku zespodu. ( naznačim to červeně na obrázek) Vypadne z toho nahromaděný popel který bránil průchodu vzduchu v tryskách. Tohle se má provádět alespon 3x za sezonu . Škoda...minulý týden jsem jel kolem ...stavil bych se.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martinahajkova
Datum: 07.12.15 09:18

Posílám jen pro ilustraci fotky, jak vypadá kotel před každodenním čištěním a kolik popele za 24 hodin vyprodukuje (spotřebu uhlí si k tomu jistě představíte). A to jedu jen na 2 - 3 radiátory, ostatní dotápím krbovými kamny.

Datum: 07.12.15 17:36
avatar

Ucpané vzduchové otvory. Nebo mnoho mouru v uhlí. Měl jsem tohle také.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.