Dali by jste si do celého bytu lino/vinyl?

Od: Datum: 02.12.15 15:20 odpovědí: 37 změna: 08.12.15 15:05

Zdravím, je to spíše takový malý průzkum. Mám sestru, dospělá žena s velice vyvinutým smyslem pro praktičnost, a ta rekonstruuje poměrně zásadně byt v RD, v čemž jí já vydatně pomáhám (makám fyzicky, koordinuji řemeslníky, dávám technické rady). Rekonstrukce až na pár minichybiček se chýlí ke zdárnému konci. Řídím se heslem, že každá loď má mít jednoho kapitána (rozhoduje) a jednoho kormidelníka(řídí), toto pravidlo ctím obecně ve všem co dělám. Nyní však nastal problém. On to problém vlastně ani není, je to otázka vkusu a preferencí každého soudruha. Sestra si chce dát do celého bytu 6+1 lino, jeden šedivý odstin, bílá kuchyňská linka, bíle všude vymalováno. Všichni do ní hučíme, že lino je fuj do obýváku a do obytných pokojů. Že lino patří do chodby, předsíně, možná koupelny či kuchyně, ale mít lino v obýváku v ložnici a v dětských pokojích - že to bude prostě odporné a byt esteticky degradující. Jak na ubytovně či jak na lodi Hermes pro bezdomovce. Hučíme do ní, ať jde do kvalitního zátěžového lamina, nebo dřeva... dlažbu nechce - studená, korek - nechce, měkký. Vše marné, vidí jen údajnou praktičnost a srdce jí propadlo linu a hlava je též jede jen v módu lino, lino, lino...

Dali by jste si vy lino/vinyl (lhostejno jaký vzor) do obýváku, ložnice, dětského pokoje, pokoje pro hosty? Nebo to vnímáte spíše jako já, že je to hnus? Díky za reakce.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: axus®
Datum: 02.12.15 15:27
avatar

Predpokladam, ze Vy jste v roli toho kormidelnika, nikoliv kapitana. A hlavne ne v roli investora?

Jak se rika, proti gustu...

A jak to vnimame my je asi tak nejak jedno. Popravde ja bych si do bytu zase nedal treba to lamino. A drevo po prakticke strance...no...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.15 15:44

Ano, jsem jen kormidelník (= koordinátor stavebních záležitostí). Tj. nejsem kapitán, nejsem investor, a nebudu tam bydlet.

Datum: 02.12.15 15:32

A to fakt poznáte rozdíl mezi laminem a vinylem třeba z tohohle obrázku? Tahle vypadá vinylová podlaha.

Je to jen o výběru a penězích. Za mě vinyl. Vaše sestra má pravdu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.12.15 16:54
avatar

nadhera-)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.15 15:37
Na lino do některých pokojů koberec a nevidím v tom žádný problém. My máme například koberec na pravých parketach, aby se chránily. Do dětského pokoje pěkný koberec na lino ode zdi ke zdi a vůbec nebudete vědět co je pod tím o:)) V obýváku též předpokládám, že bude koberec. Lino nepatří do kuchyně a koupelny - tam patří dlaždice. Máme lino v jídelně a vypadá hezky (ale ne šede). A co třeba marmoleum? Nejnovější in přírodní materiál? Bez chemie. ..je ted v módě. Do pokoje pro hosty je vhodný rovněž koberec a chránite tím lino, které vydrží dele
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.15 16:02
avatar

Když jsem bydlel v paneláku, bylo tam všude lino - a všude kromě koupelny a pruhu před kuchlinkou jsme ho měli pokryté kobercem, takže nebylo vidět.

Pokud bych z nějakého důvodu nechtěl v pokoji koberec ode zdi ke zdi, preferoval bych kvalitní plovoučku (s důrazem na slovo kvalitní - ne něco 5mm tenkého, co se za chvíli rozjede). Možná dřevo, pokud by to bylo technicky proveditelné. Možná i tu dlažbu. Lino ne - leda snad takovou kvalitu, o které píše @amper

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.15 16:16

Ještě jsem zapoměl uvést klíčovou infornaci, že sestra koberce nesnáší (prach, musí se luxovat - příliš práce, roztoči, skvrny...) takže varianta celoplošného pokrytí lina kobercem logicky padá. Ztrácí se mi navíc smysl takovéto dvojvrstvy. A hodit na lino nějaký kus peršanu, či do dětského pokoje hodit na lino kus dětského koberce na hraní - no za mě je toto řešení dizajnově i funkčně brrrrrrr. Já už jsem ale rezignoval, ať si tam dá co chce... Spíše mě zajímá, jaký je +- většinový názor.

Datum: 02.12.15 16:19
avatar

já osobně bych si lino do celého bytu nedala - připomínalo by mi to panelák nebo ubytovnu... :( ale jestli ona s tím nemá problém, proč ne - dá si na něj do pokojů koberce a je to... dlažba je opravdu studená a dřevo a korek choulostivé - takže jí trochu rozumím... my máme v domku dlažbu, v pokoji by se mi líbilo dřevo, mám aspoň imitaci :)


doplněno 02.12.15 16:24:

aha, bez koberců... to bude chtít opravdu hezké kvalitní lino, ne všude stejné

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.15 16:21

dnes se vyrabějí lina pěkná, ne jak dřív- nechte jí ať si tam dá co sama chce - pokud bych chtěla linío - nikdo by mi ho nevymluvil...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 02.12.15 16:49
avatar
Plovoucí podlahy jsem z celého bytu vytrhal a všude dal lino. Nikdo na první pohled nepozná ze se jedna o lino . Vypadá to stejne jako plovoucka jen je teplejší tolik to neklouze a skvele se udrzuje. Nechápu co se vám na linu nezda.
Ohodnoceno: 7x
 
Od: mamen1
Datum: 02.12.15 18:08

Souhalsím, také máme ve všech pokojích lino (panelák).Plovoučku jsme vyloučili z důvodu hlučnosti a také pokud se na plovoučku vylije tekutina většinou se hned zvlní. Koberec drží prach,takže jednoznačně lino.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: strakatypes
Datum: 02.12.15 17:00

Mám stejný názor jako sestra. Do celého bytu by měl být stejný odstín podlahové krytiny, není hezké, když z jednoho pokoje přecházíte do druhého a na zemi je jiná krytina. Do koupelny je opravdu dobrá dlažba, ale já sama mám volně položené lino a když mě třikrát vytekla pračka, tak jsem v malé koupelně udělala grunt, lino venku oprala a usušila a bylo hotovo. Časem sestra zjistí, že pro zútulnění obývacího pokoje, bude na podlaze hezký kusový koberec, malým dětem aby nebyla zima při hraní na zemi, tak jim koupí hezký, barevný veselý, dětský kobereček a v ložnici po stranách postelí malé koberečky. Někdy je potřeba roztříštit velkou, jednotvárnou plochu. Pokud tedy preferuje tento jednoduchý styl, tak celoplošný koberec také nedoporučuji.

A když má ráda všude čisto, jednoduchý nábytek, čisté barvy, odlehčený styl, a nechce mít pracný úklid, tak proč ne. Tu bílou a šedou oživí barevnými doplňky, aby vše nepůsobilo moc studeně. Věřme, že má cit a představu, v čem chce bydlet. Postupně si domov zabydlí a přispůsobí.

Protože má přítel velkého psa a je to člen rodiny, tak máme také všude lino, jenom v kuchyni u linky mám kobereček, abych nestála na studeném a tvrdém.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bibca
Datum: 02.12.15 17:01

Vite jak v dnesni dobe vypada lino? Ja ho mam krome vstupni chodby a koupelny v celem dome a ani po letech toho nelituji, nemenil bych. Nikdo dosud nepoznal ze je to lino a vsem se podlaha libi

Ohodnoceno: 6x
 
Od: roman68*
Datum: 02.12.15 17:03

Zdravím,

mám v bytě (cihlový dům) -v obýváku a ložnici parkety a na nich koberce a neměnil bych !

mám rád přírodní materiály a smrad z umělotin nesnáším...ale každému, co jeho jest

R.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.12.15 17:58
avatar
Netuším o jakém smradu mluvíte ale řekl bych ze nebude o moc horší než ten z umělého koberce
Ohodnoceno: 0x
 
Od: cgd
Datum: 02.12.15 18:58

My máme všude lino a je to fajn. Je teplý, měkký, vzor dřeva včetně struktury. Dobře se uklízí, nezvlní se, když na něj vylijete vodu, nevrže, dobře se pokládá.

Dnes si nemusíte koupit retro socialistický lino, který bylo tvrdý, hladký, lesklý a mělo hnusný vzor.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.12.15 19:29
avatar

Na novém bytě dcery bylo málo času a tak má lino v celém bytě, na první pohled si myslíte, že je to dřevo-plovoucí podlaha, praktické je to moc, nemusí ječet na děti, že něco rozlily, je to teplé, raz dva vytřený celý byt. Jediné co mě zaráží, je ta šedá barva, sama jsem musela dát pryč koberce z chodby(zničeno inv. vozíkem) a nyní je tam ne zrovna hezké, šedé lino co mu prý vozík neublíží. Když lino, tak kvalitní, chodba + kuchyň jiná barva než pokoje. Na prvním bytě měla dcera korek-rozhodně nebyl měkký a plovoučku. Já mám dlažbu v kuchyni a jelikož bydlím v patře, není nijak studená.

Ano, kvalitní lino bych si do bytu klidně dala.

Romane, mít v pokojích parkety a zakrýt je kobercem je podle mě horší než to lino.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.12.15 20:20

Sestra má podle mě velice dobrý vkus. Ano, lino a všude stejné. A vymalovat tak, aby každý pokoj nebyl " každý pes, jiná ves".A když to jde, tak bez prahů. Jinak tady kdosi píše, že má na parketách koberec, aby parkety uchránil. Tak to já také nechápu. Parkety jsou věčné a krásné. Proč je překrývat kobercem?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.12.15 12:03
Parkety nejsou věcné.Po asi 50 letech jsou už docela oslapane (tam, kde jsme je neměli prikryte kobercem). Čištění a broušení parket stojí cca 10000kc 1pokoj. Raději je proto prikryvame celoplošným kobercem.
doplněno 03.12.15 13:07:

Kovis --- ano, přesně tak, ošmatlané nevyleštěné parkety nám vadí esteticky. Zatím jsme to neřešili, jsme spokojeni s koberci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 12:26
avatar

Jančo, necháte, zatmelit, vybrousit a nalakovat a na dalších minimálně 10 let máte nádherné parkety. Moje jsou také pod kobercem, jezdit na parketách na vozíku to bych je mohla brousit a lakovat každoročně, sousedka je má překrásné a k té na vozíku jedu jen do kuchyně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 13:02

Pokud jsou ošlapané a vadí vám to esteticky, tak je samozřejmě lepší je zakrýt. Je ale nesmysl si zakrývat nové či rekonstruované parkety proto, aby se neochodily. Investovat po 50 letech peníze do jejich rekonstrukce považuji za rozumnou investici, pokud ty peníze máte.

Jinak k dotazu - osobně bych si lino nedal, mám všude dřevěnou (nikoliv laminátovou) plovoucí podlahu. Nicméně dnes existuje tolik zajímavých vzorů umělého či přírodního linolea, že bych si klidně vybral. Osobně proti němu nic nemám, ale dřevo mi přišlo lepší. Kdysi jsem v jiném bytě položil korek a bylo to taky super.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: roman68*
Datum: 06.12.15 19:16

mno ony parkety se smekají a hlavně..paradoxně kvůli prachu !

koberce lépe izolují a ten prach drží a neválejí se vám všude chuchvalce prachu a vlasů..vysavač mi funguje-a raději vysávám než vytírám...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 11:14
avatar

Když jsme dokončovali v roce 1970 stavbu paneláku,jako podlahovou krytinu jsme se dohodli použít tehdy v Německu velmi oblíbený "spantepich"koberec,z horní strany krytý velmi pevnou folií PVC se šedým mramorovým desenem.Tato krytina je natažena po celé ploše podlahy.Tuto krytinu jsem už na trhu nikdy neviděl.Je naprosto dokonalá,dobře se udržuje a je měkoučka.Pod folií je 10 mm filc.

V dnešním bytě máme k plné spokojenosti celoplošné zátěžové koberce.Jednou až dvakrát do roka je strojně čistíme kärchrováním.Letos vyměníme koberec v kuchyni za vinylové lamely.Je to podlaha velice praktická,deseny této krytiny se dají počítat na desítky.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 03.12.15 11:25
avatar

Určitě ano, je to PVC podle nových parametrů a jiné kvality. Naši mladí ho mají v celém bytě, mimo koupelny, wc a chodby. je to velice praktické, pokud jsou malé děti. Jedná se o "Novilon", který má izolační vrstvu, něco, jako polystyren a nestudí. Nabo můžu poradit Marmoleum, které je vyrobeno na bázi korku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 12:43
avatar

dal bych peknou moderni zihanou plovoucku a interier v kremovych odstinech, mam rad ty vzory podlah, ktere trochu "vypravi pribeh" resp. ze byt vypada luxusne uz kdyz je prazdny bez nabytku jen s novou podlahou

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fex
Datum: 03.12.15 13:15

zdravím,

asi před rokem jsem rekonstruoval byt o ploše 75metrů čtverečních. Kromě ložnice, WC a kuchyně máme všude položeno zátěžové lino se vzorem dřeva. Lino je poměrně hezké a každý kdo příjde na návštěvu se ptá, jestli to je vinyl, plovoučka nebo co to je.

Taky jsme dlouho rozmýšleli co pořídit a mylím že jsme udělali dobře. Podlaha je pevná pěkná, tady se šetřit nevyplatí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 03.12.15 13:16

Vaše sestra má moje sympatie. Když vidím u známých, co jim udělala zvířata a děti s velice drahou zátěžovou laminátkou, gratuluji si, že se mi podařilo přemluvit partnera na zátěžové lino v dekoru dřeva. Máme ho ve všech pokojích, jen na chodbách a v koupelnách jsou dlaždice. Mít tam laminátovou podlahu, tak už je zničená. Mít tam dlaždice, jsou rozmlácené. U nás se totiž v domě žije, bydlí a vaří. Co by udělal upadlý hliníkový papiňák s dlaždicemi si nechci domýšlet, co by udělalo 12hodin v kuse blijící dítě (a blijící kde zrovna stojí) s laminátovou podlahou také ne. Věci mají sloužit lidem, ne lidi věcem. Čím více bezúdržvové vybavení bytu, tím lépe. K čemu je mi lakovaný dřevěný stolek, kam se bojím položit si hrníček? K čemu je mi 20m2 parket bratru za 60tis., když pak se bojím šoupnout sedačkou a pes je po zbytek života odkázán na pobyt maximálně v kuchyni nebo na zahradě? Kdo ten barák bude nakonec užívat a uklízet? Sestra, nebo vy a zbytek rodiny?


doplněno 03.12.15 13:21:

Co považuju za úplně nejhorší podlahu, to je beton a na něm celoplošný koberec. To podle mě není podlaha, to je nedokončená stavba, kam někdo hodil koberec, aby to bylo obyvatelné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 13:47

pb. Bydlím momentálně se třemi malými vnoučaty v jednom bytě. Vše tomu bylo přizpůsobeno. Nábytek, podlaha... Děti jsou spokojené, že po nich neřveme, že něco zničí. My jsme spokojeni, že po nich neřveme, že něco zničí *smich* Doufám, že jednou budou vzpomínat na to, jak si pod jídelním stolem (mimochodem se sníženou výškou kvůli nim), udělali doskočiště ;). Jak si ze židlí a pár dek udělali v obyváku "doupě", kam mohou jen oni. Místo drahé sedačka máme po zemi plno polštářů různé velikosti ( jak jen v nich se děti nablbnou). Rozhodně nemohu pozvat nikoho, kdo chce mít byt ťipťop. Toho by z toho šlehlo. Ale rozumné maminky u nás čerpají inspiraci *ua*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 17:01
avatar

Tak rozhodně lepší než z.s.a.e. koberec. Koberce bych nechtěl ani za nic. Ten bordel co je v kobercích... Víte co lidi maj doma za bordel (v kobercích) a myslí si jakk tam nemaj čisto? Já mám v kuchyni, ložnici lino. V obyváku parketovou mozaiku. Je fakt že zde mám u PC stolu malý kobereček (prodává se to jako rohožka) a pod konfernčním stolkem před pohovkou mám taky koberec - asi 200 X 80 cm.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 17:09
avatar

Mam nazor jako vase setra,,-) My jsme nekdy v lete rekonstruovali v RD koupelnu a 2 zachody a dali dlazbu, ktera podle me patri urcite na zachod a koupelnu.. Do vrchniho patra, kde mame cela rodina loznice jsme ja i muj chlap chteli oba koberce kvuli teplu a jsme moc spokojeni.. Nyni casem chceme resit dole v patre, kde mame kuchyn, velky obyvak a velkou chodbu resit co tam dame a priklanime se, ze lino.. Byli jsmes e uz ivat i v obchode a byli jsme nadseni jak krasna jsou dnes lina a vypada to ulne jako drevo a cokoliv..Dosud mame dole hlavne parkety jeste od puvodnich majitelu domu, ale nelibi se mi to,protoze uz jsou starsi a chci prave neco noveho a moc se nam libi to lino ktere bychom dali uplne stejne po cele plose spodniho patra, aby to vypadalo pekne a jednolite.. Dnesni lina a pred 100 lety se nedaji srovnat.. Dole v patre casto prebehneme i v botach, takze chc neco praktickeho..

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.12.15 13:53

Děkuji všem za názory, dneska ten link pošlu všem našim rodinným příslušníkům, co do toho vandrují včetně mě. Odnáším si z toho poznatek, že nic nemusí být černé nebo bílé. Tj. ať si tam dá opravdu svobodně co chce - klidně to mnou zavrhované lino.

Od: roman68*
Datum: 06.12.15 19:18

jasně ! oni v tom budou x-let žít

a někdy je lepší nevědět, co vlastně dýcháme...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jinx®
Datum: 06.12.15 18:39
avatar

Len jeden praktický dotaz. Mali sme lino asi 7 rokov a takisto aj to vaše zožltne v miestach kde sa po ňom intenzívne chodí.Sivá alebo šedá či jakú tam chcete dať tak tá bude časom sivožltá...áno od bosých nôh.Chce to inú farbu poprípade dekor-imitácia dreva.Inak materiál ako taký na údržbu o.k.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 06.12.15 20:29

Zdar. V celém bytě mám odolné lino a v předsíni dlažbu.Zatím pátým rokem bez závad.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.15 12:02
avatar
Dcera si do ložnice taky vybrala lino. Byl jsem proti, ale bydlet v tom bude ona. Pokoj vypadá krásně, praktičnost toho rozhodnutí ukáže až čas. Jestli se to v exponovaných místech odře nebo vymačká od nábytku. Problém dobrého lina je v tom, že v cenové relaci 450 plus, což není za dobré lino moc, se už dají sehnat třívrstvé dřevěné lamely a konec konců i rozumný vinyl. A to jsou ve srovnání s linem přece jen materiály o level výš.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 08.12.15 13:42
avatar

Predpokladam, ze linem zde neni mysleno prirodni linoleum, ale klasicke PVC. Pak neni zadny rozdil mezi PVC a Vinilem, jelikoz je to jedno a to same (Polyvinylchlorid). Jednou se tomu akorat rika tak, kdyz je to v rolich, podruhe onak, kdyz je to v pasech nebo jako plovoucka.

Naopak prave linoleum (napr. dnes moderne pod obchodnim nazvem marmoleum) je rozhodne o level vys, nez plast.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.15 15:05
avatar

Jako odborník na plasty,axusi protestuji proti tomuto tvrzení.Pvc lino je materiál,jehož spodní vrstva(Asi 40%) je tvořena směsí regenerátu PVC a dřevěné,případně korkové drti a kaolinu.Na ní je naválcována vrstva PVC s pevnostní složkou a změkčovadlem a barvou,poslední vrstvička je PUR folie.Jedná se samozřejmě o moderní podlahoviny.Před 20 lety obsahovalo ještě změkčovadla na bázi ftalátů,což vadí řadě kritiků.

Vinyl desky jsou v podstatě progresivní plasty,nášlapná vrstva je tvořena kopolymery polyvinyl chlorid polyvinyl acetát,nebo butyrát.Opět krytá lakem PUR s vysokou otěruvzdorností.Dá se říci,že je alternací klasických plovouček.

Marmoleum je na rozdíl od PVC několika vrstvá krytina,tvořená směsí korkové drti s kaolinem a tmelem z vysychavých olejů se sikativy.Dá se přirovnat k nátěrům olejovou barvou.Nášlapná vrstva by měla být tvořena vrstvičkou lněného oleje.Protože se ukázalo,že tato sestava není příliš odolná mechanicky,tak se doplňuje folií PUR s potiskem různých dekorů.

Takže si můžeme vybrat mezi víceméně přírodním materiálem a syntetikou.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.