Jak ukončit okap mezi sousedy v řadovce?

Od: Datum: 28.11.15 15:41 odpovědí: 23 změna: 28.11.15 23:36

Soused, který je vřadovce uprostřed (žlutá fasáda), bude dělat novou střechu, ale vyjde mu výš než ji má nyní. Zatím je okap od nás napojen s jeho okapem v jedné rovině až k zelené fasádě, kde je svod dolů do kanálku. Pokud se soused od nás odpojí a bude mít okapy výše, kam svedeme okap my? Múžeme dolů na chodník, jak jsem to viděla u jiných domků? Podle mně by šla voda pod barák? Jaké máte zkušenosti?

doplněno 28.11.15 15:46:

střeha seshora:

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: vilik
Datum: 28.11.15 15:56

Máte ještě možnost se připojit na jeho odtok ve vaší úrovni, nebo dodělat svod až ke kanalizaci. Koupíte kotlík, rouru, 2 kolena, čelo na ukončení rýny a dole plastový lapač-geiger, nějaké červené KG díly podle potřeby, jako trubky, kolena, odbočky, podle toho, kde se dole napojíte. V ideálním případě třeba z geigru jen odbočku a kus trubky, jestli to před bílým domem je kulatý poklop kanalizace. Nebo si práci nechte udělat.

doplněno 28.11.15 16:06:

Záleží, jestli budete muset měnit spád, ale zjistěte, jestli není kanál vedený podél domů, pak se můžete napojit na nejnižším místě. To víko a původní svod by tomu odpovídaly.

doplněno 28.11.15 16:32:

Omlouvám se, místo poklopu se mi ukazuje jen tmavý flek. Navíc jsem původně popletl domy. Znovu, najdete nejbližší kanál. Zjistíte, jak je hluboko. Pokud by měl dostatečnou hloubku pro připojení, napojíte se podle druhu roury na to určenou přechodkou na tento kanál. Ono to jde i levněji, vyvrtá se díra do původní roury a přilepí se na ní rozřízlá podélně dole odbočka z plastu, jako byste měla malý prstýnek a proti kamínku ho kousek odřízla, aby šel nacvaknout. To berte jako nouzové řešení, skoro nic se neušetří;). Trubku s možností korekce směru vyřešíte různými tvary KG, koleny. Na konci vedení v úrovni země umístíte geiger. Budete muset bohužel do chodníku. Na vrchu pak na rýnu nasadíte kotlík, z něj svedete do geigru trubkou a 2ma koleny. Celé se to nýtuje a silikonuje. Ještě zaslepíte konec čelem v místě, kde se soused odpoví. Popis je psaný složitý, ale okouknete to na jiném okapu.

Ohodnoceno: 3x

Od: pt®
Datum: 28.11.15 16:03

"vilik", ten bílý domek jsme my, uprostřed žlutý domek souseda, který bude mít střechu výše a svod je až u zeleného domku. Ten poklop v chodníku je úzávěr našeho plynu. Takže mezi bílým a žlutým domkem dojde k přerušení okapu, který je nyný propojený až k zelenému domku. Vilíku, takže jak na to? Děkuji.

doplněno 28.11.15 16:11:

A co kdyby se po rozdělení udělal díl s ukončením a rourou vedenou dolů s kolínkem na chodník? Také spád silnice je od bílého, našeho domku až k zelenému domku. Kanálek je v silnici pod tím kusem čtvercového PVC, ale to bychom museli udělat spád obráceně. raději bych první verzi, je to jednodušší, co říkáte? Děkuji.

Od: hm®
Datum: 28.11.15 16:17

Někdo to jen svede dolů a nechá stříkat lidem na boty, někdo udělá přes chodník žlábek do silnice, někdo třeba zakope několik málo metrů trubky do země a odvede vodu do potoka, kanálu apod. Tedy pokud nejde napojit svod do kanálu hned v místě.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 28.11.15 16:29

"hm", moc děkuji za alternativy. Když to pustím na chodník, tak to bude stříkat na boty jen mně, protože jsme poslední v řadě a po chodníku dolů k zelenému domku chodíme jen my. Tak asi to tak uděláme. Díky.

Datum: 28.11.15 16:34

Dešťovou vodu ze střechy jsi povinna svádět do kanalizace a nebo jí likvidovat na svém pozemku.

Takže jí nemůžeš volně pustit na chodník, na silnici, atd.

doplněno 28.11.15 16:36:

V tomto případě, bych jí napojil na kanalizaci.

doplněno 28.11.15 16:49:

Např. Stavební zákon. Ale i OZ... a další

Je to logické. Nemůžeš přece svou dešťovou vodou obtěžovat ostatní. Představ si, že vedle tebe vyroste 10000m2 velký sklad, který bude mít svod směrem k tvému pozemku. V případě deště jsi trvale pod vodou. *ee*

Ohodnoceno: 1x

Datum: 28.11.15 16:37

"andelck", kde je to psané? Nebo jen to jen místní vyhláškou? Děkuji

doplněno 28.11.15 17:02:

"andelck", já jen, že to vidím normálně v ulici, jak voda teče na chodník. Ale zřejmě uděláme spád na druhou stranu a spustíme odpadovou plastovou rouru do sudu, který by stál ve výklenku a měla bych vodu na kytky a na mytí auta. co říkáte? Děkuji

Datum: 28.11.15 17:23

Nevím zda máte představu kolik vody naprší , - na chatě když opravdu leje tak z půlky střechy to jest 6x5m naprší 200litrový sud za patnáct minut.

No letos to bylo možná za celý rok.

Datum: 28.11.15 17:29

"tomas11ů, aha, tak to asi nepůjde s tím sudem. Ale v každém případě uděláme spád obráceně a si to půjde hadicí pod chodníkem do toho kanálku. Nochtěla jsem vědět radu na nejjednodušší možnou alternativu. Třeba někoho ještě něco napadne. Děkuji.

Datum: 28.11.15 17:44

Žádnou hadici, udělejte to originál, jak píše vilík nahoře. Zas tak složité to není. Jestli je v tom baráku chlapský element, tak to musí dát

Datum: 28.11.15 17:51

"erni", asi to nakonec bude, jak radí "vilik", ale asi jsem natvrdlá a nerozumím úplně těm termínům. Mužský element samozřejmě je, ale již ne v takové kondici, jak si představujete. Můžete mně to rozebrat nějak víc polopaticky? Díčky.

Datum: 28.11.15 18:05

Čemu nerozumíte? Když to dovedu, upřesním. Jinak spád neměňte, je to složitější než vykopat pár metrů drážky navíc a trubka vyjde na podobné peníze jako nové háky na okap.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 28.11.15 18:22

Vilíku, ještě jste tady, to je dobře. Neznám některé termíny, kromě "koleno":

"Koupíte kotlík, rouru, 2 kolena, čelo na ukončení rýny a dole plastový lapač-geiger, nějaké červené KG díly podle potřeby, jako trubky, kolena, odbočky, podle toho, kde se dole napojíte. V ideálním případě třeba z geigru jen odbočku a kus trubky...

"Znovu, najdete nejbližší kanál. Zjistíte, jak je hluboko. Pokud by měl dostatečnou hloubku pro připojení, napojíte se podle druhu roury na to určenou přechodkou na tento kanál. Ono to jde i levněji, vyvrtá se díra do původní roury a přilepí se na ní rozřízlá podélně dole odbočka z plastu, jako byste měla malý prstýnek a proti kamínku ho kousek odřízla, aby šel nacvaknout."

Datum: 28.11.15 19:41

První obrázek je detail čela s kotlíkem, ze kterého jde svod do lapače. Lapač je na druhém obrázku, dělá se víc druhů, vývod dolů, do boku. Třetí obrázek je ukázán KG systém, vpravo nahoře je odbočka , má to zase víc prvků, kolena, odbočky s různými úhly, je to taková super skládanka. Těsnění se před zasunutím dalšího dílu pomaže indulonou, krásně se to pak dá poopravit. Jak píšu o rozřezání, jde o nejdelší stranu, která se podélně rozřízne proti bočnímu vývodu. Účel je ten, že kg je dost pružný, dá se zacvaknout, není potřeba dělat vložení odbočky pomocí přechodek třeba na kameninu, které jsou relativně drahé. Pokud byste se bála, že to praskne, odříznete podélně širší pruh, půjde nacvaknout snáz. Musí se to stejně voděodolně přilepit. Obrázky jsou z gůglu.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 28.11.15 19:50

Vilíku, mockrát Vám děkuji, alespoň mám představu o materiálu a součástkách. Je vidět, že tomu rozumíte. Kdybyste nebyl daleko, řekla bych Vám, ať nám to přijdete udělat. Nejste z Prahy nebo z blízkého okolí? Děkuji. - pt

Datum: 28.11.15 20:07

Děkuju, ale jsem amatér. Jen jsem si v rámci rekonstrukce hodně prací dělal sám a informace a postupy jsem si hledal všude možně. Tak občas něco nenáročného můžu poradit dál.

Datum: 28.11.15 20:15

Vilíku, tak se nedá nic dělat, musíme si poradit, ale moc děkuji za vysvětlení a za obrázky. - pt

Datum: 28.11.15 23:31

Stejně navrhuji, aby to dělal chlap. Nebo si najměte někoho, kdo to umí. Bude to lepší, než to zmrvit a pak opravovat.

Datum: 28.11.15 23:36

Jinak zlaté litinové lapače. Tyhle plastíky mají jednu bezva vlastnost. Když se ucpou, tak je vodní sloupec svodu rozebere na fragmenty)

Datum: 28.11.15 17:55

Tento problém by měl vyřešit soused a ne vy, on je ten kdo způsobí změnu stavu.

Datum: 28.11.15 17:57

"albatros", to by bylo i logické, ale kde najdu pro takové tvrzení oporu? Moc byste mi vše ulehčil. Děkuji

Datum: 28.11.15 19:01

Pokud bylo takto postaveno tak je to v plánech a mělo by to být jako věcné břemeno. Pokud to v plánech není tak by to měla být kolaudační závada k odstranění. Pokud nebyla odstraněna tak jde toto za investorem / stavebnékem/.

Datum: 28.11.15 19:07

"albatros", to byly řadové domky pro zaměstnance zdejší fabriky, někdy před sto lety, jako kdysi stavěl domky pro své zaměstnance Baťa. Pak šel čas a domky se prodávaly. Kdepak jsou nějaké plánky, kdepak je nějaké břemeno? Jak to doložit, kam zajít, kde se poptat? Nevím...

Datum: 28.11.15 23:28

To sice nevím, jak to v tomto případě je. Ale než se handrkovat se sousedem a úřadama, tak si to udělám za den sám.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.