Výměna dveří a nábytku v pronájmu

Od: Datum: 27.11.15 05:33 odpovědí: 13 změna: 28.11.15 16:57

Zdravim.

Je známo, že nájemce v pronajímaném bytě má možnost si vyměnit zámek, má ale i právo vyměnit kompletně celé dveře za nové?

Záleží to také na dohodě mezi najémcem a pronajímatelem (posléze uvedeno v nájemní smlouvě)? Co když toto ve smlouvě uvedeno není?

Obecně, má nájemce vůbec právo měnit vybavení bytu "k obrazemu svému" výměnou různých kusů dosavadního nábytku (jenž byl v bytě už při nastěhování) za nové? Např. dveře, kuchyňskou linku, lednici, poličky, skříňky atp.?

Jestli ano, co potom s tím starým vybavením? Vrátit majiteli?

Mohl by mi to někdo objasnit? Díky.

FT

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.11.15 05:55

Není nic jednoduššího, než se zeptat pronajímatele,zda je tyto změny možné uskutečnit, případně se s ním domluvit.Bez dohody s pronajímatelem nemůžete měnit nic, co je jeho.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 27.11.15 06:12

A všechno to, na čem se dohodnete, sepište jako dodatek smlouvy. Může se stát, že z nějakého důvodu vám dá majitel bytu a tedy i vybaveníjeho věcmi, výpověď z bytu a bude chtít, aby byl byt víceméně v původním stavu. Aby byl používatelný jako před vašim nastěhováním. *hej*Jestli vám mohu poradit, nedávejte peníze do ničeho, co není vaše. Případně, co si při odchodu nemůžete vzít sebou.

Ohodnoceno: 0x

Od: ben®
Datum: 27.11.15 06:35

Dobrý den, nájemní vztah upravuje NOZ a údržbu bytu nařízení vlády (nyní bude platit nové). Pokud uvažujete o změnách ve vybavení bytu, tak volte pronájem bytu nezařízeného - ušetříte si starosti a byt si vybavíte vlastním nábytkem, který si po skončení náj. poměru odstěhujete. Když někdo pronajímá byt se zařízením, tak zřejmě moc nepočítá s tím, že mu ho nájemce bude vracet, on to bude někde skladovat (kde=?) a až náj. poměr skončí, tak to bude zase stěhovat zpět. Jinak je to věc náj. smlouvy a rozumné dohody. Zdravím!

Datum: 27.11.15 08:54

Jakákoliv úprava najatého bytu nájemcem není možná bez písemného souhlasu pronajímatele. Je to důvod k okamžitému ukončení nájmu a pronajímatel má nárok chtít uvést byt do původního stavu (včetně případných stavebních úprav - výměna dveří) na náklady nájemce.

doplněno 27.11.15 17:04:

Bruno - Ale no tak! Tazaterl nepsal nic o malování, ale o výměně dveří, což je trochu rozdíl. A na odstranění dírek po obrázcích pronajímatel po ukončení nájmu trvat může.

doplněno 27.11.15 17:07:

Buss - v čem konkrétně kecám?

Datum: 27.11.15 12:46

magdon: takže si bez souhlasu nesmím ani vymalovat, či udělat dírky do zdi k zavěšení čehokoliv?

Datum: 28.11.15 11:51

Ne vymalovat ,zavěsit obrázky,opravit vyměnit vnitřní zařízení (vypínače,tesnění či splachovač...) můžete-provádíte běžné opravy,při opuštění bytu bylo KDYSI NUTNÉ provést vybílení bytu (tzv hygienický nátěr)Dnes dle dohody s pronajímatelem !

Datum: 27.11.15 09:34

Kolegové rádci mají v zásadě pravdu. Vámi uvedené úpravy ovšem nemají charakter stavebních úprav (pokud budete opravdu měnit kus za kus). Potom neviděl bych problém, pokud si chcete vyměnit něco pronajímatelovo za něco svého nového. Ovšem je to logistický a ekonomický nesmysl, poněvadž pokud se nedohodnete s majitelem jinak, je Vaší povinností při skončení nájmu vrátit byt v včetně původního vybavení, pouze s přihlédnutím k běžnému opotřebení. veškeré vícenáklady (pořízení věcí, dvojí stěhování i skladování by byly k Vaší tíži).

Já mám to štěstí, že k bytu, který pronajímám, je i velký suchý sklep. Pokud nájemce nechce některou věc ze zařízení bytu využívat, strčí to do sklepa a po skončení nájmu vrátí zpět. Takže někde to jde. Ale je to jen a jen o domluvě.

Ohodnoceno: 2x

Od: buss®
Datum: 27.11.15 13:29

Zásadně jednejte s vlastníkem bytu. Podívejte se do OZ. Co je známo je co za norma? Obecně, co si ujednáte to máte, pokud s tím oba souhlasíte, i bez ohledu na zákon. Jde o smluvní vztah s vlastníkem! Na to se nemusím ptát.
Mrkněte i na NV 308/2015 Sb.!
Postačil jsem ostatní příspěvky načíst v termínu, magdon kecáá. Zásadně čtěte normy věci se týkající!

Ohodnoceno: 2x

Od: ft
Datum: 27.11.15 20:13

Díky všem za rady. Ještě bych měl doplňující otázku/otázky..

V případě, že nájemce pronajímateli nějaký kus nábytku poškodí (např. rozbité sklo ve skříni, politá sedačka vínem, nakřápnutá dlažba v koupelně) tak je jeho povinností informovat majitele a uhradit to na vlastní náklady a opravit to sám?

Dá se v tomto případě čerpat z fondu oprav a je vůbec potřeba to majiteli říkat?

Jasně, když půjde o velký kus nábytku, např. o hodně znečištěnou a roztrhanou sedačku, tak asi je logické majitele informovat a škodu mu uhradit.

A co když půjde jen o ty drobné opravy jako výměna skla, dlaždičky, šuplíku, taky by se měl majitel informovat a dohodnout se s ním, co s tím?

Taky je to v tomto případě všechno o domluvě?

A ano, četl jsem to nařízení vlady o údržbě bytu, ale čert aby se v tom vyznal, tam jsou to samé uzávěry vody, regulátory, termostaty, ale mě zajímají hlavně tyhle praktické věci..

Datum: 27.11.15 20:21

V případě, že nájemce pronajímateli nějaký kus nábytku poškodí (např. rozbité sklo ve skříni, politá sedačka vínem, nakřápnutá dlažba v koupelně) tak je jeho povinností informovat majitele a uhradit to na vlastní náklady a opravit to sám?

- ano

Dá se v tomto případě čerpat z fondu oprav

- ne

a je vůbec potřeba to majiteli říkat?

- pokud to uvedete do původního stavu, tak ne

Datum: 28.11.15 16:57

Soukromý majitel nemá žádný fond oprav. Pletete si různé formy vlastnictví.

Datum: 28.11.15 06:32

Já si myslím, že než položíte takové a podobné otázky, měl byste si představit, že je to váš majetek a co byste dělal, kdyby vám ho někdo poničil. A pak se snažil nějak svépomoci, neodborně, opravit. *hej*Mohl byste mi, prosím, vysvětlit, co to je fond oprav? Kdo do něho přispívá, kdo a za co z něho čerpá? V našem domě máme také fond oprav, do kterého přispívají všichni a čerpá se z něho na opravy toho, co je na domě potřeba opravit. To, co je ve spolešných prostorách. To, co je v bytě, to je každého věc a jeho finanční náklady. Vy ale třeba máte na mysli něco jiného a já, kdybych to věděla, mohla bych třeba ušetřit za vymalování nebo rozbitý zámek na skříni. Třeba by mi to ostatní zaplatili z fondu oprav. Takhle jste to myslel?*hej*Možná, že by mohlo stačit, kdybyste dospěl a začal se chovat zodpovědně. Svět a lidé nejsou tady pro vás.

Od: rhvxjjc
Datum: 28.11.15 11:20
Měnit věci v pronajatém bytě je super nápad, ale jen do chvíle, kdy se z něj budeš, chtít odstěhovat. Co potom? Necháš tam majiteli kuchyňskou linku, dveře, ...?
Měnit něco v bytě, který není tvůj, není zrovna nejlepší nápad. Lepší je najít si pronájem, který rovnou splňuje tvoje požadavky. Jestli do toho stejně chceš jít, tak se na všem domlouvej s majitelem a hlavně na tom, jak budete udělané úpravy řešit, až se budeš stěhovat pryč.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.