Kutilství pro chlapce - materiály?

Od: Datum: 24.11.15 07:53 odpovědí: 12 změna: 25.11.15 16:15

dobrý den, kluk má 7 let a chodí po škole na kutilský kroužek a strašně ho to baví, vyrabět ze dřeva nějaké pistolky apod. Chci se zeptat dají se někde najít nějaké materiály pro chlapce 1stupeň nebo i druhý jak něco vyrobit ze dřeva? pistol, luk,budku,cokoliv ale s nějakým postupem nejdřív udělej to,pak to, nebo lepe s obrázky

nebo nějaká knížka existuje takováto?

děkuji za inspirace


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.11.15 08:15
avatar

Kdysi byl skvělý časopis "urob udělej si sám". Dnes se vydává znovu pod názvem udělej si sám. Ideální je s klukem pracovat. A třeba mu najít a nebo s ním nakreslit návrh ptačí budky. Můžete s ním sednout a udělat jednoduchou skicu. Přitom se tvářit jako ten, kterému bude vysvětlováno. To kluka ještě více nadchne, že vysvětluje staršímu. A třeba ho můžete navádět...co použít a proč to použít a nebo se podívat na několik návrhů a postavit si svůj.

Pak třeba postavit schůdky pro slepice, boudu pro psa, klícku pro ptáka, akvárium, nebo napoleonské dělo...někde na netu by měl být odkaz.

Teď v čísle udělej si sám:
http://www.magaziny.cz/media/obalky/original/23067.jpg
najdete jak si třeba udělat adventní kalendář ve tvaru auta...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.15 08:21
avatar

nebo můžete vyřezat mamince prkno na řezání zeleniny, nebo pod horký hrnec ve tvaru ryby, prasátka a do toho něco pájkou "vypájet". Kdysi se taky dělalo klekátko. Sloužilo to jako malý stoleček na sezení...nebo může vyřezat kruh, sjet hrany, opět něco vypálit a může na tom sedět...když bude sedět na betonu aby nedostal vlka. Tohle nám kdysi udělal děda. Nebo poličku. Blíží se vánoce, může zkusit udělat betlém. Postavit jesle a malý přístřešek...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.11.15 08:23
avatarOhodnoceno: 0x
 
Od: strakatypes
Datum: 24.11.15 09:07

Pro věkovou kategorii 6+ se prodávají stavebnice Teifoc. Dům a různé jiné stavby, jednodušší a složitější z pravých pálených cihliček, okna, dveře, střešní tašky, kde si musí namíchat i svoji maltu, k použití i malé nářadí pro zedníky. Výrobce Německo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.15 09:48
avatar

Já vám asi neporadím, ale taková otázka mě velmi potěšila nebo spíš to, že to (kutilství) ještě existuje a že ho nějací rodiče podporují. Dnes je často dítě necháno o samotě, někde v pokoji u pc. Pak neumí vůbec nic, kromě hraní her a gelování vlasů. (obrazně rečeno.

Jen jsem Vám chtěl říct, děláte to správně, pokračujte, podporujte a pokud to jde, nešetřte na tom. Manuální zručnost je pro život velmi důležitá. Existují i modelářské stavebnice pr nejmenší. Já jsem v těch sedmi letech už koukal tátovi přes rameno, jak staví modely lodí, letadel, atd.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.11.15 09:53
avatar

*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.15 20:06

děkuji, kdyby ještě jste někdo něco znal nějaky navody na vyrobky pro kutily, ale ze dřeva je priorita.díky

Od: strakatypes
Datum: 24.11.15 20:21

Jako děti jsme u babičky natíraly staré židle /a to byly barvy ředitelné ředidlem/.

Porozhlídněte se doma, na půdě, v garáži. Jestli najdete malou židličku, štokrlátko, malinký stoleček, taburetek.

A zkuste renovaci. Naučí se brousit smirkovým papírem, nebo brusnou mřížkou, tmelit, natírat základovkou, finální barvou, buďto ve spreyi, nebo namíchat Balakryl /různé odstíny pomocí barvících tonů/, případně polepit sedáček omyvatelnou tapetou s dětskými motivy..

Také je zajímavé origami. Pár zvířátek je dobré se naučit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.15 22:36
avatar

Ani já neporadím, ale hrozně se mi líbí, že chlapce podporujete v podobných činnostech.

Dnes se to moc nevidí.

Fandím rodičům i dětem, kteří nehledají jenom zábavu a znají víc než počítač a TV ...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.11.15 15:53

díky, kdyby ještě někdo něco...budu rád

Od: asd1
Datum: 25.11.15 15:59

Spíš než návod "jak udělat tohle" doporučuju učebnice pro truhláře/ tesaře/ řezbáře = základy řemesla. Konkrétní věc si pak zvládne vymyslet sám. Tj. vědět jaké nářadí a jak se používá, jak lepit, kolíkovat tj. pracovní postupy.

Návodů je všude dost, stačí hledat...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 25.11.15 16:15

Kdysi dávno, někdy v roce 1957 vyšla kniha od Čestmíra Bárty - 200 prací pro dovedné ruce. Ještě bývá občas vidět někde a antikvariátu nebo u dědů pro své vnoučata.

Každopádně je pro malého kutila výhodné, když mu doma někde udělají koutek, kde by mohl pracovat - pracovní stoleček s nářadím, šuplíčky na drobnější materiál, kolečka, pérka, gumičky, šroubky, matičky, lepidla a také někde zásobárnu různého materiálu jak dřeva, nebo něco, co se dá použít. A také společně s ním postupně kupovat materiál a nářadí - překližku, prkénka, laťky, kulaté tyčky, pilku na dřevo, lupenkovou pilku, svěrku, svěráček, šroubováky, sadu klíčů, různé bity, kladívko, kleště, smirek, atd. atd. vždyť to znáte.

Jistě i vy máte nápadů dost, například teď s blížící se zimou vyrobit z kusu zlomené hokejky nebo jiné latě "sněhotyč" se značkami po 1 cm a pásky po 10 cm na měření výšky sněhu, z kokosu nebo PET lahve krmítko pro ptáky, atd.


doplněno 25.11.15 16:39:

Nemusí se používat pouze základní materiály, ale využívat i vraky různých zařízení, přístrojů. Například z tuhé ruličky od toaletního papíru, papírové kraboce a starého CDčka lze vyrobit spektroskop - viz http://coolcosmos.ipac.caltec…games/spectra/makeGrating.htm nebo http://www.euhou.net/index.ph…/178-a-home-made-spectroscope (chce to mít hodně úzkou štěrbinu).

Z větví při stříhání stromů nebo z násady od koštěte nařezat různé dřevěné špalíky, použít i lepenkové krabice od domácích spotřebičů nebo z obchodu, použít barevné lepicí papíry, rozbité autíčko, využít podvozek a navrch udělat z plechovky od piva cisternu, přivázanou k podvozku třeba i jen gumou od tepláků. Fanzatii se meze nekladou a malý kutil nebo kutilka bude mít hravé a spokojené dětství.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.