Kolik přívodu vzduchu do kotelny?

Od: Datum: 22.11.15 19:23 odpovědí: 8 změna: 23.11.15 23:11

Dobrý večer/den všem, prosím, potřebuji poradit, kolik je potřeba dodávat vzduch do kotelny z exteriéru, kvůli dobrému spalování. Mám kotel DAKON FB 20D, kotelna má 8 m2 či 18,8 m3, nevím, co je potřebné pro nějaký výpočet či odhad... Komín průměr 180 mm, výška komínu od kouřovodu je 6 metrů, celková délka komínu něco kolem 7 metrů. Mám regulátor tahu nastaven na teplotu vody v topném sytému na 65°C, na kotli je o 5°C více. Sekundární vzduch vůbec nepoužívám, jelikož kotel pokaždé při zavření dusivky silně odfoukne kouř ze spalovací komory, děje se to několikrát...nejvíce při silném větru. Komínová klapka je uzavřena, až po roztopení kotle na 60°C. Topím suchým bukovým dřevem, ač nerad, kvůli dehtování a zanášení v komíně, během topne sezony vymetám komín 2 x nebo někdy i jednou, dle zanesení. Když jsm topil smrkovým dřevem, nebylo komín čistit tak často, jen 1 x za rok. Někdy používám slupky od brambor, k pročištění kotle a komínu a při vyšší teplotě se pak dehet sloupává, koel, převážně rošty čistím jednou za měsíc. Kouřovod vůbec nečistím, má jen 0,5 m ke komínu, dle tahu vše vyfoukne saze ven. Jelikož jsem dělal nějaké rekonstrukce, kotelna se docela uzavřela od přívodu vzduchu z venku, tak dnes mi až došlo, proč komín tak kouří a v kotli se tvoří dehet, jako rozpouštějící se černá syntetická barva...dříve to tak nebylo, místo roztaveného dehtu, se tvořily jen slabé vysušené slupky, které se sami odlupovaly. nyní jsem se zhrozil, že nemám přívod vzduchu a tak přemýšlím, kde jej udělat, střecha nepřichází v úvahu, jedině zeď z Ytongu s průduchem, nebo otvory ve dveřích, tak dva otvory v průměru 6 cm zadělané plast. mřížkou. Někde jsem četl, že přívod vzduchu by měl být stejný, o průměru otvoru, jak je odtahová roura v komíně, tj. 180 mm. Tak jestli provrtat do zdi otvor pro novodurovou trubku skrz zed, o průměru bud 125 mm, nebo bych musel sehnat větší rouru, používám kanalizační, tu červenou, z každé strany pak plastová mřížka. Tak všechny, kdo si přečtou můj dotaz, prosím o radu, jak velký otvor udělat pro trvalý přívod vzduchu do kotelny. Do dveří bych nerad vrtal... a otvor dělat v jaké výšce od země? Dle mého názoru je hloupost ji dávat k zemi, kvůli vířícímu se prachu nečistot ze země z venku, či ucpání sněhem, chráněn proti zatékání vody apod. Děkuji za rady a připomínky, snad jsem uvedl vše potřebné. Děkuji! ;)

PS: DAKON FB 20 D jsem byl musel vybrat dle nízkému komínu, nižšímu tahu, přikládáním paliva ze předu dvířky. Před 10 lety jsem měl DAKON DOR 20 a musel jsem se ho zbavit, předepsaná výška komínu pro otvor v komíně 180 mm bylo komín v délce od 9 - 12 metrů. Mám nízký domek a vysoký komín by vypadal hrozně, jako někde v krematoriu *smich* S pozdravem Luboš.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.11.15 19:27
avatar

Ve sklepním okně mám vsazenou mřížku 15 x 15 cm.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 23.11.15 09:54
Diru rozhodne ve zdi. Dal bych ji k zemi s mirnym spadem smerem ven. Sice je vireninprachu, ale kdyz date diru ke stropu, tak nasavany studeny vzduch bude ochlazovat pul kotelny. Ale napred si zkuste, jak vam bude kotel topit s priotevrenymi dvermi az ven, kdyz nebude zadna zabrana v privodu vzduchu. Jeste se zamyslete, jestli nemate ve sklepe treba pradelku a jestli netahat vzduch pres ni, je co velice dobre na zbaveni se vlhkosti.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: lubosskoupal
Datum: 23.11.15 21:33

Díru jsem zvažoval ve zdi, s tím, že bych dal průměr 125mm novodur rouru odpadní, venku sací mřížku směřující dolů k zemi, aby do otvoru nezatékalo, stačí kondenzát kotelna vs. exteriér, roura by měla menší spád směrem ven. Uvnitř bych to už nijak neřešil, hmyz zaleze všue, možná jen drobnou síťku, něco jak je na okna. Počítal jsem jen u dveří netěsnost, dole mám kartáče, aby z venku nelétal prach do vnitř místnosti. Celkem u dveří to dělá 15,4 cm2, komínoá roura o průměru 18 cm tj. 25,4 cm2. Takže mi ještě něco chybí...nějakých 10 cm2. Je stli jsem se nespletl, napočítal jsem 15,4 cm2, což je průduch roura o průměru 14 cm, kdy není rovna průduchu komínu 18 cm. Takže abych se nějak dorovnal průměru komínu, stačil by průduch o průměru cca. 11 cm. Je to tak? Ale někdo zde píše, že je potřeba více vzduchu...někde jsem četl, že na spálení 1 kg dřeva je potřeba 50 m3 kyslíku, u uhlí dvojnásobek. Zkoušel jsem od kotelny pootevřít dveře, cca pootevření na 1.5 cm a mají tendenci se stále přivírat, zkusil jsem je přidržet prstem a cítil jsem malý tlak vůči mému prstu. Takže je asi fakt, že ikdyž dveře větrají, pořád to chce více kyslíku, je rozdíl vrtat do zdi 11 cm rouru a spoléhat na dveře s jejími netěsnostmi, nebo vyvrtat průduch o průměru 15 cm. Přes prádelnu jsem to zkoušel, pootevřit ventilačku, ale byla tam dcela pěkná kosa, když přes den bylo jen něco mílo přes 2°C a vysoká vzdušná vlhkost, sem tam chumelenice se silnějším větrem. V mrazech by to nepřipadalo v úvahu...tak je potřeba sušit prádlo a ne jej pak lámat přes koleno...prádelna má větrání sem tam dostatečné a bez plísní, vlhkost vzduchu do 63%, i při sušení prádla, mám tam malý radiátor. Děkuji za další postřehy či rady, nikde se nemihu dopátrat, jak, nebo odkud spočítat správný přívod vzduchu k tomumému kotli *zed*

Od: paw®
Datum: 23.11.15 22:27

Mate tam trosku chybu. kominu 18cm odpovida plocha 254cm2, takze vam chybi celkem hodne. Spise bych to videl na diru D160. Ono by to asi slo i trubkou D125, jenom tam bude vyssi rychlost proudeni. 2 trubky D125 odpovidaji kominu D180mm. Nevim, jakou mate dispozici kotelny, ale jestli mate misto, zkuste dovest vzduch co nejvice k sani kotla, tim zmensite moznosti vetrani kotelny.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: lubosskoupal
Datum: 23.11.15 23:11

Děkuji za opravu. to jsou ty mé desetinné čárky, zprvu jsem to měl spočítané dobře, ale pak jsem to napsal špatně, no co už, z matematiky za 5 ;).

Dispoici kotelny mám tak nějak, jak to šlo, ve starém domě, moc na vymýšlení nebylo. Nejkratší by byl přísun vzduchu přímo u kote, ale to je zed k sousedovic na zahradu a do budoucna nemohu spoléhat, zda tam něco nepostaví... našel jsem už něco na netu k manipulaci s kotlem můj případ, přívod vzduchu, ale nedokáži to přepočítat, jaký by to byl válec, myslím tím objem válce, tzn. průduch v průměru. Je tam napsáno tohle:

Zajištení přívodu spalovacího vzduchu FB/FB D 20, palivo dřevo, výkon 15 kW, tah 20Pa, potřeba vzduchu 36,1 m3/h,

SIH18/180 - 7m. Takže tento manuál je nový, na netu, já mám snad starý, nový je obohacen o tyto důležité údaje. Dokázal by jste přepočítat, kolik je to přívod vzduchu vs. průměr roury? Když jsem se díval na komínové systémy a jejich otvory pro nasávání vzduchu, byl tam jeden obr., kdy průměr kouřovodu v komíně byl 18 cm a průměr sacího otvoru v komíně 12,5 cm, ale tam se to asi zvyšuje ten tah i výškou komínu, určitě, nemám li pravdu? Pak tedy budu muset udělat otvor těch D160 a to by mělo stačit...nemyslíte? Díky za rady ;)

Datum: 23.11.15 10:10
avatar

správně jste četl, že přívod vzduchu má mít minimálně stejnou plochu průřezu, jako je plocha průřezu odtahové roury do komína.

Spočítejte plochu všech mezer, škvír a netěsností co máte v místnosti okolo kotle a možná ani nebudete nějaké dodatečné přisávání potřebovat. :)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.11.15 12:40

Např. Viadrus tento údal u svých kotlů uvádí a ta plochy vychází výrazně vyšší než průřez kouřovodu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.11.15 15:56
avatar

Jám mam kotel Viadrus u26 4článek. Mám ve dveřích do kotelny na spodku udělanou větrací obdélníkovou mřížku a přímo na proti ve zdi na vrchu udělanou díru ven a funguje to dobře.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.