Soused mi zabral kus zahrady

Od: Datum: 21.11.15 15:46 odpovědí: 44 změna: 08.04.16 17:33

Dobrý den,

potřebovala bych poradit. Koupila jsem si starší rodinný domek a rekonstruuji ho. Takže zatím není trvale obydlen, ale jezdím tam skoro každý víkend. Dnes jsem tam byla a zjistila, že si soused zboural plot a zabral velký kus mé zahrady a oplotil si ho. Byla jsem mu to říci a požádala, aby plot vrátil na původní hranici pozemku. Soused se mi smál do obličeje, s tím, že plot spadl a že si chce na hranici postavit nový a potřebuje měsíc čas a pak to tedy dá do puvodního stavu. Přijde mi, že to, ale nemá v plánu a že se mi tím jen vysmívá a myslí si, že mu už ten pozemek zůstane. Co můžu proti tomu dělat? Jak se ohrait? Drzost souseda mi vyazila dech. Pozemek je můj a on si ho nemůže přivlastnit?Mám čekat nebo to mohu někde nahlásit? Nebo podat trestní oznámení? Děkuji za radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ju®
Datum: 21.11.15 16:23

pokud je soused sviňa tak si pozemek budete nechat zaměřit, jelikož jakákoliv aktivita se bude muset odvíjet od toho že budete mít v ruce zaměření pozemku, ale teď koukám že jste jej koupila, tak by snímek katastrální mapy měl být součástí kupní smlouvy. No tak papír do ruky a za sousedem kudy tudy vede hranice / a tady na hranici bude váš plot / a jelikož jsme sousedi tak si nebudeme dělat naschvály, pokud ano budete muset zřejmě k soudu se žalobou na uvedení věci do pokojného stavu či jak se to říká...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 21.11.15 17:34

hned se se sousedem soudit asi není dobré řešení. Chceteli sousedovi na měsíc vyjít vstříc,zašlete mu fakturu na pronájem pozemku. X m2 krát x Kč x 1měsíc =? Splatnost 14 dní. Jistě vám nic nezaplatí,ale nebude si jist co hodláte udělat v budoucnu. Zatím si se sousedem pohrajte a vyčkejte jeho reakce.

V faktuře uveďte termín uvedení pozemku do původního stavu.


doplněno 21.11.15 17:46:

Fakturu zaslat doporučeně s DODEJKOU.

Ohodnoceno: 7x
 
Datum: 21.11.15 20:02
avatar

Pokud je to tak, žádal bych vysvětlení, proč zabral váš pozemek. Nevidím důvod proč při spadnutí původního plotu je zabrán kus cizí zahrady k výstavbě plotu nového. A když nepodá dostačující vysvětlení, řekl bych mu ,že budu požadovat měsíční nájem, jinak že plot odstraním.Pokud tedy to je jen na měsíc. Spíše si myslím, že jen čeká, zda se budete bránit. Pohrozil bych potom soudem.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: janm*
Datum: 21.11.15 20:30

Máte-li doklad o hranicích pozemku a víte-li kde hranice je upozornil bych souseda na to ať si plot do týdne odstraní neučiní-li tak bude odstraněn, obstaral bych si ze dva pomocníky (muže) a po uplynutí lhůty bych plot odstranil, pokud by vyběhl a dělal problémy zavolal bych na něj PČR, sám by jim mohl vysvětlit co provádí, je-li soused takto bezohledný jednal bych taktéž bezohledně dal bych mu termín do druhého dne pak bych plot odstranil, na hrubý pytel hrubá záplata jste v právu a tohle si dovolit zkrátka nesmí, žádné ustupování ani smlouvání žádné faktury, na toto nemá právo, na nic nečekejte a hlavně nesmlouvejte za týden tu plot nebude tečka :)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.11.15 20:43
avatar

Na Internetu se koukněte - nahlížení do katastru s foto mapou a hned bude vědět na čem jste :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.15 20:52

tohle je výhradně v kompetenci příslušného obecního úřadu. jiná první možnost opravdu není. Také od toho je zřízen

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.15 20:54

Především bych to urychleně nafotila - dokud je jasné, kde stál původní plot. Teoreticky se vám objevilo na vašem pozemku cosi, co nechcete - tak bych to klidně strhla.

Jinak písemnou formou vyzvat souseda k odstranění neoprávněné stavby na vašem pozemku a uvedení do původního stavu. Dát tam termín k odstranění max 14 dní.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.11.15 21:02
avatar

V rámci dobrých sousedských vztahů, zkuste ještě jednou zajít za sousedem a chtít písemnou formou úmluvu, že plot do měsíce bude postaven na původním místě.Jestli nebude souhlasit nebo termín nedodrží, pak bych teprve postupovala tak, jak radí ostatní. Neumíte si představit, co v některých případech totiž dokáže sousedská nevraživost.Z banální rozepře vznikne nenávist a důsledkem jsou samé naschvály.Mít takového souseda je pak hotové peklo.Ono se to radí, ale bydlet v domečku budete vy !

Ohodnoceno: 1x
 
Od: janm*
Datum: 21.11.15 21:07

Pokud soused paní udělal bez svolení takovouto věc, a nedá si říct, pak s takovým člověkem nikdy nebude žádná domluva, (zkušenost) zvrhne se to jen k tomu, že paní bude sousedovi stále víc a víc ustupovat, upozornit obecní úřad upozornit souseda neodstraní-li plot odstranit sám jiná cesta není.


doplněno 21.11.15 21:13:

V žádném případě se nedomnívejte, že budete-li sousedovi vše tolerovat v rámci "zachování dobrých sousedských vztahů" budete ty dobré vztahy mít, nebudete, respektive on je bude mít dobré protože mu vše budete muset "povolit",


doplněno 21.11.15 21:20:

Pokud je plot skutečně na Vašem pozemku můžete ho bezproblému odstranit okamžitě neboť tam nemá co dělat a soused se proti tomuto nemá kam dovolat neboť by tak přiznal "vloupání" na cizí pozemek.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.11.15 22:07
avatar

janm, já neradím ustupovat stále, jen mu dát poslední šanci, domluvit se rozumně. Nebudu uvádět konkrétní případ z místa mého bydliště,ale vím o čem mluvím.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: janm*
Datum: 21.11.15 22:44

O tom píšu také, za sousedem zajít a do týdne ať to odstraní ale pokud ne pryč s tím, plot na "mém" pozemku nemá co dělat, to je bez diskuzí, je-li na mém pozemku SOUSED NEMÁ ŽÁDNÉ PRÁVO HO TAM MÍT, žádné a já mám plné právo ze své zahrady odstranit cizí věc, tady se není na co ptát...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: moto®
Datum: 25.11.15 16:59
avatar

V místě mého bydliště také pozoruji žabomyší války mezi lidmi a většinou se odvíjí od nějaké primární hlouposti a postupně to přerůstá ve válku, až je nakonec většina vsi rozhádaná. My máme úžasné štěstí na sousedy, tak jsme v klidu, i tak ale není problém se dostat do konfliktu.

Asi bych rozdělil problém na dvě části s různými prioritami.
1/ vybudovat a udržet se sousedem dobré sousedské vztahy, to bych považoval za velmi důležité, tedy zásadní
2/udržet si své teritorium přesně podle majetkových práv
A i kdyby byl soused vůl, tak bych volil velmi diplomatické metody a souseda bych domanévroval tam kam chci, po dobrém. Na někoho to nefunguje, v podstatě ale s úsměvem, příjemným jednáním, případně i s jistou dávkou asertivity je to vždy lepší než začít s bandurskou. Je dost možné, že soused je takový hodně socialistický, jako by vše bylo společné, nemusí být ale zlý člověk. A to že se smál se dá vykládat různě, třeba jej pobavilo, když bojujete o kus něčeho zanedbaného nebo testoval. Já se třeba smál ve škole či kdysi před šéfy, když jsem něco provedl. I dnes, při nějakém maléru se nemohu na obličeji zbavit připitomělého úsměvu.

Tedy bych volil metodu medu a biče. Může se stát, že soused vám zase bude velkorysí když zase budete potřebovat vy. Tady se také řeší, že se někdo postaví s autem jinému na zanedbaný pozemek a ten druhý se může zbláznit, máme přes barák lidi kteří se můžou zbláznit když jim někdo na chvíli zaparkuje před barákem a je přitom na obecním.
Z podnikání mám letité zkušenosti, že je větší pravděpodobnost dosáhnout svého cíle po dobrém, třeba i lsti, než vyhrůžkami a negativními akcemi. O čím je protistrana odpornější a protivnější, tím je vítězství sladší. Není umění vycházet dobře s dobráky, umění je vyjít s idioty.


doplněno 25.11.15 17:26:

bude jaký>>>bude velkorysý<<

Ohodnoceno: 3x
 
Od: jamal
Datum: 02.12.15 21:24

To je absolutní nesmysl. Neexistuje, aby se vlastník pozemku domlouval se zlodějem diplomaticky.

Obobně by mu rozbil držku,m jenže je to žena atak to asi nepůjde. Tito "sousedi" nemají hranice a jejich chtivost půjde dál. To je 100%.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: roman68*
Datum: 04.12.15 19:46

jo v tom je asi zakopaný pes ! soused si vyskakuje na slabou ženu- chybí ji partner chlap...jaký muž by si nechal takové jednání líbit? já tedy také ne,,,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moto®
Datum: 05.12.15 14:17
avatar

Ženy mají jiné zbraně a nejlepší je rozum a diplomacie. Já jsem chlap, i dost velký a silný, abych si své vymohl třeba po zlém, obecně to ale není dobrá volba. Zvláště u sousedů, pokud chci na místě žít a mit klid.
Je tady spoiusty rad, i hodně emotivních, nikdo ale neví, jak to tam v realitě skutečně vypadá, jak jednal soused i ta paní. Plot mu mohl skurtečně padat a tak pokud při stavbě nového nechtěl mít pozemek volný, postavil provizorní na cizím pozemku. Je to jistě chyba, měl s paní jednat a předem se domluvit a ne se pak smát při výhradách oprávněné majitelky, jako tydýt. Myslim, že by při podobných žádostech o rady měl tazatel sem měl vždy vložit obrázek jak situace konkretně vypadá a pak teprve žádat o radu. Pokud je tam udržovaný pozemek je rozdíl, než když je tam lebeda a neudržované. Jde o to, zda vznikla reálná škoda, nebo jen pocitová.
Na místě paní bych se sousedem i při jeho nevhodném činu jednal diplomaticky a čas věnovaný chozením po alibistických úřadech věnoval posezení, hovoru a způsobu, jak najit řešení. Soused pozemek zcizit nemůže a je dost pravděpodobné, že plot opradu chce stavět. Tak bych mu předložil písemnou dohodu, kde bych přesně definoval podmínky a termín dokončení a kus pozemku bych mu nechal bezúplatně k dispozici třeba do jara, aby měl v klidu a za příznivého počasí plot vybudovat. Pokud by nebyl ochotný jednat, pak bych další oprávněné požadavky řešil doporučenými dopisy s potvrzenou návratkou. A pokud by ani to nepomohlo, pomoci právníka bych na něj podal žalobu. Pokud sedí katastrální mapa, spor nemůžete prohrát a náklady sporu zaplatí soused.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.11.15 00:26
avatar

Taky me zivot naucil, ze ustupovat neni reseni.. Slusne se zkusit naposled domluvit a pokud ne, tak nastoupit tvrde zakonem, katastrem atd.. Dle toho co tazatelka pise bych rekla, ze s timto sousedem se pujde tezko slusne domluvit a bohuzel bych rekla, ze ady plati, ze na hrubej pytel hruba zaplata..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.15 16:20

Napište podnět na příslušný stavební úřad, že soused postavil na Vašem pozemku bez povolení nový plot. Stavební úřad by mu měl nařídit plot odstranit a v případě neuposlechnutí by mu mohl ukládat jednu pokutu za druhou až do odstranění plotu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.11.15 17:14
avatar

Velmi podezřelý je i termín měsíc. Za měsíc a maličko budou Vánoce. Ale pán je možná jehovista, takže se nebude starat o stromeček, kapra a další. Ale určitě není mimořádný meteorolog, který už dnes bezpečně ví, že během měsíce nebude mrznout a že ani náhodou nenapadne metr sněhu. To by se mu totiž nový plot špatně stavěl.

Pán kecá! Nevěřte mu ani slovo, protože už slovo měsíc je lež.

Ano, je vhodné si v případě, že spadne plot, postavit nový provizorní. Aby neutekly slepice či jiná domácí zvířata. Ale v tom případě se provizorium udělá směrem do vlastního pozemku. Rozhodně ne do sousedovy zahrady.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: nascak
Datum: 23.11.15 10:38

Dobrý den,

tohle všechno mi proběhlo hlavou a došla jsem ke stejnému názoru jako Vy. Soused lže a řekl to, aby měl na měsíc pokoj.Jenže mně to nedalo a dnes jsme mu ještě jako pokus o dohodu poslala dopis, aby věděl, že jsem si nedělala srandu.Žádala jsem, aby plot dal ihned na původní hranici pozemku, dám mu týden a pak zajdu na stavební úřad. Nechci to čekat ten měsíc, protože i za ten měsíc se podle mně nic nestane. Všem moc děkuji za rady.

Datum: 23.11.15 16:28
avatar

souhlasím s Vaším postupem, dejte mu týden na vrácení věci v předešlý stav. Pak žádejte obecní úřad o nápravu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.11.15 12:59
avatar

se starostou se sejděte na místě a informujte ho o stavu věci. souseda přizvěte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jamal
Datum: 25.11.15 16:27

Kašlete na souseda a běžte na stavební úřad. Včera udělal toto, zítra udělá něco jiného. Je to zmetek a vy jednejte podle zákona, ať si říká co chce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek*
Datum: 28.11.15 18:42

Základní pravidlo při vyjednávání. Vyhraje vždy ten, který má víc argumentů ve vašem případě informací.

čili vy víte, že:

1) část zahrady je vaše ( výpis z katastru, popř.geodetické zaměřeni)

2) když se bude smát dál, můžete mu s klidným srdcem plot zbourat a nic se vám z právního hlediska nestane

postup je jasný:

1) nafotit

2) ověřit (že ten kus je váš)

3) poslat sousedovi dopis, že ho žádáte k odstranění

4) v případě nesplnění termínu, bourat

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jamal
Datum: 01.12.15 08:45

Nechápu o jakém vyjednávání tady píšete? Jestli je fakt, že soused zabral cizí pozemek musí stačit jednou mu říci, co udělal a týden je až moc dlouhá doba.

Asi je vhodnější věc poslat stavebnímu úřadu s fotkama a plot nepoškodit ale sundat.

Z lidí se stávají monstra a vše musí mít své hranice.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: roman68*
Datum: 02.12.15 10:00

Zdravím.

někdy je dobré použít tzv. mediátora - jakéhosi zprostředkovatele - určitě lepší a levnější než soudy. Službu mediátora jsem použil při rozvodu (rozdělení majetku)-samotný rozvod , pak už byl jen rychlou formalitou.

PS: v důsledku tzv. digitalizace, jsem museli posunout plot o délce cca 20 o půl metru...tentokrát byl soudes v právu a uznali jsme to...

R

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nascak
Datum: 02.12.15 20:24

Dobrý večer,

píši, aby jste se všichni pobavili, co se v této republice může stát. Dnes jsem byla na stavebním úřadě. Stavební úřad toto vůbec nemá v kompetenci. Šéf úřadu mi říkal, že podle paragrafu (číslo si již nepamatuji) není povinnost mít oplocený pozemek a nikoho do toho nemohou nutit. To, že mi zabral (vlastně ukradl) kus pozemku, mohu řešit jedině přes soud. Neřeší to ani přestupková komise na obecním úřadě. Bohužel prý ani policie, protože se nejedná o trestný čin, ale pouze o přestupek. Takže slovy vedoucího stavebního úřadu, mám jedinou možnost, jak dostat kus zahrady zpět a to, že si podám ohlášení na stavbu a postavím si svůj plot, na svém pozemku. Žádné dovolání a soud mi nedoporučuje, protože je to velmi drahé. Ptala jsem se, co by se stalo, kdybych přijela, plot mu zbourala a dala tam svůj. Bylo mi doporučeno, ať to nedělám, nebť by se jednalo o stavbu načerno a dostala bych pokutu. Ti co okrádají jsou více chráněni než ti co byli okradeni! Než dostanu povolení a ušetřím na plot, on bude používat mojí zahradu a nikdo na něj nemůže. Jsem z toho konsternovaná, co v této republice je možné. Mohu jen čekat, co přijde dalšího a na co si můj soused bude dělat nárok. Na mé boty, oblečení, vybavení domácnosti? Že bych mu to zrovna dala za jeho plot, aby s tím pro příště něměl tolik starostí! Jsem opravdu znechucená! Děkuji všem za příspěvky.

Od: janm*
Datum: 02.12.15 20:30

A soused má ohlášení na stavbu? Ne? Jakpak to, tak tudy by mohla vést cesta nemyslíte? Udělal stavbu "na černo", co na to stavební úřad?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nascak
Datum: 02.12.15 20:49

Soused podle mně tohle všechno věděl, že na něj nemůžu a podle toho se zařídil. K čemu je katastr? Problém je ten, že můj pozemek přehradil drátěným plotem, bez zabetonovaných sloupků a to se prý nepovažuje za stavbu. Za stavbu se považuje jen oplocení,které je pevně v zemi. Je to složité na vysvětlení. Jedná se o takovou "nudli " za domem a on přehradil tu kratší část, takže se za dům nedostanu. Ale kdybych chtěla dát plot podél domku,tak jak to bylo původně, tak to bez sloupků nevydrží, je to dlouhé cca 10 metrů a pán má ještě dva psy. Takže vlastně on nic neporušil.

Od: uska®
Datum: 02.12.15 21:02

Nascak - nechápu, hledáte důvody proč to nejde řešit. Proč jste pokládala dotaz? Řešení je mnoho, jen vám nic nevyhovuje. Že má soused dva psy vás nemusí zajímat. Bude muset si je dát na řetěz nebo do kotce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 02.12.15 21:21

Přesně jak jsem psal i já a píší i ostatní, sousedovi sdělit že plot bude odstraněn vůbec bych o tom s ním nediskutoval je na mém pozemku, najmout pár chlapů plot vyvalit a hodit na jeho pozemek tečka. Nijak na Vás nemůže plot není na jeho pozemku, nic vám nedokáže, napříště už to zkoušet nebude...Zároveň bych podal ohlášku do budoucna plot beton...


doplněno 02.12.15 21:27:

Uznávám dobré sousedské vztahy, je-li ale pán "ho-ado", nikdy je mít nebudete, to je zkrátka skupina lidí která nepochopí, k takovým je jen jeden přístup...a na psy pořídit účinné paralyzéry...(např. na bázi ultrazvuku nejsou slyšet ale psi je prý nevystojí když se zapnou)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.15 18:01

Tazatelce řekli na stavením úřadě, že ten sousedův plot (jen drátěné pletivo) není stavba !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alice223
Datum: 07.04.16 14:48

Být Vámi na nic nečekám a dám k soudu. Já už se soudím 5 let. Mám zahradu rozdělenou na 2 části. Půlku mám já a druhou příbuzní, které si skoro 1/2 své parcely ještě zastavěli. Pozemek byl řádně zaměřen, označen? (při zaměření v r. 1989) a s hranicemi pozemku jsme byli seznámeni, ale nebyl rozdělen plotem. Já v místě bydlím a oni jezdí je cca na 1/2 roku o víkendech.Před lety na mé části pozemku začali stavět domeček pro děti. Vyzvala jsem je s manželem, že stavějí na našem. Samozřejmě, ale to je jen pár metrů nějak se dohodneme...domeček bude i pro Vaše děti... Po roce a 1/2 k domečku přiorali zahradu prý na rok v šířce domečku a chtěli abych pozemek prodala, to jsem nechtěla a tak mi řekli, že si pozemek vysoudí, existuje totiž zákon o dobré víře. Stačí si myslet, že Vám něco patří a je to Vaše... Označení hranice v terénu někdo během let odstranil (byla však mapa, katastr se všemi mírami, darovací smlouvy) , na mé parcele se náhle u plotu v polovině mé parcely oběvila tyč - tedy příbuzníi ji tam zatloukly a řekli, že hranice byla zaměřena tady a toto označení je tam odjakživa, dali mne k soudu a řekli, že v terénu nebyl vidět tvar ani velikost poumeku a oni si mysleli, že je tento pozemek jejich a to ,že jsem na své části sekala převážně trávu- není obdělávání pozemku-navíc řekli sousedům, že jsem s nimi měla dohodu na sekání trávy, abych měla pro králíky...Soud jim zatím dal za pravdu a vypadá to , že pozemk si v DOBRÉ VÍŘE VYSOUDÍ. A to jsou příbuzní...možná o to horší...

Takže na nic nečekat a jednat !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: deur
Datum: 02.12.15 21:07

A co řešíte? Je to na vašem pozemku, tak to prostě strhněte.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jamal
Datum: 02.12.15 21:17

Přesně tak. musíte si být ale 100% jistá hranicí pozemku. Pak vezmete kolíky a na hranici vytýčíte pozemek kolíky. Ten jeho plot mu odstrčíte za tuto hranici. Včera již bylo pozdě !

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.12.15 17:59

Když ten sousedův plot není stavba, tak ho klidně vytrhněte ze země a hoďte na sousedův pozemek. Rozhodně však požádejte stavení úřad o stavební povolení ke stavbě plotu na hranici pozemku.

Máte štěstí, že soused neužívá část Vaší parcely déle jak 10 let, protože by mohl podat návrh soudu, aby určil, že tuto část Vaší parcely v dobré víře vydržel a tím pádem je v jeho vlastnictví. Takový malér potkal mého přítele, kterého chce soused okrást o 125 m2 parcely. Okresní soudce mu vydržení uznal i přes zjevné důkazy, že soused nemohl být v dobré víře, neboť dobře věděl, kde probíhá skutečná hranice mezi parcelami. Odvolání mého přítele nyní řeší krajský soud. Snad tam bude nezávislý soudce :o))

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rely
Datum: 01.02.16 19:55

Jak dopadl soud? Pravděpodobně budu řešit podobný problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 02.12.15 21:29

Pokud chcete něco dělat, musíte si být jista, že skutečně zabral váš pozemek. Jste schopna to dokázat? Pak byste mohla i bourat. Plot není povinnost mít. Je povinnost jeho stavbu ohlásit, žádat povolení SÚ?
Co dělat? No bránit se, jak jinak. Podívejte se hned na začátek OZ, hlava 1. Komunikace zásadně doporučeným dopisem s návratkou. Ale, co to je velký kus? O kolik posunul plot? Vyjadřujte se přesně. Je jistá míra tolerance při vyměření. Tápete, asi vám nezbude návštěva lepčího právníka, hledejte judikát.


doplněno 09.12.15 13:13:

Tazatelka by se mohla pochlubit, co podnikla, jak dopadla. Jinak jen vykřikla.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.12.15 14:52

Spor se "zdá" složitý,ale není. Je nutné znát přesné hranice,zaměření se provádí za účasti obou majitelů. Je jasné,že plot nemusí být, ale spory budou "nekonečné",vůbec pokud tam jsou děti nebo domácí zvířata. Plot se staví na "Ohlášení stavby". Pozor na orientaci k světovým stranám. Pokud by byl ne průhledný,tak nesmí stínit. Nejlepší je "dohoda" oovšem, je li protistrana duševně omezená nelze jinak než nekompromisní jednání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: roman68*
Datum: 09.12.15 13:05

před týdenm řešil můj šéf obdobný problém z "druhé strany" - měl na sousedové pozemku vyhloubený(část koryta) potok a oplocení.

Soused se naštval nechal pozemek přeměřit a hranici vykolíkovat - a světe div se! i koryto potoka se muselo přebagrovat a plot posunout - během týdne vše vyřízeno !

ale tohle chce skutečně rázné jednání - tedy spíše chlapa !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirkam*
Datum: 14.12.15 16:51
Stavebni urad s tim nema co spolecneho. Policie snad, neopravnene uzivani cizi veci, trestni oznameni. Obecni urad to musi resit take, dostava z pozemku dan z nemovitosti, min.jednani a zapis.
Kazdopadne aby pozemek byl skutecne Vas.
Na teroristu plati jedine superteror.
Vase dalsi souziti vidim chmurne, zaplat panbu, u nas funguje vzajemna ucta
Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: bjenda*
Datum: 14.12.15 19:32

Dobrý den,

záleží na tom zda soused skutečně zabral Váš pozemek. To Vám se 100% jistotou sdělí pouze geodet při zaměření pozemku a případném zpřesnění hranic (s tím musí souhlasit všichni vlastníci). V katastru nemovitostí jsou body totiž určeny s různou kvalitou (nejpřesnější je kód kvality 3 = odchylka 14cm a nejhorší je kód kvality 8 = odchylka 1 metr). Jak se určuje kód kvality je na delší psaní a nebudu Vás tím zatěžovat vaší situaci to stejně nepomůže.

Ať Vám na stavebním úřadě řekli cokoli tak i stavba plotu musí být stavebnímu úřadu oznámena (nikoli ohlášena ani nemusí být stavební povolení) se zákresem průběhu nového plotu (zákres může být proveden ručně a nemusí mít náležitosti stavební dokumentace) a podpisy všech vlastníků sousedních parcel. O to spíš, že má soused psa (psi), který by mohl bez stavby plotu volně pobíhat na vašem pozemku (vyhláška 501/2006 Sb., § 24c, písm. b, nakazuje vlastníku pozemku dokonce nutnost stavby oplocení).

Dle nového občanského zákoníku (zákon 89/2012 Sb., § 1024) jsou nově vlastníkem oplocení vlastníci pozemků na jejichž hranici stojí a to do 1/2 jeho šířky takže paradoxně, pokud by soused postupoval dle stavebního zákona, mohl by po Vás chtít ještě polovinu nákladů na jeho zhotovení (což v tomto konkrétním případě nepřipadá v úvahu neboť stavbu oplocení dle všeho řádně neoznámil stavebnímu úřadu) pokud se nedohodnete jinak.

Takže na základě výše uvedeného doporučuji zajít znovu za sousedem a domluvit se s ním na posunutí dočasného oplocení na původní hranici pozemku (písemně s jeho podpisem), pro případ, že by nesouhlasil mějte připravenou nájemní smlouvu na užívání části pozemku, kterou si neoprávněně zabral. V případě, že Vám nebude chtít vyhovět ani v jedné věci upozorněte ho, že stavbu oplocení nemá řádně oznámenou na stavebním úřadě a vystavuje se postihu v podobě pokuty od stavebního úřadu za černou stavbu. Pokud ani přes tuto argumentaci nebude chtít přistoupit na žádnou z výše uvedených možností vypravte se na stavební úřad s písemnou stížností (tu budou muset řešit) a fotodokumentací současného stavu. Pokud bude se sousedem rozumná řeč, domluvte se i na vytyčení hranice pozemku aby v budoucnu nedocházelo k podobným rozepřím. Základem je zdůrazňovat mu, že se Vám jedná o dobré sousedské vztahy a vaše obavy z neoprávněného užívání vašeho pozemku. Pokud nemá čisté úmysly sice Vám to mnoho nepomůže, ale ani tak by jste se s ním nedohodla a celá záležitost by skončila nejdříve na obecním úřadě kde bude sousedovi domluveno a sepsán zápis, který pokud na to přijde poslouží jako důkaz u soudu za bezdůvodné obohacení (k čemuž předpokládám nedojde). Bude Vás to stát hodně úsilí, ale nesmíte polevit jinak se svého práva nedomůžete. Držím Vám palce

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 15.12.15 09:17

Můžete tazatelko sdělit, jak to dopadlo?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.15 13:24

Teď jsem četla na ,,právník radí" dotaz, který vašemu jakoby vypadl z oka.Pokud ano, tak jste nenapsala vše, a to, že pokud soused vrátí plot do původní polohy, nevjede autem do garáže.Potom se nedivím, že se do toho nechce ani obec, ani stavební úřad plést, protože tady to visí jen na vaší dobré vůli. Nedal by se ten kousek pozemku nějak vykompenzovat? Třeba já tobě metr vpředu a ty mě metr vzadu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 08.04.16 17:33

To jako soused dostal stavební povolení na garáž aniž by zajistili rozměry pro projetí auta? To je apríl?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.