Převod družstevního bytu do osobního vlast

Od: Datum: 20.11.15 21:49 odpovědí: 8 změna: 21.11.15 02:49

Dobrý den,

rád bych koupil byt, který je v družstevním vlastnictví. Jaké jsou s tím povinnosti?

Při převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví je údajně potřeba splatit nějakou anuitu. Nevíte o co konkrétně jde?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 20.11.15 22:09

Obávám se, že to nepůjde. Ono totiž žádné osobní vlastnictví neexistuje! Odešlo s komunistama.
Anuita, toho na intu je, chápat jako jakousi splátku, částku kterou stanovilo družstvo a ta se splácí, po jejím uhrazení se byt převede do vlastnictví.


doplněno 20.11.15 22:24:

S některými je to těžké, tak si načtěte ústavu a LZPS, jaké máme DNES vlastnictví! Taktéž zákon nezná majitele, ani ten zmiňovaný katastr, ani OZ. Nečtěte staré ptákoviny. Kde to žijete? Ale klidně šiřte bludy pro nevěřící dál.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: drustevni
Datum: 20.11.15 22:14

Družstevní byty se běžně převádějí do osobního vlastnictví.

"Vlastníte-li" družstevní byt, nejste uveden v katastru jako majitel. Vlastníte-li byt v osobním vlastnictví, jste uveden v katastru jako majitel.

Datum: 20.11.15 22:27
avatar

Jasně jde to,protože se to před lety uzákonilo.Anuita by se měla doplatit,ale nejlépe se zeptat přímo tam.My dostali už cca před 12lety dopis od družstva,že je možnost převodu do osobního vlastnictví.Jde to i teď(soused se zrovna po tom vyptává),ale chce to i zvážit situaci.Když se v domě sejdete jen pár bytů v osobním,budete podléhat většině.Takže při schvalování čehokoli bude Vám stále"vládnout"družstvo nebo taky to může být naopak.Zase je jednodušší pronajímat byt atd.Pod družstvem jsou zase jiné výhody.Hlavní je aby se potom celý dům spolu dohodl na fungování a pořádku v domě.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.11.15 22:34
avatar

Anuita jsou pravidelné roční splátky úvěru, který si družstvo vzalo od státu nebo banky při stavbě domu. Na splátky se skládají jednotliví členové v rámci nájemného. Když kupujete družstevní byt, musíte zjistit, jak je na tom družstvo se splácením. Kupní cena, kterou platíte prodávajícímu za převod podílu na družstvu, mu hradí náklady za již uhrazené splátky. Ideální družstevní byt má anuitu už splacenou. Před převodem do osobního vlastnictví případně nesplacenou anuitu doplatíte. Dále družstvu zaplatíte poplatek za právní služby spojené s převodem. A pravděpodobně se stanete členem společenství vlastníků. Společenství vlastníků jednotek (SVJ) vzniká podle zákona v každém domě s nejméně pěti byty, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, a to nezávisle na vůli vlastníků bytových jednotek.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: drustevni
Datum: 20.11.15 22:41

Děkuji a kolik ta anuita tak může činit peněz?

Datum: 20.11.15 23:22

0 až nekonečno.

Záleží jak družstvo dokázalo hospodařit a jestli to nebyl jen velký tunel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.15 02:49
avatar

"Osobní vlastnictví" neexistuje,

byt lze získat pouze do vlastnictví.

Družstevní byt nelze koupit.

Koupit můžete pouze družstevní podíl, byt dále zůstane vlastnictvím družstva. Před koupí družstevního podílu se seznamte se stanovami družstva. Výše zbývající anuity závisí mj. na stáří bytu a na tom, kolik už bylo splaceno ► to zjistíte od nájemce bytu (doporučuji ověřit i na družstvu).

Ale hlavně si předem zjistěte, jestli družstvo umožňuje převody bytů do vlastnictví (i toto byste měl najít ve stanovách).

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.